• شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-3786-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان:

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان نقش مهمی در اقتصاد دانش بنیان استان دارد

صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و استاندار و هیئت همراه روز چهارشنبه 13 اردیبهشت ماه افتتاح گردید و رسما آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "عباس قوام" رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در جمع خبرنگاران با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان و نقش مهم آن در اقتصاد دانش بنیان استان تصریح کرد: سهام این صندوق به ترتیب 49 درصد سهم دولتی و 51 درصد متعلق به بخش خصوصی می باشد که سهامداران بخش دولتی آن شامل پارک علم و فناوری استان کرمان، دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان، پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته، دانشگاه علوم پزشکی و شهید باهنر کرمان است.

وی با بیان اینکه ماموریت این صندوق به طور عمده شامل ارائه خدمات مالي به منظور كمك به توليد، توسعه و فروش فناوري هاي نوين است تصریح کرد: اهداف این صندوق به طور عمده شامل ايجاد زمينه مشاركت و سرمايه گذاري بخش غيردولتي در بخش پژوهش و فناوري استان کرمان، كمك به دستگاه هاي اجرايي  استان کرمان در جهت تجاري سازي، رفع مشكلات و موانع در تجاری¬سازی دستاوردهاي پژوهشی و فناوري مراکز علمی و دانشگاهی استان کرمان، جبران عدم تمايل نهاد هاي مالي سنتي استان (همچون بانكها) براي سرمايه گذاري در فناوري هاي نوين و دانش بنيان بدليل ريسك بالاي آنها، جبران خلاء ناشي از فقدان ادبيات مشترك بين بانك ها و محققان و نوآوران استان کرمان خصوصا در مسائل مربوط به دانش فني، ايجاد كسب و كارهاي جديد در حوزه هاي مختلف فناوري هاي پيشرفته در سطح استان کرمان داراي ارزش افزوده بالا، تسريع در فرآيند تبديل ايده به ثروت (تجاری سازی) در استان و جلوگيري از بروكراسي معمول است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با تاکید بر اینکه یکی از محورهای کلی تدوین شده در حوزه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است اظهار کرد: با توجه به این موضوع، به جرات می توان گفت که تمام فعالیت های پارک در راستای تحقق برنامه ای اقتصاد مقاومتی در استان است.

قوام ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در تولیدات داخلی و اقتصاد کشور، عدم اتکای آنها به علم و تکنولوژی و تبعیت از علوم و دانش غربی است. از طرفی، متأسفانه کاربرد ناصحیح علم و دانش در جهتی غیر از مسیر معیشت مردم و همچنین آسیبهای اساسی اقتصاد کشور، سبب شده است تا نه تنها وابستگی اقتصاد ملی به غرب و علوم غربی کاهش پیدا نکند، بلکه این وابستگی روزبه‌روز بیشتر شود و زمینه‌های شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد نشود. این مسئله سبب شده است که بیانات رهبری در جاهای مختلف بر مسئله‌ی اقتصاد دانش‌بنیان تکیه کنند و آن را یکی از لوازم اقتصاد مقاومتی بدانند.

وی تصریح کرد: در همین راستا، دبیرخانه گروه توسعه اقتصاد دانش بنیان، کمیته اقتصاد دانش بنیان و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در پارک علم و فناوری استان کرمان تشکیل گردیده است که عمده برنامه¬های عملیاتی پیشنهادی این دبیرخانه شامل شناسایی اختیارات و مجوزهای مورد نیاز استان و احصاء قوانین و موانع اجرایی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، شناسایی طرح های فناورانه و ایده های نو در زمینه کسب و کار، تهیه ساز و کار اجرایی جهت تجاری سازی طرح های دانش بنیان، پیاده سازی نظام حمایت از توسعه کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان، تدوین طرح  پیشنهادی جهت مطالعه و بررسی ظرفیت ها و توانمندی های استان کرمان در حوزه اقتصاد دانش بنیان، جهت دهی مناسب طرح های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی به سمت اولویت ها و مسائل اساسی توسعه استان است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 200 شرکت و واحد دانش بنیان در پارک مستقر هستند تصریح کرد: از این بین تاکنون  51 شرکت از نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  دانش بنیان شناخته شده اند که حوزه های تخصصی این شرکتها به طور عمده شامل زیست فناوری، طب سنتی، تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان، انرژی¬های نو، صنایع معدنی، اطلاعات و میکروالکترونیک، نفت و گاز، سلول-های بنیادی، خودرو، نساجی، کشاورزی، نانوفناوری می باشند.

وی به تشریح موانع و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان پرداخت و اظهار کرد: باید بگویم شرکت‌های دانش بنیان به سه تیپ تقسیم می‌شوند. تیپ اول شرکت‌های نوپایی هستند که در پارک مستقرند. تیپ دوم شرکت‌های تولیدی هستند که کالا و خدمات دانش بنیان تولید می‌کنند و تیپ سوم شرکت‌های صنعتی هستند که دارای فعالیت دانش بنیان هستند.

قوام ادامه داد: ما برای شرکت‌های تیپ یک، تسهیلات خوبی را فراهم کردیم که مشخصا خود پارک به این شرکت ها  کمک می‌کند اما در مورد شرکت‌های تیپ دو و سه که خارج از پارک هستند به دلیل اینکه فرآیند دانش بنیان شدن طولانی بوده و گاهی نیاز به فراهم کردن مستندات زیاد دارد و همچنین عدم آگاهی بسیاری از مدیران شرکت‌ها و یا عدم تمایل برخی از آن‌ها به دانش‌بنیان شدن، باید بگویم که متاسفانه استقبال خوبی نشده است و از طرف آن‌ها تقاضا‌های زیادی نداشتیم. بنابراین تصمیم گرفتیم به صورت عکس عمل کنیم و افراد حرفه‌ای آموزش دیده در پارک را سراغ شرکت‌ها بفرستیم و پتانسیل دانش بنیان شدن شرکت‌ها را یادآوری کنیم و خودمان برای انجام برخی از کارهای اولیه اقدام کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان افزود: نکته‌ دیگر استفاده از ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی است که متاسفانه از تسهیلات تخصیصی، سهم ناچیزی را داشت. البته به‌جز استان‌هایی مانند اصفهان و تبریز که استان‌های صنعتی هستند و شرکت‌های صنعتی بیشتری را دارند؛ سایر استان‌ها هم همین وضعیت را داشته و تنها استان تهران بود که توانست سهم قابل توجهی از اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی را به‌خود اختصاص دهد.

وی فاصله طولانی تا مرکز را از دیگر مشکلات های شرکت های دانش بنیان دانست و تصریح کرد: طبیعتاً هرچه از مرکز دورتر می‌شویم؛ دسترسی به مسئولان و ارتباط با آن‌ها مشکل‌تر است و شرایط استان‌هایی مانند استان کرمان که محرومیت بیشتری دارند؛ با استان تهران فرق می‌کند و تقاضا داریم این‌گونه اعتبارات توزیع وزنی استانی شوند.

قوام درخصوص وضعیت و عملکرد مرجع مالکیت فکری استان کرمان گفت: با پیگیری‌های انجام شده در سال 1394، پارک علم و فناوری کرمان به یکی از مراکز ارزیابی تقاضاهای اختراع، تبدیل شد و در سال 1395، پس از اخذ مجوز از وزات علوم، تحقیقات و فناوری دفتر مالکیت فکری را در پارک علم و فناوری تاسیس نمودیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان افزود: وظایف و خدمات عمده این مرجع شامل بررسی و مشاوره تقاضاهای ثبت اختراع، همکاری با اداره ثبت اختراع در داوری و ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع، مشاوره و اطلاع رسانی به صورت مجازی و فیزیکی، نیاز سنجی و پیگیری برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی در خصوص مالکیت فکری و ثبت اختراع، پیگیری ثبت اختراعات و اکتشافات اعضای هیات علمی دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از مخترعان و نوآوران دانشگاه جهت ثبت اختراعاتشان، مشاوره در زمینه ثبت اختراع بین المللی، مشاوره در تدوین طرح های تجاری سازی و طرح های کسب و کار صنعتی، راهنمایی و مشاوره در خصوص ثبت اختراع، ارزیابی اختراعات، بررسی تقاضاهای ثبت اختراع در داخل کشور، برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی در خصوص ثبت اختراع، حمایت مالی و معنوی از متقاضیان ثبت اختراع در خارج کشور است.

وی با بیان اینکه افزایش شرکت‌های دانش بنیان و توجه ویژه به این شرکت‌ها و حمایت از مراکز رشد شهرستان‌هایی مانند جیرفت، زرند، رفسنجان، سیرجان و بم از دیگر فعالیت‌های پارک علم و فناوری کرمان است تصریح کرد: روند پذیرش شرکت‌های شهرستانی تسهیل شد و حتی تفویض اختیاراتی را در شهرستان‌ها داشتیم تا داوری در شهرستان‌ها انجام شود و مجوز استقرار شرکت‌ها در شورای مرکزی صادر گردد.

قوام با بیان اینکه در سال گذشته مرکز رشد دانشگاه ولی عصر (‌عج) رفسنجان نیز موردحمایت پارک علم و فن‌آوری قرار گرفت ادامه داد: با آموزش و پرورش استان، تعامل خوبی داشتیم و تقاضای پارک از پژوهشکده‌ تعلیم و ‌تربیت برای ایجاد کانون خلاقیت و نوآوری مورد استقبال قرار گرفت که به ‌زودی در یکی از ساختمان‌های این پژوهشکده، این کانون راه‌اندازی می‌شود ضمن آنکه در شهرستان‌ جیرفت به مدت 25 سال ساختمانی به پارک علم و فناوری واگذار شد تا مرکز رشد در این منطقه‌ی کشاورزی و زرخیز توسعه یابد و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای تقویت کشاورزی منطقه به‌خوبی استفاده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: