• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1984-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد:

تصویب پروژه راه آهن جنوب استان/ 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری و فاینانس خارجی در کرمان طی فعالیت دولت تدبیر و امید

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان از ارتقا و ایجاد محورهای مواصلاتی جنوب استان برای صادرات محصولات کشاورزی این منطقه خبر داد.

دکتر "جعفر رودری" در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
با بیان اینکه در کمیته اقتصاد کلان استان میزان نرخ رشد اقتصادی استان را 8.5 درصد پیش بینی شده است ادامه داد: در حال حاضر تولید سرانه استان نسبت به متوسط ملی پایین تراست و هدفگذاری به گونه ای است که باید این فاصله بین سرانه ملی و استان را از بین ببریم و با توجه به روند گذشته، نشان می دهد این ظرفیت در استان وجود دارد، به طوریکه در چند سال گذشته فاصله بین تولید سرانه ملی و استان کرمان روند کاهشی داشته است، بنابراین رشد 8.5 درصدی اقتصاد استان دور از انتظار نیست و یک نرخ رشد واقع بینانه است.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان منابع مالی و بهره وری را پیش شرط های تحقق نرخ رشد 8.5 درصدی اعلام و عنوان کرد: 5.7 درصد از این رشد اقتصادی از محل منابع و سرمایه گذاری جدید و 2.8 درصد از محل بهره وری محقق می گردد.

وی بهره وری را سخت ترین قسمت کار دانست و بیان کرد: این بخش نیاز به اصلاح روش ها و فرآیندهای موجود دارد و در حال حاضر بهره وری آب، نیروی انسانی، تحول اداری و انرژی را هدفگذاری و در اولویت قرار داده ایم و در این راستا سهم هریک از بخش ها مشخص گردیده است.

محل های تامین 5.7 درصد نرخ رشد اقتصادی استان

این مقام مسئول سهم هر بخش در تحقق 5.7 درصد از سرمایه گذاری جدید مشخص و تصریح کرد: برای تحقق 5.7 درصد از رشد اقتصادی استان به 122 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داریم که بطور متوسط سالانه باید 24.5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در استان صورت گیرد.

وی افزود: برای تحقق این رقم یک الگوی مالی تعریف نموده ایم و این مبلغ از طریق 8 بخش تامین مالی می گردد که 13 درصد سهم دولت، همچنین سهم صندوق توسعه ملی که از محل درآمدهای نفتی است به سهم دولت اضافه نماییم در مجموع سهم دولت در برآورده نموده 24.5 هزار میلیارد تومان حدود 25 درصد است و مابقی آن از طریق منابع غیر دولتی تامین می گردد به طوریکه حدود 38 درصد آن را بانک ها، حدود 4 درصد آورده شخصی و 25 درصد از محل سرمایه گداری خارجی تامین می گردد.

رودری با اشاره به عملکرد استان در سه سال گذشته، ظرفیت استان را در جذب سرمایه گذاری خارجی خوب دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری خارجی در گذشته در استان کرمان بسیار پایین بود و حدود هزار دلار بوده است، اما اکنون افزایش چشمگیری پیدا نموده است به گونه ای که در سه سال گذشته نزدیک به 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری و فاینانس خارجی در استان داشته ایم که این حجم از سرمایه گذاری بی سابقه است و چشم انداز بسیار خوبی است.

میزان سهم هر بخش در توسعه استان

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان در ادامه گفت و گو با خبرگزاری ایسنا به سهم هر بخش در توسعه استان کرمان اشاره و افزود: در نظریه پایه توسعه استان و چشم انداز 1404، باید راهبردهای کلان توسعه را تعیین کنیم و مهم ترین بخش، صنعت و معدن است، اما این به معنی کنار گذاشتن بخش های خدمات و کشاورزی نیست.

وی کشاورزی را یکی از قابلیت های استان کرمان معرفی نمود و مطرح کرد: به لحاظ کشاورزی به مرحله ای رسیده ایم که دیگر باید به افزایش بهره وری و ارزش افزوده بالاتر توجه کنیم، بنابراین بایستی بخش مکمل آن که صنعت و معدن بوده، شکل گرفته و با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در جهت تداوم رشد ارزش افزوده گام برداریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: در بخش کشاورزی توسعه سطح زیرکشت را دیگر نخواهیم داشت، به جزی مواردی از قبیل جابجایی و اصلاح سهمیه زمین صورت گیرد، قابل ذکر است که در بخش کشاورزی افزایش راندمان عوامل تولید به ویژه آب که از طریق اصلاح الگوی کشت امکان پذیر است، همچنین در کنار آن افزایش ارزش افزوده نیز باید لحاظ گردد که این موارد مهمترین خطوط راهبردی بخش کشاورزی هستند.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان اعلام کرد: استان کرماین قابلیت عظیمی در بخش معدن دارد به گونه ای که 40 درصد ارزش افزوده معادن غیر نفتی کشور متعلق به استان کرمان است، اما متاسفانه در حال حاضر عمده تولیدات معادن به شکل خام و یا فراوری جزئی صادر می گردد، بطور مثال معدن کرومیت که در مناطق جنوب استان واقع شده است، در حال حاضر به صورت سنگ معدن استخراج و از جنوب کشور صادر می گردد.

وی با بیان اینکه باید بخش معدن محور توسعه استان قرار گیرد، اظهار کرد: هدف این است بتوانیم بخش معدن استان و صنایع فرآوری در برنامه ششم توسعه و چشم انداز دیده شوند و به عنوان محور توسعه استان قرار گیرند و همچنین صنایع تبدیلی و تکمیلی و صنایع دستی از دیگر اهداف توسعه ای هستند.

رودری بخش گردشگری را از دیگر اهداف توسعه ای استان اعلام کرد و بیان کرد: با توجه به اینکه استان کرمان قطب جنوب شرق کشور است، بنابراین باید در سطوح مختلف خدمات رسانی انجام دهد، که براین اساس استان کرمان باید در بخش آموزش و بهداشت خدمت رسانی انجام دهد و حتی خدمات توریسم درمانی جزء برنامه های استان است.

وی عنوان کرد: برای آنکه برنامه توسعه ششم با اقتصاد مقاومتی تداخل نداشته باشند و موازی کاری نباشد، بنابراین مقام معظم رهبری اعلام نمودند که برنامه های اقتصاد مقاومتی در قالب برنامه های توسعه ای تدوین شوند.

سیاست های اقتصاد مقاومتی سند اصلی و بالادستی

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان سند اصلی بالادستی استان و کشور را سیاست های اقتصاد مقاومتی اعلام و اظهار کرد: ویژگی اصلی اقتصاد مقاومتی این است که به دنبال فعالیت های که نقش پیشتازی و پیشرانی برای اقتصاد ایفا می کنند و تاکنون دستگاه های اجرایی به دلایل مختلف به آنها بی توجه بوده اند، رفته تا بتوانیم به اهداف کلان اقتصادی دست یابیم.

وی ادامه داد: پروژه های اقتصاد مقاومتی باید نقش پیشرانی و اثرگذاری را ایفا نمایند، ضمن آنکه معطوف به مشارکت مردمی و بخش خصوصی نیز باشند و این ویژگی به شکل بارزتری در استان کرمان اتفاق افتاده است.

رودری از 429 طرح و پروژه ای که در قالب اقتصاد مقاومتی در استان تعریف و به تصویب رسیده است سخن به میان آورد و به ایسنا گفت: 156 پروژه برش استانی ملی، 141 پروژه مربوط به پیشنهادات دستگاه های اجرایی در استان به تصویب رسیده است، ضمن آنکه 132 پروژه مربوط به بخش خصوصی است که باید در سال 95 و سال جاری به بهره برداری رسند.

وی از پیشرفت فیزیکی 64.5 درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان خبر داد و مطرح کرد: پروژه های استانی برش ملی 69 درصد، پروژه های استانی مصوب ستاد استان نزدیک به 72 درصد و پروژه های بخش خصوصی حدود 51 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان با بیان این مطلب که در مجموع یک هزار و 612 پروژه اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان ها داریم که جدای از پروژه های استانی نبوده و دارای پیشرفت فیزیکی 50 درصدی هستند، اعلام کرد: با توجه به اینکه در تخصیص کامل منابع مربوط به پروژه های ملی مقداری از برنامه عقب هستیم، اما پیشرفت پروژه ها قابل قبول و تقریبا مطابق برنامه پیش می روند.

خبر خوش برای جنوب استان کرمان

وی پایه اقتصادی جنوب استان را بر بخش کشاورزی دانست و عنوان کرد: عمده مشکلات بخش کشاورزی در جنوب استان، بحث بازار فروش آنها است (اما نباید موضوع  افزایش راندمان کشاورزی نادیده گرفته شود)، بطوریکه مشکل عمده جنوب استان محورهای ارتباطی آن است که بتوانند محصولات کشاورزی را به بازارهای هدف رسانند.

رودری اتاق بازرگانی را معین اقتصادی جنوب استان معرفی و بیان کرد: اتاق بازرگانی در این خصوص روی بازارهای خارجی همچون کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای شمال کشور و آسیای میانی کار می کند، بنابراین تدویل باند جنوب انجام شده است، اعتبارات لازم برای لایتینگ مربوط به باند آن مصوب شده است، همچنین مجوزهای مرز هوایی آن در حال صدور است و اگر این اتفاق رخ دهد، بسیاری از مشکلات حمل محصولات کشاورزی جنوب استان حل می گردد.

وی از تصویب پروژه راه آهن جنوب استان برای نخستین بار خبر داد و تصریح کرد: 50 میلیارد تومان در بودجه سال جاری برای احداث این خط راه آهن در سال جاری در نظر گرفته شده است که این مهم یک اقدام موثر زیرساختی برای توسعه جنوب کرمان است.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان از 74 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته به جاده کنونی جیرفت برای دو بانده و یا چهار خطه شدن آن خبر داد و این اقدام از لحاظ زیر ساختی و توسعه جنوب بسیار موثر و تاریخی دانست.

وی از ضریب محرومیت سخن به میان آورد و به ایسنا گفت: دولت در جهت توازن بین مناطق مختلف ضریب محرومیت در شاخص های توزیع اعتبارات تعریف نموده است که براین اساس به مناطق محروم اعتباراتی بیش تر از 20 درصد، اعتبار لازم اختصاص داده می شود.

توسعه تدریجی است

رودری یکی از ویژگی های توسعه را تدریجی بودن آن دانست و معتقد است: رفع عدم تعادل ها و توازن ها که براساس روند تاریخی ایجاد شداند، توسعه این مناطق یک شبه، امکان پذیر نیست و شایان ذکر است که روند کاهش عدم تعادل در جنوب استان کرمان امروز کاملا مشهور است.

وی از آغاز اقدامات اقتصادی استان کرمان از جنوب سخن به میان آورد و اظهار کرد: تاکید مدیریت ارشد استان کرمان رشد اقتصادی مناطق محروم استان بوده است و قابل ذکر است که به توسعه همه استان توجه می شود و در سیاست گذاری ها تلاش می کنیم، مدیریت توسعه را به نحوی پیش ببریم که توسعه متوازن در استان داشته باشیم.

این مقام مسئول به اتفاق بسیار خوبی که در بودجه سال 96 برای جنوب استان رقم خورده است، اشاره و عنوان کرد: با توجه به پیگیری های مسئولین استان و توجه هییت دولت از جمله دکتر «نوبخت» که در سفری که به جنوب استان داشته اند، در بودجه سال 96 یک ردیف مستقل برای کمک به جنوب استان در جهت ارتقا سطح زیرساخت های جنوب استان دیده شده است، تخصیص یافته است.

وی از عدم صحت شایعه استقلال بودجه جنوب استان کرمان سخن به میان آورد و اظهار کرد: اکنون حرکت و چشم انداز خوبی برای استان کرمان مشاهده می کنیم.

استقلال اقتصادی استان کرمان

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در پاسخ به این سوال که آیا استان کرمان به استقلال اقتصادی خواهد رسید؟ به ایسنا گفت: آنچه که مد نظر مدیریت ارشد استان کرمان است، با نوآوری می توانیم خلق ثروت کنیم، اما آزادی عمل در دست استانداران نیست تا این نوآوری را از بالفعل به بالقوه تبدیل نماید و باید تفویض اختیارات به استانداران داده شود تا راحت تر بتوانند به امر توسعه ای استان خود پردازند.

وی اضافه کرد: با پیشنهاد استاندار کرمان یک نهاد اقتصاد مقاومتی در استان تشکیل گردید، اولین ویژگی مهم این نهاد، هماهنگی بین قوای سه گانه و ائمه جمعه و بخش خصوصی است و در این نهادها پیشنهاد شد که این عناصر در کنار یکدیگر با هم اندیشی و هم فکری برنامه های توسعه ای استان را تدوین و اجرا نمایند.

رودری ادامه داد: استقلال اقتصادی در دولت های محلی که دارای قوانین خاص در بعد کسب درآمد و هزینه کرد، اختیارات منطقه ای در کنار آنها مطرح می شود، بنابراین با این تعریف فضای سیاسی و اداری کشور ما آماده چنین امری نیست.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: