• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4286-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

25 درصد جمعیت بالای 20 سال جامعه مبتلا به پرفشاری خون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه بیماری فشار خون فوق العاده شایع می باشد، گفت: پرفشاری خون در حدود 20 تا 25 درصد جمعیت بالای 20 سال جامعه را مبتلا کرده است و هر چند که سن بالا رود احتمال آن بیشتر می شود به طور مثال بیش از 65 درصد جمعیت بالای 70 سال مبتلا به پرفشاری خون هستند.

دکتر علی اسماعیلی ندیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر با گرامیداشت روز جهانی فشار خون، اظهار کرد: فشار خون عبارت است از سطحی از فشار خون که اگر بالاتر از آن سطح را فردی داشته باشد باعث اختلال و آسیب زدن به برخی ارگانهای مهم بدن می شود. این سطح در نظر گرفته شده 14 روی 9 است که فشار خون بالا تعریف می شود.
وی با بیان اینکه بیماری فشار خون فوق العاده شایع می باشد، افزود: پرفشاری خون در حدود 20 تا 25 درصد جمعیت بالای 20 سال جامعه را مبتلا کرده است و هر چند که سن بالا رود احتمال آن بیشتر می شود به طور مثال بیش از 65 درصد جمعیت بالای 70 سال مبتلا به پرفشاری خون هستند.

وی با بیان اینکه پدیده سن، تغذیه و رژیم غذایی در ابتلا به پرفشاری خون تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: علت واقعی فشار خون روشن نیست و نمی توان دلیلی برای آن تعیین کرد.

اسماعیلی ندیمی درمان مداوم فشار خون بالا را مورد تأکید قرار داد و گفت: دو روش مکمل برای درمان فشار خون عبارتند از درمان دارویی و رژیم غذایی که عمده تاکید ما بر استفاده از دارو است چون رعایت رژیم غذایی در خیلی از مواقع دشوار است و اثر خالص آن هم زیاد نیست.

به گفته وی عمده رژیم غذایی مورد استفاده در کاهش ابتلا به پرفشاری خون استفاده کمتر از نمک و استفاده بیشتر از مواد گیاهی مثل سبزیجات و میوه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به عوارض فشار خون، یادآور شد: مهمترین ارگانهایی که فشار خون آنها را گرفتار می کند عبارتست از قلب، کلیه، مغز، چشم و همچنین بیماریهای عروق محیطی.

اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه فشار خون بالا نیازمند درمان دائمی و همیشگی است، ابراز کرد: بعد از دیابت فشار خون دومین علت شایع نارسایی مزمن کلیه می باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان پرفشاری را بدون دارو کنترل کرد، گفت: در موارد خفیف می توان این کار را انجام داد که این کار نیز با تغییر سبک زندگی، کاهش وزن، کاهش مصرف پروتئین حیوانی و افزایش مصرف میوه جات و سبزیجات میسر است.

این پزشک متخصص درباره اینکه مبتلایان به پرفشاری خون تا چه زمانی به مصرف دارو نیازمند هستند، پاسخ داد: معمولا مصرف دارو برای این بیماران همیشگی است و باید همیشه دارو بخورند. البته خوشبختانه داروهای جدیدی هم در کشور در این رابطه وجود دارد مانند برخی داروهای ترکیبی و شاید بتوان با مصرف یک نوبت در روز هم فشار خون را کنترل کرد.

اسماعیلی ندیمی با بیان این مطلب که معمولاً فشار خون بالا بدون علامت است، یادآور شد: برای تشخیص فشار خون حتما لازم است بزرگسالان یا کسانی که سابقه پرفشاری خون در خانواده خود دارند فشار خون خود را چک کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: