• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-6614-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

ایسنا گزارش می‌دهد؛

طوفان شن، رنجی مضاعف بر دل مردم محروم ریگان

مردم شهرستان های شرقی استان کرمان سال نو را همراه با طوفان شن آغاز کردند و متاسفانه طوفان شن نفس مردم مناطق شرقی استان کرمان را گرفته و بیماری های تنفسی را به سایر مشکلات مردم این مناطق اضافه نموده است، به گونه ای که مردم در این روزها با مشکلات طوفان شن دست و پنجه نرم می کنند.
 
"سعیده رسولی زواره" کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر،
گفت: پدیده طوفان شن و ماسه در شهرستان های شرقی استان به عوامل متعدد طبیعی و انسان ساخت وجود داشته و ادامه دارد.

وی به نام شهرستان ریگان اشاره و افزود: شهرستان ریگان همانگونه که از نام این شهرستان نیز مشخص است، وقوع طوفان های شن از زمان های بیش از این در این شهرستان وجود داشته است.

کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان از دلایل وجود طوفان در این منطقه سخن به میان آورد و ادامه داد: همجواری شهرستان های شرقی استان کرمان با استان سیستان و بلوچستان، قرار گرفتن در اقلیم گرم و خشک، کمبود نزولات جوی از عوامل طبیعی که باعث طوفان شن در این منطقه شده است، ضمن آنکه بیش از دو دهه خشکسالی در استان و فقر پوشش گیاهی باعث تشدید طوفان در این منطقه در سال های اخیر گردیده است.

وی اظهار کرد: طوفان شن از گذشته در شهرستان ریگان وجود داشته است، اما در سنوات اخیر بطور کلی با توجه به دخالت های انسان و فعالیت های انسان ساخت این عوامل و مشکلات زیست محیطی؛ طوفان شن تشدیدتر گردیده است.

کمبود ایستگاه پایش سنجش کیفی هوا در استان

رسولی زواره با با ابراز تاسف از عدم وجود ایستگاه پایش سنجش کیفی هوا در شهرستان ریگان، تصریح کرد: بنابراین امکان مقایسه میزان شاخص کیفیت هوا در این منطقه در مقایسه با سنوات قبل وجود ندارد.

این مقام مسئول بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست احداث و استقرار ایستگاه های پایش کیفی هوا (حداقل برای هر شهرستان یک دستگاه تقاضا داده ایم) نیاز دارد که 25 ایستگاه پایش کیفی هوا برای استان تقاضا داده ایم، متاسفانه در کل استان فقط سه ایستگاه پایش کیفی هوا وجود دارد و در شهرستان های شرقی استان ایستگاه پایش کیفی هوا وجود ندارد.

وی از پیگیری این سازمان برای خریداری یک ایستگاه پایش کیفی هوا برای شهرستان ریگان خبر داد و اظهار کرد: طبق مطالعات به عمل آمده، منشاء اکثر گرد و غبارهای استان داخلی و محلی است، که مطالعات تکمیلی استان کرمان در لیست استان های اولویت دار گرد و غبار در سازمان محیط زیست قرار گرفته است تا بصورت ویژه مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

3 میلیارد تومان خسارت طی 3 روز

کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به میزان خسارات طوفان شن، اظهار کرد: طوفان شن که در تاریخ 14، 15 و 16 فروردین ماه در شهرستان ریگان بوقوع پیوست براساس گزارش فرمانداری این شهرستان حدود 3 میلیارد تومان به بخش های کشاورزی، زیربنایی و عمرانی خسارت وارد نموده است.

وی از اقدامات صورت گرفته در کاهش خسارات طوفان شن در منطقه شرق استان به ایسنا گفت: در بهمن ماه سال 93 خانم دکتر« معصومه ابتکار» معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور در جلسه ستاد کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار، دستور تشکیل جلسات ستاد ملی مقابله با گرد و غبار صادر نموده  و آیین نامه اجرای مقابله با گرد و غبار در تیرماه ابلاغ گردید.

رسولی اضافه کرد: در این آیین نامه وظایفی برای تعدادی از دستگاه ها از جمله، سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت نفت، سازمان جنگل ها و مراتع، سازمان جهادکشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان جمعیت هلال احمر و سازمان آموزش و پرورش مصوب گردیده است و سازمان محیط زیست به عنوان یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی می باشد که احداث، استقرار و راهبری ایستگاه های پایش کیفی هوا، حفاظت و احیای زیست گاه های آبی آسیب دیده(تالاب ها) و آموزش افکار عمومی از جمله وظایف سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با گرد و غبار می باشد.

آغاز مالچ پاشی 2000 هکتار

وی مطرح کرد: در 25 اسفند ماه سال 1395 مصوب گردید که از ابتدای سال جاری 2 هزار هکتار از کانون های بحران ریزگرد مخصوصا شهرستان های شرقی استان بحث مالچ پاشی آن توسط اداره کل منابع طبیعی استان آغاز گردد.

کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان عنوان کرد: با همکاری اعضای کمیته مقابله با گرد و غبار در سال 1394 و به دستور استاندار کرمان، طرح جامع مقابله با ریزگردها براساس بودجه های هر دستگاه که در برنامه پنجم توسعه مشخص شده بود، تنظیم و در اواخر اسفند سال گذشته طرح جامع ریزگردها تهیه و تنظیم که در حال سپری نمودن مراحل تصویب است.

کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان اعلام کرد: طبق مطالعاتی که سازمان جنگل و مراتع در سال های گذشته، انجام داده است، 29 کانون محلی در استان کرمان شناسایی شده که 7 کانون آن مربوط به شهرستان های شرقی استان است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات سازمان جنگل های کشور که در سال گذشته صورت گرفته، اعلام نمودند که 11 کانون اصلی گرد و غبار در کشور وجود دارد که 2 کانون آن مربوط به استان کرمان بوده است.

تالاب جازموریان همچنان در کانون توجه

رسولی با اشاره به آبگیری تالاب جازموریان، تصریح کرد: با توجه به آبگیری تالاب جازموریان در می یابیم که عوامل دیگری به جزء تالاب جازموریان در ایجاد گرد و غبار و طوفان شن در استان کرمان وجود دارد که از جمله آنها را می توان به استان های مجاور و بادهای 120 روزه سیستان و عوامل محلی که در شهرستان های شرقی وجود دارد، اشاره کرد.

وی از بارندگی های اخیر و آبگیری تالاب جازموریان سخن به میان آورد و افزود: با توجه به افزایش دما در این منطقه، آب تبخیر موجود در تالاب تبخیر و خشک می شود، و زمانی که خاک رطوبت خود را از دست دهد، مطمئنا مشکلات گرد و غبار در این منطقه را به وجود خواهد آورد ضمن آنکه بایذ تاکید کرد که برنامه های تالاب جازموریان همچنان با جدیت سال های گذشته ادامه خواهد یافت و جازموریان به فراموشی سپرده نمی شود.

کارشناس مسئول بررسی آلودگی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان اعلام کرد: این مشکل را دستگاه های دولتی به تنهایی نمی توانند حل نمایند و نیاز به مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد در اجرای پروژه ها زیست محیطی در این مناطق وجود دارد.

سال 1360 آغاز جنگ استان کرمان با بیابان زدایی

"مجید نظری" مسئول اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی استان کرمان نیز در خصوص طوفان های شن در شرق استان، به ایسنا می گوید: مشکل وقوع طوفان های شن از دهه های گذشته در منطقه های شرقی استان وجود داشته است.

وی ادامه داد: متاسفانه در دهه های اخیر به دلیل خشکسالی، عوامل انسانی و اقلیمی وقوع طوفان های شن در این منطقه را تشدید و به شکل حادتری خود را نشان داده است.

مسئول اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی استان کرمان با بیان اینکه از سال 1360 در منطقه ریگان فعالیت های بیان زدایی آغاز گردیده است، اظهار کرد: مالچ پاشی و عملیات بیولوژیک (نهال کاری) از سال 1360 به صورت مستمر تا کنون ادامه داشته است.

وی وقوع طوفان های شن در منطقه ریگان را تحت تاثیر دو باد شمال و جنوب دانست و عنوان کرد: پروژه مالچ پاشی در مقطعی از زمان متوقف شده بود که در سال جاری اگر مالچ مورد نیاز تامین شود، پروژه مالچ پاشی آغاز می گردد تا بتوانیم تا چند سال آینده تا حدودی شرایط فرسایش خاک و طوفان شن را تعدیل نماییم.

نظری به علت توقف پروژه مالچ پاشی در مقطعی از زمان، اشاره و بیان کرد: وزارت نفت مالچ رایگان در اختیار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نمی گذاشت و همچنین برخی معتقد بودند که مالچ مشکلات زیست محیطی دارد که باعث گردید که مدتی پروژه مالچ پاشی متوقف گردد.

وی با بیان اینکه مقرر گردیده است که مالچ مورد نیاز به صورت رایگان در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد، تاکید کرد: نهال کاری از سال 1360 تا کنون بصورت مستمر ادامه داشته است و در این مدت هیچگاه عملیات مبارزه با بیان زدایی متوقف نگردیده است.

مسئول اداره بیان اداره کل منابع طبیعی استان کرمان اضافه کرد: احداث بادشکن بیولوژیک اطراف مزارع، احداث تله رسوب گیر، کشت نهال جزء برنامه های بوده است که در منطقه داشته ایم اما فعالیت های ما نسبت به گستردگی سطح منطقه خیلی جزیی است.

وی از اضافه شدن سالانه بصورت میانگین یک درصد به بیابان های کشور خبر داد و مطرح کرد: این مشکل بواسطه عوامل طبیعی و انسانی است و بخشی از آن اجتناب ناپذیر است.

نظری اعلام کرد: از سال 1360 میزان نهال کاری در این منطقه تا کنون 47 هزار و 280 هکتار؛ 20 کیلومتر تله گیر، 14 هزار و 500 هکتار مالچ پاشی، 5 هزار و 124 هکتار کنترل هرزآب انجام شده ضمن آنکه 2 هزار 300 هکتار بادشکن بیولوژیک در منطقه ریگان صورت گرفته است.

وی از طرح شناسایی کانون های بحرانی فرسایش خاک در سال 89 سخن به میان آورد و بیان کرد: براساس مطالعات این طرح در شهرستان ریگان حدود 376 هزار و 172 هکتار از اراضی شهرستان تحت تاثیر شدید فرسایش بادی قرار دارد که حدود 158 هزار و 200 هکتار(حدود 50 درصد) آن کانون بحرانی هستند که به واسطه فرسایش بادی به اراضی، تاسیسات، مراکز تولید و اقتصادی خسارت وارد می کند.

مسئول اداره بیان اداره کل منابع طبیعی استان کرمان از افتتاحیه پروژه مالچ پاشی در روز شنبه 26 فرودین ماه توسط استاندار کرمان خبر داد و تاکید کرد: همه سعی و تلاش مسئولین این است که زمینه آرامش برای مردم فراهم کنند.

وقوع طوفان شن در روزهای آینده نداریم

"میترا یاوری" کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان اعلام کرد: در چند روز آینده در منطقه ریگان وقوع طوفان شن پیش بینی نمی کنیم.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: