• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-2387-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان با انتقاد از فرماندار فهرج:

نظرات کارشناسی فقط به عهده میراث فرهنگی است/اعزام تیم کارشناسی به منطقه فهرج

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان درباره محوطه کشف شده در فهرج اظهار کرد: فردا تیم کارشناسی میراث فرهنگی به منطقه اعزام می شود تا بررسی های ابتدایی را انجام دهد و پس از بررسی ها، اظهار نظر می کنیم که محوطه تاریخی است یا نه و آیا اشیاء کشف شده قدمت تاریخی دارند؟.

"محمود وفایی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، درباره انتشار خبری مبنی بر کشف محوطه تاریخی مدفون در شهرستان فهرج بر اثر طوفان شن اظهار کرد: این اظهار نظر فرماندار فهرج است و ما گلایه داریم، زیرا نظرات کارشناسی فقط به عهده میراث فرهنگی است.

وی افزود: نمی شود صرف اینکه بر اثر وزش باد یا سیل تعدادی آثار تاریخی و کوزه کشف شود، بگوییم آثار تاریخی است و ممکن است این آثار براثر سیلاب از منطقه دیگری جا به جا شده باشند.

وفایی تصریح کرد: این اظهار نظر قابل قبول نیست و فقط سازمان میراث فرهنگی می تواند درباره این آثار و مناطق اظهار نظر کند و نظرات دیگر غیرکارشناسی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: باید در زمان بروز چنین مسائلی در مرحله اول مقامات محلی، سازمان میراث فرهنگی را در جریان قرار داده و تمهیدات لازم را بیندیشند تا کارشناسان بدون هر حاشیه و هیاهو در کمال آرامش به منطقه اعزام شده و کارهای ابتدایی گمانه زنی درخصوص منطقه تاریخی را آغاز کنند.

وی ادامه داد: در این صورت، ما نتیجه را به تهران اعلام کرده و پس از کسب مجوز، تامین امنیت و اعتبار و تجهیز کارگاه، اقدام به کاوش های باستان شناسی در منطقه می کنیم.

وفایی درباره محوطه کشف شده در فهرج اظهار کرد: فردا تیم کارشناسی میراث فرهنگی به منطقه اعزام می شود تا بررسی های ابتدایی را انجام دهد و پس از بررسی ها، اظهار نظر می کنیم که محوطه تاریخی است یا نه و آیا اشیاء کشف شده قدمت تاریخی دارند؟

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: با توجه به همجواری شهرستان های فهرج و ریگان با استان تاریخی سیستان و بلوچستان، ممکن است سیلاب های فصلی سفال ها و آثار تاریخی را از این استان و یا سایر مناطق استان کرمان جابه جا کرده باشد و نباید به محض مشاهده کوزه و یا آثار دیگری، اعلام کنیم منطقه تاریخی و باستانی است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: