• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-6714-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد:

آغاز مالچ پاشی در شرق استان کرمان پس از 12 سال

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: طرح جامع مقابله با فرسایش بادی و هجوم ریزگردها در شرق استان با 529 میلیارد تومان طی 5 سال اجرایی می شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمد مهدی رجبی زاده" صبح امروز 26 فروردین ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرق استان کرمان شامل شهرستان های فهرج، ریگان، نرماشیر  و بم از مجموع 2 میلیون 133 هزار هکتار مساحت بالغ بر یک میلیون و 350 هزار هکتار بیابان است و در مجموع 63 درصد این شهرستان ها بیابانی است.

وی بیان کرد: از مجموع 970 هزار هکتار بیابان های تحت فرسایش بادی در استان، 253 هزار هکتار از آن جزء کانون های بحرانی حساس و فرسایش بادی به شمار می روند که تاسیسات شهر و روستاها، راه ها و غیره را تهدید می کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان به وجود 430 هزار هکتار کانون های بحرانی در استان کرمان اشاره و ادامه داد: 60 درصد کانون های بحرانی حساس به فرسایش بادی در چهار شهرستان شرقی استان کرمان هستند.

وی یادآور کرد: در شرق استان کرمان کار تثبیت شن های روان از سال 1360 آغاز شد و تا کنون 22 هزار و 400 هکتار مالچ پاشی، 47 هزار هکتار نهال کاری و نیز سایر عملیات ها اجرا شده است اما هنوز به ثبات نرسیده است.

رجبی زاده تصریح کرد: در طرح جامع مقابله با فرسایش بادی و هجوم ریزگردها در شرق استان، 131 هزار و 900 هکتار عملیات های مختلف انجام خواهد شد که 5 هزار هکتار به مالچ پاشی اختصاص دارد که عمده آن در شهرستان های ریگان و فهرج اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه آخرین مالچ پاشی انجام شده در این منطقه مربوط به سال 84 بوده است، مطرح کرد: در بودجه سال جاری 390 میلیارد تومان برای خرید مالچ در کل کشور اختصاص یافته که در جلسه 25 بهمن سال 95 با حضور استاندار و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در تهران مقرر گردید از ظرفیت قانونی موجود کشور برای مالچ پاشی استفاده کنیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان تاکید کرد: در سال جاری 2 هزار هکتار از کانون های فرسایش بادی تحت مالچ پاشی قرار می گیرند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 90 هزار لیتر مالچ نفتی از پالایشگاه آبادان خریداری شده و عملیات مالچ پاشی در شرق استان از منطقه شوق آباد در حوالی ریگان آغاز می شود.

رجبی زاده یادآوری کرد: برای ادامه مالچ پاشی در 2 هزار هکتار از بیابان های شرق استان 150 میلیون تومان هزینه می شود که ما بین تپه های مالچ پاشی شده، سایر اقدامات لازم از جمله نهال کاری انجام خواهد شد.

وی گفت: در صورت تحقق اعتبار مورد نیاز طرح جامع مقابله با فرسایش بادی و ریزگردها در شرق استان؛ 15 هزار هکتار نهال کاری، 1500 کیلومتر بادشکن بیولوژیک، 900 کیلومتر تله رسوب گیر و 40 هزار هکتار طرح های آبخیزداری نیز اجرایی خواهد شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اظهار کرد: طرح جامع مقابله با فرسایش بادی و هجوم ریزگردها در شرق استان با 529 میلیارد تومان طی 5 سال اجرایی می شود.

وی افزود: با اجرای این طرح در 5 سال آینده شهرستان های شرقی استان از نظر هجوم شن های روان و طوفان ها امنیت نسبی خواهند داشت اما به دلیل همجواری برخی نقاط استان با کویر تاثیرپذیر از کویر همچنان وجود خواهد داشت.

رجبی زاده خاطر نشان کرد: براساس تاکید استاندار طرح جامع عملیاتی برای مقابله با بیابان زایی در سایر شهرستان های استان نیز در دست تدوین است و ظرف یک ماه آینده تکمیل خواهد شد و پس از آن به سمت عملیاتی کردن آن حرکت خواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: