• جمعه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-5184-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

شه بخش تشریح کرد:

نگاهی اجمالی به فعالیت‌ها و برنامه های «ستاد اقتصاد مقاومتی منطقه سه استان کرمان»

معین اقتصادی منطقه سه اقتصاد مقاومتی استان کرمان به نگاه اجمالی به فعالیت ها و برنامه های خود در منطقه سه اقتصاد مقاومتی منطقه سه استان کرمان پرداخت.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمدرضا شه بخش" گفت: شرایط اقتصادی ایران، در دهه های اخیر، دستخوش فراز و فرودهای گوناگون بوده و هم اکنون نیز در وضعیتی ویژه و درخور تأمل، قرار دارد.

وی ادامه داد: وضعیتی که از یک سو، متأثر از اُفت و خیزهای اقتصاد جهانی و از سویی دیگر به انبوهی از تحریم های ظالمانه و محدودیت های سیاسی اقتصادی، وابسته است.

معین اقتصادی منطقه سه اقتصاد مقاومتی استان کرمان از شکل‌گیری گفتمانِ اقتصادِ مقاومتی، با حُسن تدبیر و دوراندیشی رهبر فرزانۀ انقلاب، سخن به میان آورد و افزود: عبور اقتصاد مقاومتی از مرحله‌ نظریه و تئوری‌پردازی به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و تبدیل به اقدام و عملِ مؤثر، نوید دهنده‌ بهبود اوضاع اقتصادی کشور و اصلاح نظام معیشت و کسب و کار مردمی است که در دفاع از آرمان‌های انقلاب و نظام و میراث گرانقدر شهیدان سرافراز، پای همۀ مشکلات ایستاده و به قدر لحظه‌ای در صیانت از کیان اسلامی، تردید به خود راه نداده و نمی دهند.

وی استان کرمان را به عنوان یکی از پایلوت‌های موفق، پیشرو  و فعال اقتصاد مقاومتی، دانست و مطرح کرد: به مدد پروردگار سبحان، فاصله گرفتن از شعارزدگی، تکیه بر حمایت و همراهیِ آحاد مردم، توانمندی مثلث توسعه اقتصادی، روحیۀ جهادی مدیران و استفاده عالمانه از ظرفیت‌های درون‌زا و امید به آینده، توانسته است اقدامات مؤثری را به انجام رساند و به الگویی قابل اعتنا در این عرصه، بدل شود.

شه بخش بیان کرد: هر چند که هنوز راه‌های نرفته متعددی، پیش‌روی مردم استان، قرار دارد و مطالبات فراوانی در این عرصه، بی‌پاسخ مانده است.

وی اظهار کرد: صنایعِ خودروسازی کرمان نیز از آغاز شکل‌گیری مباحث کلان اقتصاد مقاومتی در سطح استان، به صورت فعال در گستره‌ اقدام و عمل، برای تحقق اهداف آن، در پهنه‌ی پر وسعت و مستعد شرق استان و به طور خاص در شهرستان‌های بم، فهرج و ریگان کوشیده و همچنان، فعال است.

اقدامات کوتاه مدت

معین اقتصادی منطقه سه اقتصاد مقاومتی استان کرمان ایجاد و راه اندازی صندوق‌های خودکار آفرین از جمله برنامه‌های کوتاه مدت و اقدامات ضروری صورت گرفته، دانست و تصریح کرد: تاکنون 20 صندوق راه اندازی شده و آمادگی لازم برای گشایش صندوق‌های دیگر نیز، در صورت نیاز، وجود دارد.

وی از تکمیل و راه اندازی بیمارستان‌های فهرج و ریگان خبر داد و عنوان کرد: بیمارستان ریگان دارای 40 درصد پیشرفت فیزیکی و بیمارستان فهرج دارای 10درصد پیشرفت فیزیکی هستند که هر دو بیمارستان، تا پایان سال 1396، به بهره‌برداری خواهند رسید.

شه بخش تکمیل و راه اندازی مرکز جامع ترک اعتیاد به سوء مصرف مواد مخدر در بم را از دیگر اقدامات این معین برشمرد و بیان کرد: با توجه به دامنه‌ رسوخ این معضل بحران‌ساز در میان جوانان این مرکز هم اکنون در حال ارایه‌ خدمات پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به فاصلۀ زیاد زندان با مرکز شهر بنابراین اقدام به تکمیل و تجهیز ساختمان رفاهی مخصوص ملاقات زندانیان با خانواده‌هایشان در بم و همچنین تکمیل باغ موزه‌ استاد محمدرضا شجریان در بم ( با توجه به کاربری فرهنگی اجتماعی آن و پیشینه‌ی درخور اعتنای بم در گرایش به موسیقی) از دیگر اقدامات ما در این منطقه هستند.

معین اقتصادی منطقه سه اقتصاد مقاومتی استان کرمان ترغیب سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در عرصه‌ جذب گردش‌گر و توسعه گردشگری با محور قرار دادن زیبایی، جاذبه و ویژگی‌های زبانزد ارگ‌های قدیم و جدید ( اقامت در ارگ جدید، بازدید از ارگ قدیم، پرواز با بالن بر فراز ارگ قدیم تا ریگ‌های یلان) و راه اندازی تورهای خاص بیابان‌گردی با استفاده از خودروهای آفرود از دیگر اقدامات کوتاه مدت خود در این منطقه برشمرد.

برنامه های میان مدت

وی به برنامه‌های میان مدت این معین در منطقه سه اقتصادی استان کرمان اشاره و عنوان کرد: توسعه سرمایه‌گذاری به منظور افزودن بر ظرفیت کنونی تولید خودرو ( صد هزار دستگاه در سال) تا میزان پانصد هزار دستگاه در صنایع خودروسازی مستقر در ارگ جدید یکی از اقدامات میان مدت ما است.

شه بخش به تأسیس حداقل دو کارخانه‌ مجهز و پیشرفته‌ رنگ بدنه‌ خودرو با توجه به افزایش ظرفیت تولید خودرو ( بندیک) در این شهرستان اشاره و خبر داد: این کارخانه‌ها در سال 1397 به بهره برداری خواهند رسید.

وی از تأسیس واحد تولید قطعات جانبی و داخلی خودرو ( اگزوز، باطری، مانیتورهای داخلی، صندلی و ...) سخن به میان آورد و افزود: راه اندازی خط تولید بدنه‌ خودرو و راه اندازی خط ساخت قطعات آلومینیومی خودرو از دیگر اقدامات میان مدت ما در منطقه سه اقتصادی هستند.

 برنامه‌های بلند مدت

معین اقتصادی منطقه سه اقتصاد مقاومتی استان کرمان به برنامه های بلند مدت اشاره و بیان کرد: راه اندازی بورس خرما (مطالعات اولیه‌ آن در حال انجام است)، راه‌اندازی دو مجتمع کشت و صنعت (هریک به مساحت تقریبی هزار هکتار با هدف تولید خرما از انواع پرمحصول، زود ثمرده  و بازار پسند آن و تولید صیفی‌جات و مرکبات از طریق گلخانه‌های پیشرفته ( هیدروپونیک) از جمله برنامه های بلندمدت ما هستند.

وی ایجاد کارخانجات جمع‌آوری پیشرو تولید محصولات لبنی، تأسیس کارخانه‌ی تولید لاستیک و ایجاد کارخانه‌ی تولید Sevent bord با استفاده از الیاف، سرشاخه‌ها و تنه‌ خرما( ساخت سقف کاذب، دیوار و ...) از دیگر برنامه های بلندمدت خود در این منطقه برشمرد.

الزامات تحقق برنامه ها

شه بخش اجرای برنامه‌های مذکور، بسته به تحقق شروطی دانست و اظهار کرد: اعطای تسهیلات ترجیحی با سود حداکثر 4 درصد ( توسط دولت)، ایجاد مراکز معتبر و روز آمد دانشگاهی، پژوهشی و فنی‌حرفه‌ای با توجه به اهداف توسعه‌ای به منظور تربیت نیروی متخصص مورد نیاز برای به کارگیری در کارخانجات و صنایع منطقه و فراهم آوردن زمینۀ اشتغال حدود سی هزار نفر نیروی انسانی و تخصیص یک درصد عوارض شماره‌گذاری تولیدات کارخانجات خودروساز ( به منظور جبران سهم سود تسهیلات بانکی) از الزامات تحقق برنامه ها هستند.

وی اقتصاد مقاومتی، یگانه راه برون رفت از شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور دانست و بیان کرد: باید بپذیریم که می‌توان با تکیه‌ خردمندانه بر منابع، ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و سرمایه‌های درون‌زا، برنامه ریزی مناسب، دخالت دادن مردم در راهبری برنامه‌های کلان اقتصادی، امید به آینده و افزودن بر شتاب و غنای توسعه‌ی استان، دست‌یابی به موفقیت‌های افتخار‌آمیز بیش‌تر و درخشان‌تر، دور از انتظار نیست.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: