• چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-5584-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

نایب رییس اتاق ایران عنوان کرد:

60 درصد درآمد ناخالص ملی کشور توسط بخش خصوصی به دست می آید

نایب رئیس اتاق ایران گفت: به زودی و با کمک مشاوران معتبر بین المللی و داخلی، برنامه توسعه اقتصادی کشور از نگاه بخش خصوصی و با بهره گیری از تجربیات کشورهای تراز اول جهان تدوین می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "پدرام سلطانی" در نشست با رئیس، جمعی از اعضای هیات نمایندگان و کارکنان اتاق کرمان، با تاکید بر اینکه جنس این طرح مانند پروژه های گذشته نیست، افزود: قصد داریم این بار بخش خصوصی به میدان بیاید و با تهیه یک سند مادر، کار را بر اساس آن پیش ببرد.

وی با بیان اینکه تهیه و اجرای این برنامه در سه مرحله انجام خواهد شد، ادامه داد: مرحله اول مطالعه طرح است که حدود هشت ماه به طول خواهد انجامید؛ مرحله دوم بحث آموزش حدود 500 نفر در زمینه موضوعات، مفاهیم و خروجی های این طرح است و در پایان اجرای طرح نیز دو تا سه سال زمان می برد.

سلطانی، خاطرنشان کرد: همچنین در نظر داریم با اجرای پروژه دیگری سهم بخش خصوصی را از اقتصاد کشور احصا کنیم زیرا معتقدیم در حال حاضر 55 تا 60 درصد درآمد ناخالص ملی کشور توسط بخش خصوصی به دست می آید.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران تصریح کرد: اتاق های سراسر کشور باید محوریت توسعه اقتصادی استان ها را در دست بگیرند، طرح و پیشنهاد ارائه دهند و دولت اجرای آن را تسهیل کند.

وی گفت: در دوره هشتم فعالیت هیات نمایندگان اتاق ایران تحرک بیشتری وجود دارد، میزان تجربه و آگاهی اتاق ها افزایش یافته و از سردرگمی نسبت به جایگاه خود در اقتصاد خارج شده اند.

سلطانی، با بیان اینکه اتاق کرمان در این زمینه پیشرو است و یکی از اتاق های ممتاز کشور محسوب می شود، افزود: بها دادن به انجام فعالیت های کارشناسی شده و بر مبنای پژوهش در اتاق کرمان قابل تحسین است؛ همه جا باید از خلاقیت استفاده و از ارائه راهکارهای سطحی و پیش پا افتاده جلوگیری کرد.

نایب رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اتاق ایران قصد دارد در سال جاری با طراحی یک سامانه به بانک اطلاعات پژوهش بخش خصوصی تبدیل شود و در همین راستا از اتاق های استانی درخواست داریم که پژوهش های انجام شده خود را برای قراردادن در این پایگاه به اتاق ایران ارسال کنند.

سلطانی، در بخش دیگری به مدل خدمات سرمایه گذاری که در این نشست توسط کارشناس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان ارائه شد، اشاره کرد و گفت: با توجه به سرمایه گذاری ها و طرح های نیمه تمام بسیار در کشور و نبود محیط کسب و کار مناسب، بهتر است در استان ها به سمت شناسایی بنگاههای تعطیل و نیمه تعطیل حرکت کنیم و آنها را در سطح اول بازاریابی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار دهیم.

وی همچنین با بیان اینکه مدل پایش کسب و کار در اتاق کرمان روش خوبی است، بیان کرد: اتاق ایران مدل پایش محیط کسب و کار را در یک فعالیت دو ساله تهیه کرده، نخستین دوره پیمایش نیز در زمستان 95 انجام شده است و انتظار می رود اتاق کرمان نیز پایش را منطبق با این شاخص ها انجام دهد.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: بررسی شاخص های بهبود محیط کسب و کار توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی متوقف شده و اتاق ایران این کار را پیگیری می کند که از تیم پژوهشی مجلس به عنوان مشاور در اتاق ایران استفاده خواهد شد.

سلطانی، اظهار کرد: شاخص های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تفاوت های بسیاری با شاخص های مدنظر اتاق دارد و اگر چه شباهت در روش وجود دارد اما جامعه آماری اتاق وسیع تر و از فعالان اقتصادی است.

وی ادامه داد: به دلیل تفاوت محیط سیاسی، فناوری و... تفاوت محیط کسب و کار در استان ها بارزتر می شود و پیشنهاد می شود در استان ها، شهرستان ها با هم مقایسه و بر مبنای آن شاخص ها پایش شوند. وی با اشاره به اینکه در حوزه تشکل ها در اتاق کرمان اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: بخش تشکل ها در اتاق ایران باید قدرتمندتر عمل کند تا بتواند به استان ها خدمات بهتری ارائه دهد.

سلطانی، بهترین خدمات به تشکل ها را توانمندسازی آنها دانست و افزود: باید برای ارزیابی آنها شاخص هایی تعریف شود و حمایت مالی از تشکل ها به توانمندشدن آنها پیوند بخورد.

نایب رئیس اتاق ایران از اتاق کرمان درخواست کرد خلاقیت های ویژه و اقدامات سرآمد در تشکل ها را تبلیغ، تشویق و معرفی کند. وی پس از ارائه گزارش بخش توسعه بازار اتاق کرمان نیز گفت: اتاق ها مسئول تربیت فعالان اقتصادی و اعضای خود در سطح جهانی هستند که در حال حاضر تعداد کم این افراد از جمله ضعف های ما محسوب می شود.

وی ادامه داد: باید فعالان اقتصادی مرتبط با کشورهای مختلف را به عضویت در 31 اتاق مشترک موجود و 10 اتاق مشترک در حال تاسیس، ترغیب کنیم.

سلطانی در بخش دیگری بیان کرد: اتاق کرمان در برگزاری استارت آپ ها و پرداختن به کسب و کارهای خلاقانه و نوآورانه اقدامات خوبی انجام داده که پیشنهاد می شود موضوع یکی از نشست های هیات رئیسه اتاق ایران به این مهم اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: باید سرمایه گذاران سنتی را به سمت عضویت در این استارت آپ ها تشویق و به آنها مخاطرات عدم اطلاع از کسب و کارهای نو و یا مقاومت در برابر آنها را گوشزد کرد.

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه پس از ارائه گزارش کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق کرمان گفت: اقدامات بسیار خوبی در این کمیسیون انجام شده که از سایر استان ها می خواهیم با دعوت از رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان در جریان این اقدامات قرار گیرند و الگوبرداری کنند.

وی افزود: کاتولوگ ها و بروشورهای ویژه گردشگری استان کرمان نیز حداقل به دو زبان تهیه و همچنین اطلاعاتی از فعالان اقتصادی استان نیز برای ارائه به هیات های تجاری گردآوری شود.

سلطانی، تصریح کرد: عملکرد کمیسیون های بانک، بیمه و امور مالیاتی و صنعت و معدن اتاق کرمان بسیار خوب بوده و برخی اقدامات و پیگیری ها به نتیجه لازم رسیده که جای تقدیر دارد.

وی در ادامه با تاکید بر طراحی مکانیزم بازخورد اعضای اتاق کرمان، اظهار کرد: این نظرسنجی باید به روش فراگیر و علمی انجام شود و همچنین معتقدیم هنوز برخی نیازهای اعضا شناسایی و اولویت بندی نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: