• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2484-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد؛

چرایی وضعیت کنونی زغال سنگ استان کرمان از زبان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه یکی از بزرگ ترین مسائل، شاخص نیروی انسانی بالا در کشور ماست، تصریح کرد: اکنون یکی از شرکت های زیان ده استان کرمان، شرکت زغالسنگ است در حالی که می توانست با توجه به اثباتش در دنیا و استحصال بیش از 500 ترکیب آروماتیکی از زغال، به خوبی کار کند.

مهندس"مهدی حسینی نژاد" در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، اظهار کرد: با توجه به نامگذاری اقتصادیِ سال ها از سوی مقام معظم رهبری، مسوولیت سازمان صنعت و معدن نیز سنگین تر می شود و البته در استان کرمان اتفاقات خیلی خوبی در حوزه اقتصادی افتاده و رسانه در اطلاع رسانی کارهای انجام شده، رسالت سنگینی دارد.

وی افزود: درست است که باید در سال های قبل کارهایی در استان انجام می شد و نشد، اما طی سه چهار سال اخیر تفکری که توسط استاندار در کرمان پیاده شد و دارد حاکم می شود، فرآیند اقتصادی را تسریع می کند و این مسئله را به لحاظ آمار و ارقام کاملا حس می کنیم.

حسینی نژاد در ادامه درباره وضعیت معادن زغالسنگ استان کرمان بیان کرد: فعالیت های اکتشافی معادن زغال استان در دهه 40 و بهره برداری در دهه 50 آغاز شده و درست است که سیاست ایجاد اشتغال دنبال شد اما به این کار در مسیر درست نگاه نشد.

وی بیان کرد: زغال استخراج شد و بدون توجه به ارزش افزوده، به اشتغال این حوزه اضافه شد که منجر به قیمت تمام شده بالا بوده و زغال سال ها دولتی بود و دولت زیان شرکت را جبران می کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: این روند همین طور ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 83 زمین های شرکت زغالسنگ به کارکنان واگذار و تجهیزات فروخته شد و شرکت زغالسنگ آماده تولید اقتصادی شد اما باز یک کار اشتباه صورت گرفت و نگاه این بود که همه دولتی باشند.

وی با اشاره به بدنه بزرگ دولت افزود: وزارتخانه ما 12 هزار نفر نیرو دارد در حالی که مشابه همین تشکیلات در کشور دیگر 500 نفر نیرو دارد، لذا بدنه دولت بزرگ و با کارآیی لَخت است.

حسینی نژاد ادامه داد: متاسفانه با سیاست اشتباه نیرو را دولتی کردم و از سال 83 تا 90 زیان انباشته شرکت زغالسنگ زیاد شد و به ازای بدهی هایی که به دستگاه هایی مانند تامین اجتماعی داشت، شرکت به این مجموعه واگذار و صورت مسئله پاک شد.

وی با اشاره به اقتصادی نبودن تولید زغال در کشورمان بیان کرد: اکنون چین بزرگ ترین تولیدکننده زغالسنگ دنیا با 3 هزار و 500 میلیون تن استخراج سالانه است و این در حالی است که ما 2 میلیون تن استخراج داریم و چین به ازای هر نفر شیفت 90 تن استخراج و ما یک تن داریم که این مسائل به قیمت تمام شده بالای زغال کشور ما شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه یکی از بزرگ ترین مسائل، شاخص نیروی انسانی بالا در کشور ماست، تصریح کرد: اکنون یکی از شرکت های زیان ده استان کرمان، شرکت زغالسنگ است در حالی که می توانست با توجه به اثباتش در دنیا و استحصال بیش از 500 ترکیب آروماتیکی از زغال، به خوبی کار کند.

وی افزود: اگر از دهه 50 به جای اشتغال، در فرآوری و ایجاد ارزش افزوده زغال کار می کردیم، اکنون شرکت این وضعیت را نداشت و مجبور نبودیم که تنها به ذوب آهن زغال را بفروشیم و با وجود ایکه همه مسوولان استان، نمایندگان و ... تلاش کردند، ذوب آهن نتوانسته طلب ما را بپردازد و حتی افزایش قیمت مصوب را نیز اعمال نکرده است.

حسینی نژاد تصریح کرد: ما درگیر سیاست 50 سال قبل هستیم و در حال حاضر مجموعه بازنشستگی و مشغول به کاری را در زغال داریم که همیشه دچار مشکل هستند؛ در صورتی که اگر درست و اصولی جلو رفته بودیم، این مشکلات را نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه طی فعالیت های چند سال گذشته، ارزش افزوده در هشت ماده از زغال به دست آورده ایم، بیان کرد: از سال 91 بهره برداری ککسازی 400 هزار تنی را در استان داشتیم که موجب تولید یک میلیون و 200 هزار تن کک شده و اکنون بین 40 تا 50 هزار تن قطران در استان داریم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار کرد: کار در دیگر بخش های ایجاد ارزش افزوده زغال به سرعت جلو می رود و باتوجه به اینکه در حوزه زرند مسائل مربوط به فولاد پیش رفته، در افق 1404 تولید 11 میلیون تن فولاد از 55 میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده کشور، در استان کرمان تولید خواهد شد.

وی درباره بدهی ذوب آهن اصفهان به شرکت زغالسنگ گفت: مشکل ما این است که فقط زغال را به ذوب آهن می فروشیم.

وی افزود: قیمت کنسانتره ذغالسنگ به طورمتوسط در سال 93 و 94 به شدت افت کرد و مشکلات ما دوچندان شد اما امسال و اواخر سال گذشته، به شدت قیمت موادمدنی به خصوص زغالسنگ افزایش پیدا کرد و قیمت جهانی زغال به میانگین 170 دلار رسید اما چون ما تنها به ذوب آهن می فروختیم و این مجموعه مشکل داشت، نتوانست بدهی ما را پرداخت کرده و مشکل را حل کند.

حسینی نژاد تصریح کرد: اگر صادرات انجام می شد اتفاق بهتری می افتاد ولی چون سیاست قدیم اجرا می شود نمی توانیتم به سادگی این کار را انجام دهیم. در حالی که اگر از یک جایی برگشته و نقطه عطفی ایجاد کرده و صادرات را انجام بدهیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت نه اینکه اکنون به ذوب آهن التماس کنیم افزایش قیمت را اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه می توانیم صادرات زغال را با قیمت بسیار بیشتر داشته باشیم، گفت: متاسفانه به راحتی نمی توانیم جدا بشویم زیرا سیاستی در زمانی گذاشته شده و زغالسنگ و ذوب آهن زیرمجموعه تامین اجتماعی است و مجموعه بزرگی را شامل می شود و به راحتی نمی توانیم بگوییم مواد اولیه را نمی دهیم زیرا تمام این مجموعه درگیر می شوند.

رییس سازمان، صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار کرد: همه مسوولان و نمایندگان استان بحث زغالسنگ را دنبال می کنیم و برای اینکه تبعات کمتری را در پرداخت به زغاسنگ داشته باشیم، مقرر شد ذوب آهن  وام دریافت کند تا معوقات کارگران پرداخت شود که به دلیل مشکلاتی که خودشان داشتند، محقق نشد و تنها بخشی از مطالبات پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید طرحی نو در اندازیم، افزود: با توجه به راه اندازی ککسازی ها در استان کرمان، به زودی نزدیک به 4 میلیون تن زغالسنگ برای تامین مواد اولیه کک ها نیاز و تکمیل زنجیره را در استان داریم و فروش زغال نخوهیم داشت.

گفت و گو از «فاطمه افضلی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: