• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-3186-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

معاون رییس جمهور:

باید دیوارهای دور دانشگاه ها برداشته شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تاکید کرد: باید دیوارهای دور دانشگاه ها برداشته شود و دانشگاه نسل سوم باید در جامعه حل شده باشد زیرا هم اکنون احتیاج به تبادلات بین رشته ای داریم و دانشگاه باید جزئی از مبلمان شهری و جزئی از جامعه باشد، اگر می خواهد مشکلی از مردم و جامعه حل کند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر"سورنا ستاری" صبح امروز 13 اردیبهشت ماه در مراسم دوازدهمین دوره جایزه افضلی پور، دومین جایزه هنری صبا و دومین جایزه کارآفرینی در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: از روز اولی که به معاونت علمی آمدم، یکی از وزراء گفت چیزی از این در نمی آید.

وی ادامه داد: جای سوال است که کشوری که چند سال تاریخ تمدنی، کارآفرینی، تجارت و آقایی بر دنیا را دارد چه شده که به این روز افتاده و در این تاریخ 6 هزار ساله کجا را اشتباه پیچیده و چپ کرده ایم؟ و چه شده است که با 34 میلیون جوان به این فکر می کنیم که چگونه به آنها شغل بدهیم؟ قرار بود جوانان ما درس بخوانند که کشور را تکان داده و کارآفرین شوند. پس کجا راه را اشتباه رفته ایم؟

ستاری بین کرد: اینکه از ابتدای دولت یازدهم بحث اقتصاد دانش بنیان را مطرح کردیم، به این دلیل بود که دیگر نمی توان با پول فروش نفت و گاز می  مملکت را چرخاند زیرا تجربه نشان داده است که هیچ یک از اقتصادهای بزرگ دنیا با نفت و طلا به جایی نرسیده اند.

رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: بدون تلاش انسان به جایی نمی رسد و ما زمانی موفق می شویم که پایه اقتصادمان را عوض کنیم و کاری که در حمایت از دانش بنیان انجام دادیم، فقط محیط تنفس جدید و محیط کسب و کار جدید است که اکنون این محیط شدیدا مسئله دارد.

وی افزود: همان کسی که در دولت کار می کند، با جوانی که می خواهد کسب و کاری راه بیندازد، همکاری نمی کند و می خواهند کرکره این کار را پایین بکشد.

معاون رییس جمهور  با بیان اینکه نکته اصلی در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان این است که همه بدانند این شرکت ها صاحب دارند، بیان کرد: دانشگاه، مبداء همه چیز و مبداء اقتصاد است و تا پایه اقتصاد را دانشی نکنیم، درست نمی شود و استارتاپ هایی که جوانان مدیریت آن را به عهده دارند، میلیاردها دلار می ارزد و بعضی از این استارتاپ ها سالانه بیش از 30 میلیون دلار گردش مالی دارند.

وی افزود: جوانان اگر بخواهند می توانند دنیا را تکان داده و کشور را اصلاح کرده و ساختارهای سنتی و داغون در سیستم توزیع و بروکراسی را درست کنند.

ستاری گفت: هزاران استارتاپ در این دولت آغاز شده و شاخص اقتصاد دانش بنیان که شامل محیط کسب و کار هم می شود، در دو سال گذشته 42 رتبه بهبود پیدا کرده و به رتبه هفاد و هشتم دنیا رسیده ایم.

رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: این کارها با نوآوری قابل اجراست و در حوزه علم پیشرفت های خیلی خوبی داشته ایم و امسال در حوزه نانو احتمالا پنجم دنیا خواهیم شد و در حوزه مقالات انتشار یافته رتبه شانزدهم دنیا را داریم که اعداد قابل توجهی است اما قطعا جایگاه ما خیلی بالاتر از این است به خاطر حجم نیروی انسانی فوق العاده ای که داریم.

وی افزود: پایه این اقتصاد نیروی انسانی فوق العاده ای است که هر چند زمین بخورد، بازهم خواهد ایستاد زیرا به هدفش اطمینان دارد و این چیزی است که باید در دانشگاه شکل بگیرد.

ستاری تاکید کرد: باید دیوارهای دور دانشگاه ها برداشته شود و دانشگاه نسل سوم باید در جامعه حل شده باشد زیرا هم اکنون احتیاج به تبادلات بین رشته ای داریم و دانشگاه باید جزئی از مبلمان شهری و جزئی از جامعه باشد، اگر می خواهد مشکلی از مردم و جامعه حل کند.

وی با بیان اینکه استخدام شدن نتیجه اقتصاد نفتی است و 100 سال است که می گوییم اگر نفت نباشد چکار کنیم، خطاب به دانشجویان بیان کرد: ثروت شما دانشجویان در مغزهایتان است و می توانید این را پیاده کنید. شما با استخدام شدن خودتان را نابود می کنید، شما دانشجویان درس می خوانید که مشکلی از مردم و جامعه حل کنید و خلاقیت دارید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به کار بزرگ بنیانگذار دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: افرادی مانند آقای افضلی پور پایه هایی در استان کرمان گذاشته اند که بخشی از این کار فرهنگی است و این فرهنگ وقف برای علم و پژوهش، باید ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به برخی سخنان دانشجویان و نخبگان مبنی بر اینکه این کشور ما را نمی خواهد، گفت: این مملکت به هیچ کدام از ماها را احتیاج ندارد و با 6 هزار سال تاریخ و تمدن بدون ما زندگی می کند، پس ما هستیم که به این کشور احتیاج داریم.

ستاری در ادامه اظهار کرد: دولت نمی تواند بروکراسی را حل کند زیرا خودش منبع بروکراسی است. این شما دانشجویان هستید که باید این زیرساخت ها را فراهم کنید و دولت این فضا را داده که شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها بتوانند رشد کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: روش های جدیدی را برای توسعه دانشگاه ها می خواهیم و اولین راه این است که هیچ ارتباطی با پول دولتی نداشته باشیم، طیرا پول دولتی ما را بیچاره می کند.

وی با اشاره به افتتاح مزرعه حیوانات در دانشگاه کرمان افزود: با ایجاد این مرکز کلنگی به دیوار بین دو دانشگاه زده ایم و امیدواریم با قدم های بعدی این دیوار بریزد و دانشجویان به راحتی بتوانند تردد داشته و کار کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: