• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-5984-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت در گفت و گو با ایسنا تشریح کرد:

از اقدامات توسعه ای در سیرجان و بردسیر تا چگونگی روند رشد اختلاس ها در کشور

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی به اقدامات توسعه ای که در شهرستان های سیرجان و بردسیر پرداخت و اعلام کرد: روند رشد اختلاس ها در کشور در دو سال اخیر کاهشی بوده است. 

"شهباز حسن پور" در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، اقتصاد شهرستان بردسیر را بر پایه کشاورزی دانست و گفت: الگوی کشت در شهرستان بردسیر در حال تغییر است به گونه ای که به سمت کشت گیاهانی که آبخواهی کمتر، با اقلیم شهرستان بردسیر هماهنگ و دارای ارزش افزوده بالاتر هستند، گام برداشته شده است.

وی از رواج کشت زعفران در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: در بحث کشت گل محمدی در این منطقه اتفاقات بسیار خوبی در سال های اخیر رخ داده است و برای فراوری گل محمدی از سایر نقاط کشور سرمایه گذارانی برای سرمایه گذاری در این شهرستان حضور یافته اند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی از بهره بردای چهارمین کارخانه گل محمدی در خردادماه سال جاری خبر داد و افزود: در گذشته متاسفانه گل محمدی از بردسیر به صورت خام صادر می گردید که کشاورزان درآمد مناسبی از محل حاصل از فروش گل محمدی نداشتند، که امیدواریم با انجام این اقدام تمام گل محمدی تولیدی بردسیر در خود شهرستان فراوری گردد.

وی از ایجاد توازن در همه بخش های منطقه سخن به میان آورد و عنوان کرد: چند روز پیش افتتاح بزرگترین مجموعه رفاهی و خدماتی بین راهی در برسیر داشته ایم که این مجموعه براساس الگوهای روز دنیا با سرمایه گذاری چندین میلیاردی احداث گردیده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مشغول به کار شدن 108 نفر از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نورد جهان فولاد خبر داد و مطرح کرد: تفاهمنامه هایی با مجموعه گل گهر و بانک رسالت برای اشتغال جوانان در بحث تولید محصولاتی که در شهرستان های بردسیر و سیرجان امکان آن وجود دارد و قابل عرضه به بازار هستند، منعقد گردیده است و در حال حاضر مجموعه های در روستاها شناسایی و گل گهر سرمایه گذاری اولیه را انجام داد و بانک رسالت نیز در این راستا حمایت لازم را انجام می دهد.

وی از انعقاد تفاهمنامه فی مابین وزارت کشور و پست بانک در خصوص پروژه های اشتغال زایی در دهیاری های شهرستان ها خبر داد و اظهار کرد: در دهیاری های شهرستان های سیرجان و بردسیر بیش از 100 پروژه در سال جاری با تسهیلاتی که پست بانک با کارمزد کمتر از 10 درصد برای اشتغال زایی در اختیار می گذارد، وجود دارد. شایان ذکر است که بسیاری از این پروژه ها آماده دریافت تسهیلات هستند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی از راه اندازی دو شرکت ریلی در شهرستان سیرجان خبر داد و افزود: به دنبال بومی سازی صنعت ریلی در شهرستان سیرجان هستیم.

سیرجان پایتخت رسانه ای کشور

حسن پور اضافه کرد: در بحث مسایل فرهنگی اقدامات مناسبی صورت گرفته است به طوریکه موسسه فرهنگی معراج اندیشه شهرستان سیرجان در کشور بی نظیر است، شهرستان سیرجان پایتخت رسانه ای کشور می دانیم، با توجه به جمعیت حدود 300 هزار نفری شهرستان سیرجان بیش از 10 نشریه و ده ها سایت در سیرجان وجود دارد.

وی با بیان این مطلب که در سال جاری به مسایل فرهنگی توجه بیشتری خواهد شد، عنوان کرد: مقدمات احداث خانه تئاتر در شهرستان سیرجان فراهم شده است و ضمن آنکه در چند روز اخیر به حوزه فرهنگی بردسیر 400 میلیون تومان اغتبار اختصاص داده شده است.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی از طرح شکایت خود در سال 92 از خزانه کشور و وزارت اقتصاد و دارایی سخن به میان آورد و بیان کرد: به دلیل عدم پرداخت مبلغ مورد تعهد خزانه کشور به استان کرمان در سال 92 طرح شکایتی به دستگاه قضا نمودم که در پایان سال 1395 به نتیجه رسید و موفق شدیم حدود 12 میلیارد تومان پول به استان کرمان بازگشت داده شود و این پول در اختیار فرمانداران شهرستان های بردسیر و سیرجان قرار گرفت.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در سال جاری هر ماه یکی از پروژه های نیمه تمام بردسیر و سیرجان افتتاح گردد، مطرح کرد: مجهزترین بیمارستان سیرجان با بیش از 220 تخت در سیرجان آماده و منتظر حضور وزیر بهداشت و درمان برای افتتاح این بیمارستان هستیم، ضمن آنکه در بحث خانه های بهداشت نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از کلنگ زنی کلنیک درمانی در زیدآباد شهرستان سیرجان سخن به میان آورد و عنوان کرد: کلنگ احداث این کلنیک در روز تولد حضرت علی(ع) به زمین زده شد و اهدای یک دستگاه آمبولانس، زمین و مبلغی از ساخت این کلنیک توسط خیرین سلامت شهرستان سیرجان انجام می پذیرد.

وی ادامه داد: عده ای از خیرین که در کشور شاید بی نظیر باشد، تصمیم گرفته اند که در حوزه راه و شهرسازی به کمک دولت آمده و در بحث زیرساخت جاده های روستای همکاری داشته باشند، بطور مثال؛ اتوبان ملک آباد و نجف شهر توسط مردم و پیمانکاران خیرساز در حال انجام است.

حسن پور از سرمایه گذاری مجموعه گوهر زمین در بحث عام المنفعه گفت و بیان کرد: مجموعه گوهر زمین به مبلغ 5 میلیارد تومان سرمایه گذاری کارهای عام المنفعه برعهده گرفته است و در چند روز آینده عملیات اجرایی احداث دو مدرسه خیرساز و  احداث دو سوله ورزشی توسط شرکت گوهر زمین را شاهد خواهیم بود، همچنین حدود 5 مجموعه فرهنگی ورزشی توسط شرکت مس سرچشمه در شهرستان سیرجان و بردسیر احداث می گردد.

آفتی که دست رنج کشاورزان را به آتش می کشد

وی با اشاره به اینکه سعی بر این داریم تا از ظرفیت شرکت های فعال در دو شهرستان استفاده نماییم، مطرح کرد: کرم خراط گردو یکی از مشکلات شهرستان های سیرجان و بردسیر در چند سال اخیر بوده است، تفاهمنامه ای با بسیج و جهاد کشاورزی برای مبارزه با این آفت منعقد شد که حدود 2 ماه نیروهای بسیجی در منطقه فعال هستند و بیش از 50 درصد پیشرفت کار داشته اند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر از اختصاص بودجه 200 میلیون تومانی برای مبارزه با کرم خراط خبر داد و عنوان کرد: کرم خراط بیشترین خسارات را به منطقه بیدخون، لاله زار و قلعه عسکر وارد نموده است.

وی به اقدامات ارزشمند بنیاد مسکن پرداخت و به ایسنا گفت: بیش از 90 درصد روستاهای شهرستان سیرجان که طرح هادی آنها آماده بوده است، جاده های آنها آسفالت و در شهرستان بردسیر تعدادی از روستاهای آن باقی مانده است که در حال انعقاد تفاهمنامه ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هستیم تا جاده های روستاهای شهرستان بردسیر نیز آسفالت گردند.

حسن پور به شمارش معکوس بازگشت روستاییان از شهر به روستا اشاره و تصریح کرد: زیرساخت ها در روستاها در گذشته فراهم بود، اما اکنون به ایجاد اشتغال در روستاها تمرکز نموده ایم. همچنین اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ورزش در دو شهرستان رخ داده است و کلیه پروژه های نیمه تمام ورزشی در حال اتمام هستند و یک میلیارد تومان برای اتمام پروژه های ورزشی اخیرا در نظر گرفته ایم.

بیکاری واقعیت انکارناپذیر

وی بیکاری یک واقعیت انکار ناپذیر در کشور دانست و اظهار کرد: کشور ایران به دلیل نرخ رشد جمعیت جوانان یکی از معضلات اصلی کشور است و مقام معظم رهبری تا کنون چندین مرتبه تذکر داده اند، باید مدنظر قرار داد که سالانه باید حدود یک میلیون و 200 هزار شغل در کشور ایجاد گردد تا وضعیت فعلی را بتوان حفظ نمود و این در حالی است که در سال گذشته کمتر از 700 هزار نفر شغل ایجاد شده، عملا 500 هزار نفر به جمعیت بیکاران اضافه شده است.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: نرخ بیکاری از 10 درصد تا 45 درصد در استان های کشور متغییر است، خوشبختانه استان کرمان یکی از بهترین شرایط نسبت به وضعیت کلی کشور دارد ویکی از راست آزمایی های آن این است که چرا غیربومی ها در استان کرمان هستند؟ و دلیل آن چیزی جزی این نیست که که فرصت بدست آوردن شغل بهتر از سایر استان ها است.

وی ادامه داد: برخی از جوانان در مقابل دیدگان والدین خود به علت وضعیت بیکاری مانند شمع می سوزند، با توجه به اینکه در شهرستان سیرجان و بردسیر جوانان بیکار وجود دارد، اما خوشبختانه نرخ بیکاری این دو شهرستان به متوسط استان پایین تر است و این امر به دلیل فعال بودن، همکاری و مشارکت مردم این مناطق است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از توافق با پیمانکاران و کارفرمایان در شهرستان بردسیر برای به کارگیری بومیان این شهرستان خبر داد و بیان کرد: در شهرستان سیرجان به برخی از تخصص های نیاز است که در استان کرمان وجود ندارد و یا اینکه اصلا وجود ندارد.

1وی اضافه کرد: اکنون به دلیل عدم وجود متخصص لازم اکنون بیش از 100 نفر از کره جنوبی در شهرستان سیرجان مشغول به کار هستند، تلاش ما براین است که از نیروهای بومی استفاده کنیم به دلیل به نفع کارفرما و مردم منطقه است.

چگونگی رشد اختلاس ها در کشور

این عضو اصلی شورای مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور به اقدامات مجلس شورای اسلامی در پیشگیری از اختلاس ها پرداخت و عنوان کرد: مفاسد اقتصادی در دو سال گذشته روند کاهشی داشته و همچنین دستگاه قضا برخوردهای خوبی با اینگونه موارد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برخی از اختلاس ها به علت ضعف شدید دستگاه های نظارتی است، بطور مثال در چند روز پیش بانک مرکزی اطلاعیه ای صادر نمود مبنی براینکه مردم در موسسه میزان سرمایه گذاری ننمایند، با توجه به اینکه برای راه اندازی بطورمثال یک بقالی بدون مجوز 30 نفر ناظر مراجعه و آن را تعطیل می کنند، چگونه است که یک موسسه مالی و اعتباری در کشور تبلیغ و موسسه را راه اندازی کند، حال که سرمایه مردم را جذب نموده است، بانک مرکزی چنین مطلبی را اعلام نماید.

حسن پور به بحث فرشتگان و کاسپین اشاره و عنوان کرد: آنها مبلغ بسیار زیادی از سرمایه های مردم را جذب نموده و اکنون در سیرجان دچار چالش هستیم، مردم به مجوزی که بانک مرکزی صادر نموده است، اعتماد کرده اند، بانک مرکزی قول داده است که تا پایان خردادماه در بحث موسسه کاسپین و فرشتگان وضعیت مردم را تعیین تکلیف نمایند.

وی این اقدامات باعث لطمه زدن به سرمایه اصلی کشور که اعتماد مردم هستند، دانست و به ایسنا گفت: امروز بانک مرکزی باید پاسخگو باشد، اما اقدامات خوبی در سیستم بانکی صورت گرفته و در سال گذشته مصوبه ای در ارتباط با بدهی وام های زیر 100 میلیون تومان داشته ایم.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی به اختلاس شهرداری یکی از توابع سیرجان اشاره و اعلام کرد: پرونده از مجاری قضایی در حال پیگیری است و قطعا دستگاه قضا بی طرفانه به این پرونده رسیدگی می کند، اما آنچه که در رسانه مطرح شد و حجم اختلاس در این حد نبود ولی مقداری که برای دستگاه قضا محرز شد، پول برگشت داده شد.

این عضو اصلی مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور مهمترین اقدام عملی برای جلوگیری از اختلاس در کشور را مطالبه عمومی مردم دانست و مطرح کرد: هیچ کدام از اختلاس ها مربوط به ماه ها و سال های اخیر نبوده و همه مربوط به گذشته است و باید مدنظر داشت که یک سری مشکلات در گذشته در کشور بوجود آمد، به گونه ای که نرخ ارز به یکباره تغییر یافت، قیمت کارخانه وارداتی که فرد باید خارج از کشور وارد می کرد متفاوت با قیمت فرمی که پر کرده و چنین مسایلی دست به دست یکدیگر داده تا مسایل و مشکلاتی ایجاد گردید.

وی افزود: نمی خواهم فساد را توجیه کنم، اما نباید فراموش کرد که ایران یک کشور 80 میلیونی است و هر چیزی در دنیا یک نرمی دارد، به هر صورت این مقدار اختلاس های که مطرح شده، نیست ولی یک مورد آن نیز زیاد است.

افزایش صادرات در مناطق ویژه

حسن پور از مناطق آزاد و ویژه سخن به میان آورد و بیان کرد: با توجه به امکانات و ظرفیت های کشور، مناطق آزاد و ویژه باید محور تولید باشند و مناطق قشم، کیش، چابهار و ... متاسفانه به محل واردات کالا و خروج ارز از کشور تبدیل شده اند در سال جاری این مناطق زیر مجموعه وزارت و دارایی شده اند و وزیر اقتصاد و دارایی باید نسبت به این موضوع از حال بعد پاسخگو است.

وی از قوانین مزاحم بر سر راه صادرات سخن گفت و یادآوری کرد: در سال های گذشته در زمینه صادرات دولت و مجلس شورای اسلامی کوتاهی هایی انجام داده اند و باید برای صادرات باید مشوق هایی در نظر گرفته می شد که متاسفانه از این امر غافل شده ایم، اما در بودجه 96 این مهم را در نظر گرفته ایم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از مثبت بودن موازنه صادرات در برای نخستین بار در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم صادرات سال جاری بیش از گذشته مخصوصا در مناطق آزاد و ویژه شاهد باشیم.

علت عدم توسعه نیافتگی روستاها

وی به علت عدم توسعه نیافتگی روستاها پرداخت و عنوان کرد: متاسفانه همراستای ایجاد زیرساخت ها در روستاها بحث اشتغال جدی گرفته نشد، به گونه ای که در روستاها همه زیرساخت ها محیا نموده ایم اما فرد شغل ندارد و برای امرار معاش مجبور به مهاجرت است.

حسن پور حاشیه نشینی را یکی دیگر از دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها دانست و اعلام کرد: متاسفانه با حاشیه نشینی برخورد جدی صورت نگرفت و در دو سال اخیر به فکر برخورد با این چالش افتاده ایم و اکنون حاشیه های شهر دیگر جای امنی برای سکونت نیست.

وی به یکی از معایب اصلی مسکن مهر پرداخت و عنوان کرد: مسکن مهر باعث گردید تا افراد با مبالغ ناچیزی در شهر صاحبخانه شوند و خودبه خود مردم را تشویق کردیم که روستاها تخلیه شوند و به سمت شهرها هجوم باورند و باید سخت گیری در زمینه اینکه مسکن به افراد ساکن شهر داده شود، نشد.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر از آمار نگران کننده جمعیت روستاها در کشور سخن به میان آورد و اعلام کرد: پیش بینی بنده این است که جمعیت روستاها از 30 درصد به 25 درصد کاهش یافته است و این در حالی است که پیش بینی سازمان های بین المللی این است که ظرف 15 سال آینده جمعیت وستایی دنیا کاهش 25 درصد داشته باشد که متاسفانه ما 15 سال از دنیا در این زمینه جلوتر هستیم که جای بسی نگرانی است.

وی ادامه داد: جاده سیرجان - گل گهر اتوبان شده است و اتوبان سیرجان – شیراز به خوبی در حال انجام است اما در بحث محیط ریست با مشکل روبرو شده است، همچنین در بحث راه آهن معتقدیم که گل گهر باید به شیراز متصل شود اما مشکلات محیط زیست باعث گردیده که استان فارس در بحث ریل با استان کرمان همکاری لازم نداشته باشد قابل ذکر است که ما برای محیط زیست احترام قایل هستیم.

استان کرمان پایتخت اقتصادی کشور

حسن پور معتقد است: با توجه به حرکت استان کرمان در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و منابع، ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در آن، استان کرمان توان تبدیل شدن به پایتخت اقتصادی کشور را دارد؛ به طوریکه از 30 هزار میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی 10 هزار میلیارد دلار آن در استان کرمان بوده است و باید مطالبه گری کنیم که استان کرمان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور شود.

وی تاکید کرد: قطار پیشرفت و توسعه در استان کرمان، با سرعت بسیار خوب و مطمئنی در حال حرکت است، بایستی به گونه ای ریل گذاری شود که در آینده این قطار برای آنکه توسعه و پیشرفت استان همگام با کشورهای توسعه یافته جهان شود، باید با سرعت بیشتر و مطمئن تری حرکت کند.

انتخابات

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی حضور سرنوشت ساز مردم در پای صندوق های رای از عوامل پیشرفت کشور برشمرد و تصریح کرد: حضور مردم استان کرمان در پای صندوق های رای همواره چشمگیر و مطلوب بوده است. ضمن آنکه در منطقه و شاید در دنیا مردم ایران جزی آزاد ترین مردم هستند بطوریکه مردم خود سرنوشت خود را تعیین می کنند.

وی ایران را یکی از امن ترین کشورهای دنیا اعلام و بیان کرد: ما باید شکرگزار این نعمت باشیم به گونه ای که ما در هوا، زمین و دریا امن ترین کشور دنیا هستیم و همه این موارد به واسطه حضور مردم در پای صندوق های رای و همچنین مردم احساس می کنند که در اداره کشور سهیم هستند و یکی از برکات جمهوری اسلامی ایران؛ صندوق های رای است.

گفتگو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: