• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-5284-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

سهم 10 درصدی استان کرمان در تأمین قطعات مورد نیاز صنعت مس

مدیر مس منطقه کرمان با بیان اینکه در زمینه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز ما انتظارمان این است که بخش زیادی در رفسنجان کرمان، سیرجان و شهربابک تولید شود، گفت: سهم استان کرمان از خرید قطعات مورد نیاز صنعت مس زیر 20 درصد است که اگر محاسبه دقیق تری داشته باشیم این سهم عملاً زیر 10 درصد است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کویر، محمد حسنی پیش از ظهر امروز 19 اردیبهشت ماه در شورای اداری شهرستان رفسنجان اظهار کرد: سال 95 در همه مباحث رکوردهای بیشتری نسبت به سال قبل داشتیم، در تولید سنگ سولفور استخراج از معادن منطقه 35 میلیون‌ تن برداشت کردیم و 105 میلیون‌ تن مجموع عملیات جابه‌جایی خاک بوده است.

وی افزود: 777 هزار تن کنسانتره، 225 هزار تن آند مسی و 193 هزار تن کاتد مسی تولید کردیم و 540 مگاوات‌ ساعت انرژی برق در نیروگاه‌ها تولید شده و بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان پروژه‌های توسعه‌ای به بهره‌برداری رسیدند و وارد چرخه تولید شدند.

مدیر مس منطقه کرمان تصریح کرد: تغییر تکنولوژی ذوب، پالایشگاه خاتون‌آباد، نیروگاه 500 مگاواتی سیرجان، ادامه باند دوم جاده رفسنجان به شهربابک از جمله این پروژه‌ها بود که سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

حسنی ادامه داد: بیش از 15 هزار و 700 نفر نیروهای پیمانکار و  مستقیم شرکت در مجموعه کار می‌کنند که نقش بسزایی در اقتصاد منطقه به‌ویژه شهر رفسنجان و شهربابک دارد.

مدیر مس منطقه کرمان با بیان اینکه در زمینه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز ما انتظارمان این است که بخش زیادی در رفسنجان کرمان، سیرجان و شهربابک تولید شود، گفت: سهم استان کرمان از خرید قطعات مورد نیاز صنعت مس زیر 20 درصد است که اگر محاسبه دقیق تری داشته باشیم این سهم عملاً زیر 10 درصد است چرا که در 10 درصد مابقی استان، توزیع کننده قطعات مورد نیاز ما است در حالی که انتظار می رفت سهم استان از تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنعت مس بیش از اینها باشد تا باعث اشتغال و توسعه کسب و کار در منطقه گردد.

حسنی عنوان کرد: سال گذشته 5 هزار میلیارد تومان هزینه تولیدات شرکت بوده که بخشی قراردادها، بخشی نیروی انسانی و بخشی قطعات و مواد اولیه است که قطعات و مواد اولیه حدود 400 میلیارد تومان بوده و سهم استان از این خرید قطعات مواد زیر 20 درصد است در حالی‌که جا داشت استان تأمین‌کننده نیاز این صنعت شود تا سبب اشتغال شود.

به گفته وی رتبه ایران در حوزه پایش را در سال‌های اخیر بهتر شده و از رتبه 160 در سال 92 به رتبه 120 در سال 2017 رسیده است که البته هنوز جای کار دارد تا به جایگاه اصلی خود برسیم.

مدیر مس منطقه کرمان با بیان اینکه ادارات مربوطه از جمله صنعت، معدن و تجارت در کار شرکت‌های کوچک سهولت ایجاد و حمایت کنند، یادآور شد: هزینه احداث جاده رفسنجان – شهربابک، 210 میلیارد تومان شد و این پروژه بدون مانع‌تراشی‌ها می‌توانست سه سال زودتر بهره‌برداری شود و آمار تلفات کاهش پیدا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: