• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1086-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اعلام کرد:

شهروندان دام را فقط در کشتارگاه ذبح کنند

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: شهروندان برای پیشگیری از مبتلا شدن به  بیماریهای مشترک بین انسان و دام حتما دام های خود را در کشتارگاه ذبح نمایند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
دکتر"حسین رشیدی" اظهار کرد: گوشت سالم یکی از مایحتاج ضروری است که باید در مکان های بهداشتی و با نظارت کامل دامپزشکی تامین شود تا مردم دغدغه ای نداشته باشند و در این راستا کشتار دام تنها باید از طریق کشتارگاه های مجاز صورت گیرد. همچنین نکات بهداشتی ذبح دام نیز باید رعایت شود تا از شیوع احتمالی بیماری پیشگیری شود.

وی افزود: به دلیل دفع نامناسب و غیربهداشتی اجزای غیر خوراکی دام( از قبیل خون، اندام تناسلی، محتویات شکمبه و ...) و عدم شستشوی صحیح و ضد عفونی محیط و وسایل مورد استفاده عامل بیماری به اطراف منتقل شده و این آلودگی می تواند از راههای مختلف مانند وسایل نقلیه و رفت و آمد افراد، حیوانات ولگرد مانند سگ و گربه و آلوده شدن منابع آب های زیر زمینی به مناطق دیگر هم سرایت کند که در این وضعیت علاوه بر خطر شیوع بیماری ها زمینه برای تکثیر حشرات و حیوانات موذی فراهم هم می شود که باعث به خطر انداختن محیط می شود.

رشیدی در ادامه گفت: همه این مخاطرات و مشکلات می توانند با رعایت قانون، عمل کردن به اصول بهداشتی و اولویت دادن به کشتار حیوانات در کشتارگاه حتی در مناسبات مذهبی و ملی، برطرف شوند .

وی تصریح کرد: بیماری‌های خطرناکی ازجمله بروسلوز، هاری، کزاز، سل، سالمونلوز، شاربن و بیماری‌های نوظهوری مانند تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و بیماری‌های انگلی شامل کیست هیداتیک، سارکوسیست، انگل‌های پوستی و جلدی، انواع قارچ‌ها از جمله مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: با توجه به وجود این بیماری‌ها، بازرسی بهداشتی در کشتارگاهها توسط بازرسین به صورت دقیق و کامل انجام می شود و در صورت مشاهده اینگونه بیماریها لاشه معدوم خواهد شد. پس با ذبح دام در کشتارگاه ضامن سلامتی خود و خانواده باشیم.

وی در پایان با اعلام شماره تلفن 1512 شماره آشنای سلامت جامعه و پیامک 3000231512 از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه دامپزشکی مراتب را اطلاع داده تا در سریع ترین زمان ممکن پیگیری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: