• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4086-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : تولیدی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

آنچه که در نظام سلامت کشور در سه سال گذشته رخ داده، در حد معجزه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه اگر اولویت دولت سلامت نبود حتما نمی توانست این کارها صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از کارهای انجام شده در سه سال گذشته در حوزه سلامت در حد معجزه است و امیدواریم این اقدامات تکمیل گردد تا مردم در بخش سلامت مشکلی نداشته باشند.

دکتر علی اسماعیلی ندیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم و خوبی که دانشگاه در این دوره که بنده مسئولیت آن را بر عهده گرفتم انجام داده این بوده که سهم بهداشت و سلامت مردم مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: در کشور ایران تا قبل از شروع طرح تحول بیش از 300 قلم کمبود دارو داشتیم و تا اواخر سال 92، بسیاری از تجهیزات پزشکی مصرفی بیماران را با قیمتهای چندین برابر تهیه می کردیم. بیمار باید ابتدا پولش را پرداخت می کرد و برخی مواقع که بیمار توان پرداخت را نداشت، این کار انجام نمی شد.

وی تصریح کرد: بنده شگفت زده می شوم که برخی ها نمی خواهند ببینند که در حوزه سلامت چه کارهای خوبی صورت گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه وضع بیمارستانها و ساخت و سازهای ما تا قبل از طرح تحول سلامت نابسامان بود، افزود: دو میلیون مترمربع بازسازی در 570 بیمارستان دولتی از زمان شروع طرح تحول انجام گرفته و همه تجهیزات فرسوده بیمارستانی نونوار شدند و در 20 سال گذشته در وضعیت بهداشتی و درمانی بسیار مناسبی هستیم.

اسماعیلی ندیمی خریداری تجهیزات مدرن بیمارستانی را با 60 درصد زیر قیمت بازار و کوتاه شدن دست واسطه ها را از دیگر مزیت های طرح تحول سلامت برشمرد و خاطرنشان کرد: در سراسر کشور در دو سال گذشته 2500 مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی ساخته و 5000 مرکز در حال ساخت است و همه مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی که نیازمند ترمیم و بهسازی بودند، بازسازی شدند.

وی به تحول در نظام ارائه خدمات بهداشتی اشاره و یادآور شد: در حال حاضر 80 درصد مردم دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند، چیزی که آرزوی همه دولتهای قبل بوده است.

این مسئول با اشاره به تغییر چهره بیماریهای منجر به مرگ در کشور و در حال انجام بودن برنامه هایی برای پیشگیری از این بیماریها، تصریح کرد: شایع ترین علل مرگ و میر در کشور ما بیماریهای قلبی و عروقی و حوادث مغزی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اذعان کرد: بخشی از هزینه های درمان را مردم می پرداختند که این پدیده مشهور به «زیرمیزی» بود، امروز به طور تقریباً کامل پدیده زیرمیزی قطع و موارد آن محدود شده است.

اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از متخصصین در شهرهای محروم مستقر هستند و کلینیک های تخصصی با قیمت های پایین به مردم خدمت ارائه می دهند.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم که هنگام بستری یک بیمار در بیمارستان، بخش عمده ای از تجهیزات و وسایل بیمار را خودشان باید تهیه می کردند، به طوری که حدود 37 درصد متوسط پرونده های بستری بیمارستانی را مردم باید پرداخت می کردند که این عدد امروز به 3 و 6 درصد رسیده است و متوسط پرداختی هر پرونده که در سنوات قبل حدود یک میلیون تومان بوده امروز به 200 هزار تومان رسیده که این نشان می دهد پرداخت از جیب مردم را در بخش بستری به طور قابل توجهی کم کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان یادآور شد: باعث افتخار و سرافرازی ما است که هیچ بیماری برای تهیه وسایل پزشکی و تهیه لوازم مصرفی پزشکی و دارو و آزمایش از بیمارستانهای دولتی به بیرون فرستاده نشد، این در حالی است که بخش قابل توجه مطالبات پزشکی هنوز پرداخته نشده ولی جامعه خدوم پزشکی در حال ارائه خدمت است.

اسماعیلی ندیمی عنوان داشت: صدها کلینیک ویژه تخصصی و اورژانس بیمارستانی در حال ساخت است که با تکمیل این پروژه ها چهره ارائه خدمت در اورژانس ها و کلینیک ها تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نباید فراموش کنیم بیماران سرطانی برای تهیه داروهای سرطانی به زیر خط فلاکت افتاده بودند، ابراز داشت: اکنون بخش عمده ای از هزینه های این بیماران توسط دولت پرداخت می شود و ما در رفسنجان در حال ساخت بخش های درمان سرپایی بیماران سرطانی هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در پایان با بیان اینکه اگر اولویت دولت سلامت نبود حتما نمی توانست این کارها صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از کارهای انجام شده در سه سال گذشته در حوزه سلامت در حد معجزه است و امیدواریم این اقدامات تکمیل گردد تا مردم در بخش سلامت مشکلی نداشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: