• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-6284-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

استاندار کرمان:

قلعه گنج، گنج نهانی در جنوب شرق کشور است

استاندار کرمان به اقدامات توسعه ای که در راستای اقتصاد مقاومتی در محرومترین منطقه کشور صورت گرفته است، پرداخت.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،"علیرضا رزم حسینی" شامگاه امشب 30 فروردین ماه در جمع خبرنگاران گفت: تقریبا آذرماه سال 1392 استاندار کرمان شدم و در سال 1393 به قلعه گنج سفر نمودم تا از نزدیک وضعیت آن را بررسی کنم.

وی با بیان اینکه منطقه قلعه گنج دارای یکسری گنج ها است، عنوان کرد: با وجود گنج های فراوان در قلعه گنج، اما مردم در رنج بودند، بطور مثال آب فراوانی در این منطقه وجود دارد اما بهره وری آب بسیار پایین است.

استاندار کرمان با اشاره به مهیا بودن زیرساخت های این شهر، اما فقر در این منطقه موج می زد، تصریح کرد: ایده اینکه آیا می توان یک شهر را توسط بخش خصوصی اداره نمود؟ مطرح نمودیم و این موضوع را با وزیر کشور در میان گذاشتیم که در نهایت پس از 100 سال نظام بروکراسی، این منطقه برای نخستین بار در کشور به بخش خصوصی واگذار شد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه این اتفاق برای نخستین بار در کشور رقم می خورد، باید به موسسه ای واگذار می نمودیم که بتواند به خوبی کارها را انجام دهد، بنابراین بنیاد مستضعفین عهده دار توسعه منطقه قلعه گنج شد و با آن موافقتنامه ای امضا نمودیم و پس از انعقاد قرارداد اقدامات خود را آغاز نمود.

رزم حسینی تجربه قلعه گنج را یک رخداد اساسی در اداره کشور دانست و بیان کرد: بنیاد مستضعفان در گام نخست از مشاوران داخلی و خارجی کمک گرفت، به گونه ای که 3 مشاور هلندی به بنیاد مستضعفان کمک کرند و گام های اساسی برای توسعه قلعه گنج با استفاده از همه ظرفیت ها و دارایی های خود قلعه گنج برداشته شد.

وی از اقدامات صورت گرفته برای حفظ فرهنگ های بومی و سنتی قلعه گنج سخن به میان آورد و اظهار کرد: در قلعه گنج براساس ظرفیت های بومی توسعه آن را انجام داده ایم، بنابراین بنیاد مستضعفان شبکه مدیریتی را ایجاد نمود و اولین اقدام اجرای بنیاد مستضعفان راه اندازی هتل کپری با معماری بومی بود، شایان ذکر است که تا کنون 300 گردشگر خارجی در قلعه گنج حضور داشتند.

استاندار کرمان از همراستا بودن اقدامات فرهنگی با اقدامات اقتصادی، سخن گفت و عنوان کرد: دامداری یکی از گنج های قلعه گنج است که اکنون یک هزار راس بز شیری را وارد این منطقه نمودیم که تا 3 هزار راس افزایش پیدا خواهد کرد، این بز با اقلیم منطقه همخوانی دارد.

وی از بهره برداری 4 کارخانه در قلعه گنج خبر داد و افزود: در قلعه گنج 8 کارخانه احداث شده است، قابل ذکر است که در گذشته هیچ کارخانه ای در این منطقه وجود نداشته است.

رزم حسینی با بیان این مطلب که اقتصاد مقاومتی را از محروم ترین منطقه آغاز نموده ایم، بیان کرد: کار توسعه ای را در منطقه ای آغاز نمودیم که جزی محروم ترین مناطق کشور به شمار می آمد.

وی با اشاره به آنکه اولین هتل کپری را در قلعه گنج ایجاد نموده ایم، اعلام کرد: قلعه گنج در حوزه اجتماعی ارتقاء پیدا نموده است به گونه ای که آسیب های اجتماعی آن کاهش یافته است، ضمن آنکه امروز مردم قلعه گنج به قلعه گنجی بودن خود افتخار می کنند.

استاندار کرمان یکی از اهداف خود را مشارکت مردم در امر توسعه و اقتصاد مقاومتی دانست و مطرح کرد: معتقدم که مردم به دلیل عدم اعتماد به دولت در امر توسعه مشارکت نمی کنند، بنابراین گام به گام این اعتماد سازی را در بین مردم با ایجاد صندوق های خرد روستایی ایجاد نمودیم و آموزش های لازم را به روستاییان داده شد به گونه ای که در مرحله اول به مردم 60 روستا آموزش داده شد.

وی از ایجاد 100 صندوق خرد روستایی در منطقه قلعه گنج خبر داد و اظهار کرد: 13 هزار 77 نفر عضو این صندوق ها هستند؛ همچنین 988 گروه آبادانی در این منطقه تشکیل شده است.

رزم حسینی از همت بالای مردم قلعه گنج سخن به میان آورد و عنوان کرد: مردم قلعه گنج از محل پول های یارانه خود 1.5 میلیارد تومان در صندوق های خرد روستایی سپرده نموده اند که تا کنون حدود 3 هزار و702 نفر برای ایجاد اشتغال از این صندوق ها تسهیلا اخذ نموده اند و تا آبان ماه 40 صندوق خرد روستایی نیز اضافه می گردد.

وی نرخ بیکاری در گذشته در این منطقه را 22 درصد  که اکنون از کاهش 5 درصد آن خبر داد و اعلام کرد: معوقه قسط وام در قلعه گنج نداشته ایم، همچنین تا امروز 4 شرکت تعاونی فراگیر که در کشور بی سابقه است، در قلعه گنج ایجاد شده اند.

استاندار کرمان مدیریت توسعه در منطقه قلعه گنج را 10 ساله دانست و تصریح کرد: قلعه گنج در 10 سال آینده به منطقه بدون بیکار، توسعه یافته، دارای کمترین آسیب های اجتماعی و ... روبرو خواهد بود.

وی از اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت در منطقه قلعه گنج سخن به میان آور و عنوان کرد: بیمارستان در این منطقه راه اندازی می شود و همچنین شاخص امنیت این منطقه 70 درصد بهبود یافته است و اکنون جزی شهرهای امن استان است.

رزم حسینی از افزایش اعتماد مردم این منطقه به دولت خبر داد و تصریح کرد: همکاری دولت با بنیاد مستضعفان بسیار زیاد بوده است و امیدواریم که با اقدامات مناسب در امر توسعه همه جانبه در استان کرمان، امید را در دل مردم روشن نماییم و امید به زندگی مردم استان کرمان ارتقاء یابد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: