• شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1687-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مدیرعامل خانه هنرمندان استان کرمان:

هنر حرفه ای در ایران فقط در پایتخت قابل اجراست/هنر کالایی سرمایه است

مدیرعامل خانه هنرمندان استان کرمان با اشاره به اینکه هنر در کشور ما در سطح حرفه ای فقط در پایتخت قابل اجراست، بیان کرد: هنر چند خصوصیت دارد که برد اقتصادی آن را مشخص می کند، نخست اینکه هنر سرمایه در گردش پایینی می خواهد و در بازگست سرمایه زودبازده است و همچنین هنر برای همه جهانیان کالای سرمایه ای است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "عبدالرضا قراری" شامگاه شنبه 23 اردیبهشت ماه در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان کرمان اظهار کرد: جامعه هنرمندان جامعه متکثر و غیرهمگرایی بوده و عموما مدیران و برنامه ریزان تصور می کنند همگرایی هنرمندان در قبال یک برنامه غیرممکن است.

وی افزود: با تعاملی که در استان کرمان اتفاق افتاد، آغاز ایده شکل گیری یک نهاد صنفی که بتواند پوشش جامعی در حوزه های تخصصی و صنفی بدهد، مورد بررسی و طی سه سال نظرات هنرمندان به یک جمع منتقل و خروجی آن خانه هنرمندان استان کرمان شد.

قراری تصریح کرد: اصل اول امنیت شغلی و رفاه اجتماعی هنرمندان است و این خانه تلاش می کند در این جهت با برنامه ای مدون حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه هنر در کشور ما در سطح حرفه ای فقط در پایتخت قابل اجراست، بیان کرد: هنر چند خصوصیت دارد که برد اقتصادی آن را مشخص می کند، نخست اینکه هنر سرمایه در گردش پایینی می خواهد و در بازگشت سرمایه زودبازده است و همچنین هنر برای همه جهانیان کالای سرمایه ای است.

مدیرعامل خانه هنرمندان استان کرمان گفت: یک تشکل باید خاستگاه خود را در جامعه به عنوان یک ضرورت نشان بدهد و واضح است که هنرمندان خاستگاه ارتباطی با مردم دارند اما ضرورت وجودی آنها در لحظات تاریخی درک نمی شود، لذا ضرورت توجه به وضع معیشتی آنها مد نظر قرار نمی گیرد.

وی افزود: به دلیل تغییر شکل توزیع اطلاعات در جهان، تمرکز در حوزه تولید آثار هنری تغییر کرده و در حاشیه ها و فرهنگ های حاشیه ای هنر می تواند شکل گرفته و به یک حوزه ملی راه یابد و با تغییر مدل توزیع هنر در جهان به واسطه رسانه و تکنولوژی این امکان وجود دارد بتوانیم در سطح جهان با یک مدل موفق تعامل کرده و هنرمان را با شکلی متفاوت در رشته های مختلف مبادله کنیم.

قراری تصریح کرد: هنر عنصری مستقل در توسعه است و زمانی که به هنر به عنوان اقتصادی نگاه می کنیم، آن را از حوزه توسعه ای خودش خارج کرده ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: