• شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-10214-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : پوششی

مدیرعامل بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور:

اشتغال زندانیان موجب کاهش 2 درصدی بازگشت آنها می شود/کارفرماها به زندانیان اعتماد کنند

مدیرعامل بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور گفت: جامعه باید بعد از بازگشت افراد زندانی، آنها را بپذیرد در غیر اینصورت می تواند منجر به بازگشت دوباره زندانیان بشود اما زمانی که این افراد مشغول به کار می شوند بازگشت دوباره به زندان تا دو درصد کاهش می یابد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "رحیم مطهرنژاد" عصر امروز شنبه 23 اردیبهشت ماه در نشست خبری اظهار کرد: ما اعتقاد داریم زندانی باید مقطعی از آزادی های اجتماعی محروم باشد اما می توان آن دوران را به خوبی مدیریت کرد تا خود فرد، هم بندهای وی، خانوده و جامعه از آسیب دور بماند.

وی افزود: طبق اساسنامه بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور، اشتغال به کار زندانیان با کمک سازمان آموزش فنی و حرفه ای با آموزش حدود 250 تا 300 رشته فنی و حرفه ای انجام می شود و بعد از یاد گرفتن، این افراد در کارخانجات، واحدهای تولیدی، صنعتی کشاورزی، دامپروری و ... مشغول به کار می شوند.

مطهر نژاد بیان کرد: درواقع بنیاد با پرداخت دستمزد به امرار معاش فرد زندانی و خانواده وی، بهداشت و درمان و تحصیل فرزندان آنها کمک می کند، در کنار این کارها بحث فرهنگ سازی نیز مطرح است و اصحاب رسانه می توانند به سهولت بازگشت زندانیان به زندگی دوباره و اجتماع کمک کنند.

مدیرعامل بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور تصریح کرد: جامعه باید بعد از بازگشت این افراد آنها را بپذیرد و این پذیرش خیلی مهم است در غیر اینصورت می تواند منجر به بازگشت دوباره زندانیان بشود اما زمانی که این افراد مشغول به کار می شوند بازگشت دوباره به زندان تا دو درصد کاهش می یابد.

مطهرنژاد گفت: بنیاد در قالب چهار روش با زندانیان کار می کند؛ به صورت اشتغال نشسته یعنی زندانیان همانجا در آسایشگاه صنایع دستی تولید می کنند، در اشتغال در محیط بسته هم از بند به کارگاه ها رفته و محصول تولید می کنند، در روش اشتغال نیمه باز هم براساس قوانین و مقررات، افراد در محیط های نیمه باز مانند باغ ها به کشاورزی، باغبانی و کار گلخانه ای مشغول می شوند، در این روش افراد به زندان باز نمی گردند و در همان محلات باقی خواهند ماند.

وی ادامه داد: اشتغال نوع چهارم رای باز است بصورتیکه زندانیان با کمک دستگاه هایی مانند شهرداری در مناطقی از شهر فعالیت می کنند و شب ها به منازل برمی گردند، این بهترین و پیشرفته ترین نوع اشتغال برای مددجویان است چراکه شب ها در منزل و نزد خانواده خود حضور دارد و خانواده هم از آسیب های اجتماعی دورتر می شود.

مدیرعامل بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور یادآور شد: هرچقدر اشتغال رای باز و نیمه باز حمایت شود آسیب های اجتماعی کمتری را شاهد خواهیم بود، بنابراین درخواست ما از دستگاه های مختلف این است که به مددجویان اعتماد کرده و به آنها کار بسپارند تا این افراد و درنتیجه کل جامعه از آسیب ها در امان باشند.

مطهر نژاد با اشاره به اینکه بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور تقریبا در 760 نقطه کشور واحد تولیدی، صنعتی، کشاورزی و ... دارد، اظهار کرد: تمامی عایدات بنیاد صرف توسعه اشتغال زندانیان، حقوق، مزایا و خانواده های آنها می شود و بنیاد هیچ سهامداری مانند قوه قضائیه، دولت و بخش خصوصی ندارد.

وی با اشاره به ثبت برند "حامی" متعلق به محصولات بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور، گفت: تاکنون حدود 100 قلم کالا توسط این برند تولید شده است و به بیش از این رقم نیز خواهد رسید، ضمن اینکه بنیاد 80 هزار متر مربع کشت گلخانه ایجاد کرده و یکی دیگر از اقدامات ما تولید سالانه سه میلیون نهال است.

مطهرنژاد افزود: ما در صنعت نساجی و پوشاک نیز حدود 8000 نفر شاغل داریم، ضمن اینکه بنیاد طی پنج سال گذشته پنج بار مجمع برگزار کرده است و در این مدت نه از مردم و نه از دولت کمک گرفته است بلکه همه فعالیت ها از محل داشته های خود بنیاد انجام شده است.

مدیرعامل بنیاد تعاون سازمان زندان های کشور با تاکید بر اینکه این بنیاد می تواند به اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال کمک کند، خاطرنشان کرد: در صورتیکه بعد از خروج زندانیان از زندان؛ دولت، مجلس و کارفرماها حمایت و اعتماد کنند، افراد زندانی می توانند در بیرون از زندان مشغول به کار شده و بار دیگر به آغوش جامعه بازگردند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: