• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-2386-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : پوششی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

احداث 169 مرکز بهداشتی درمانی با 80 میلیارد تومان اعتبار در استان/ از پیامدهای افسردگی خودکشی است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: از سال گذشته احداث 169 مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی با 80 میلیارد تومان آغاز شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر"سیدوحید احمدی طباطبایی" پیش از ظهر امروز چهارشنبه 30 فروردین ماه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت(اول تا هفتم اردیبهشت ماه) با شعار " زندگی سالم، بانشاط و امید" اظهار کرد: اگر سه عامل تحرک بدنی منظم، تغذیه سالم و پرهیز از استعمال دخانیات کنترل شود 80 درصد بیماری های قلبی و عروقی و دیابت نوع دوم و 40 درصد بیماری های سرطانی کاهش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ارکان زندگی سالم شیوه زندگی است، افزود: نشاط و امید از شعار امسال سازمان جهانی بهداشت گرفته شده نشان می دهد که امسال توجه به مساله افسردگی است، چراکه 15 تا 20 درصد جمعیت دچار افسردگی هستند.

احمدی طباطبایی گفت: یکی از علل اصلی خستگی افسردگی است، اینکه خیلی از مردم نمی توانند کارهای خود را انجام دهند در افسردگی دارد و باید انگ بیماران روانی را در جامعه کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: توجه به افسردگی از سوی سازمان جهانی بهداشت یعنی لازم است افرادی که دچار افسردگی هستند با افراد مورد اطمینان خود در خانواده، پزشکان، روان شناسان و روان پزشکان صحبت کنند و در مسیر درمان صحیح قرار گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین اظهار کرد: برنامه های پیشگیری که ما در مدارس برگزار خواهیم کرد مبتنی بر مثبت اندیشی در کودکان، مداخله برای والدینی که مهارت های فرزندپروری را نمی دانند و برنامه های تحرک بدنی بزرگسالان است.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه یکی از علل افسردگی و انزوا اعتیاد به اینترنت است، تصریح کرد: متاسفانه اعتیاد به اینترنت در جامعه ما ایجاد شده و ممکن است موجب بروز مشکلات خانوادگی، طلاق افت تحصیلی و شغلی بشود.

وی گفت: یکی از مسائل مهم از نظر ما، پرهیز از سیاه نمایی است که موجب می شود سلامت روانی جامعه به خطر بیفتد البته یکسری موارد نادر و استنثناء بیان می شود که جنبه خبری دارد اما باید به انسجام جامعه نیز توجه شود، بایستی بر روی سلامت روان حتما تاکید و توجه شود.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت پرونده الکترونیک سلامت با هدف غربالگری زودرس و پیشگیری از بیماری ها تهیه می شود، افزود: هم اکنون برای تمام گروه های سنی بسته خدمتی ارائه می شود و در مرکز خدمات سلامت جامعه شهری روان شناس، مشاور تغذیه حضور دارد و مردم می توانند این خدمات را رایگان دریافت کنند.

وی ادامه داد: بیش از 70 درصد جمعیت اکنون دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند و امیداواریم چند ماه آینده این میزان به بیش از 85 درصد برسد.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه اگر مساله ای در رابطه با بهداشت محیط ملاحظه می شود از طریق سامانه 1490 اطلاع رسانی شود، گفت: از سال گذشته احداث 169 مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی با 80 میلیارد تومان آغاز شده است که برخی از این پروژه ها حدود 20 و برخی تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

وی ادامه داد: پزشک خانواده روستایی نیز جز مسائلی است که دنبال می شود، در حال حاضر نیز در شهرهای زیر 20 هزار نفر پزشک خانواده حضور دارد و در آینده در شهرهای 20 تا 50 هزار نفر نیز این مقوله دنبال می شود که موجب کاهش هزینه های مردم نیز خواهد شد، ضمن اینکه مردم می توانند از صدای مشاور بهزیستی نیز با شماره های 1490 و 126 کمک بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین با تاکید بر اینکه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت خیلی گسترده است، یادآور شد: باید مداخلاتی انجام شود تا چیزهایی که با سلامتی سر و کار دارد در دسترس مردم باشد و این کار باعث می شود تا عوامل اجتماعی موثر بر سلامت تقویت شود.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه سطح بهداشت روانی چندان مطلوب نیست، خاطرنشان کرد: در سال 94 میزان فوت ناشی از خودکشی پنج و چهار دهم درصد در 100 هزار نفر بود، همچنین در سال 94، 210 مورد اقدام به خودکشی نیز در استان انجام شده است و اگر افسردگی درمان نشود یکی از پیامدهای آن خودکشی است به همین جهت یکی از خدمات مرکز جامع سلامت ما آموزش مهارت های زندگی است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: