• یکشنبه ۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-614-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

رییس شورای شهر کرمان در گفت و گو با ایسنا خبر داد:

شهریورماه، برگزاری جشن افتتاح پروژه های شهری کرمان/نقاط ضعف و قدرت شورای چهارم

رییس شورای شهر کرمان از افتتاح بسیاری از پروژه های شهری کرمان در شهریورماه سال جاری خبر داد و اعلام کرد: پروژه روگذر سعیدی، میدان آزادی و سایر پروژه های شهر کرمان قبل از اتمام شورای شهر دوره چهارم به بهره برداری خواهند رسید.

" علی اکبر مشرفی" در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، در خصوص عملکرد شورای شهر کرمان در دوره چهارساله خود، گفت: با توجه به اینکه رییس شورای شهر کرمان بودم، بنابراین عملکرد شورای سه دوره قبل را مطالعه نموده تا در جریان اهم برنامه ها و فعالیت های آنها قرار گیرم.

وی برنامه ها و فعالیت های شوراهای ماقبل را یکی از پایه های برنامه ریزی های این شورا دانست و عنوان کرد: همه شوراها فعالیت ها و اقدامات مناسبی در دوران خود انجام داده اند، همچنین شهرداران قبلی نیز به خوبی به وظایف خود عمل نموده اند.

رییس شورای شهر کرمان، دوره چهارم شورای شهر کرمان را به نحو چشمگیری بهتر از ادوار گذشته می داند و بیان کرد: در حال حاضر شهرداری کرمان حدود یک هزار پروژه در سراسر شهر کرمان در حال انجام دارد، ضمن آنکه حدود 2 هزار میلیارد تومان پروژه توسط بخش خصوصی با هماهنگی شهرداری در سطح شهر در دست انجام است.

وی از انجام حدود 3 هزار میلیارد تومان پروژه در سطح شهر کرمان خبر داد و اظهار کرد: این مقدار پروژه در طول تاریخ شهر کرمان بی سابقه بود. ضمن آنکه تامین مالی 2 هزار میلیارد تومان این پروژه ها توسط بخش خصوصی است و قسمتی از یک هزار میلیارد تومان در بودجه سال جاری شهرداری و مابقی آن در بودجه سال آینده شهرداری تامین مالی خواهد شد.

مشرفی با بیان این مطلب که به هر قسمت از شهر بنگریم، کارگاهی از شهرداری مشاهده خواهیم نمود که در حال انجام کار عمرانی است، تصریح کرد: تقاطع های غیر همسطح خوبی در سطح شهر در حال احداث است که امیدواریم تا شهریور سال جاری قسمت اعظم آنها به بهره برداری رسند.

وی از احداث 24 پارک در سطح شهر کرمان طی سال گذشته سخن به میان آورد و افزود: سرانه فضای سبز شهر کرمان اکنون حدود 17 متر مربع رسیده است که سرانه بسیار خوبی است، این در حالی است که طی دو سال گذشته 3.5 متر مربع به سرانه فضای سبز شهر افزوده شده است.

رییس شورای شهر کرمان ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آبی کرمان علی رغم افزایش سطح فضای شهر کرمان، مصرف آب با برنامه ریزی های دقیق، تغییر الگوهای کشت و آبیاری های مناسب تر صورت گرفته و میزان مصرف آب فضای سبز کاهش یافته است.

وی به اقدامات زیربنایی دیگری که در این دوره از شورای شهر کرمان صورت گرفته اشاره و مطرح کرد: خصوصی سازی های خوبی در شهرداری صورت گرفته است، بطور مثال؛ کشتارگاه کرمان سالانه حدود 2 میلیارد تومان هزینه برای شهرداری در بر داشت که حدود 80 نفر پرسنل در آن مشغول به کار بودند و به صورت غیر بهداشتی عمل می نمود، ضمن آنکه بهره وری آن پایین بود، که توانستیم در این دوره شورای شهر به بخش خصوصی واگذار کنیم و به طوری خیلی زیادی وضعیت کشتارگاه از لحاظ بهداشتی و وضعیت کارکنان آن بهبود یافت، بطوریکه حقوق پرسنل آن افزایش یافت و هیچ یک از پرسنل اخراج نشدند.

مشرفی ساماندهی جمع آوری زباله را یکی دیگر از اقدامات شورای شهر این دوره دانست و بیان کرد: همه ماشین های جمع آوری زباله مستعمل شده و دودزا بودند که به محیط زیست آسیب می رساندند، اکنون جمع آوری زباله به بخش خصوصی واگذار شده است که حدود 70 درصد این ناوگان نو شده است.

وی از 400 تن جمع آوری زباله در شبانه روز در شهر کرمان سخن گفت و عنوان کرد: جمع آوری هر کیلو زباله حدود 100 تومان برای شهرداری هزینه در برداشت که اکنون به بخش خصوصی واگذار شده که این امر سبب شده ضمن حفظ نیروی انسانی، بالا بردن درآمد نیروی انسانی، اکنون برای هر کیلو زباله 60 تومان شهرداری هزینه می کند.

رییس شورای شهر کرمان به اقدامات فرهنگی این دوره از شورای شهر پرداخت و مطرح کرد: تعداد فرهنگسراها و خانه های فرهنگ سطح شهر کرمان تقریبا دو برابر شده است، شایان ذکر است که آتشنشانی جزء واجبات یک شهر است، به طوری که براساس استانداردهای جهانی باید برای هر 50 هزار نفر یک ایستگاه آتشنشانی ایجاد گردد و این در حالی بود که تا دو سال گذشته فقط 6 ایستگاه آتشنشانی در سطح کلانشهر کرمان وجود داشت اما اکنون تعداد ایستگاه های آتشنشانی به 10 ایستگاه با تجهیزات قابل قبول افزایش یافته است و برای هر 62 هزار نفر یک ایستگاه آتشنشانی وجود دارد.

کرمان دیگر شهر خاموش نیست

وی از پیگیری های برنامه ریزی های شورای شهر توسط شهردار جوان سخن به میان آورد و اضافه کرد: شهردار سابق نیز «ابوالقاسم سیف الهی» نیز برای شهر کرمان زحمات زیادی کشیدند و با شورای شهر کرمان هماهنگ بوده اند، به گونه ای که مصوبات شورا را پیگیری و اجرایی می نمودند.

مشرفی با اشاره به تحول شهر کرمان در چند سال اخیر، به ایسنا گفت: اگر در سطح شهرقدم بزنید، مشاهده می کنید که شهر کرمان با شهر 4 سال قبل متفاوت است، همچنین اگر شب در سطح شهر حضور یابید، از نورپردازی های بسیار زیبای شهر لذت خواهید برد.

وی ادامه داد: نقاشی ها و زیبا سازی هایی که در سطح شهر صورت گرفته، شهر کرمان بسیار زیبا شده است و دیگر شهر کرمان یک شهر خاموش و بدون تحرکی که چند سال قبل بود، اکنون نیست، بلکه اکنون شهر کرمان به یک شهر فعال و شاد تبدیل شده است.

چهارمین شورای شهر کرمان موفق ترین شورای شهر کرمان است

رییس شورای شهر کرمان به اختلاف نظرهای اعضای شورای شهر کرمان پرداخت و بیان کرد: شورای شهر کرمان 15 نفر عضو دارد و اینکه تضارب نظر و عقیده بین آنها وجود داشته باشد، کاملا طبیعی است و از الزامات یک شورا است و اگر تفکرات همه اعضا شورا یکسان باشد، پیشرفتی در شهر صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: در شورای شهر کرمان اختلاف نظرها و سلیقه های وجود داشت و در صحن عمومی شورا این عقاید مطرح و بررسی می شد و در برخی اوقات این بحث های شدید صورت می گرفت، اما در نهایت با تصمیمی که اتخاذ می گردید، همه با یکدیگر همدل بودند.

مشرفی از سطح سواد بالای اعضای شورای شهر کرمان در این دوره سخن گفت و اظهار کرد: تجربه برخی از اعضای شورا بالا بود و بنده به عنوان رییس شورا از سطح علمی، تجربی و تعهدی اعضای شورا بسیار راضی هستم و این شورا را یک شورای موفق می دانم و امیدواریم مردم در دوره پنجم نیز با شرکت پر نشاط خود در پای صندوق های رای به افرادی رای دهند که پیگیر مسایل شهر باشند.

وی اعلام کرد: انتخابات شورای شهر با انتخابات ریاست جمهور همراه است و این موضوع باعث می گردد که انتخابات شوراها نیز تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار گیرد و به این علت ممکن است شورا مورد توجه ویژه قرار نگیرد.

رییس شورای شهر کرمان شورا را یک پارلمان محلی دانست و تصریح کرد: شوراها در توسعه و پیشرفت شهر تاثیر بسزایی دارد، به اعتقاده بنده مردم ضمن آنکه در انتخابات ریاست جمهوری با شور فراوان شرکت می کنند، در انتخابات شورا نیز قوی وارد صحنه شوند و به کاندیداتورهایی رای دهند که بتوانند برنامه ریزی های صحیحی برای توسعه شهر داشته باشند.

توسعه شهر کرمان مرهون استاندار است

وی منکر تاثیر استاندار بر اجرای پروژه ها نشد و عنوان کرد: اگر استاندار و سایر نمایندگان دولت در ارگان های مختلف با شهرداری و شورای شهر هماهنگ نباشند، پیشرفت شهر متوقف خواهد شد.

مشرفی با تاکید بر آنکه شانس شورای این دوره را بر این دانست که در این دوره از شورا، یک کرمانی استاندار کرمان بود، اظهار کرد: «علیرضا رزم حسینی» یک رزمند کرمانی، یک فرد پرتوان و فردی که واقع دلش برای شهر کرمان می تپد، هستند؛ استاندار کرمان همواره از طرح ها و پروژه های شهر کرمان حمایت و پشتیبانی کردند و قطعا اگر پشتیبانی ایشان نبودف هرگز شاهد تحولات عظیمی که اکنون در سطح شهر کرمان رخ داده، نبودیم.

وی به ضرب المثل مبنی برآنکه «یک دست، صدا ندارد»، اشاره و عنوان کرد: شورا بدون همکاری و هماهنگی سایر ادارات و ارگان های دیگر هرگز موفق به انجام هیچ یک از پروژه ها نمی گردید و در اینجا به عنوان نماینده مردم از استاندار کرمان تشکر می کنم و امیدواریم در آینده کماکان برای پیشرفت شهر خودشان دل سوزانه رفتار کنند.

رییس شورای شهر کرمان ضمن تشکر از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاءهر جایی برای کار نمی رود و تکنولوژی که قرارگاه خاتم الانبیاء برای ساخت پل های غیرهمسطح در سطح شهر کرمان در حال اجرا دارد، تکنولوژی روز دنیا برای ساخت پل های غیرهمسطح است.

وی اضافه کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء سعی کردند در شهر کرمان بدون در نظر گرفتن میزان نقدینگی که ما به آنها می دهیم، پروژه ها را پیش ببرند.

مشرفی با انکار اختلافات شورای شهر با استاندار، بیان کرد: شورای شهر دارای 15 عضو با عقاید و افکار متفاوت و استاندار نیز دارای تجربیات و ایده ای متفاوت هستند و طبیعی است که اختلاف نظرهایی در این میان شکل بگیرد، اما عمدتا ایده های استاندار در صحن شورا مطرح و مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته اند و در دو سال گذشته با تفاهم و همدلی کارها پیش رفته است.

شهریورماه جشن افتتاح پروژه های شهری

وی از به ارث رسیدن از پروژه ای که از شورای شهر قبل سخن به میان آورد و تصریح کرد: تنها پروژه ای که از شورای شهر قبل به ما به ارث رسید، پل سیدی است که هنوز به اتمام نرسیده است و یکی از دلایلی که این پروژه به اتمام نرسید، مشکلات حقوقی بود و مشکل مالی نداشتیم و خوشبختانه اواخر سال گذشته این مشکل رفع و تامین مالی شده است.

رییس شورای شهر کرمان اضافه کرد: از 7 دهنه پل سعیدی، 4 دهنه آن نصب شده است و تا اواخر خردادماه سال جاری هر 7 دهنه پل سیدی نصب خواهد شد و حداکثر اوایل شهریور پروژه پل سیدی به بهره برداری خواهد رسید.

وی به تشریح پروژه میدان آزادی پرداخت و بیان کرد: پروژه میدان آزادی یک پروژه دو ساله بود که آخر مرداد ماه پایان اجرای پروژه است و همچنین اطراف میدان آزادی تا یک ماه آینده بازگشایی خواهد شد و در آخر شورای شهر این دوره جشن افتتاح پروژه میدان آزادی را خواهیم داشت.

مشرفی ادامه داد: سال ها ترافیک میدان آزادی در سیستم ترافیکی شهر مطرح بود و عملا کسی ورود پیدا نمی کرد، به این دلیل که همه از اینکه در مرکز کرمان یک پروژه عظیمی را اجرا کنند، از ترس مشکلات ترافیکی و هزینه زیاد آن هیچ کس ریسک ورود به این کار را نمی کردند و با هماهنگی های سردار قاسم سلیمانی، استاندار و شورا توانستیم قراگاه خاتم الانبیاء را به میدان بیاوریم ضمن آنکه باید تاکید کنم که اگر پیمانکاری به جزء قرارگاه خاتم الانبیاء به این پروژه ورود پیدا می کرد، این پروژه حدود 4 سال به اتمام می رسید.

وی اعلام کرد: براساس حجم پروژه ها قراردادهای ما قرارگاه متفاوت هستند، نرخ قراردادها بسیار پایین است، قابل توجه همه همشهریان کرمانی، قرارگاه خاتم الانبیاء برای کسب درآمد به کرمان نیامده است و طلبکار ما هستند، اما عمدتا قسمتی از مبلغ قرارداده ها را نقدی و مابقی آن را زمین و پروانه در اختیار آنها قرار دهیم.

رییس شورای شهر کرمان به پل ولیعصر اشاره و مطرح کرد: اکنون سیگمنتهای این پل در کارخانه در حال ساخت هستند، تا حدود دو ماه آینده ساخت سیگمنت های آن به پایان خواهد رسید و طبق برنامه زمان بندی کارها در حال اجرا هستند.

خانه شهر، خانه خاطرات پدر و مادرها

وی به خانه شهر اشاره و عنوان کرد: مساله خانه شهر به شورای شهر دوره چهارم برنمی گردد، بلکه شورای دوم و سوم در خصوص خانه شهر صورتجلساتی دارند که توسط رییس شوراهای وقت امضا شده اند و مقرر گردیده است که میدان بزرگ شهر کرمان در این منطقه احداث گردد که در یک سمت میدان ساختمان استانداری(نماینده دولت) و طرف دیگر آن شهرداری و سمت دیگر ان حسینیه ثارالله (کار فرهنگی) قراردارد.

مشرفی اضافه کرد: این میدان بسیار بزرگ است و می تواند یک نماد از شهر کرمان باشد، قابل ذکر است که چندین سال قبل میدان گنجعلیخان احداث شده است که امروز ما از آن استفاده می کنیم ولی ما برای صد سال آینده چیز قابل عرضه به نسل های آینده نداریم و اگر این میدان ساخته شود یک کار قابل قبولی برای سال های آینده مثل میدان گنجعلی خان برای مردم به یادگار خواهد ماند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر خانه شهر متعلق به مردم است و یک ارگانی است که متعلق به دولت نیست و با پول مردم ساخته شده است، ضمن آنکه یک کار هنری بسیار زیبا است و ظرافت های زیادی در آن به کار رفته است، بنابراین باید تلفیقی از هر دو را داشته باشیم و نظر بنده این است که ضمن آنکه میدان احداث می گردد، قسمت های هنری و تاریخی خانه شهر که خاطرات بسیاری از مردم کرمان در آن نهفته است، حفظ گردد، که نیاز به متخصصان بسیار ماهر برای طراحی این چنین میدانی است.

ضعف های شورای شهر کرمان در دوره چهارم

رییس شورای شهر کرمان استفاده نکردن از جوانان را یکی از ضعف های این شورا دانست و بیان کرد: با توجه به مشاوران جوانی که در کنار شورا به اعضای شورا مشاوره می داده اند اما در هر صورت در این شورا از جوانان کمتر استفاده شد که یکی از نقاط ضعف این شورا بود و امیدواریم در شوراهای بعدی از قشر جوان که از قشرهای تاثیرگذار در جامعه ما هستند و آینده کشور به دست آنها صورت می گیرد، بیشتر استفاده شود.

وی ضمن عذرخواهی از جوانان به ایسنا گفت: اگر بار دیگر به شورای شهر کرمان راه پیدا کنم از جوانان استفاده بیشتری خواهم نمود.

مشرفی اعلام کرد: هر آنچه تلاش کنیم، پدیده های اجتماعی هرگز صد در صد انجام نمی شود و این بستگی به نگاه ما در این خصوص دارد که ما نیمه خالی یا پر لیوان را ببینیم، شورای شهر کرمان قطعا کارهای خوبی انجام داده و نسبت به شوراهای دیگری که در کشور مشاهده و ارزیابی نموده ام، شورای شهر کرمان یکی از موفق ترین شوراهای کشور است.
وی با اذعان براینکه نقاط ضعف و قصوری این شورا داشته است، ادامه داد: اما قطعا ایده آل نبوده است؛ شما وقتی بیرون از گود هستید محدودیت ها را نمی بینید اما وقتی وارد گود اجرایی شوید، محدودیت ها را می بینید و باید براساس محدودیت ها اقدامات خود را انجام دهید.

ویژگی های اعضای شورای شهر

رییس شورای شهر کرمان به ویژگی های اعضای شورای شهر آینده پرداخت و تصریح کرد: باید مردم سه شاخصه تخصص، تجربه و متعهد بودن فرد را در نظر بگیرند، تا افرادی که در شورای شهر آینده حضور پیدا می کند، باعث توسعه و بالندگی شهر کرمان شوند.

وی تاکید کرد: اگر مردم تخصص، تجربه و تعهد را در کاندیداتوری شخصی مشاهده کردند، بدانند آن فرد ایده آل برای شورای شهر خواهد بود، همچنین ممکن است همه این موارد در یک فرد نباشد، اما امر، یک امر نسبی است.

مشرفی اظهار کرد: هرگز به ادعاهای برخی که اذعان می کنندمن این کار را در آینده می کنم، توجه نکنند، بلکه نخست به سابقه مدیریتی فرد رجوع کنند و آن را مورد ارزیابی قرار دهند و فردی که بیان کرد، « من این اقدام را انجام داده ام» بهتر از آن فردی که اذعان می کند« من این کار را خواهم کرد بدون هیچ سابقه مدیریتی»، است.

وی خطاب به مردم گفت: از همشهری های کرمانی می خواهم که به گذشته کاندیداتورها توجه کنند و براساس کارهای که انجام داده اند، وظیفه جدیدی به آنها محول نمایند، نه براساس آنچه که شعار می دهند.

رییس شورای شهر کرمان افزود: شورای شهر کرمان در دوره جدید 11 نفر است و از مردم می خواهم که تعدادی از اعضای این شورا را برای شورای بعدی انتخاب کنند، زیرا پروژه ها، طرح های نیمه تمام و برنامه های که در این شورا برنامه ریزی شده است، در شورای بعدی نیز تداوم یابد.

وی اعلام کرد: اگر اعضای شورای بعد همه جدید باشند، قطعا همه برنامه های این شورا نیمه تمام رها خواهد شد. اما در هر صورت انتخاب با مردم است و مردم با توجه به عملکرد، گذشته و توان کاندیداتورها فرد مورد نظر خود را انتخاب خواهند نمود.

مشرفی با بیان این مطلب که همه اعضای شورای شهر کرمان صلاحیت لازم را داشتند و تصور نمی کنم فردی از بین اعضای شورای فعلی رد صلاحیت شده باشد، اعلام کرد: اگر مردم براساس صلاحیت ها رای دهند، 70 درصد در شورای شهر بعدی حضور خواهم داشت.

گفت و گو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: