• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1087-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان اعلام کرد:

گنبد جدید حرم امام حسین 500 سال ماندگار خواهد بود/آغاز کار مقاوم‌سازی حرم‌های کاظمین و سامرا

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان گفت: پروژه ترفیع و ساخت گنبد حرم امام حسین علیه السلام دارد یک تاریخ را می سازد و افتخاری برای کرمانی هاست و کارهایی که انجام می شود حداقل 500 سال ماندگار خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
"علی مهاجری" صبح امروز 19 اردیبهشت ماه در نشست خبری با اشاره به اجرای پروژه ترفیع گنبد حرم حسینی(علیه السلام) و پروژه مقاوم سازی حرم اظهار کرد: اواخر سال 88 توفیق مسوولیت ستاد بازسازی عتبات استان نصیب بنده شد و طبق بررسی هایی که صورت گرفت، سال 89 به رییس ستاد کشور پیشنهاد دادیم که اجازه بدهند پروژه ای را از صفر تا 100 را به عنوان استان کرمان در عتبات انجام بدهیم.

وی افزود: در بررسی ها و بازدیدها از اعتاب مقدسه عراق، در کربلا مطرح شد که سال ها عتبه حسینی دنبال ترفیع گنبد است که هم به دلیل قدمت و هم در حمله 1991 صدام به حرم، گنبد آسیب دیده بود و آثاری از اصابت گلوله روی آن وجود داشت.

مهاجری تصریح کرد: دوستان دنبال این بودند که ستون های چهارگوشه ضریح که در ایام زیارتی فضا و زیارت را دچار مشکل می کرد، لاغر کنند و علاوه بر پروژه ترفیع گنبد، قرار شد کار لاغرسازی و مقاوم سازی حرم انجام شود و بناست هم آثار باستانی و هم شرایط ستون ها و حرم حفظ شود.

وی بیان کرد: کار مطالعه برای رسیدن به طرح جامع در ترفیع گنبد تقریبا دو سال طول کشید و طرح ارائه و یکسری توافقات و ابراز نگرانی بابت اجرا وجود داشت و بعد از حضور چند نفر، بالاخره با حضور گروه سوم مشاوران که تیم برجسته ای از اساتید هستند، کار طراحی، مشاوره و اجرای پروژه از سال 93 آغاز شد.

مجری پروژه ترفیع و ساخت گنبد امام حسین(علیه السلام) در کرمان و پروژه مقاوم سازی حرم اظهار کرد: در اردیبهشت 94 کار آغاز شد و لاغرسازی اولین ستون از بالای سر حضرت علیه السلام شروع شد و با دقتی که صورت می گرفت، کار در بیش از بازه زمانی تعیین شده به اتمام رسید و فاصله یک متر و 70 سانتیمتر از ضریح را به 4 متر و 30 سانت افزایش دادیم و این میزان به فضای زیارتی اضافه شده است.

وی با بیان اینکه کار ستون دوم در فروردین سال گذشته آغاز و در دی ماه به اتمام رسید، افزود: ستون سوم نیز 45 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا ایام اربعین کار این ستون نیز به اتمام برسد.

مهاجری با اشاره به اینکه برای حفظ بنای حرم ها وارد کار شدیم و با روش های علمی کار می کنیم، گفت: منابع مالی پروژه و تمام عوامل اجرایی از استان کرمان هستند و کار یکسره و با سرعت خیلی خوبی پیش می رود.

وی تصریح کرد: ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام نیز با امکانات و ابزار جدید صورت می گیرد که قابلیت جابه جایی دارد و سازه گنبد فولاد است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان بیان کرد: یک و نیم سال کار مطالعات ترفیع و ساخت گنبد به طول انجامید و دیگر کارها طی یک سال انجام شده و پیش بینی می شود تا یک سال آینده کار سازه ای، بتن و خشت ها تمام و نصب شود.

وی ادامه داد: بعد از آماده شدنِ طلاکاری و اتمام کار ستون آخر، گنبد به کربلای معلی منتقل و نصب خواهد شد و تلاش می کنیم زودتر از دو سال آینده این پروژه به اتمام برسد.

مهاجری افزود: عمده مصرف مالی پروژه در طلاکاری است که بستگی به قیمت روز دارد و برآورد اعتبار برای کل مجموعه لاغرسازی ستون های حرم و گنبد حدود 25 میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: بیش از یک هزار نفر طی دو سال گذشته به صورت داوطلب برای کار در کربلا حضور یافته اند و بعضا کار را دو تا سه ماه ادامه داده اند و گروه دیگری براساس ضرورت و تخصصشان به صورت ثابت کار می کنند.

مجری پروژه مقاوم سازی حرم امام حسین علیه السلام گفت: تمام اقلام مورد نیاز پروژه از داخل کشورمان تهیه می شود و نیروی انسانی به صورت داوطلبانه کار می کند.

وی بیان کرد: با توجه به موفقیتی که در اجرای کار در کربلا وجود داشته، کار بازسازی و مقاوم سازی حرم های مطهر کاظمین و سامرا نیز به ستاد استان کرمان واگذار شده و اجرای کار در کاظمین و سامرا مشابه کربلا است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان بیان کرد: از 21 اردیبهشت ماه جاری کار مقاوم سازی مناره حرم کاظمین آغاز خواهد شد که این مناره ها هویت تاریخی دارند و باید حفظ شوند.

وی اظهار کرد: در سامرا نیز کار مقاوم سازی نیاز است که آغاز کار از هفته آینده خواهد بود و دو تیم در این دو شهر کار می کنند و پشتیبانی از کرمان انجام می شود.

مهاجری تصریح کرد: با آغاز کار در سامرا و کاظمین، نیاز ما به نیرو و امکانات حداقل سه برابر می شود و در این دو سال با اجرای پروژه های عتبات عالیات، اشتغال خوبی ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ مشکل و دغدغه ای بابت مسائل مالی پروژه نداریم، بیان کرد: این پروژه دارد یک تاریخ را می سازد و افتخاری برای کرمانی هاست و کارهایی که انجام می شود حداقل 500 سال ماندگار خواهد بود و در حوزه اقتصادی و اشتغال نیز بازخورد خوبی داشته است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به بحث های مطرح شده بمنی بر اینکه به جای کمک به نیازمندان این پول در جای دیگر هزینه می شود، گفت: ما یک ریال از دولت کمک نگرفته ایم و پول مردم بوده که به این سمت هدایت و نذورات تبدیل به پروژه شده است.

وی با اشاره به اینکه نذورات براساس نیات مردم و تفکیک شده به حساب ستاد تهران واریز می شود، افزود: ما معتقدیم کار، کار درستی است و در بحث امام حسین علیه السلام نباید تردید کرد.

مهاجری همچنین تصریح کرد: نمی توانیم شاهد تخریب حرم باشیم و زمانی که نیاز به توسعه دارد، کار نکنیم و اگر ما کار نکنیم، دیگران انجام می دهند.

وی بیان کرد: آنچه که در اربعین اتفاق می افتد نمادی از اقتدار کشورها و شیعه است که چرخه اقتصادی دارد و نمی توانیم بگوییم اقتصاد، سیاست و توسعه از هم جداست و این مسائل در زندگی فقرا نیز تاثیر دارد.

مجری پروژه ترفیع و ساخت گنبد حرم امام حسین(علیه السلام) در کرمان گفت: ما می خواهیم مردم با حداقل کمک، شریک شوند که این مسئله همه را نجات می دهد. ما هرچه داریم از محرم و صفر و امام حسین علیه السلام است و این فرصت ممکن است از دست برود و باید از آن استفاده کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: