• پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-8814-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : تولیدی

شهردار کرمان در گفت و گو با ایسنا خبر داد:

ایجاد شهرک بازیافتی زباله در کرمان/ مطالبه گری از سوی مردم نشات گرفته از مشارکت است

شهردار کرمان مطالبه گری مردم را نشات گرفته از مشارکت آنان دانست و افزود: تنها 20 درصد از مردم در پرداخت عوارض شهرداری مشارکت داشته اند.

"علی بابایی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، گفت: بعضی از مردم متاسفانه در امر جمع آوری زباله در کرمان مشارکت و همکاری نمی کنند و نبود این مشارکت و همکاری مشکلاتی را در سطح شهر فراهم ساخته است.

وی با اشاره به اینکه ماشین جمع آوری زباله در ساعت 9 شب کار خود را شروع می کند و این کار تا 4 یا 5 صبح ادامه دارد، گفت: یک بخش از مردم نسبت به شهر بی تعهد هستند و در ساعت مقرر زباله ها را بیرون نگذاشته و در طول روز مبادرت به چنین اقدامی می کنند که این کار نه تنها چهره شهر را زشت می نماید بلکه باعث جمع شدن زباله گردها در شهر خواهد شد.

شهردار کرمان با توجه به شناسایی 20 مجموعه  دپوهای تفکیک زباله غیرمجاز در ایام گذشته، گفت: با هماهنگی اداره محیط زیست و پیگیری های قانونی مصوبه ای را از شورای شهر برای ایجاد یک شهرک بازیافتی توسط بخش خصوصی گرفته ایم که با تبدیل آن به کارگاه بازیافت زباله زمینه کار و ساماندهی زباله گردهای سطح شهر را فراهم کرده ایم.

بابایی افزود: تا قبل از عید 23 دکه مواد بازیافتی تر و خشک را در سطح شهر توسط بخش خصوصی ایجاد کرده ایم که اکنون به  50 دکه افزایش یافته است و همچنین ده وانت نیز برای جمع آوری این مواد در نظر گرفته شده است.

وی همکاری مردم با بخش خصوصی را موجب گسترش این دکه ها در سطح شهر و در نتیجه داشتن شهر تمیز و زیبا عنوان کرد و گفت: مردم می توانند مواد بازیافتی را تحویل این دکه ها داده و به جای آن مواد شوینده و پاکت زباله دریافت کنند.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: این آگاهی بخشی رسالت خبرنگاران، رسانه ها، مطبوعات و  شهرداری است و یک بخش نیز پتانسیل ذاتی آدم هاست که با رعایت فرهنگ شهرنشینی در به وجود آوردن شهری منظم و ایده آل می توانند نقش آفرینی کنند.

وی همچنین در ادامه با تاکید بر قانونی کمک کردن به متکدیان، گفت: کمک به متکدیان سطح شهر به ویژه بر سر چهارراه ها  انگیزه این افراد برای ادامه کار زیاد کرده و تلاش های شهرداری در این راستا با جمع آوری این افراد جز هدر دادن هزینه و وقت چیزی در بر نخواهد داشت چرا که دوباره به این کار روی خواهند آورد.

بابایی تصریح کرد: شهر اشل گسترده خانه است و هر کس شهر را خانه خود بداند و وظایف مربوط به خود را انجام دهد، مطمئنا در ساختن شهری ایده ال موثر است.

وی با توجه به هزینه شدن 3 میلیارد تومان در سال برای جمع آوری زباله، گفت: این میزان پول می تواند با تعامل و مشارکت مردم و ارگان ها صرفه جویی شده و در بسیاری از زیباسازی ها در شهر هزینه گردد.

شهردار کرمان در ادامه هزینه جمع آوری زباله را  کیلویی 60 تا 100 تومان عنوان کرد و گفت: یکی از وظایف شهرداری جمع آوری زباله است اما قانونگذار مشخص کرده است که باید هزینه پس ماند از هر خانواده دریافت شود که تنها ده درصد از مردم عوارض سال 94 را که 50 هزار تومان مشخص شده بود، پرداخت کردند.

وی افزود: شهرداری از سال 62 استقلال مالی دارد و تامین درآمد هزینه با خودش است یعنی حق شارژ را باید به صورت مشارکتی گرفته و خدمات را ارائه دهد و تنها توپ را انداختن در شهرداری درست نیست و باید همه مردم و ارگان ها برای دست یافتن به شهری تمیز و ایده آل همت و مشارکت حداکثری داشته باشند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: