• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-11114-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان به ایسنا خبر داد:

اجرایی شدن طرح نجات در همه مناطق حاشیه نشینی کرمان/ طرح نجات پایانی ندارد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان با قدردانی از همکاری همه دستگاه ها در اجرای طرح نجات در کرمان عنوان کرد: طرح نجات پایانی ندارد و باید این کار در دیگر مناطق حاشیه ای شهر انجام شود و در نقاطی که کار کرده ایم، باید جهت دیگری در فعالیت ها را دنبال کرده و کارگاه های خرد برای اشتغال بهبود یافتگان این مناطق اجرا شود.

"زهرا موسی پور" در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا منطقه کویر،
درباره اجرای طرح نجات در کرمان اظهار کرد: این طرح پس از انجام مطالعات در مناطق مورد نظر، در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در دو منطقه از حاشیه شهر کرمان به اجرا در آمد.

وی افزود: کارگروه های مختلفی از جمله ترک و بهبودی، کارگروه آموزش، فرهنگ و هنر، کارگروه مشارکت های مردمی و تسهیلات و ... در طرح نجات تعریف شده و دستگاه های اجرایی مختلفی در هر کدام از کارگروه ها وظایفی به عهده دارند.

موسی پور با بیان اینکه معتقدیم در حاشیه ها با مجموعه ای از مشکلات مواجه هستیم و مشکل ما در حاشیه شهر فقط اعتیاد نیست بلکه بی سوادی، نداشتن تعلق و ... را هم شامل می شود بیان کرد: اخیرا اجرای تئاتر خیابانی در مناطق حاشیه شهر را سفارش داده ایم که محتوای آن مسائل آسیب های اجتماعی است و این تئاتر بحث مهاجرت از روستا به شهر، بیکاری، اعتیاد و تبعات بعدی را نشان داده و در پایان راهکار ارائه می دهد و این تئاتر محتوای مورد احتیاج مردم را بیان می کند.

باید روستاها از خدمات رفاه اجتماعی برخوردار باشند

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان تاکید کرد: شاید یکی از بهترین اقدامات این باشد که کاری کنیم روستاهای ما دارای خدمات رفاه اجتماعی باشند، روستاهای ما آباد و سرشار از انرژی باشند و حاشیه نشینان به روستا و اصل خودشان برگردند.

وی با اشاره به کارهای انجام شده در طرح نجات در حاشیه شهر کرمان افزود: در مطالعه ای که از خانوارهای این مناطق صورت گرفت مشخص شد اکثر خانواده های ساکن در این مناطق درگیر اعتیاد هستند. لذا در نخستین قدم در زمینه ترک و بهبودی آنها اقدام کردیم.

موسی پور اظهار کرد: همچنین نسبت به شناسایی فرزندان بازمانده از تحصیل اقدام کرده و به خانوارهایی که نیاز داشتند، در زمینه پرداخت کمک هزینه تحصیل و تهیه سرویس مدارس برای نقاط دورتر تلاش کرده ایم.

وی تصریح کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مناطق اجرای طرح به صورت گردشی حضور دارد و کودکان این مناطق در کنار خودروی در نظر گرفته شده کانون حضور یافته، کتاب دریافت و نقاشی کرده و از برنامه های آن استفاده می کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان بیان کرد: در کارگروه مشارکت های مردمی و تسهیلات در زمینه مهارت آموزی زنان و مردان فعالیت و مرکز شماره 6 فنی و حرفه ای برای این کار در نظر گرفته شده و 150 نفر تاکنون آموزش ها را در رشته های مختلف صنایع دستی دیده اند و آماده همکاری با بخش خصوصی هستند که این مسئله به اجرای طرح نجات کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مهارت آموزان خانم ها هستند، افزود: از آقایان مناطق زیرپوشش طرح درخواست می کنیم برای دریافت این آموزش ها مراجعه کنند. زیرا وقتی فردی از اعتیاد پاک و مشغول به کار شده و دستش در جیب خودش باشد، ماندگاری او بهتر خواهد بود.
موسی پور با بیان اینکه در کارگروه عمرانی و کالبدیِ طرح نجات، منطقه مجاز مشخص شده و بحث مالکیت افراد تعیین تکلیف شده و طرح تفصیلی شهرک صنعتی مشخص است بیان کرد: در شهرک صنعتی، کوره های آهک پزی در محلی هستند که اطراف آن جمعیت است و کارگروه اعلام کرده طی مدت معیّن باید این کوره ها از منطقه خارج شوند که در این صورت سلامت مردم تامین شده و شهرداری می تواند دراین محل پروژه ای اجرا کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: با همکاری خیریه کوثر مشیز، مرکز توانمندسازی زنان در شهرک صنعتی احداث خواهد شد که زمین این مرکز را معاونت عمرانی استانداری در اختیار قرار داده است.

وی با اشاره به فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در اجرای طرح نجات گفت: مسجد از قدیم کانون مورد احترام مردم بوده و هر چه مساجد در مناطق حاشیه شهر بتواند به محل رفت و آمد مردم تبدیل شود، می توان برنامه ها را بهتر اجرا کرد.

موسی پور اظهار کرد: در حال حاضر امام جماعت مستقر در مساجد محلات مورد اجرای طرح نجات حضور دارد و برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی و ... توسط 6 کانون مساجد اجرا می شود و همچنین طرح های بسیج سلامت و دیگر فعالیت های سازمان های مردم نهاد در این مکان ها ارائه شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 94 وزارت بهداشت و درمان مجوز هشت مرکز "دی آی سی" را در کشور ارائه کرده که دو مورد در حاشیه کرمان ایجاد شده و همچنین در حال حاضر در شهرک صنعتی مرکز دندانپزشکی تخصصی داریم.

موسی پور در ادامه بیان کرد: باید برای نوجوانان برنامه داشته باشیم و اگر انرژی این بچه ها با ورزش و فعالیت های سازنده تخلیه نشود، به سمت فعالیت های نامناسب می روند لذا یکی از کارهایی که در طرح نجات در حاشیه شهر انجام می شود، فعالیت های ورزشی است.

32 نقطه آلوده حاشیه شهر پاکسازی شده است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با بیان اینکه با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر 32 نقطه آلوده در حاشیه شهر پاکسازی و 763 نفر تحت عنوان خرده فروش و معتاد متجاهر پرخطر جمع آوری شده اند، افزود: طرح سفیر سلامت از سوی دانشگاه علوم پزشکی در شهرک پدر اجرا و مرکز توانمندسازی زنان بی خانمان در هوانیروز برای نگهداری بانوانی که بعد از ترک، خانواده پذیرای آنها نیست، فعال شده است.

موسی پور اظهار کرد: در اجرای طرح نجات تعدادی خانه برای افراد بی خانمان با همکاری نهادهای مختلف ایجاد شده و در کنار نگهداری فرد، آموزش مهارت نیز وجود دارد و مشاوره دریافت می کنند و به طور ویژه برای زنان مبتلا به ایدز که بدون سرپناه هستند، مرکزی در قائم آباد در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: برای نگهداری زنان و مردان آسیب دیده، نیاز به گرمخانه ها بود که این مراکز نیز با همکاری شهرداری در سطح شهر راه اندازی شده است.

نیازمند راه اندازی بازارچه های محلی دائمی هستیم

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با اشاره به مشکلات طرح نجات بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در طرح نجات داریم و چند مرتبه به شکل مقطعی حل شد اما همچنان دغدغه ماست، عرضه و فروش محصولات بانوان بهبود یافته است و باید بازارچه های محلی به این منظور راه اندازی شود و نیاز به فروشگاه و نمایشگاه دائمی داریم که علاوه بر محصولات بانوان بهبود یافته، می توان تولیدات صنایع دستی جوانان فعال را به فروش گذاشت.

وی با اشاره به اهتمام ویژه استاندار به طرح نجات و رصد فعالیت دستگاه های دخیل در طرح عنوان کرد: با دستور استاندار باید طرح نجات امسال در تمام مناطق حاشیه شهر کرمان اجرا شود.

موسی پور اظهار کرد: بخش عمده ای از اجرای طرح نجات، کارهایی است که توسط سازمان های مردم نهاد صورت گرفت و هفت سمن در شهرک صنعتی و حدود پنج سمن در الله آباد همکاری داشته اند و معتقدیم باید بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد را جدی گرفت زیرا به خوبی می توانند کار کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در مهرماه سال جاری دفاتر تسهیل گری را در مناطق حاشیه نشین با هدف شناسایی، تسهیل گری، کمک به ترک و بهبودی و اشتغال ایجاد خواهیم کرد اتصریح کرد: خوشبختانه با اجرای طرح نجات، دستگاه های مختلف و وزارتخانه ها پای کار آمده و مقدمات و امکانات مورد نیاز را فراهم می کنند به طوری که در حوزه خدمات روبنایی احداث پروژه های متعددی از جمله سالن ورزشی، مرکز فرهنگی، کتابخانه و ... را طی سال جاری در مناطق حاشیه شهر در دستور کار داریم.

کرمان، استان پیشگام در مبارزه با توسعه حاشیه نشینی است

وی با اشاره به کارگروه امنیت قضایی اظهار کرد: اقدام استاندار، شورای تامین و مسوولان استان کرمان در رفع تصرف اراضی دولتی، کرمان را به استان پیشگام در حوزه مبارزه با توسعه حاشیه نشینی تبدیل کرد و اگر این اتفاقات نیفتاده بود اکنون ده ها شهرک صنعتی در اطراف شهر داشتیم.

موسی پور تصریح کرد: در این راستا از سطح 2 هزار و 466 هکتار اراضی دولتی در استان رفع تصرف شد که در واقع از تشکیل حاشیه هایی که کلونی از آسیب های اجتماعی است، جلوگیری شده است.

وی بیان کرد: طرح نجات، طرح تعامل بین دستگاهی بوده و وظایف دستگاه های مختلف در منطقه مورد نظر به صورت ویژه اجرا شده و طرح هم افزایی بین دستگاه ها بوده و مدیران کل و روسای ادارات به اجرای آن کمک کردند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان با قدردانی از همکاری همه دستگاه ها در اجرای طرح عنوان کرد: طرح نجات پایانی ندارد و باید این کار در دیگر مناطق حاشیه ای شهر انجام شود و در نقاطی که کار کرده ایم، باید جهت دیگری در فعالیت ها را دنبال کرده و کارگاه های خرد برای اشتغال بهبود یافتگان مناطق اجرا شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باید از سوی دیگر روستاها و شهرهای میانی ما آبادتر از گذشته شده و رونق یافته و افرادی که مهاجرت کرده اند، به موطن اصلی خود بازگردند، تصریح کرد: با دستور مقام معظم رهبری، سران سه قوه ماموریت یافته اند در کاهش آسیب های اجتماعی کار فوق العاده انجام بدهند و مسوولان استان کرمان با همت استاندار پای کار آمده و اقدام کردند.

موسی پور در پایان خاطرنشان کرد: هماهنگی و همگامی دستگاه ها مهم است و اگر هر دستگاه تلاش دیگری را خنثی بکند، به جایی نمی رسیم و معتقدم علی رغم کارهای صورت گرفته، هنوز از تمام ظرفیت ها استفاده نشده و پتانسیل های فراوانی برای انجام کار وجود دارد.

گفت و گو از فاطمه افضلی خبرنگار ایسنا منطقه کویر

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: