• شنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-4514-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس:

شهرستان‌های بافت و رابر، بستر مناسب برای تولید شال اصیل کرمانی / احیای صنعت شالبافی کرمان پس از 150 سال نوید بخش است

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که قالی کرمان در دهه های گذشته به دلیل تغییر در نوع بافت و استفاده از رنگ و مواد اولیه نامناسب و تغییر سلیقه مردم به سوی قالی ماشینی و کم هزینه بودن این نوع قالی از رونق افتاد، خاطرنشان کرد: در این شرایط بود که گوی رقابت از کرمانیان ربوده شد و به دست چینی ها افتاد.لذا رونق شالبافی پس از 150 سال در کرمان نوید بخش است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "علی بختیاری" در جلسه ای با رئیس هیات مدیره شرکت کرمان مجازی، مدیرعامل و تعدادی از کارکنان این شرکت، ضمن تشکر از تلاش‌های صورت گرفته برای احیای صنعت شالبافی در استان، گفت: مرغوبترین کرک دنیا در شهرستان های بافت و رابر تولید می شود و این شهرستان ها بستر مناسبی برای تولید شال اصیل کرمانی هستند.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که بسیاری از زنان و مردان این منطقه به هنر قالی بافی مسلط هستند و آمادگی بهتری برای آموزش شالبافی دارند، اظهار کرد: برای تسهیل روند احیای صنعت شالبافی، رایزنی های لازم را انجام می دهیم، ضمن این که طی جلسه ای در آینده نزدیک، در خصوص راه اندازی کارگاه های متمرکز و یا کارگاه های خانگی شالبافی در شهرستان های بافت و رابر بررسی های لازم صورت می‌گیرد.

وی از کمیته ی امداد امام خمینی (ره) و هم چنین بانک کارآفرین به عنوان بسترهای مناسب جهت تامین تسهیلات مورد نیاز این طرح یاد کرد و بیان کرد: با توجه به سهمیه های خوبی که اخیراً به این ارگان ها داده شده است، می‌توانند به خوبی از این طرح حمایت کنند.

بختیاری با اشاره به مراحل مختلف تولید محصول، عنوان کرد: مهم ترین بخش در این چرخه، فروش محصول است که باید در خصوص صنعت شالبافی تمهیدات لازم در زمینه بازاریابی و حمایت از تولید داخلی صورت گیرد و معین‌های اقتصادی می توانند در این زمینه با حمایت از تولید و اشتغال در جهت خرید محصولات شالبافی اقدام نماید.

وی با بیان این که قالی کرمان در دهه های گذشته به دلیل تغییر در نوع بافت و استفاده از رنگ و مواد اولیه نامناسب و تغییر سلیقه مردم به سوی قالی ماشینی و کم هزینه بودن این نوع قالی از رونق افتاد، خاطرنشان کرد: در این شرایط بود که گوی رقابت از کرمانیان ربوده شد و به دست چینی ها افتاد.لذا رونق شالبافی پس از 150 سال در کرمان نوید بخش است.

بختیاری ادامه داد: تکثیر بز راینی و تولید پشم و کرک مرغوب از اهداف مهمی است که در مناطق بافت و رابر دنبال می کنیم و راه اندازی کارخانه کرک بافت و هم چنین فعال نگه داشتن مجموعه پرورش بز راینی در این شهرستان، از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستاست.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس خاطرنشان کرد: راه اندازی مشاغل خانگی در رونق اقتصاد موثر است و در صورتی که عرضه بالا باشد و نواقص را هم برطرف کنیم، می توانیم بازار خوبی را داشته باشیم.
همچنین در این جلسه "خلیل همایی راد" با اشاره به پیشینه و قدمت تاریخی شال کرمان، گفت: شال کرمان قدمتی هزار ساله دارد و یکی از کالاهای نفیسی بوده که در دوره قاجاریه  و به خصوص در دوره صدارت امیرکبیر به اوج رونق خود رسیده است و وی به دستگاه های دولتی آن زمان سفارش می کرده که از شال برای هدیه دادن استفاده کنند.

وی با اشاره به این که شال در آن زمان یکی از کالاهای صادراتی به شمار می رفته و به عنوان سرمایه ای ارزشمند مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: بنا به اظهارات افرادی مانند شاردن، تاورنیه و سرپرسی سایکس؛ شال به عنوان هدیه به روسای کشورهای اروپایی داده می شده و اوج به رونق رسیدن و از سکه افتادن شال در دوره ی قاجاریه بوده است.

رئیس هیات مدیره شرکت کرمان مجاز ی به قیام تاریخی شالبافان که تقریباً همزمان با دوران مشروطه بوده، اشاره کرد و گفت: شالبافی پس از این قیام از رونق افتاد و به نوعی این هنر اصیل کرمانی منسوخ شد و این درحالی‌ست که در دوران رونق این صنعت، در سه هزار خانه از جمعیت 30 هزار نفری کرمان، دستگاه شالبافی وجود داشته است.

همایی افزود: ارزش اقتصادی شال را در آن دوره 60 هزار لیره استرلینیگ برآورد کرده اند که رقم قابل توجهی است .

رئیس هیات مدیره شرکت کرمان مجازی، با اشاره به این که احیای صنعت شالبافی، ایده مهندس رزم حسینی استاندار کرمان است و از سال 95  در دستور کار قرار گرفته و شرکت کرمان مجازی به عنوان مجری این طرح انتخاب شده است، گفت : کرمان مجازی شرکتی توسعه محور با رویکرد اقتصاد مقاومتی است که به مسئولیت های اجتماعی توجه داشته و به احیای صنعت شالبافی به عنوان یکی از مسئولیت های اجتماعی شرکت صورت می گیرد و  احیای هنر و صنعت شالبافی به عنوان حرفه ای که 150 سال پیش منسوخ شده بود، ایده ای در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری ست که نیاز داریم در این راه همه دستگاه ها و شرکت های دولتی و غیر دولتی همراهی کنند.

همایی به تشریح اقدامات انجام شده در راستای احیای صنعت شالبافی پرداخت و گفت: طراحی و ساخت دستگاه جدید شالبافی که دقت، سرعت و بهره وری بالاتری را نسبت به دستگاه قدیمی دارد، موفقیتی‌ست که به راحتی به دست نیامده است. در ابتدای راه با بسیاری از شرکت ها مذاکره کردیم و آن ها رقم های هنگفتی را برای طراحی دستگاه جدید مطالبه کردند اما خوشبختانه با فعالیت تیم تحقیقاتی کرمان مجازی و مشارکت پارک علم و فناوری استان، در نهایت دستگاه جدید با طراحی مناسب و قمیتی قابل قبول ساخته شد که در 13 اردیبهشت ماه سال جاری توسط دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، این دستگاه رونمایی گردید.

وی تلاش برای تهیه مواد اولیه مرغوب و در نهایت رسیدن به نخ پشم و کرک طبیعی 18 تا 36 میکرون را از دیگر اقدامات شرکت کرمان مجازی در راستای احیای صنعت شالبافی دانست و افزود: در آسیب شناسی قالی کرمان، آنچه که مطرح می‌شود تغییر در نحوه ی بافت آن است یعنی وقتی بافت گره ای به بافت معمولی تبدیل شد، از رنگ های شیمیایی به جای رنگ طبیعی استفاده شد و کیفیت کار پایین آمد،کشورهای دیگر از جمله: پاکستان و چین توانستند کرمان را از گردونه ی رقابت خارج و با رونق گرفتن بازار فرش های ماشینی، قالی کرمان روندی نزولی را طی کند.
رئیس هیات مدیره شرکت کرمان مجاز ی افزود: بنابراین در احیای صنعت شالبافی به دنبال این هستیم که با حفظ اصالت محصول، تجربه تلخ قالی کرمان تکرار نشود و این کالا که بخشی از فرهنگ کرمان را در تار و پود خود جای داده است، به عنوان یک بافته‌ی اصیل، قیمت و مشتری خودش را داشته باشد.

وی افزود: بخش مهمی که در احیای این صنعت باید در نظر گرفته شود، برند سازی است. اینکه چه نقش و طرحی در بافت شال انتخاب شود یکی از دغدغه های ماست که در این رابطه نیز تحقیقاتی صورت گرفت و تبادل نظرهایی را با دانشکده هنر داشتیم و این تحقیقات به ما کمک می کند که محصولی را ارائه کنیم که متقاضی آن در بازار وجود داشته و جنبه ی اقتصادی برای بافندگان داشته و جنبه ی اقتصادی برای بافندگان داشته باشد.

همایی با تاکید بر این که باید برای شال کرمان کاربردهای جدید معرفی شود، گفت: از این محصول می توان به عنوان شال گردن، ترکیب با محصولات چرم، رومبلی، روتختی و استفاده در لباس بهره برداری کرد.

وی به نقش تاثیرگذار پارک علم و فن آوری در طراحی و ساخت دستگاه شالبافی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک دستگاه شالبافی جدید در اکونوموزه حیاتی مستقر است و آمادگی تولید انبوه این دستگاه را داریم و در صورت حمایت دستگاه های دولتی، می‌توانیم در هر ماه برای 10 نفر اشتغال زایی نماییم. ضمن این که با توجه به این که بستر لازم برای تامین مواد اولیه را در استان داریم، می توانیم بازار شال کرمان را دوباره با مشارکت مردم و حمایت دولت و معین های اقتصادی به دوره رونق برسانیم و گوی رقابت را از کشمیر بازستانیم.

رئیس هیات مدیره شرکت کرمان مجازی ضمن تشکر از آقای مهندس بختیاری نماینده ی پرتلاش مردم بافت در مجلس شورای اسلامی و سایر اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی منطقه 4،  با بیان این که شهرستان بافت اولین شهرستانی است که با آن وارد مذاکره شدیم، گفت: در شهرستان بافت مجموعه ای از ظرفیت ها که برای احیای صنعت شالبافی نیاز است، وجود دارد و امیدواریم با همکاری نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و حمایت جناب آقای مهندس رزم حسینی استاندار محترم کرمان که ایده ی احیای شالبافی را مطرح نمودند، این شهرستان به عنوان شروع عملیات اجرایی تولید شال اصیل کرمانی انتخاب شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: