• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8384-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمان:

زمین 100 مدرسه در شهر کرمان وقف است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: زمین 100 مدرسه در شهر کرمان وقف است که بخشی از آنها 10 سال است که اجاره خود را پرداخت نکرده اند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"محمد قاسمی زاده" صبح امروز ۲۱ مردادماه در جلسه اقتصاد مقاومتی اداره کل اوقاف با حضور استاندار کرمان اظهار کرد: در سال جاری چند پروژه مهم در پروژه های ملی در نظر گرفته ایم اما اجرای بخشی از آنها به دلیل مشکلاتی به تصویب نرسیده است.

وی با یادآوری اینکه بخشی از اراضی ما در گذشته در حوزه های شهری در طرح های عمومی قرار می گرفتند، افزود: زمین 100 مدرسه در شهر کرمان وقف است که بخشی از آنها 10 سال است که اجاره خود را پرداخت نکرده اند.

قاسمی زاده از سه پروژه ای که اداره کل اوقاف استان کرمان در بحث اقتصاد مقاومتی در دستور کار دارد، سخن به میان آورد و عنوان کرد: اداره کل اوقاف برای اجرای این پروژه ها نیاز به همکاری دستگاه های استان است.

وی بازسازی و احیاء باغ فتح آباد را یک نماد مدیریتی در استان کرمان برشمرد و مطرح کرد: پروژه آبگرم غدیر(سیرچ) 10 سال پیش باید اجرا می شد، اما با تغییر مدیریت استان متوقف شد و برخی بر این باور بودند که منفعت اقتصادی ندارد. باید برای اجرای این پروژه تدبیری اندیشیده شود. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان در ادامه اظهار کرد: 230 هکتار اراضی فرمین تن در ابتدای شهر ماهان داریم که آب فراوان دارد و همچنین نیمی از آب سه کنج موقوفه است، بنابراین 230 هکتار شرایط بسیار مناسبی دارند که می توان 100 هکتار آن را به کشاورزی تبدیل کرد.

وی با اشاره به میراث فرهنگی موقوفی گفت: بازار بارانداز یک موقوفه است و هیچگونه منفعتی برای موفقوفه نداشته که می توان آن را به مجموعه گردشگری تجاری تبدیل کرد.

مدیرکل اوقاف استان کرمان ادامه داد: حمام زهیرالدوله و کاروانسرای آن، همچنین کاروانسرای خراسانی روبروی آن که نیمه کاره است نیز موقوفه است که باید با هماهنگی میراث فرهنگی بازسازی شود.

"محمود وفایی" مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این جلسه گفت: یکی از نیازهای اساسی ما ساماندهی موقوفات میراثی از جمله باغ حسین آباد که نزدیک باغ شاهزاده است که قدمت این باغ از باغ شاهزاده بیشتر است و باید ساماندهی داده شود.

وی با بیان این مطلب که بازار بارانداز در محدوده بازار است، ادامه داد: مقدمات پرونده ثبت جهانی بازار کرمان را آماده کرده ایم و بازار بارانداز در محدوده بازار است، بنابراین بازسازی آن منوط به همخوانی با ضوابط میراث فرهنگی است.

وفایی عنوان کرد: با توجه به اینکه میدان مشتاق و آستانه شاه نعمت الله ولی جزو موقوفات است و بخشی از منابع سازمان میراث فرهنگی را برای نگهداری آن هزینه می کنیم که باید اوقاف در این خصوص به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کمک کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: