• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4184-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان عنوان کرد:

طراحی مثلث توسعه اقتصادی استان براساس چالش ها، عدم توازن و ظرفیت های استان

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان این مطلب که براساس ظرفیت ها و چالش های استان الگوی توسعه ای را طراحی کرده ایم، اظهار کرد: باید الگویی تعریف می شد که در میانه راه دچار مشکل نشویم، بنابراین الگوی مثلث توسعه اقتصادی را تعریف کردیم که در این الگو همکاری ارکان مختلف در سطح استان را لحاظ کردیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "جعفر رودری" صبح امروز 13 اردیبهشت ماه در نشست روسای سازمان برنامه و بودجه سراسر کشور گفت: استاندار کرمان نقش مهمی در الگوی اقتصادی کرمان دارند.

وی افزود: در شرایط محدودیتی که در دو سال گذشته داشتیم، اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تجهیز منابع مالی موفق بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به الگوی اقتصادی اجرا شده در قلعه گنج، عنوان کرد: سایر نقاط استان کرمان پس از اجرای الگوی اقتصادی مقاومتی در قلعه گنج تصمیم به اجرا گرفتیم، اما بیم این می رفت که شاید الگوی قلعه گنج قابل تعمیم به سایر نقاط نباشد، بنابراین براساس شرایط هر منطقه معین آن منطقه، الگوی خاصی برای آن تعریف کرد، بطور مثال کار متفاوتی در گلباف شهرستان کرمان اجرا شد و شایان ذکر است که مدل گلباف شهرستان کرمان با مشورت دانشگاه صنعتی شریف اجرایی شد.

وی به تشریح الگوی اقتصاد مقاومتی در حال اجرای استان کرمان پرداخت و بیان کرد: 3.9 درصد جمعیت کشور در استان کرمان وجود دارد.

رودری متوسط رشد اقتصادی استان کرمان از سال 80 تا 93 را حدود 6.3 دانست و مطرح کرد: بیش از 36 درصد معادن غیر نفتی، رتبه نخست تولید پسته در کشور، 48 نوع ماده معدنی، ذخایر معادن، کارخانجات خودروسازی و پتروشیمی از ظرفیت های استان کرمان هستند.

وی سهم اقتصادی استان کرمان از کل اقتصاد بدون نفت کشور را 3.7 درصد دانست و بیان کرد: وجود 5 فرودگاه، خط راه آهن و محورهای ترانزیت از جمله ظرفیت های حمل و نقل استان کرمان و وجود 5 اثر ثبت شده جهانی و 650 اثر تاریخی ثبت ملی شده از ظرفیت های مهم گردشگری استان کرمان هستند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان  بحران آب را یکی از چالش های مهم استان کرمان دانست و عنوان کرد: سالانه 7 میلیارد متر مکعب مصرف آب استان کرمان به طوری که هم اکنون عمق چاه های آب استان در برخی نقاط به حدود 400 متر رسیده است، که از جمله مشکلات استان کرمان هستند.

رودری به دیگر عدم تعادل های منطقه ای استان کرمان اشاره و تصریح کرد: مخاطرات طبیعی از جمله زلزله، سیل و ... از دیگر معضلات استان کرمان هستند.

وی با بیان این مطلب که براساس ظرفیت ها و چالش های استان الگوی توسعه ای را طراحی کرده ایم، اظهار کرد: باید الگویی تعریف می شد که در میانه راه دچار مشکل نشویم، بنابراین الگوی مثلث توسعه اقتصادی را تعریف کردیم که در این الگو همکاری ارکان مختلف در سطح استان را لحاظ کردیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از لحاظ کردن برنامه های سند آمایش در الگوی مثلث توسعه اقتصادی خبر داد و عنوان کرد: در خصوص مشارکت همه ارکان جامعه میثاق نامه ای ما بین همه رکن ها بسته شد و همه ارکان جامعه را به صحنه آوردیم.

وی با بیان این مطلب که به دنبال این بودیم که چه کاری انجام دهیم که مشارکت مردم را نیز داشته باشیم، ادامه داد: راه اندازی شورای اقتصاد مقاومتی شهر، روستا و محلات با محوریت مساجد، برای مشارکت حداکثری مردم در اقتصاد مقاومتی یکی از راهکارهای ما در این مهم بود.

رودری به الگوی اقتصاد مقاومتی که در شهرستان قلعه گنج اجرا شده، اشاره و افزود: در شهرستان قلعه گنج الگوی اقتصاد مقاومتی به صورت آزمایشی  اجرا و نقاط ضعف و قوت این طرح شناسایی شد.

وی با اشاره به اینکه به دنبال پایداری و تدام طرح الگوی اقتصاد مقاومتی بودیم، خاطر نشان کرد: در طرح مثلث توسعه اقتصادی ساختار تعاملات و ارتباطات اینگونه است که یک بخش دولت، بخش دیگر معین های اقتصادی منطقه، و بخش دیگر مردم و شورای محلات پای کار خواهند بود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از پیش بینی رشد 8.5 درصدی اقتصادی استان خبر داد و بیان کرد: برای رسیدن به این رشد اقتصادی به  122 هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم که سهم هر بخش را مشخص کرده ایم که فقط 13 درصد منابع توسعه این رشد 8.5 درصدی از محل بودجه دولت تامین می شود.

وی طرح مثلث توسعه اقتصادی در ایجاد وحدت میان همه ارکان جامعه را موفق دانست و مطرح کرد: یکی از اهداف ما این است که 571 صندوق خرد محلی در استان راه اندازی کنیم که تا کنون 100 صندوق خرد محلی در استان راه اندازی شده است، ضمن آنکه 35 گروه تسهیل گری کارهای صندوق خرد محلی را انجام می دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: