• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1787-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : تولیدی

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد:

25 ميليون دلار درآمد صنعت گردشگري استان كرمان طی 3 سال گذشته/ 50 خانه تاريخي آماده تبديل به هتل سنتي

استان كرمان پیش از انقلاب، به واسطه آثار تاریخی و ارگ بم جزو پنج مقصد نخست گردشگران به شمار می‌آمد و در زمان جنگ به عنوان استان معین جنوب شرق، اثرگذاری زیادی در تامین امنیت داخلی کشور داشت.

به گزارش ایسنا منطقه کویر با وجود آن که کرمان استان خشک و کم آبی است، اما یک چهارم باغات کشور را در خود جای داده است و همزمان دارای چهار اقلیم است، به گونه ای که کویر شهداد با دمای بالای ۷۰ درجه در ۲۰ کیلومتری منطقه کوهستانی و برفگیر سیرچ واقع شده است.

همچنین استان کرمان دارای ۸۶ قله بالای سه هزار متر و ۱۲ قله بالای چهار هزار متر ارتفاع است و این استان سومین مرکز مرتفع ایران به شمار می آید، ضمن آنکه بلندترین آبشار را در منطقه جبل بارز، بزرگترین دهانه غار و بلندترین دشت و منطقه مسکونی ایران را به ارتفاع 3 هزار و 300 متر در بردارد.

"محمود وفایی" مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، با اشاره به تعداد آثار باستانی ثبت شده در فهرست جهانی، گفت: استان کرمان استان به واسطه تعداد آثار ثبت شده در فهرست جهانی( هفت اثر جهاني و پنج پرونده)، رتبه نخست کشور را دارد.

وی ادامه داد: همچنین ۸۰ درصد از عرصه ثبت شده کویر لوت در کرمان است و تا کنون ۷۰۰ اثر در فهرست میراث ملی ثبت شده و ۷ هزار اثر تاریخی به طور کل شناسایی شده که هنوز کامل نشده اند.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: وسیع ترین محوطه تاریخی به حوزه هلیل رود و جیرفت به وسعت ۴۰۰ کیلومتر مربع اختصاص دارد که آخرین یافته های باستان شناسی، قدمت این منطقه را به تمدن ما قبل بین النهرین نسبت داده است.

وی از ورود 6 هزار گردشگر خارجی در سال های قبل از 92 به استان کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: با توجه به تغييرات بوجود آمده در دولت و رويكرد مناسبي كه نسبت به مقوله گردشگري از سال 92 به بعد، شكل گرفت، شاهد افزايش دو برابري گردشگران خارجي به استان کرمان بوده ایم كه اين رقم به 12 هزار گردشگر رسيد.

وفایی اضافه کرد: از سال 1392 تا پايان سال 1395 به رشد منطقي 25 تا 30 درصدي رسیده ایم به طوریکه بيش از 30 هزار گردشگر به استان وارد شداه اند و طبق پيش بيني هاي صورت گرفته امسال نيز به راحتي ميزبان 40 تا 50  هزار گردشگر خارجي خواهيم بود.

عوامل موثر در رونق صنعت گردشگری

وی به عواملی که باعث رونق صنعت گردشگری شده است، پرداخت و مطرح کرد: خوشبختانه با توجه به شرايطي كه بر كشور حاكم است و استان كرمان نيز تحت تاثير اين شرايط مي باشد، مشتريان زيادي آماده ورود به حوزه هاي مختلف گردشگري اين استان هستند، در حاليكه اين شرايط در سالهاي قبل از زلزله بم به وضوح بسيار بهتر بود.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: اين اداره كل در حوزه بازار يابي فعاليت هاي مناسبي در خصوص جذب تورگردانان بزرگ و ملي انجام داده و در اين راستا دو آژانس خدمات مسافرتي اين استان نيز وارد بازار گردشگري كشور و دنيا شده اند و تورهاي متفاوتي را وارد استان مي كنند.

وی از برگزاري اولين اولترا ماراتن بين المللي كويرلوت به عنوان اولين تجربه كشور با حضور دوندگان مشهور جهاني در كوير شهداد سخن به میان آورد و عنوان کرد: این مسابقه از طريق شبكه هاي بين المللي پوشش داده شد که این مهم بی تاثیر در جذب گردشگر خارجی نبود.

وفایی ادامه داد: در سالهاي گذشته شبكه هاي ايراني و خارجي زيادي به همراه خبرنگاران و عكاسان خبره جهت تهيه فيلم از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري وارد استان كرمان شدند كه شبكه هايي چون سي سي تي وي و فرانس 2 از آن جمله هستند.

وی آثار ثبت جهانی استان کرمان را یکی دیگر از عوامل رونق صنعت گردشگری استان کرمان دانست و تصریح کرد: خوشبختانه استان كرمان داراي 7 اثر ثبت جهاني مانند كوير لوت، باغ شاهزاده ماهان، روستاي صخره اي ميمند، قنوات (دو قنات بم و يك قنات جوپار) و ارگ تاريخي بم است كه 3 اثر آن در دولت تدبير و اميد در فهرست آثار جهاني قرار گرفت و اين موفقيت استان كرمان را در صدر كشور قرار داد.

تاثیر رونق صنعت گردشگری بر زندگی اهالی منطقه

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با بیان این مطلب که گردشگري يكي از بزرگترين صنايع خدماتي دنيا محسوب مي شود، اظهار کرد: تاثيرات صنعت گردشگری را مي توان در زمينه هاي مختلف از جمله كاهش فاصله طبقاتي، ايجاد اشتغال ودرآمد، توزيع ثروت و درشكل پايدار آن در زمينه حفاظت از فرهنگها و محيط زيست به وضوح لمس کرد.

وی ادامه داد: بخش گردشگري استان كرمان شاهد رشد 25 تا 30 درصدي شاغلين اين بخش بوده است، بطوريكه قريب به 4 هزار نفر در اين صنعت مشغول به فعاليت هستند كه در مقايسه با رقم 2 هزار و 800 نفر در سالهاي گذشته، رشد خوبي داشته است.

وفایی از اشتغال 320 نفر در 110 واحدهای اقامتگاهی بوم گردی استان خبر داد و بیان کرد: 90 درصد اين اقامتگاهها در روستاهاي استان قرار دارند و در طول ايام نوروز96 توانسته اند با جذب 11 هزار گردشگر، بيش از 700 ميليون تومان درآمد در این ایام کسب نمایند.

وی افزود: راه اندازي خانه هاي بوم گردي موجب مهاجرت معكوس روستاييان، ايجاد شغل و درآمد و همچنين حفاظت از بافت تاريخي و روستايي شده است.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان مطرح کرد: ورود گردشگران به استان كرمان موجب ترغیب هتلداران استان به بهسازي، بازسازي و نزديك ساختن هتلهاي خود به مرحله استاندارد شود.، ضمن آنکه هم اكنون ضريب اشغال هتلهاي استان بیش از 45 درصد رسيده است در حاليكه اين رقم در سالهاي گذشته زير 25 درصد بود.

وی افزود: در استان كرمان صنعت گردشگري به عنوان سومين محور توسعه اقتصادي استان در كنار بخش های صنعت، معدن و تجارت و كشاورزي محسوب مي شود كه مي توان گفت هم اكنون بيش از 2 هزار و 800 ميليارد تومان سرمايه گذاري در بخش گردشگري در حال اجرا است.

میزان ارزآوری صنعت گردشگری در سال های اخیر

وفایی اعلام کرد: طي 3 سال گذشته بالاي 800 ميليارد تومان برابر با 25 ميليون دلار درآمد صنعت گردشگري استان كرمان بوده كه 15 ميليون دلار آن حاصل گردشگري خارجي و مابقي آن مربوط به گردشگري داخلي است.

وی به نقش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در این تغییر جایگاه و قرار گرفتن کرمان در مسیر گردشگری کشور اشاره و بیان کرد: اداره كل ميراث فرهنگي به عنوان متولي گردشگري در ابتدا مسئوليت ايجاد انسجام در حوزه هاي مختلف گردشگري و سپس ايجاد ارتباط بين بخش خصوصي و دولتي را برعهده دارد، با توجه به اينكه در دوره خوبي به سر مي بريم و استاندار كرمان توجه ويژه اي به صنعت گردشگري استان دارد به وضوح شاهد مشاركت بخشهاي دولتي از جمله شهرداري، اداره اوقاف و بخش خصوصي در حفظ و احياء بناهاي تاريخي هستيم كه باغ فتح آباد كرمان مي تواند مثال خوبي در اين رابطه باشد كه با همكاري ارگانهاي دولتي بار ديگر مرمت و به چرخه گردشگري استان وارد شد.

ظرفیت های اقامتی استان کرمان

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ادامه داد: در حال حاضر قريب به 3 هزار تخت در بخش هتلي  و 2 هزار و 500 تخت در بخش مهمانپذير و همچنين 110 ظرفيت بوم گردي و تعدادي خانه مسافر نيز آماده ارانه خدمات اقامتي به گردشگران هستند، اما متاسفانه اين ظرفيت اقامتي متناسب با رشد گردشگران خارجي به استان كرمان نيست.

وی با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته، 6 هتل به ظرفيت اقامتي استان افزوده شده، عنوان کرد: استان كرمان داراي ظرفيت هتل 5 ستاره است و اين در حاليست كه برخي از استانهاي كشور از اين ظرفيت نيز محروم هستند.

وفایی تصریح کرد: خوشبختانه ساخت فضاهاي اقامتي به عنوان اقامتگاههاي سنتي در بافت تاريخي از سوي گردشگران مورد استقبال قرار گرفته كه اين اداره كل در صدد راه اندازي بيشتر اين اقامتگاهها با همكاري بخش خصوصي و دولتي است كه سرمايه گذاران زيادي در اين زمينه اعلام آمادگي كرده اند.

وی اعلام کرد: هم اكنون ده پروژه هتلي در استان كرمان در حال اجرا است كه 6 هتل آن 50 درصد رشد فيزيكي داشته اند و تعدادي هم به مرحله بهره برداري رسيده اند.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بهره برداری از ظرفیت های تاریخی استان را از برنامه های سال جاری دانست و اظهار کرد: در حال حاضر50 خانه تاريخي واجد شرايط آماده تبديل به هتل سنتي هستند كه بزودي با مشاركت بخش خصوصي و مالكين، اين بناها به چرخه خدمات گردشگري وارد خواهند شد.

وی در ادامه گفت: بزرگترين خانه خشتي جهان ، خانه حاج آقا علي با زيربناي بيش از 7 هزار متر مربع به عنوان بزرگترين هتل سنتي در حال آماده سازي مي باشد، همچنین كاروانسراي وكيل كرمان كه بعد از مدتها آزادسازي شده است با همكاري سرمايه گذاران بخش خصوصي احياء و مي تواند به عنوان فضاي اقامتي و پذيرايي مناسبي جهت ارائه خدمات گردشگري محسوب شود.

ظرفیت حمل و نقلی استان کرمان در حوزه گردشگری

وفایی به ظرفیت های حمل و نقل استان کرمان اشاره و بیان کرد: استان كرمان داراي 5 فرودگاه است كه مي توان گفت از نظر تعدد در صدر كشور قرار دارد، ضمن اینکه يك فرودگاه آن بصورت بين المللي و مابقي به صورت داخلي فعاليت دارند.

وی با بیان این مطلب که گردشگران از سه طريق هوايي، ريلي  و جاده اي ( اتوبوسي-وسايل نقليه) می توانند وارد استان كرمان شوند، مطرح کرد: با توجه به پیگیری‌های استاندار کرمان در سال‌های اخیر و نگاه جدی که به مقوله گردشگری در استان کرمان شده است، صدور ویزای فرودگاهی در فرودگاه کرمان نيز با حضور معاون کنسولگری وزارت خارجه به وقوع پيوست.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اضافه کرد: با تلاش‌های بخش دولتی و بخش خصوصی در سال 96، کرمان ارتباط خود را از طریق شرکت‌های هواپیمایی با خارج از کشور برقرار مي كند تا روند رو به رشد استان کرمان با ایجاد این زیرساخت‌ها ادامه یابد.

وی بیان کرد: در حال حاضر استان كرمان از بن بست هوايي خارج شده است و با استانهايي چون تبريز، اصفهان، شيراز، زاهدان، تهران، كيش و غيره ارتباط هوايي دارد.

وفایی تصریح کرد: استان كرمان، استاني با جاذبه هاي تاريخي، فرهنگي و طبيعي است كه با توجه به محصولات گردشگري كه ارائه مي كند، ميزبان گردشگراني از كشورهاي اروپايي مانند فرانسه، آلمان، ايتاليا، اسپانيا  است و همچنین آمادگي حضور گردشگران كشورهاي آمريكا، كانادا، جنوب شرق آسيا، شرق اروپا و بزودي روسيه و چين را نيز دارد.

وی اظهار کرد: توجه به مقوله گردشگري و توسعه پايدار نسبت به گذشته جدي تر شده است ولي همچنان با توجه به دارا بودن برخي مولفه ها، نيازها و شرايط اين مقوله گردشگري، از سوي شاغلين و فعالين و حتي مردم جدي انگاشته نشده است، اما با توجه به فعاليت هايي كه در زمينه توسعه گردشگري روستايي، ايجاد و راه اندازي خانه هاي بوم گردي بر طبق استانداردها صورت گرفته است که مي توان شاهد روشن شدن شعله هايي از توسعه پايدار گردشگري باشيم.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان مديريت پسماند، كاهش مصرف انرژي و غيره از فعاليت هايي است كه در راستاي پروسه استاندارد سازي در بين واحدهاي اقامتي استان در حال اجرا دانست و گفت: استاندارد سازي 45 درصد از هتلهاي استان و نزديك ساختن اين درصد در سال 96  به 100 درصد ما را به مولفه هاي گردشگري و همچنين توسعه پايدار نزديك خواهد كرد.

وی ادامه داد: از سال 93 بحث اقامتگاههاي بوم گردي در استان كرمان كليد خورد كه تاكنون بيش از 110 واحد در سرتاسر استان كرمان راه اندازي شده كه مي توان گفت در 60 درصد شهرستاهاي استان شاهد ايجاد اين خانه هاي بوم گردي بوده ايم و 100 درصد شهرستانها نيز متقاضي راه اندازي اين واحدها هستند.

وفایی اضافه کرد: تاكنون از طريق صندوق كارافرين اميد قريب به يك ميليارد و 300 ميليون تومان تسهيلات جهت راه اندازي خانه هاي بوم گردي جذب شده است كه بيش از 35 درصد اقامتگاهها از اين تسهيلات استفاده كرده اند؛ قابل ذکر است که راه اندازي خانه هاي بوم گردي توانسته در بحث اقتصاد مقاومتي نيز تاثير گذار باشد و به رسيدن اهداف مورد نظر در اين مقوله كمك شاياني كند.

جایگاه گردشگری در اقتصاد استان

وی در سالهاي اخير در بحث صادرات جزو استانهاي برتر، نوآوري و خلاقيت به عنوان پايلوت و در برگزاري بازارچه هاي نوروزي رتبه هاي اول و دوم كشور، ايجاد بازارچه دائمي صنايع دستي در محل كاروانسراي گنجعليخان با داشتن 40 غرفه، استاندارد سازي پته كرمان، احياء رشته هاي در حال منسوخ مانند شال و ترمه هوتك و شال پته كرمان، ارائه تسهيلات مشاغل خانگي هر ساله به تعداد 500 نفر، افزايش رشته هاي شاخص صنايع دستي، آموزش 6 هزار صنعتگر در سال گذشته، فراهم ساختن زمينه لازم براي جهاني كردن شهر سيرجان به عنوان شهر گليم و شهر كرمان به عنوان شهر جهاني پته از اقدامات صورت گرفته در جهت رونق گردشگری برشمرد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به عملکرد اداره کل میراث فرهنگی استان در حوزه حراست و احیا بناهای تاریخی اشاره و عنوان کرد: واگذاري املاك در اختيار ميراث فرهنگي به بخش خصوصي در جهت مرمت و احياء، بهره برداري و ايجاد كاربري مناسب، راه اندازي كارگاههاي مرمتي با توان بخش خصوصي در بيش از 38 پروژه، راه اندازي كارگاههاي مشاركتي 23 پروژه، از جمله اقدامات در این حوزه بوده است.

وی اضافه کرد: كارگاههاي مرمتي با اعتبارات دولتي 65 پروژه، پيگيري و تشويق سرمايه گذاران براي ورود به پروژه هاي صندوق احياء در استان، همكاري با شهرداري و نظارت بر ساخت و ساز خانه ها و املاك جديد در بافت تاريخي با طرح و نظارت ميراث  فرهنگي در بيش از 50 پروژه، تنظيم تفاهم نامه همكاري بين ميراث و شهرداري در بسياري از شهرها در جهت تعمير، مرمت و احياء بناهاي تاريخي مانند شهرداري راين، باغين ، كرمان و مرمت مدرسه حياطي، حمام ته باغ لله، نظارت و تهيه طرح و صدور مجوز در محور بازار املاك تجاري، كاروانسرا در جهت مرمت املاك خصوصي، نشست و جلسه هاي مداوم با مالكين كاروانسراي محور بازار كرمان به جهت تشويق براي مرمت و سرمايه گذاري از دیگر اقدامات در جهت حراست و احیا بافت های تاریخی استان است.

وفایی با اشاره به اقدامات قابل دفاع در حیطه احیا بافتهای تاریخی شهر، گفت: راه اندازي پايگاه بافت تاريخي در شهر كرمان و آغاز مطالعات بافت تاريخي با مشاركت دانشگاه شهید باهنر کرمان و آزاد؛ آغاز مطالعات بافت هاي تاريخي و تعيين محدوده آن در شهرهاي رفسنجان، سيرجان و شهداد از جمله این اقدامات است.

وی خاطر نشان کرد: مطالعه و روستاهاي واجد ارزش و داراي بافت تاريخي مثل بندر هنزاء، روستاي ريسه، روستاي  داوران، روستاي جوزم، روستاي طغرل الجرد و پيش استا، روستاي بياض و علي آباد ده نو؛ مرمت بافت هاي تاريخي شهر كرمان با مشاركت شهرداري؛ مشاركت در جهت مرمت، بدنه سازي و كف سازي در بافت هاي تاريخي و حفظ بافتهاي با ارزش شهري ماهان- راين- جوپار و اختيارآباد از دیگر اقدامات در زمینه احیای بافت های تاریخی هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: