• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-10314-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : پوششی

یک دانشجوی دکترای جامعه شناسی:

مردم نمی دانند مفهوم مشارکت درون زا چیست/سمن ها گام های جدی توسعه فرهنگی هستند

یک دانشجوی دکترای جامعه شناسی گفت: در کشور ما در بهبوهه انتخابات بلندگوهای مشارکت روشن شده و بعد از آن بار دیگر خاموش می شود، به همین دلیل است که مردم به درستی نمی دانند معنی و مفهوم مشارکت درون زا، خودجوش و سودمند چیست.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "فرنوش حمیدپور" در کارگاه آموزشی مشارکت های نهادمند اجتماعی که توسط سازمان مردم نهاد جمعیت پیک صلح برگزار شد اظهار کرد: مشارکت را می توان فرآیندی برای آموزش مردم به شرکت در اتخاذ تصمیمات گروهی و در عین حال سهیم شدن در مسوولیت ها دانست که امروزه بیشتر در کنار واژه توسعه بکار گرفته می شود.

وی افزود: از این روش با عنوان توسعه مشارکتی یاد می شود و تمامی ابعاد توسعه اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در بر می گیرد.

حمیدپور بیان کرد: در کشور ما هر چهار سال یکبار تلاش می شود مفهوم مشارکت به مردم یاد داده شود، یعنی در بهبوهه انتخابات بلندگوهای مشارکت روشن شده و بعد از آن بار دیگر خاموش می شود، این رویه مردم را مشارکت مدار نمی کند و به همین دلیل است که مردم به درستی نمی دانند معنی و مفهوم مشارکت درون زا، خودجوش و سودمند چیست.

این دانشجوی دکترای جامعه شناسی با اشاره به اینکه مشارکت صرفا سیاسی نیست گفت: گسترش و تعمیق مشارکت های مردمی نیازمند سازماندهی، نهادسازی و ایجاد شرایط ساختاری مناسب است هرچند که مشارکت الزاما در چارچوب سازمان ها و تشکل ها صورت نمی گیرد ولی سازمان ها وتشکل های مردمی آن را نهادینه می کنند.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت در فعالیت های اجتماعی موجب شکل گیری شبکه ها و ایجاد اعتماد        می شود و بر سیاست ها تاثیرگذار است گفت: مشاركت نهادمند جامعه مدنی، حقوق شهروندی و دموكراسی بستر ساز وقوع مشاركت نهادمند است.

حمیدپور با اشاره به اینکه سمن ها، متولیان مشارکت اجتماعی هستند تصریح کرد: NGO سازماني درگیر فعالیت هاي توسعه است که به وسیله حكومت ایجاد نشده است، NGOها جامعه مدني نیستند بلكه آنها به عنوان متصل كننده، میانجي و بیان كننده منافع شهروندان، از طریق گفتمان و نقد از سیستم اجتماعي خدمت مي كنند، مانند اینكه سازمان هاي غیر دولتي عقاید شهروندان را بیان مي كنند و بین دولت و افراد خصوصي قرار مي گیرند بخشي از جامعه مدني هستند.

این دانشجوی دکترای جامعه شناسی با بیان راهکارهای موثر برای ارتقا کیفیت زندگی در شهر کرمان و بررسی موانع و راهکارها یادآور شد: نظام مبتني بر مشاركت مردمی مي كوشد تا شنیدن صداي دیگران را آسان و احساس تعلق ایجاد كند، حاشیه نشیني را از میان بردارد و ناتوانان را نیرومند سازد و فرهنگ سكوت را در هم شكند.

وی تصریح کرد: پیش از آن كه اقدام ضرورت پیدا كند، باید زمان مشاركت فراهم باشد، مشاركت به  سختي ممكن است در زمان اضطرار و فوریت به نحوي مناسب و برازنده تحقق یابد از این رو زمینه هاي مشاركت باید قبل از اقدام به آن فراهم شده باشد.

 حمیدپور گفت: همچنین فواید احتمالي مشاركت باید بر هزینه هاي آن فزوني داشته و موضوع مشاركت باید مربوط و مورد علاقه افراد باشد، در غیر این صورت آنان به مشاركت همچون سرگرمی نگاه خواهند كرد و یا از سر اضطرار به مشاركت اقدام مي كنند.

وی تاکید کرد: به هر حال پایداري مشاركت با علاقه فرد پیوند دارد و شركت كنندگان باید از توانایي هاي لازم (مانند هوش، دانش فني، امكانات مالي) برخوردار باشند تا بتوانند درمشاركت كارساز باشند.

حمیدپور ادامه داد: شركت كنندگان باید توانا باشند تا با یكدیگر ارتباط متقابل برقرار كنند، زبان یكدیگر را بفهمند تا بتوانند به داد و ستد اندیشه بپردازند و هیچ یك از دو سوي مشاركت نباید احساس كند كه مشاركت جایگاه و موقعیت او را تهدید خواهد كرد.

وی با اشاره به اینکه سمن ها گام های جدی توسعه فرهنگی هستند و باید آنها را جدی گرفت، خاطرنشان کرد: مشاركت در مدیریت و تصمیم گیري مستلزم وجود مدیریت "مشاركت جو "است، در غیر این صورت مشاركت به معناي درگیري با مدیریت خواهد بود، ضمن اینکه مشاركت در زمینه اي معنا دارد كه فرد انتخاب و آزادي اختیار داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: