• دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-1414-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : پوششی

رییس کل دادگستری استان کرمان:

طبق برآوردها، انتخاباتی پویا و عزتمندانه داریم/ورود سالانه 20 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه برآوردها نشان می دهد انتخاباتی سالم، پویا و عزتمندانه را پیش رو خواهیم داشت گفت: فضای عمومی کشور دیگر اجازه فتنه را نمی دهد و دستگاه قضایی با اقتدار و با امکانات موجود خود آمادگی برخورد قاطعانه با هرگونه حرکت فتنه انگیز و مخالف مصالح ملی را دارد و سر سوزنی کوتاه نمی آید.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "یدالله موحد" صبح امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه در جشن بزرگ مبعث در مناسبت جشنی به مناسبت عید مبعث در دادگستری استان کرمان، با اشاره به نشست اخیر رییس قوه قضائیه با روسای کل دادگستری و دادستان های کشور، اظهار کرد: موضوع انتخابات یکی از موارد مهم مطرح شده در این نشست بود.

موحد ادامه داد: مساله روز کشور ما انتخابات است و 29 اردیبهشت ماه دو انتخابات بسیار مهم خواهیم داشت و دست اندرکاران در استان کرمان باید آمادگی داشته باشند و نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل مردم سالار بودن آن بسیار مهم و سرنوشت ساز است، افزود: انتخابات نشان دهنده مشارکت فعال مردم در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و .... است و ما نیز باید بنا به تکلیف خود هم با حضور انبوه در این رویداد مهم شرکت و هم دیگران را نیز به مشارکت تشویق کنیم تا با برگزاری انتخاباتی با شکوه، اقتدار ملی خود را در سطح جهان به نمایش بگذاریم چراکه اقتدار، انسجام، عزت و عظمت ملت ما در این است که در این صحنه های مهم و سرنوشت ساز حضور یابند.

موحد بیان کرد: قوه قضائیه در زمان اداری، با استفاده از امکانات اداری و استفاده از عناوین قضائی خود حق مداخله و حمایت از یک کاندیدای خاص را ندارد و  همکاران قضایی جدای از اوقات و امکانات اداری و بدون اشاره به عنوان شغلی می توانند در عرصه انتخاباتی حضوری فعال و پرشور داشته باشند.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: از آنجا که بعد از مقام رهبری، رییس جمهور دومین شخصیت در کشور است و با انتخاب یک فرد به عنوان رییس جمهور، مهمترین امور و اداره کشور به وی سپرده می شود، از این رو بسیار با اهمیت است و به تناسب این سیاست باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم تا انتخاباتی بدون حاشیه رقم بخورد.

وی با بیان اینکه برآوردها نشان می دهد انتخاباتی سالم، پویا و عزتمندانه را پیش رو خواهیم داشت افزود: فضای عمومی کشور دیگر اجازه فتنه را نمی دهد و دستگاه قضایی با اقتدار و با امکانات موجود خود آمادگی برخورد قاطعانه با هرگونه حرکت فتنه انگیز و مخالف مصالح ملی را دارد و سر سوزنی کوتاه نمی آید.

موحد تاکید کرد: در برخورد با جرایم انتخاباتی باید با هوشیاری کامل، حیثیت بازدارندگی برخوردها  نمایان شود و در این راستا لازم است به موقع ورود کرده و قاطعانه برخورد شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی از دیگر موارد مورد  تاکید رییس قوه قضائیه در دیدار اخیر با روسای کل و دادستان های کل کشور بوده است گفت: مقابله با فساد اقتصادی یکی از اصول تحقق اقتصاد مقاومتی است، بنابراین دستگاه قضایی برای مقابله با مفاسد اقتصادی گام های بلندی برداشته و اطلاع رسانی لازم نیز به مردم انجام شده است.

موحد با تاکید بر اینکه مسائل اقتصادی به عنوان مساله روز کشور شناخته می شوند، یادآور شد: همکاران قضایی باید از راه مبارزه با مفاسد اقتصادی به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه تامین امنیت سرمایه گذاری از دیگر موارد بسیار مهم و وظایف قوه قضائیه است، بیان کرد: وظیفه ما حمایت از مالکیت و سرمایه گذاری های مشروع و قانونی است و نباید با تصمیمات قضایی خود خللی در سرمایه گذاری و ورونق کسب و کار ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: سرمایه گذار به میدان نا امنی نزدیک نمی شود و باید به طور اثربخشی در این زمینه ورود کنیم و موانع موجود در مسیرسرمایه گذاری را در حد توان و وظایف قوه قضائیه تسهیل کنیم.

موحد در ادامه به برخورد با پدیده شوم قاچاق کالا نیز اشاره و تصریح کرد: سالانه 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود که ضربه مهلکی به عرصه تولید و اشتغال کشور است و دستگاه قضایی در صف مقدم مقابله با قاچاق کالا و ارز قرار دارد از این رو در کنار سایر نهادهای دست اندرکار باید به وظیفه شرعی و قانونی خود در مقابله با قاچاق کالا و ارز عمل کند.

رییس کل دادگستری استان کرمان  در بخش دیگری با تاکید بر برخورد کریمانه و صحیح با ارباب رجوع گفت: در سلوک و رویه قضایی باید اخلاق دینی ما نمود پیدا کند، ضمن اینکه بخش قابل توجهی از نارضایتی ها به دلیل عدم برخورد مناسب است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه هر کس در هر مجموعه ای باید به وظیفه نظارتی خود با جدیت عمل کند و از بی انضباطی ها به آسانی عبور نکند اظهار کرد: متاسفانه برخی پایبند به الزامات اداری نیستند در حالیکه از محل بیت المال هزینه های هنگفتی برای تامین زیرساخت های لازم در حوزه قضایی، انجام شده است و باید با نهایت دقت از این امکانات برای خدمت به جامعه استفاده کنیم.

موحد سپس یادآور شد: به اعمال اطلاعات صحیح در سیستم ها باید دقت شود چراکه اطلاعات غلط مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت، همچنین موضوع ابلاغ الکترونیکی نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا منافع بسیار زیادی را به همراه دارد به طوریکه در استان کرمان 17 هزار ابلاغ توسط ماموران پست توزیع می شد و تا پایان اسفندماه 95 این میزان به 11 هزار مورد رسید و مابقی از طریق سامانه ثنا انجام شده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان در پایان با اشاره به کمبود نیروی اداری دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: این مساله نیز از مشکلات استان کرمان بوده و رییس قوه قضائیه برای حل این مشکل قول مساعد داده است

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: