• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-2487-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

ماجرای یک طوفان؛

چرا فرمانداری به میراث‌فرهنگی اطلاع نداد؟/ کارشناسان دو روز دیگر به فهرج می‌روند

فرماندار فهرج خبر داد که «طوفان شن، استخوان‌ها، آثار معماری و تاریخی را در محوطه‌ای حدود 5000 متر در دو روز گذشته نمایان کرده است» خبری که تا این لحظه هیچ‌کدام ازکارشناسان میراث فرهنگی کرمان را وسوسه نکرده تا 248 کیلومتر راه را برای بررسی محوطه طی کند!

به گزارش ایسنا، بعد از گذشت یک روز از کشف محوطه محسن موحدی قائم مقام مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان که تا مدتی پیش معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان نیز بود، درباره‌ی میزان بررسی‌های کارشناسان باستان‌شناس این اداره کل به خبرنگار ایسنا می‌گوید: هنوز گزارشی از سوی معاونت میراث فرهنگی به ما داده نشده است، وقت اداری تماس بگیرید تا بتوانیم  بررسی‌های انجام شده را اعلام کنیم.

اما، افضلی،مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، نخست حرف‌ها و اعتراضاتی را مطرح می‌کند.

نخستین اعتراض او به فرماندار فهرج است؛ « از آقای فرماندار گلایه داریم که چرا قبل از رسانه‌ای شدن این اتفاق، آن را به اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان اطلاع نداد تا کارشناسان به محوطه اعزام و موقعیت را بررسی کنند؟»

وی توضیح می‌دهد:براساس ادعای فرماندار فهرج بر اثر وزش باد بک منطقه‌ی باستانی در فهرج از دل خاک بیرون آمده است، که نخست باید کارشناسان میراث فرهنگی آن را بررسی کنند و پس از آن درباره‌ی تاریخی بودن یا نبودن و قدمت آن صحبت شود.

او با بیان این‌که مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان بیرون آمدن این محوطه در شهرستان فهرج را از طریق اخبار متوجه شدند، ادامه می‌دهد: این خبر ساعت 10:30دقیقه صبح امروز به گوش همکاران ما رسید، اگر آقای فرماندار زودتر اعلام کرده بودند کارشناسان باستان‌شناس کرمان را که برای انجام ماموریتی به «ریگان» در 100 کیلومتری فهرج رفته بودند، به این شهرستان اعزام می‌کردیم تا عملیات بررسی زودتر انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا دفتر میراث فرهنگی شهرستان فهرج از این قضیه مطلع نشد؟ بیان می‌کند: نمایندگی میراث فرهنگی این شهرستان نیز از این قضیه مطلع نشد؛ پس از اطلاع از وجود چنین محوطه‌ای آن‌ها توانستند  فقط نیروهای یگان حفاظت خود را در منطقه مستقر کنند.

او همچنین با تاکید بر این‌که نخست باید این محوطه توسط کارشناسان باستان شناس منطقه بررسی و قدمت آن مشخص شود تا پس از آن درباره‌ی قدمت و تاریخ آن صحبت کنیم، می‌گوید: براساس اعلام فرماندار این شهرستان نیروی انتظامی در حال حاضر امنیت منطقه را تامین کرده است و از زمان اطلاع این اداره کل نیز نیروی یگان حفاظت شهرستان فهرج در منطقه حضور دارد تا کارشناسان استانی برای بررسی محوطه به منطقه بروند.

افضلی بیان می‌کند: ابتدای هفته‌ی آینده کارشناسان میراث فرهنگی استان کرمان برای بررسی محوطه به این منطقه اعزام می‌شوند و عملیات بررسی محوطه را انجام می‌دهند، نخست باید نتایج بررسی‌های اولیه اعلام شود، تا پس از آن پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی مجوز و اعتبار کاوش گسترده در این محوطه صادر کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: