• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-6884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

معاون رییس جمهور:

استخدام 92 هزار نفر در دولت یازدهم/ ارائه 2000 خدمت الکترونیکی به مردم تا پایان سال 97

معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در این چهار سال 92 هزار نفر استخدام جدید داشتیم و تعداد خروجی دولت در این مدت نزدیک به 160 هزار نفر بود و مابه ازای خروجی، نیروی کمتری را وارد دولت کردیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "جمشید انصاری" بعد از ظهر امروز 25 اردیبهشت ماه در نشست خبری در کرمان درباره وضعیت نیروی انسانی در دولت قبل، اظهار کرد: سیاست هایی که در دولت نهم و دهم اتخاذ شد، دو پیامد داشت و به لحاظ ظاهری آمار نیروی انسانی که بنا بود در دوره برنامه پنج ساله حدود 15 درصد کاهش نیروی انسانی داشته باشیم اتفاق نیفتاد و مقدار کمی هم افزایش نیروی انسانی اتفاق افتاد.

وی افزود: شگردی به کار گرفته شد که به شکل آماری افزایش بدنه دولت را نشان نمی داد و دولت با مکانیزم بازنشستگی زودهنگام تعداد قابل توجهی را بازنشسته و با کاهشی که اتفاق افتاد، بلافاصله با نیروهای جدید آنها را جایگزین کرد که عملا افزایش هزینه در سازمان بازنشستگی و مشمولان مستمری بگیر این سازمان اتفاق افتاد.

انصاری تصریح کرد: یک میلیون و 325 هزار نفر مستمری بگیر بازنشستگی دارد و کل پرداختی این سازمان را دولت می دهد و عملا نیرو را از بدنه به سازمان بازنشستگی آورده ایم و جایگزین آن نیروی انسانی شده و موجب افزایش هزنیه های دولت از طریق پرداخت های بازنشستگی شده است.

وی بیان کرد: در این دولت تلاش کردیم جلوی بزرگ شدن دولت را گرفته و برای بهبود وضعیت نیروی انسانی دولت در جاهایی که ضرورت دارد، نیروهای متخصص جذب کنیم و در این چهار سال 92 هزار نفر استخدام جدید داشتیم و تعداد خروجی دولت در این مدت نزدیک به 160 هزار نفر بود و مابه ازای خروجی، نیروی کمتری را وارد دولت کردیم.

معاون رییس جمهور گفت: چون اصرار داشتیم نیروهای توانمند وارد دولت شود، متوسط تحصیلات در بدنه دولت افزایش پیدا کرد و امروز حدود 60 درصد نیروی انسانی دولت دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که این رقم در ابتدای شروع به کار دولت حدود 47 درصد بود.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده 15 درصد نیروی انسانی را کاهش بدهد و سیاست هایی برای محقق کردن این تکلیف اتخاذ خواهد شد.

انصاری درباره معافیت حقوق های کمتر از 2 میلیون تومان در بودجه، اظهار کرد: در بودجه امسال حقوق های پایین تر از 2 میلیون تومان معاف شده اند. تا سال قبل حقوق های 14 میلیون و 400 هزار تومان در سال معاف بود که مورد جدید کمک به کسانی است که درآمد کمتری دارند.

وی با اشاره به شعارهای مطرح شده درباره حمایت از محرومان توسط نامزدهای انتخاباتی، بیان کرد: شعار حمایت از محرومان از دو منظر مطرح شد، نخست از منظر جذابیتی که داشت و تجربه پرداخت یارانه در سال 89 نشان داده بود یکی از نکاتی که روی برخی از گروه های اجتماعی می تواند به عنوان شعار تبلیغی موثر کار کند، شعارهای مربوط به افزایش یارانه بود.

معاون رییس جمهور گفت: در مجلس هشتم بحث این بود که یارانه را به پنج دهک یا 50 درصد مردم بدهیم و دولت با برداشتی که از قانون داشت، یارانه را به تمام دهک ها و حتی بی نیازان پرداخت و برای دولت بعد مشکلات زیادی را ایجاد کرد.

وی افزود: در دولت یازدهم تلاش شده بود نوعی هدفمندی در اعطای یارانه اعمال شود و دو نوع یارانه نقدی و غیرنقدی داریم و دولت بخش قابل توجهی از یارانه را به سمت یارانه های غیرنقدی سوق داده و بخشی از منابع به وزارت بهداشت برای پرداخت به بیمه های مشمول طرح بیمه سلامت بود.

انصاری تصریح کرد: قیمت جهانی گندم نصف قیمتی است که از روستائیان خریداری می کنیم و بخشی از یارانه به این سمت رفته و در واقع به تولید کننده یارانه می دهیم.

وی بیان کرد: اینکه 11 میلیون نفر از مردم کشور را به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت بردیم، از محل یارانه ها پرداخت شده و سیاست دولت این بود که پرداخت یارانه را موثر کند و در طرح های حمایت، پوشش بیمه ای و برخی کمک ها نیز به تامین اجتماعی برای پوش بیمه کارگران ساختمانی بود.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار کرد: نامزدهای انتخابات به دلیل اینکه اطلاعی از این کارها نداشتند، در تنور پرداخت یارانه نقدی می دمیدند اما جامعه تا حدودی با این مسائل آشنا شده است.

وی درباره عدم توجه به سازمان های مردم نهاد در این دولت، افزود: این را قبول دارد که برای توانمندی سازمان های مردم نهاد اقدام موثری صورت نگرفت. تشکل ها شکل گرفتند اما برای آموزش و توانمندسازی آنها فرصتی گذاشته نشد و ساماندهی تشکل هایی که در دولت قبل شکل گرفته بود، وقت زیادی برد.

انصاری در ادامه درباره تخریب دولت در مناظره ها، گفت: مناظره ها خیلی شکل غیراخلاقی به خودش گرفته بود و برخی صرفا با تخریب عملکرد دولت و سیاه نمایی دستاوردهای نظام، فکر می کردند باید برای خودشان در بین مردم زمینه رای جستجو کنند و شاید خیلی از حرف هایی را که زدند، اگر قبل از این یک نشریه به عنوان مقاله آنها را درج می کرد، به عنوان سیاه نمایی علیه نظام با آن نشریه برخورد می شد.

معاون رییس جمهور بیان کرد: چون می دانیم در دولت گذشته برخی چه منافعی را از آن دولت ها برای خودشان تعریف کرده بودند و فضای تحریم کاسبی های خاصی را در کشور شکل داده بود و در شرایط جدید طبعا این منافع منتفی بود. لذا اگر اطلاع از حجم منفعت ها داشتید، به آنها حق می دادید که با دولت مخالفت کنند.

وی درباره تغییر مدیران در این دولت، افزود: حدود 71 درصد مدیران این دولت کلا تغییر کردند و نشان می دهد حجم تغییرات کم نبوده و اگر انتظاری از دولت بوده، تا حدود قابل توجهی برآورده شده است.

انصاری ادامه داد: حدود 29 درصد مدیران کنونی مدیرانی بودند که سابقه کار در دولت قبل نیز داشته اند که نوعا در مشاغل تخصصی بوده اند و سیاسی محسوب نمی شوند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دولت در زمینه دولت الکترونیک، تصریح کرد: مسوولیت راهبری دولت الکترونیک در کشور با دو دستگاه است. ضمن اینکه همه در حوزه خودشان مسوولیت اجرا را دارند و تقریبا توانسته ایم در این چهار سال تمام زیرساخت هایی که برای استقرار دولت الکترونیک لازم بود، تکمیل کنیم.

معاون رییس جمهور بیان کرد: آخرین مورد، کارپوشه ملی ایرانیان است که براساس آن هر کاری در دستگاه های اجرایی برای مردم انجام ود، در پرونده الکترونیک آنها ثبت می شود و در هفت حوزه برای توسعه دولت الکترونیک برنامه ریزی کردیم و به صورت سلسله مراتب به هم متصل هستند.

وی افزود: با اتفاقاتی که افتاده امیدواریم بتوانیم تا پایان سال 97 خدمات اصلی که نزدیک 2 هزار خدمت است را در یک بستر الکترونیکی به مردم ارائه کنیم.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه گفت: برنامه های اولویت دار سازمان، اجرای برنامه جامع اصلاح نظام اداری است که دولت الکترونیک، ساماندهی نیروی انسانی دولت، ارتقاء سلامت و مبارزه با فساد در نظام اداری، صیانت از حقوق شهروندان در نظام اداری، توسعه فرهنگ سازمانی و ... از جمله برنامه های این طرح است.

وی افزود: پنج برنامه اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سازمان نیز داریم که ارتقاء شاخص بهره وری در تعدای از بنگاه های بزرگ کشور از جمله آنهاست تا بخشی از رشد را از این طریق حاصل کنیم.

انصاری تصریح کرد: با تدوین منشور حقوق شهروندی، کار بسیار دقیقی در سازمان اداری و استخدامی تحت عنوان حقوق شهروندی در نظام اداری تدوین شد و براین اساس مشخص کرده ایم شهروندان ما در نظام اداری چه حقوقی دارند و دستگاه های اجرایی برای تامین این حقوق باید چه اقداماتی انجام بدهند.

وی بیان کرد: خیلی از این مسائل باید برای مردم جا بیفتد، به عنوان مثال وقتی می خواهیم از حقوق شهروندان برای استخدام در نظام اداری صحبت کنیم، می گوییم شایسته ترین افراد باید استخدام و یک روش مبتنی بر عدالت باید وجود داشته باشد. لذا استخدام از طریق آزمون و گزینش شایستگان صورت بگیرد و خیلی از مردم این حرف را قبول ندارند و رعایت حقوق شهروندی را در مورد یکدیگر برنمی تابند.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: اولین مصوبه ای است که بعد از ابلاغ منشور در شورای عالی اداری تصویب شد و با برنامه مشخص به تقویت واحدهای بازرسی و رسیدگی به شکایات منجر می شود.

وی در خصوص وضعیت معیشت کارمندان در دولت یازدهم با بیان اینکه میزان توجه دولت به کارمندان اصلا قابل مقایسه با دولت دهم نیست، افزود: در سال 90 تورم 28 درصدی داشتیم و افزایش حقوق 16 درصد بوده که 55 درصد نرخ تورم، افزایش حقوق اعمال شده و در سال 91 تورم نزدیک 30 درصد و افزایش اعمال شده 20 درصد و سال 92 تورم 36 درصد بوده افزایش حقوق 20 درصد اعمال شده است.

انصاری ادامه داد: از زمان فعالیت دولت یازدهم در سال 93 که در پایان سال 92 به حدود 18 دصد تورم رسیدیم، 20 درصد افزایش حقوق اعمال و در 94 با تورم 12 درصدی بیشتر از تورم افزایش حقوق داشتیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته نیز با اینکه تورم حدود 10 درصد بود، 12 درصد افزایش حقوق داشتیم و در سال جاری با تورم هفت درصدی، 10 درصد افزایش حقوق را دولت اعمال کرد و در تمام چهار سال ضریب ریالی افزایش حقوق کارکنان بیش از نرخ تورم اعمال شده است.

معاون رییس جمهور اظهار کرد: 101 درصد افزایش در پراختی کارکنان دولت را در این چهار سال داشته ایم در حالی که عملکرد تجمیعی تورم 46 درصد بوده است.

وی افزود: همچنین 110 درصد افزایش در حداقل حقوق را نیز داشته ایم و در حال حاضر حداقل حقوق بازنشستگان یک میلیون و 450 هزار تومان است.

انصاری درباره وضعیت رکود در کشور گفت: کاهش سرمایه گذاری در کشور یا منفی شدن نرخ رشد سرمایه گذاری از سال 86 آغاز شده و از آن زمان تاکنون به جز امسال نرخ رشد سرمایه گذاری منفی بوده است.

وی با بیان اینکه طبعا باید به سمت مثبت کردن نرخ سرمایه گذاری برویم، گفت: بخشی از این کار مربوط به مسکن و ساختمان بوده و 44 درصد گردش مالی اقتصاد کشور ما در بخش مسکن است. در حالی که در دنیا بالاترین حد 22 درصد است و در این شرایط هر اتفاقی در این زمینه بیفتد، اقتصاد کشور را زمین گیر می کند و دولت در عین حال بخش های دیگر را فعال کرده و اینکه نرخ رشد مثبت شده، یعنی رکود نیست و امیدواریم به سمت تحرک بیشتر در اقتصاد پیش برویم.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره حقوق های نجومی در دولت یازدهم افزود: وقتی این بحث مطرح شد، دولت جدی ترین برخورد را انجام داد، هرچند خیلی از این موارد به کارکنان دولت ارتباط نداشت و بانک تجارت، ملت و رفاه خصوصی هستند اما دولت با آنها برخورد کرد.
 
وی تصریح کرد: دامن زدن به این مسئله، رویکرد سیاسی بود و فرصتی که برای ساماندهی نظام های پرداخت فراهم شد را نباید با برخوردهای سیاسی از دست بدهیم. اما بی انصافی شد و دیوان محاسبات گزارش را در مجلس کامل نداد و گزارش مربوط به دولت را داد و نگفت در قوای قضائیه و مقننه، نیروهای مسلح و .. چه پرداخت هایی صورت گرفته است.

معاون رییس جمهور گفت: گزارش این بود که 397 نفر حدود 23 میلیارد تومان پول اضافه گرفته اند و تا امروز 203 نفر از این تعداد رفتند و ثابت کرده اند که چیزی اضافه دریافت نکرده اند و از شمول بازپرداخت خارج شدند.

وی ادامه داد: 120 مورد از 194 نفر باقیمانده مربوط به قوه مجریه است و نشان می دهد بیشتر از اینکه اطلاعات دقیق بیان شود، هیاهویی بود که عده ای راه انداختند.

انصاری در ادامه درباره اجرای طرح تحول سلامت اظهار کرد: اتفاقی که افتاده، پرداخت بیماران از جیب بسیار کاهش پیدا کرده و کار بزرگی بود و در این دولت 22 هزار تخت بیمارستانی از محل یارانه داده شده به وزارت بهداشت آماده شد.

وی بیان کرد: در این مدت 6 هزار تخت اورژانس آماده شد و امروز تمام استان های کشور اورژانس هوایی دارند و اگر وزارت بهداشت می خواست با اعتبار دولتی این کارها را انجام بدهد، نمی توانست و با یارانه ای که از محل اجرای طرح دریافت می کند، این خدمات را انجام داد و اکنون سطح خدمات سلامت کشور ما دارد با خیلی از کشورهای اروپایی برابری می کند.

معاون رییس جمهور گفت: پرونده سلامت ایرانیان برای 64 میلیون نفر از جمعیت آماده است و با این پرونده، زمانی کد ملی فرد را بزنیم کل پرونده سلامت وی روی سیستم می آید و در هر جایی به بهداشت و درمان مراجعه کند، آثار معاینات و سوابق پزشکی وی در دسترس خواهد بود و این کار بزرگی است که توانسته ایم اطلاعات سلامت همه ایرانیان را داشته باشیم و می توانیم بگوییم چه میزان بیمار مبتلا به چه بیماری هایی را داریم و می توانیم برای آنها چه کارهایی انجام بدهیم.

وی در پایان درباره انصراف آقای قالیباف از رقابت انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: از روز چهارشنبه و پنجشنبه گذشته موجی که آغاز شد و به استان ها رسید و مناظره جمعه، نشان داد که جهت گیری رای مردم دارد به چه سمتی شیفت می شود و بالاخره افراد دوست ندارند در رقابت شکست بخورند و ترجیه می دهند به صورت محترمانه کنار بکشند و با این تحلیل، قالیباف کار عقلانی کرده است.

انصاری تصریح کرد: به نظر می رسد موجی که در تایید برنامه های آقای روحانی و مقابله با نگرانی های که در برگشت کشور به شرایط تحریم هست، دلیل اصلی در این تصمیم بوده است.

وی بیان کرد: شاید برخی مسائل پشت پرده در اردوگاه اصولگرایان نیز وجود داشته باشد که خودشان باید اعلام کنند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: