• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-3590-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیرجهادکشاورزی شهرستان خبر داد:

خسارت 30 درصدی سرمازدگی و گرمازدگی باغات پسته رفسنجان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: خسارت وارده به محصول پسته شهرستان نزدیک به 30 درصد می باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "حسین رضایی" جلسه ستاد مراقبت و پیش آگاهی شهرستان در سال زراعی 96-95 با محوریت کنترل عارضه لکه پوست استخوانی با بیان اینکه خسارت وارده به محصول پسته شهرستان نزدیک به 30 درصد می باشد، افزود: پیش بینی می گردد در سال جاری 30 هزار تن کاهش تولید محصول پسته داشته باشیم که ارزش ریالی آن 700 میلیارد تومان می باشد و کمترین خسارت در رقم فندقی و بیشترین مربوط به رقم اکبری می باشد و دلیل اصلی این خسارت مربوط به عامل گرمازدگی می باشد و عوامل سرما و باد کمتر نقش داشته اند.

رضایی در ادامه ابراز امیدواری کرد: با کنترل بهینه عوامل خسارت را از جمله آفات وبیماریها در طول فصل بتوان 68هزارتن محصول باقی مانده را حفظ نمود.

وی با اشاره به اینکه با حذف سموم فوجی مایت وکالیپسو و با توجه به عدم موجودیت آنها در بازار، گفت:کشاورزان جهت کنترل پسیل با نظرکارشناسان از سموم مجاز استفاده نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با بیان اینکه محققین پژوهشکده پسته راهکارهای کاهش خسارت عارضه لکه پوست استخوانی را ارائه نموده اند، گفت: مصرف خاکی کودهای حاوی کلسیم همراه با آب وآبیاری، محلولپاشی کودهای حاوی کلسیم خصوصا کلریدکلسیم وکلاتهای کلسیم حداقل دونوبت و در صورت امکان قطع آبیاری باغات در اردیبهشت ماه می تواند خسارت وارده به باغات را کاهش داد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در نتیجه تحقیقات پژوهشکده پسته، تغییرات شرایط آب و خاکی، تخلیه گچ و منابع حاوی کلسیم از خاک موجب افزایش خسارت عارضه در سالهای اخیر شده و جهت مقابله با این عارضه باید ذخیره کلسیمی خاک وگیاه افزایش یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: