• دوشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1284-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

ایسنا گزارش می دهد؛

نگاهی به وضعیت شهرستان های شرقی استان در دولت تدبیر و امید

مثلث توسعه اقتصادی ایده ای بود که از سوی استاندار کرمان مطرح و به سرعت عملیاتی شد، ایده و طرحی که روند توسعه و آبادانی استان را با مدلی جدید شتاب بخشید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، در راستای طرح مثلث توسعه اقتصادی نیز در شهرستان های شرقی استان اقدامات مناسبی صورت گرفته است که تسهیل و تسریع در روند جذب سرمایه گذاری، تامین بستر مناسب جهت مشارکت مردمی در طرح های اقتصادی، گسترش فرهنگ کار جمعی و احترام به خرد جمعی، تقویت فرهنگ کار و تلاش مستمر، جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، تشکیل جبهه واحد از ارکان حکومت در روند توسعه، کنار زدن جو سنگین سیاسی‌کاری در شهرستان ها و تکریم سرمایه گذاران از آن جمله هستند.

"جعفر رودری" رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، به اصلی ترین قابلیت های توسعه ای در شهرستان های شرقی استان کرمان اشاره و می گوید: مزیت های فراوانی در بخش تولیدات کشاورزی بویژه خرما در شرق استان وجود دارد ضمن آنکه قرار گرفتن این منطقه در مسیر خط بین المللی راه آهن و جاده ترانزیتی جنوب شرق به مرکز کشور و قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی«بم-زاهدان» از جمله قابلیت های توسعه منطقه است.

وی وجود قابلیت ها و ظرفیت های توسعه فعالیت های گردشگری در زمینه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، انرژی خورشیدی و تابستان های طولانی برای تولید در دو و یا چند نوبت استفاده از گلخانه ها در تولید سبزی و صیفی با توجه به اقلیم منطقه و امکان فراوان توسعه صنایع تبدیلی و جنبی محصولات کشاورزی، بهره مندی از جاذبه های طبیعی، تنوع زیستی، فرهنگی، تاریخی در زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی و ... را از سایر قابلیت های توسعه ای این شهرستان برشمرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از سرمایه گذاری های خارجی در شهرستان بم سخن به میان آورد و اظهار کرد: سرمایه گذاری انجام شده در شهرستان بم در دولت تدبیر و امید به میزان 400 میلیون دلار (200 میلیون دلار در سال 94 و 200 میلیون دلار در سال 95) بوده است.

وی به 269 پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان های شرقی استان اشاره و افزود: 134 پروژه برش استانی از پروژه های ملی اقتصاد مقاومتی در این منطقه است که از پیشرفت فیزیکی 69.37 درصدی برخوردار می باشند ضمن آنکه 89 پروژه  پیشنهادی دستگاه های اجرایی استان نیز در این منطقه در حال اجرا می باشد که داری 66.82 درصد پیشرفت فیزیکی هستند، همچنین 46 پروژه مرتبط با بخش خصوصی نیز در منطقه وجود داردکه با74.48 درصد پیشرفت فیزیکی روبرو می باشند.

رودری ادامه داد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان های منطقه 3 در سه سال اخیر 48 جلسه برگزار نموده است که حاصل این جلسات 196 مصوبه می باشد.

وی از 22 طرح رونق تولید در منطقه شرق استان در سه سال اخیر سخن به میان آورد و عنوان کرد: 13 طرح کشاورزی با 75 هزار و 330 میلیون ریال تسهیلات پرداختی و 63 هزار و 150 میلیون ريال تسهیلات برای 6 طرح صنعتی شهرستان بم تخصیص داده شده است.

وی از پرداخت 15 هزار میلیون ريال تسهیلات برای یک طرح کشاورزی در شهرستان نرماشیر خبر داد و اذعان کرد: 11 هزار و 450 میلیون ريال تسهیلات پرداختی برای 2 طرح کشاورزی شهرستان ریگان از جمله طرح های رونق تولید در منطقه 3 می باشند.

گزارش عملکرد دفتر امور اقتصادی و بین المللی استانداری کرمان

"رضا سنجری" مدیر کل اموراقتصادی ویین المللی استانداری کرمان نیز از اقدامات صورت گرفته در سه سال اخیر در شهرستان های شرقی استان کرمان سخن به میان آورد و به ایسنا می گوید: با توجه به اینکه استان کرمان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب گردیده است، بنابراین در این راستا گام های موثری که قبل از این ابلاغ برداشته بود، محکم تر و استوارتر از قبل برداشته شد.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه موفق شهرستان  قلعه گنج، طراحی نظام مناطق هشتگانه استان کرمان بر اساس اصل یکپارچگی و وحدت ملی به گونه ای که این نظام بتواند در سطحی پایین تر از سطح استان و فراتر از سطح شهرستان نسبت به ایجاد هماهنگی های لازم در امور برنامه ریزی و اجرایی استان اقدام نماید و بر این اساس در این تقسیم بندی شهرستان های شرق استان در منطقه 3 واقع شدند.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری کرمان صنایع خودروسازی کرمان را معین منطقه 3 (بم، فهرج، ریگان) و موسسه مالی و اعتباری نور را معین شهرستان نرماشیر معرفی و تصریح کرد: تدوین بانک اطلاعات و شناسنامه روستاها، درحال عقد قرارداد با مشاور جهت برنامه ریزی توسعه منطقه، جلسه با گروه های سرمایه گذاری بازدید کننده از منطقه از جمله اقدامات این معین در شهرستان بم می باشند.

وی دعوت از سرمایه گذاران خارجی جهت معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری منطقه به آنها و ارایه پیشنهاد پروژه های قابل اجرا در منطقه 3 توسط معین به استانداری را از دیگر اقدامات این معین در شهرستان بم برشمرد.

سنجری از اقدامات صنایع خودروسازی کرمان در شهرستان ریگان سخن به میان آورد و اذعان کرد: اجرای پروژه بین المللی طرح جف توسط منابع طبیعی در راستای احیا و حفظ منابع طبیعی با مشارکت و توانمندسازی خانوارها و راه اندازی صندوق های خرد اشتغال زایی، اجرای طرح های خرد خانگی در مسیر اقتصاد پویا و مقاومتی از جمله اقدامات صورت گرفته در این شهرستان بوده است.

وی به سایر اقدامات صورت گرفته در شهرستان ریگان اشاره و اضافه کرد: برنامه ریزی جهت ساخت هتل و مجموعه گردشگری با توجه به موقعیت شهرستان و واقع شدن در مسیر ترانزیت چابهار از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این شهرستان می باشد.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری کرمان به اقدامات صنایع خودروسازی کرمان در شهرستان فهرج اشاره و ابراز کرد: پیگیری احداث کارخانه تولید الکل از خرما، احداث کارخانه تولید قهوه از هسته خرما، بازدید معین منطقه از روستای شاهرخ آباد جهت بررسی پتانسیل های کشاورزی این منطقه و واگذاری 4 هزار متر زمین با 380 متر ساختمان از طرف یکی از خیرین منطقه به میراث فرهنگی جهت راه اندازی کمپ کویر از اقدامات این معین در این شهرستان می باشد.

وی ادامه داد: در شهرستان نرماشیر نیز اقداماتی توسط موسسه مالی و اعتباری نور به عنوان معین منطقه صورت گرفته که موارد عقد قرار داد مطالعاتی با مشاور جهت انجام امور مطالعاتی و احصاء پروژه های اقتصادی قابل انجام در بازه های زمانی کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت، انجام مقدمات لازم جهت راه اندازی صندوقهای خرد روستایی، بازدیدازپروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج به همراه مسئولین شهرستان و برگزاری جلسات هماهنگی با مسئولین شهرستان در محل شهرستان و تهران  از آن جمله اند.

وی اعلام کرد: برگزاری جلسه با معین منطقه جهت گزارش ظرفیت های منطقه و پیگیری احداث گلخانه در منطقه نرماشیر از طریق سازمان عمران کرمان از اقدامات معین در شهرستان نرماشیر می باشد.

به گزارش ایسنا، مواردی مانند فرسایش خاک بعلت فقر پوشش گیاهی و عوارض مرفولوژیکی در بعضی از مناطق قرارگرفتن در همسایگی استان سیستان و بلوچستان و خطر هجمه های افراد سنی و وهابی و تبلیغات مذاهب سنی و وهابی، تردد کاروانهای قاچاق  کالا ومواد مخدر و خطر گرایش جوانان به مواد مخدر وناامنی در شهرستان، شرایط آب و هوایی سخت و طاقت فرسا و بروز خشکسالی های طولانی و محدودیت منابع آب و افت سطح سفره های آبهای زیر زمینی از عمده ترین تنگ ناهای منطقه بشمار می رود.

عملکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت در دولت تدبیر و امید در شرق استان کرمان

"مهدی حسینی نژاد" رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز به اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت در شهرستانهای شرقی استان کرمان در سه سال اخیر اشاره و به ایسنا می گوید: سالها بحث اکتشاف در کشور مطرح می باشد و 60 سال است که هیچ اکتشاف اصولی در کشور نداشته ایم و عموما اکتشافات سیستماتیک ما به سال 1970 برمی گردد.

وی با اشاره به اقدام بزرگی که در دولت تدبیر و امید رخ داده اشاره و ادامه داد: اکنون حدود 46 هزار کیلومتر مربع پهنه در استان کرمان تعریف نموده ایم که حدود 7 هزار کیلومتر مربع از مساحت های این منطقه در قالب یک پهنه اکتشافی از 25 پهنه ای که در استان تعریف گردیده، قرار گرفته است و امیدواریم که پتانسیل معدنی این منطقه به نحوی باشد که قابلیت سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کار اکتشافی توسط شرکت صنعتی معدنی گل گهر در حال انجام می باشد، اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر و امید تولید خودرو در شهرستان بم حدود 30 هزار دستگاه در سال بود که هم اکنون تولید خودرو در شهرستان بم حدود 87 هزار دستگاه در سال رسیده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از سه برابر شدن تولید خودرو در حوزه شهرستان بم خبر داد و تصریح کرد: در این واحدهای خودروسازی، به دلیل کاهش تولید در گذشته اعتصاباتی داشتیم اما امروزه خوشبختانه نه تنها این مشکل رفع گردیده بلکه امروزه اشتغال حدود 7 هزار نفر در این حوزه ایجاد شده است.

وی سرمایه گذاری های صورت گرفته در بم را بیشتر در حوزه تولید و مونتاژ خودرو دانست و ابراز کرد: اخیراپروژه تولید خودروی BYD با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رسید به گونه ای که در فاز اول این پروژه 7 هزار دستگاه سالانه تولید می کند، ضمن آنکه اشتغال 270نفر را نیز در بر دارد.

حسینی نژاد از سرمایه گذاری در سروش خودرو و افتتاح این پروژه در خردادماه سال جاری خبر داد و اذعان کرد: این موارد که ذکر شد از پروژه های شاخص صنعت و معدن می باشد که دنبال کرده ایم به طوریکه اشتغالی که در دولت تدبیر و امید در حوزه خودروسازی بم اتفاق افتاده بالغ بر 3 یا 4 هزار نفر اضافه گردیده است.

وی ادامه داد: در پروانه های بهره برداری معدنی و صنعتی در کل استان حدود 12 درصد رشد داشته ایم که مشمول شهرستان های شرق استان این رشد می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به وضعیت مجوزهای موجود شهرستان بم، فهرج، ریگان، نرماشیر تا تاریخ 20 بهمن ماه سال 1395 اشاره و افزود: 143 واحد صنعتی وجود دارد که سرمایه مجوز 2 هزار و 888 میلیارد ریال و اشتغال 10 هزار و 276 نفر را دارا می باشند، ضمن آنکه  115 طرح در دست اجرا داریم که سرمایه مجوز 8 هزار و 928 میلیارد ريال و اشتغال 4 هزار و 929 نفر در بردارد.

وی به مجوزهای صادره در دولت تدبیر امید در منطقه 3 اشاره وادامه داد: 5 واحد صنعتی ایجاد که سرمایه مجوز 202 میلیارد ریال و اشتغال 238 نفر در برداشته است و همچنین 54 طرح در دست اجرا داریم که سرمایه مجوزها 7846 میلیارد ریال که اشتغال 2 هزار و 653 نفر را ایجاد خواهد نمود.

حسینی نژاد در خصوص میزان تراز تجاری این شهرستان ها گفت: صادرات کالاهای ما از 40 میلیارد دلار به 50 میلیارد دلار در کل کشور افزایش داشته است که سهم استان کرمان براساس برآورده ها حدود یک میلیارد و 169 میلیون دلار بود که این پیش بینی اتفاق افتاده است.

وی تزار تجاری استان را 300 میلیون دلار و مثبت دانست و ابراز کرد: عمده واردات استان کالاهای سرمایه ای می باشد و عمده واردات ما در گمرک بم که آن هم تجهیزات خودرو می باشد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به صادرات 40 هزار تنی خرمای بم در سال 1394 اشاره و اذعان کرد: صنایع فراوری خرما به روش دانش بنیان یکی از اولویت های سرمایه گذاری های استان می باشد و طرح های را به گونه ای دنبال می کنیم تا فراوری خرما را داشته باشیم که در این راستا مذاکراتی با سرمایه گذارانی داشته ایم، همچنین باید بیان کرد که شرکت های بسته بندی و فراوری های خرما در سالیان گذشته در استان داشته ایم اما متاسفانه بنا به دلایلی اکنون بصورت نیمه فعال می باشند.

وی رونق تولید در واحدهای کوچک و متوسط را یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی دانست و ابراز کرد: در استان کرمان 596 واحد از طریق کارگروه رونق تولید به بانک های عامل معرفی نمودیم که اکنون 320 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت نموده اند.

حسینی نژاد اعلام کرد: از طریق کارگروه رونق تولید 127 واحد از شهرستان بم به بانک های عامل معرفی گردید که  به 17 واحد یعنی حدود 11  میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی علت اینکه چرا تعداد واحدهای کمی تسهیلات رونق تولید در بم دریافت کرده اند را اینگونه تشریح کرد: در کل استان این مشکل وجود دارد بطوریکه 25 درصد به لحاظ مبلغی و 24 درصد به لحاظ تعداد کل واحدهای استان توانسته اند تا کنون از این تسهیلات استفاده نمایند و شهرستان بم نیز در نرم متوسط استان تبعیت می کند که این امر همکاری بیشتر بانک های استان را می طلبد.

عملکرد اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی کرمان دفتر شرق استان کرمان

"محمد حسین اکبری" مسئول دفتر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی کرمان در بم نیز به ایسنا می گوید: شرق استان کرمان به عنوان بزرگترین و با کیفیت ترین تولیدکننده خرمای مضافتی ایران مطرح می باشد، همچنین بالاترین سرمایه گذاری در زمینه احداث سردخانه و صنایع جنبی خرما در این منطقه صورت پذیرفته است.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی و گردشگری ارگ جدید بعنوان قطب خودرو سازی خصوصی کشور در این منطقه قرار دارد و اخیرا تولید محصولات گلخانه ای نیز در منطقه قابل توجه می باشد.

این عضو هییت نمایندگان اتاق کرمان تعداد اعضای این دفتر اعم از دارندگان کارت بازرگانی و عضویت اتاق را قریب به 200 نفر اعلام و ابراز کرد: انجمن های زیرمجموعه این اتاق شامل انجمن خرمای شرق استان کرمان و انجمن گلخانه داران شرق استان کرمان می باشند.

وی به خدمات اتاق بازرگانی اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر ثبت نام برای صدور و تمدید کارت بازرگانی و کارت عضویت متقاضیان و اعضاء در این دفتر انجام می پذیرد، همچنین جهت سهولت کار صادرکنندگان صدور گواهی مبداء در این دفترصورت می پذیرد.

اکبری از دیگر خدمات این اتاق با همکاری انجمنهای زیرمجموعه سخن به میان آورد و مطرح کرد: برگزاری سمینارها و همایشهای تخصصی و کلاسهای آموزشی، برگزاری تورهای بازدید از نمایشگاهها داخلی و خارجی، شرکت در کمیسیون های اقتصادی شهرستانهای شرق استان کرمان، شرکت در کمیسیون های حل اختلاف دارایی و تامین اجتماعی جهت رفع مشکلات اعضاء و بخش خصوصی چهار شهرستان شرقی و مشاوره اشاره کرد.

وی با اشاره به اهم فعالیت های اقتصادی صورت گرفته در این منطقه، اظهار کرد: طرح موضوع برای جلوگیری از ورود خرمای مضافتی استانهای همجوار بصورت فله به بم و بسته بندی آنها با نام و برند خرمای مضافتی بم، درخواست از صندوق مهر امام رضا(ع) شهرستان بم جهت اعطای تسهیلات به بخش خصوصی جهت تاسیس صنایع فرآوری خرما که نیاز منطقه شرق استان کرمان می باشد، از جمله اقدامات صورت گرفته در منطقه شرق استان کرمان است.

مسئول دفتر اتاق بازرگانی کرمان در بم ادامه داد: رایزنی با سازمان جهادکشاورزی استان کرمان درخصوص واگذاری سایت گلخانه ای روداب شهرستان نرماشیر به فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی، دریافت آمار 10 سال اخیر آب و هوای منطقه از اداره هواشناسی جهت تهیه گزارشی از خشکیدگی خوشه خرما با همکاری انجمن خرما، دریافت میزان خشکیدگی خوشه خرما از اداره های جهادکشاورزی و فرمانداری های چهار شهرستان شرق استان کرمان ( شهرستانهای بم، نرماشیر، فهرج و ریگان ) و ارسال به استانداری کرمان و درخواست جهت حمایت بیشتر دولت تدبیر و امید از کشاورزان منطقه از دیگر فعالیت های اقتصادی اتاق بم می باشد.

وی افزود: جلسه با مسئولن جهت حمایت از واحدهای تولیدی موجود و سرمایه گذاران جدید در بخش صنعت خرمای منطقه شرق استان کرمان، جلسه با مسئولین شرکت شهرک های صنعتی کرمان و ارائه پیشنهادات برای تقویت بخش خصوصی در بخش صنعت خرما، برگزاری جلساتی با مسئولین جهت جلوگیری از اخذ عوارض از ماشین ها و کامیون های حمل خرما، برگزاری جلساتی با مسئولین سازمان جهادکشاورزی استان کرمان و اداره های جهادکشاورزی چهار شهرستان شرق استان کرمان درخصوص توسعه کشت گلخانه ای در منطقه از دیگر فعالیت های اتاق می باشد.

اکبری مکاتبه و درخواست از اتاق بازرگانی کرمان جهت پیگیری وام های قبل از زلزله بم و رفع موانع و مشکلات مردم آسیب دیده از زلزله با توجه به مصوبه دولت، ارایه پیشنهادات به اتاق بازرگانی کرمان درخصوص رفع موانع و مشکلات این صنایع و رونق آن در شرق استان کرمان، درخواست از سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کرمان برای جلوگیری از اعطاء مجوز تاسیس سردخانه نگهداری خرما بدون مطالعه و کار کارشناسی در منطقه که باعث خسران و زیان به این صنعت شده است، از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی کرمان در شهرستان بم برشمرد.

وی معرفی متقاضیان دریافت وام جهت خرید کارتن و جعبه بسته بندی خرما به بانک های شهرستان بم، برگزاری جلساتی با مدیران صنایع تولیدی کارتن و جعبه استان کرمان برای تامین کارتن استاندارد در فصل برداشت خرما و جلوگیری از کمبود کارتن مورد نیاز کشاورزان و باغداران منطقه، معرفی صادرکنندگان محصولات کشاورزی جهت دریافت تسهیلات صادراتی، بررسی مشکلات زنجیره صنعت خرما و ارائه راهکار به سازمان جهادکشاورزی استان کرمان، بررسی راه اندازی بورس خرما در شهرستان بم، پیگیری تشکیل کنسرسیوم خرما را از دیگر اقدات اقتصادی صورت گرفته در منطقه شرق استان اعلام کرد.

اقدامات شرکت آب منطقه ای در دولت تدبیر و امید در 4 شهرستان شزقی استان کرمان

"ابراهیم علیزاده"  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در شهرستان های شرقی استان کرمان در سه سال اخیر، به ایسنا می گوید: اقدامات صورت گرفته در حوزه حفاظت و بهره‌برداری شامل 2 هزار و 397 حلقه چاه غیر مجاز مشدود شده اند، نصب3 هزار و 718 دستگاه کنتور هوشمند آب؛ 689 حلقه چاه مجاز را کنترل بهره‌برداری نموده ایم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمان از اقدامات این شرکت در حوزه طرح و توسعه سخن به میان آورد و ابراز کرد: آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب از سد نسا بم به شهر های بم و بروات جهت  آب شرب  و همچنین آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه آب شرب سد نسا بم از مهمترین اقدامات این شرکت در سه سال اخیر در شرق استان کرمان بوده است.


اقدامات جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید در 4 شهرستان شرقی استان کرمان

"عباس سعیدی" رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان از اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در شهرستان  بم در حوزه جهادکشاورزی به ایسنا گفت: توسعه سیستم های نوین آبیاری شامل اجرای 490 هکتار آبیاری قطره ای و بارانی با اعتبار معادل 39 هزار و 820 میلیون ریال و همچنین 850 هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار از مهمترین برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان در شهرستان بم است.

وی خطوط انتقال آب را یکی دیگر از اقدامات افزایش بهره وری و توسعه راندمان مصرف آب دانست و ابراز کرد: احداث کانال های انتقال آب به میزان یک هزار و 580 متر با اعتباری معادل یک هزار و 2 میلیون ریال، اجرای لوله گذاری به میزان 5 هزار و 20 متر با اعتبار ی معادل یک هزار و 838 میلیون ریال و احداث استخر ذخیره آب به تعداد 7 باب استخر و حجم 553 متر مکعب با اعتباری بالغ بر 524 میلیون ریال از اقدامات صورت گرفته در این بخش می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان به احیا، مرمت و لایروبی رشته قنات های این منطقه با اعتباری معادل 2 هزار و 891 میلیون ریال و همچنین 2 رشته قنات در دست اقدام اشاره و گفت: تسطیح و یکپارچه سازی اراضی زیر سد نساء به تعداد 23 روستا و به مساحت یک هزار و 500 هکتار از جمله اقدامات صورت گرفته در شهرستان بم می باشند.

وی به اقدامات صورت گرفته در خصوص تغییر الگوی کشت و افزایش بهره وری در واحد سطح پرداخت و مطرح کرد: توسعه کاشت گیاه روغنی کلزا در سطح 90 هکتار، توسعه کاشت گیاهان دارویی در سطح 9 هکتار از برنامه های سازمان در این حوزه است ضمن آنکه باید تاکید کرد که توسعه کشت های گلخانه ای در سال 92 در سطح 2 هکتار بوده اما در سال 1395 این رقم به 8 هکتار افزایش پیدا نموده است.

سعیدی از مبارزه با آفت زنجره خرما سخن به میان آورد و ابراز کرد: تشکیل شبکه های مراقبت و پیش آگاهی با بکارگیری 45 کارشناس ناظر، سمپاشی تعداد 156 هزار اصله درخت، استفاده از نوار زرد در سطح یک هزار هکتار برای کنترل نسل دوم آفت، حذف درختان و کاهش تراکم در واحد سطح به تعداد 6 هزار و 200 اصله درخت از اقدامات در این حوزه می باشند.

وی ادامه داد: جایگزینی درخت به تعداد دو هزار و 800 اصله، برگزاری 8 هزار و 630 نفر روز کلاس و کارگاه آموزشی ویژه بهره برداران، اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما، توزیع بروشور و ارسال پیامک و چاپ 10 مورد نشریه فنی با اعتبار معادل 40 میلیارد ریال از دیگر اقدامات در حوزه مبارزه با زنجره خرما می باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان به مکانیزاسیون و افزایش ضریب مکانیزاسیون در باغات و مزارع شهرستان بم اشاره و خاطر نشان کرد: جذب خط اعتباری مکانیزاسیون به میزان 6 هزار و 622 میلیون ریال جهت خرید 21 دستگاه تراکتور و ادوات و دنباله بندها، افزایش ضریب مکانیزاسیون از 0.9 اسب بخار به 1.1 اسب بخار در هکتار در سال 95  و افزایش 3.5 درصدی درجه مکانیزاسیون از 48 درصد در سال 91 به 51.5 درصد در سال 1395 رسیده است.

وی از توسعه صنایع کشاورزی و صنایع بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی سخن به میان آورد و بیان کرد: 108 واحد سردخانه فعال با ظرفیت 141 هزار و 770 تن، 19 واحد درجه بندی و بسته بندی خرما با ظرفیت 44 هزار تن، کشتارگاه دام با ظرفیت 7 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 7 هزار و 500 راس گوسفند، کشتارگاه طیور با ظرفیت 8 هزار و 500 تن بسته بندی و انجماد، ترمینال ضبط پسته با ظرفیت 2 هزار تن، کارخانه فراوری لبنی با ظرفیت 7 هزار و 500 تن از جمله اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در شهرستان بم می باشد.

سعیدی از احداث 6 مورد درجه بندی و بسته بندی و فرآوری خرما با اعتبار 37 هزار و 250 میلیون ریال و احداث یک واحد سورتینگ و بسته بندی میوه با اعتبار 11 هزار و 300 میلیون ریال در شهرستان بم خبر داد.

وی به اقدامات صورت گرفته در امور دام اشاره و بیان کرد: طرح هویت گذاری دام سنگین از سال 94 آغاز و تا کنون 4 هزار راس دام مورد ثبت و هویت گذاری قرار گرفته است، ضمن آنکه در حال حاضر در کارخانه شیر و فراوری مواد لبنی روزانه 7 تن شیر منطقه را جمع آوری و فراوری می نمایند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان از اصلاح نژاد گاو بومی بم با استفاده از اسپرم مایع و منجمد گاو جرزی خبر داد و اظهار کرد: با این تناوب اصلاح نژاد تا بیش از 98 درصد خلوص یافته است که با توجه به عوامل متعدد از جمله عدم پرداخت قیمت واقعی شیر به دامداران، انتقال دام به استانهای مرکزی باعث گردیده جمعیت گاو جرزی رو به کاهش گذارد، لذا بایستی جهت گسترش این نژاد اقداماتی نظیر جلوگیری از کشتار گاوهای مولد جرزی و استفاده از اسپرم منجمد خارجی گاوهای جرزی جهت ورود خون جدید و همچنین پرداخت بخشی از هزینه های اصلاح نژاد توسط دولت انجام گردد.

وی از اقدامات شاخص مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نرماشیر در دولت تدبیر و امید سخن گفت و تصریح کرد: توسعه سیستم نوین آبیاری شامل آبیاری قطره ای و بارانی و بابلر در سطح 17 هزار و 502 هکتار با اعتبار دولتی 6 هزار و 227 میلیون ریال اجرا شده است ضمن آنکه میزان 270 هکتار سیستم آبیاری و قطره ای در این منطقه در دست اقدام می باشد.

سعیدی به اقدامات صورت گرفته در حوزه خطوط انتقال آب در شهرستان نرماشیر اشاره و افزود: لوله گذاری و کانال به مبلغ  4 هزار و 660 میلیون ریال و در سطح 8 هزار و 200 متر انجام شده ضمن آنکه10 کیلومتر لوله گذاری و انتقال آب به این منطقه از محل صندوق توسعه ملی در دست اقدام می باشد، همچنین احیا، مرمت و لایروبی چهار رشته قنات با اعتبار 2 میلیون و 668 هزار و 590 هزار ریال در این شهرستان انجام شده است.

وی از تغییر الگوی کشت و افزایش بهره وری در واحد سطح گفت و عنوان کرد:  توسعه کشت دانه های روغنی کلزا در سطح 200 هکتار و با توجه به شرایط اقلیمی کشت یک هکتار گیاه دارویی زعفران در این شهرستان انجام گردیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان ادامه داد: احداث 18 هکتار گلخانه هیدروپونیک که 3 هکتار از سال 94 در حال بهره برداری است و احداث 6 واحد گلخانه به مساحت 35 هزار و 500 متر مربع از دیگر اقدامات سازمان جهادکشاورزی در شهرستان نرماشیر است ضمن آنکه 10 هکتار گلخانه نیز در دست اقدام می باشد که محصول خیار و گوجه فرنگی در این گلخانه ها کشت می گردد.

وی اصلاح و احیا باغات در سال 95 به میزان 9 هزار و 144 میلیون ریال، مبارزه با آفت زنجره خرما، طرح خرید خدمت کارشناس به مبلغ 803 هزار و 400 هزار ریال اعتبار دولتی و مبارزه با زنجره خرما به صورت مشترک با شهرستان بم را از جمله اقدامات اصلاح و احیا باغات شهرستان نرماشیر برشمرد.

سعیدی ضریب مکانیزاسیون شهرستان نرماشیر را 0.15 اعلام و ابراز کرد: جذب خط اعتباری مکانیزاسیون به میزان 12 هزار و 218 میلیون ریال جهت خرید 23 دستگاه تراکتور و 41 ادوات و دنباله بندها صرف گردیده است.

وی اضافه کرد: 41 واحد بسته بندی، درجه بندی و نگهداری، یک کارخانه تولید نئوپان و روکش صنعتی، 3 واحد تولید خوراک دام، 3 ایستگاه جمع آوری شیر، 2 کارخانه شیر و فراورده های شیر، یک کارخانه تولید الکل اتیلیک از خرما از دیگر برنامه های اسزمان در این منطقه است که میزان جذب اعتبار در این بخش ها 39 هزار و 700 میلیون ریال می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان به عملکرد مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ریگان در دولت یازدهم پرداخت و تصریح کرد: 367 هکتار آبیاری تحت فشار اجرا و 518 هکتار در دست اقدام می باشد همچنین 11 کیلومتر خط انتقال آب با اعتبار 2 هزار و 300 میلیون ریال اجرا و یک کیلومتر با اعتبار 250 میلیون ریال در دست اقدام می باشد که این موارد در جهت افزایش بهره وری و توسعه راندمان آب صورت گرفته است.

سعیدی از اجرای احیا، مرمت و لایروبی 3 رشته قنات با اعتباری بالغ بر 140 میلیون ریال و یک رشته قنات در دست اقدام خبر داد و مطرح کرد: توسعه کشت دانه روغنی کلزا در سطح 170 هکتار طی سال های 94 و 95 ، یک هکتار کشت ترویجی زعفران، یک هکتار کشت ترویجی زرشک و احداث 3 هکتار گلخانه در دست اقدام می باشد.

وی اضافه کرد: طرح سردخانه و بسته بندی 2 هزار تنی خرما در منطقه حشرآباد و طرح سردخانه و بسته بندی یک هزار و 300 تنی خرما در منطقه رحمت آباد با اعتباری معادل 20 میلیارد و همچنین اجرای طرح هویت گذاری دام سنگین که از سال 93 آغاز گردیده است و تاکنون 4 هزار و 255 راس دام هویت گذاری شده است و توسعه نژادهای گوسفند رومانف و گاو سمینتال(10 مورد) از اقدامات مهم در شهرستان ریگان در سه سال اخیر بوده است.

وی از اقدامات شاخص مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فهرج در دولت تدبیر و امید سخن به میان آورد و گفت: از سال 92 تا کنون 155.5 هکتار آبیاری تحت فشار اجرا و  317 هکتار در حال اجرا می باشد، همچنین یک هزار و 650 متر لوله گذاری اجرا و یک هزار و 100 متر در حال اجرا است و 365 متر کانال در این مدت در شهرستان فهرج احداث گردیده است.

سعیدی از احداث 450 مترمکعب استخر ذخیره آب و یک هزار متر مکعب در دست اقدام خبر داد و اذعان کرد: 20 رشته قنات با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 555 میلیون ریال مرمت و بازسازی گردیده ضمن آنکه مرمت یک رشته قنات به مبلغ 320 میلیون ریال در دست اقدام می باشد.

وی توسعه کشت کلزا در سال 94 را 20 هکتار و در سال 1395 به میزان 31 هکتار دانست و اعلام کرد: توسعه کشت کنجد در سال 94 به میزان دو هکتار و در سال 1395 به میزان 5 هکتار، توسعه کشت وسمه در سال 94 به میزان دو هکتار و در سال 95 به میزان 9.5 هکتار،  توسعه کشت گلخانه ای در سال 94 به میزان 6 هزار متر مربع و در سال گذشته به میزان 24 هزار متر مربع در شهرستان فهرج در دست اقدام می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان احیا و اصلاح باغات با اعتباری معادل 14 هزار و 810 میلیون ریال در سال 94 و در سال گذشته 15 هزار و 84 میلیون ریال؛ ردیابی آفات قرنطینه ای 4 هزار و 300 هکتار و ردیابی و کنترل بیماری های قرنطینه ای مثل گرینینگ، جاروک، شانکر باکتری های مرکبات در سطح 3 هزار هکتار از دیگر اقدامات صورت گرفته در فهرج می باشد.

وی از افزایش ضریب مکانیزاسیون از 0.5 به 6 اسب بخار در این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: خرید 27 دستگاه تراکتور و 45 دستگاه ادوات و دنباله بند، همچنین یک واحد سردخانه به ظرفیت 700 تن راه اندازی و اجرایی گردیده است و تعداد 4 واحد با ظرفیت 5 هزار و 900 تن در دست اقدام است.

سعیدی در پایان از هویت گذاری 4 هزار و 46 راس دام سنگین، تلفیق اسپرم نژاد جرزی480، راه اندازی 4 واحد مرغداری، راه اندازی یک واحد پرورش شترمرغ در سال جاری، پرورش ماهی گرمابی به تعداد 11 مورد اجرا و 2 مورد در حال احداث در شهرستان فهرج خبر داد.

امنیت در شرق استان کرمان

"خلیل همایی راد" مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در خصوص اقدامات امنیتی انتظامی دولت تدبیر و امید در سه سال اخیر در شهرستان های شرقی استان کرمان به ایسنا گفت: چهار شهرستان شرقی استان؛ یعنی بم فهرج ریگان و نرماشیر از سمت کویر با شهر های راور، کرمان و بخشی از استان خراسان جنوبی و از شرق با استان سیستان بلوچستان همسایه می باشند.

وی از تاثیر کویر، استان های مرزی و مرز بر شهرستان های شرق استان کرمان از دیر باز سخن به میان آورد و اظهار کرد: در دهه هشتاد شهرستان های فهرج، نرماشیر و ریگان از توابع شهرستان بم بودند، ضمن آنکه وسعت این چهار شهرستان 21 هزار کیلومتر مربع است که 13 درصد جمعیت استان را در خود جای داده اند.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان از درگیری حداقل سه روز در هفته در دهه های 60 و 70 در این منطقه خبر داد و ابراز کرد: گاهی اوقات بیش از 17 کاروان مسلح هم زمان در ارتفاعات بم (ارتفاعات کفوت و جبالبارز) حضور داشتند که مبادرت به شرارت و قاچاق مواد مخدر می کردند.

وی ادامه داد: در آن دهه راه بندان های متعددی در بم صورت می گرفت، آتش زدن خودروها در محورهای مواصلاتی، قتل، آدم ربایی به قصد اخاذی موج سنگینی در سال های 69 و 70 در بم بوجود آورده بود و تقریبا در آن زمان وضعیت امنیتی جاده «بم – زاهدان» به سمت نرماشیر، ریگان، فهرج بسیار نابسامان بود.

همایی راد از امنیت حاکم در این منطقه در سال های اخیر خبر داد و اظهار کرد: با رشادت و ایثارگری نیروهای امنیتی که به شهادت تعدادی از آن عزیزان هم منجر شد و همکاری همه دستگاه های مسئول؛ وضعیت امروز کل استان و از جمله شرق کرمان با دهه 70  و 80 قابل مقایسه نیست، به گونه ای که در بحث آمار جرایم خشن در مقایسه سال 94 با سال 80 حدود 73 کاهش جرایم داریم و لذا امروز ترددها و کلیه فعالیت های اقتصادی در امنیت کامل صورت می گیرد، ضمن آنکه هم اکنون آمار راه بندی در این منطقه به صفر رسیده است.

وی امنیت امروز شرق استان کرمان را مرهون تلاش ها، جانفشانی ها نیروهای امنیتی انتظامی، اطلاعاتی و قضایی دانست و عنوان کرد: بخش دیگر امنیت موجود شرق استان نشات گرفته از ارتقای وضعیت اقتصادی این منطقه می باشد که در دهه های اخیر شکل گرفته و در این دولت به اوج خود رسیده و سطح قابل توجهی از اشتغال؛ خصوصا در صنعت خودرو سازی به وجود آمده و در بحث کشاورزی نیز امسال شاهد صادارت بیش از 35 هزار تن خرما از این منطقه بوده ایم که یک رکورد محسوب می شود.

سخنگوی شورای تأمین استان کرمان اضافه کرد: اگر امروز بزرگترین سرمایه گذران در بم حضور دارند، این حضور متاثر از امنیت موجود در بم می باشد زیرا همواره اقتصاد با امنیت ارتباط مستقیم دارد و هرآنچه توسعه پایدارتر باشد؛ با رشد بالای امنیت مواجه خواهیم بود.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: بزرگترین اجتماعات مذهبی کشور  در ایام عاشورا در بم برگزار می گردد، که این مورد یکی از نمادهای امنیت در شرق استان می باشد و علی رغم تهدیدات گروه های تروریستی در سال های اخیر؛ تا کنون هیچ مشکلی در این اجتماعات رخ نداده است . همچنین در برخی از شهرستان های این منطقه جرایم خشن یا وجود نداشته و یا اینکه بسیار کم بوده که ریشه در نجابت مردم دارد.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان تصریح کرد: اگر حادثه ای هم در این منطقه رخ داده، باتوجه به اشراف اطلاعاتی و امنیتی که وجود دارد، متهمین شناسایی و دستگیر شده اند. بطورمثال؛ قاتل خانوادگی شهرستان فهرج که 10 نفر از خویشاوندان خود را بخاطر اختلافات خانوادگی به قتل رساند، در مدتی کمتر از 72 ساعت دستگیر شد، قابل ذکر است که فهرج در سه سال متوالی حتی یک قتل عادی در آن رخ نداده بود.

وی به ارایه آمار جرایم در شهرستان های شرقی استان کرمان پرداخت و اظهار کرد: در سال 95 به ازای هر 20 هزار جمعیت در این چهار شهرستان 41 مورد سرقت مهم رخ داده است، همچنین 7 درصد سرقت های به عنف استان و 6 درصد سرقت های خرد استان کرمان در این چهار شهرستان به وقوع پیوسته که از متوسط کشوری پایین تر می باشد.

همایی راد 24 درصد از گروگانگیری های استان را متعلق به شهرستان های شرقی استان دانست و عنوان کرد: دلیل آمار بالای گروگان گیری ها در این منطقه این است که در اغلب موارد افراد قربانی و مجرم در فعالیت های مواد مخدر دست داشته اند و قاچاقچیان برای وصول مطالبات خود دست به گروگان گیری می زنند البته نیروهای امنیتی انتظامی و قضایی با این موارد برخورد و پیگیری قانونی به عمل می آورند.

وی افزود:  ضریب کشف 110درصدی در برخی جرایم نشان دهنده ی اوج فعالیت نیروهای انتظامی و تلاش دستگاه قضایی در شرق استان است.کشف 110 درصدی یعنی بیش از وقوع جرم؛ کشف صورت گرفته که مربوط به پرونده های سنوات قبل بوده و بیانگر تلاش مضاعف دست اندرکاران حوزه نظم و امنیت است. که از جمله آنها می توان به کشف 110 درصد سرقت های مسلحانه، کشف 104 درصدی گروگانگیری های این منطقه، پیدا شدن 82 درصد موارد فقدانی، کشف 69 درصدی از سرقت های مهم در 10 ماهه سال جاری و کشف 65 درصد از سرقت های خرد این منطقه اشاره کرد.

مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در ادامه گفت و گو با ایسنا اعلام کرد:  البته پرونده چند مورد از قتل ها مفتوح می باشد و هنوز کشف نگردیده اند که محاکم قضایی و پلیس به دنبال دستگیری قاتلین در سایر مناطق و استان ها می باشند.

وی با بیان این مطلب که وضعیت شهرستان های شرقی با گذشته قابل مقایسه نمی باشد، تصریح کرد: یکی از دلائل امنیت این منطقه؛ ناشی از رونق اقتصادی در سال های اخیر و اشتغالزایی هایی که در دولت های گذشته و دولت تدبیر و امید بوجود آمده است.

همایی راد اولویت اصلی استان در حوزه ی امنیت ایجابی را سیستم پایش تصویری و کنترل و نظارت بر جاده ها و شهرها دانست و گفت: براساس دستورات استاندار کرمان و مصوبه شورای تأمین، شرق استان در اولویت نصب این دوربین ها قرار داشته و در سال 1395 مقدمات نصب دهها دوربین  در محورهای مواصلاتی «ایرانشهر- بم»، «زاهدان – بم» «و بم- کرمان» و بم به  جیرفت فراهم می شود که برای کنترل تصادفات؛ کاهش تلفات و پوشش امنیتی موثر می باشند.

وی ادامه داد: شرق استان هم چنین در اولویت نصب دوربین هایی ست که باید در شهرها بکارگیری شوند و به زودی این اقدام صورت می گیرد، ضمن آنکه فرمانداری، شهرداری و شورای شهر بم در انجام این مهم؛ پیشقدم شده اند.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان با قدردانی از تلاش مجمع نمایندگان مجلس، اظهار کرد: پیگیری لازم در خصوص تأمین اعتبارات استان برای نصب و تکمیل سیستم پایش تصویری یک ضرورت امنیتی است، با توجه به اینکه بخش عمده جاده های استان در مناطق غیر مسکونی قرار دارند، امیدواریم در سال 96 شاهد حمایت نمایندگان و تخصیص اعتبارات لازم در این حوزه و هم چنین رصد هوشمند کویر لوت باشیم.

وی با اشاره به آنکه ساماندهی مهاجرین خارجی یکی از اولویت های اصلی استان می باشد از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواست کمک کنند با اصلاح قوانین ؛ زمینه ی اجرای طرح  ساماندهی در استان فراهم شود، زیرا بخش عمده ای از مشکلات شرق و سایر نقاط استان مربوط به مهاجرینی ست که به صورت غیر قانونی از مرزهای پاکستان و افغانستان وارد ایران می شوند.

همایی راد از ایده ساماندهی اتباع، خارجی که استاندار کرمان ارایه کرده سخن به میان آورد و افزود: طرح ساماندهی اتباع بیگانه در شورای امنیت کشور تصویب شده و به شورای عالی امنیت ملی ارجاع گردیده و پیشنهاد استاندار کرمان این است که استان کرمان در اجرای این طرح به عنوان استان پایلوت انتخاب شود.

وی با تاکید بر این که اگر این طرح اجرا گردد، بسیاری از مشکلات استان و شرق کشور کاهش یافته، اضافه کرد: کویر در گذشته تهدید به حساب می آمد و در عین حال، تکلیف نیروهای امنیتی و انتظامی در کویر مشخص بود، به گونه ای که اگر کسی در کویر حضور داشت؛ راهزن و یا قاچاق چی محسوب می شد که مامورین انتظامی با آنها مواجه می شدند ، اما امروز خصوصا پس از اقدام ارزشمندی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفت و کویر به عنوان اولین اثر طبیعی کشور و پنجمین اثر استان کرمان ثبت جهانی شد، این تهدید از یک سو تبدیل به یک فرصت شده است و از طرف دیگر شیوه ی رصد و پایش کویر و نوع برخوردهای انتظامی تغییر یافته است و مستلزم تدابیر و تجهیزات ویژه ای است.

سخنگوی کمیسیون اطلاع رسانی امنیتی استان کرمان در پایان تاکید کرد: کویر هم اکنون به سه بخش سبز، نارنجی و قرمز تقسیم شده و هم اکنون امنیت در کویر به نحو مطلوبی وجود دارد؛ به گونه ای که هزاران گردشگر داخلی و خارجی در آن تردد دارند، اما کویر می تواند یکی از تهدیدات بالقوه شرق و حتی کشور باشد و اگر امروز پیشگیری کنیم، در آینده دچار مشکل نخواهیم شد.

اقدامات اجتماعی، فرهنگی در شهرستان های شرق استان کرمان

" زهرا موسی پور" مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز از اقدامات اجتماعی در شهرستان های شرق استان کرمان در سه سال اخیر به ایسنا می گوید: استقرار پایگاه خدمات اجتماعی در منطقه سید طاهرالدین جهت شناسایی آسیب های اجتماعی و ارایه خدمات، استقرار مرکز DIC جهت پیشگیری از اعتیاد برای معتادین پر خطر، تاسیس 15 NGO و انجمن جهت حمایت از افراد بی سرپرست و بد سرپرست از جمله اقدامات بهزیستی می باشد.

وی به سایر اقدامات بهزیستی اشاره و افزود: راه اندازی 4 مرکز ترک اعتیاد، راه اندازی 6 مرکز مشاوره  درمانی و طلاق، برگزاری جلسات آموزشی پیشگیری از آسیب ها و آموزش مهارت های زندگی در بین خانواده ها بیش از 700 نفر، اجرای برنامه های مرتبط با پیشگیری از خشونت های خانگی(کودک ازاری، همسر آزاری، اختلاف خانوادگی)، شناسایی کودکان خیابانی با همکاری ارژانس اجتماعی و شهرداری از دیگر اقدامات این سازمان می باشند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان ایجاد زمینه اشتغال برای بهبودیافتگان (کمپها)، اعطای 150 فقره وام خوداشتغالی به مددجویان بهزیستی، برگزاری سمینار آسیب های اجتماعی تحت عنوان تحکیم خانواده، برگزاری نمایشگاه آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها، شناسایی و جمع آوری زنان خیابانی با همکاری پلیس امنیت اخلاقی از دیگر اقدامات بهزیستی برشمرد.

وی برگزاری کلاس های کارآفرینی به تعداد 150 نفر، راه اندازیکلاس های  قالی بافی به تعداد 100 خانوار، راه اندازی طرح تراش های سنگ های قیمتی به تعداد 29 نفر، پرداخت حق بیمه زنان سرپرست خانوار شهری زیر 50 سال به تعداد 566 خانوار سالانه به هر نفر 10 میلیون ریال و تعمیرات کلی و جزیی و تکمیل منازل مسکونی افراد تحت حمایت در طول 4 سال به تعداد 400 مورد از دیگر اقدامات صورت گرفته در بم دانست.

موسی پور به اقدامات جمعیت هلال احمر اشاره و افزود: اجرای مورد طرح کاروان سلامت بر افراد مناطق حاشیه نشین و آسیب پذیر(714 نفر جراحی سرپایی(ختنه))؛ توزیع 450 ست غذایی بهداشتی و لوازم تحریر- ویزیت رایگان و توزیع دارو به 850 خانوار؛ اجرای 21 دوره آموزش امداد و کمک های اولیه در مدارس و و مراکز خیریه منطقه سید طاهرالدین از جمله اقدامات هلال احمر در این منطقه می باشد.

وی اضافه کرد: اجرای طرح آموزش های امداد و کمک های اولیه در مناطق آسیب پذیر، راه اندازی مراکز جامع توان بخشی شامل بخش ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مشاوره و روان درمان، تولیدات مصنوعی، شنوایی سنجی، مشاوره تغذیه و داندان پزشکی از دیگر اقدامات سازمان هلال احمر در بم بوده است.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان به اقدامات صورت گرفته فرهنگی اجتماعی شهرستان بم اشاره و مطرح کرد: راه اندازی دو مرکز غربالگری و شنوایی سنجی در محل خیریه همراهان و خیریه سپهر؛ پرداخت هزینه ازدواج 308 نفر از مددجویان از دیگر اقدامات می باشند.

موسی پور به مراکز در حال راه اندازی اشاره و اعلام کرد: مرکز اقامتی زنان و مردان، مرکز سوء مصرف مواد در ارگ جدید و مرکز tc مرکز سرپناه شبانه روزی زنان از مراکز در حال راه انداز می باشند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان از اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش آسیب های اجتماعی شهرستان بم سخن به میان آورد و ابراز کرد: آموزش های فنی و حرفه ای جهت یک هزار و 200 نفر از مددجویان و فرزندان آنها در 4 سال گذشته، پرداخت وام های قرض الحسنه بلند مدت جهت مددجویان به تعداد یم هزار و 200 خانوار، پرداخت بسته های تشویقی و پرداخت حق بیمه اجتماعی مددجویان شاغل کارخانه ها به تعداد 40 نفر از جمله اقدامات در این راستا می باشند.

وی ادامه داد: اجرای آموزش خانواده جهت مددجویان تحت حمایت به تعداد 800 خانوار در چهار سال گذشته، توزیع بسته بهداشتی به خانواده ها در سال 1394 به تعداد 850 خانوار، برگزاری کلاس های آموزشی جهت نوعروسان تحت حمایت به تعداد 850 نفر، پرداخت وام های ضروری به مددجویان و فرزندان آنها جهت رفع مشکل تحصیلی به تعداد یک هزار و 200 مورد از دیگر اقدامات صورت گرفته در بم می باشند.

گزارش عملکرد اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای بم درسال 95

"سعید شهسواری پور" رییس اداره راهداری شهرستان بم نیز در این خصوص به ایسنا می گوید: 660 عدد نصب تابلو آشکار سازی پل، 820 عدد نصب تابلو مسیر نما؛ 330 عدد نصب تابلو جهت نما؛ 150 تن لکه گیری آسفالت؛ 300 تن نصب گاردریل؛ 250 متر اصلاح گاردریل؛ 90 عدد اجرای نقوش از جمله اقدامات صورت گرفته در سه سال اخیر در این منطقه می باشد.

رییس اداره راهداری شهرستان بم 240 عدد خط کشی، 6 عدد برج روشنایی، 270 کیلومتر تسطیح راه ها، 230 کیلومتر تیغ زنی راه های روستایی، 220 پل بارریزی لبه پل ها جهت ارتقای ایمنی، 60 عدد نصب بشکه های ترافیکی، 800 عدد نصب چشم گربه ای از دیگر این اداره برشمرد.

وی ادامه داد: 600 تن مصالح شن نمک(تهیه، حمل و دپو)؛ ایمن سازی پلیس راه بم – زاهدان؛ اصلاح تابلو های معیوب؛ لاشه برداری مستمر از مسیر؛ عملیات برف روبی زمستانی؛ برگزاری کلاس های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی جهت آشنایی با علایم راهنمایی و رانندگی از دیگر اقدامات صورت گرفته در زمان تصدی علیرضا رزم حسینی در  شهرستان های شرق استان کرمان می باشد.

عملکرد شرکت پست در سال های اخیر

" علیرضا اکبری" مدیر کل اداره پست استان کرمان از اقدامات عمرانی صورت گرفته در سال های اخیر در حوزه پست در شهرستان های شرقی به ایسنا می گوید: احداث ساختمانی به مساحت یک هزار و 275 متر مربع با اعتبار 6 هزار و 586 میلیون ریال در شهرستان بم احداث و به بهره برداری رسیده است.

مدیر کل اداره پست استان کرمان از احداث و بهره برداری یک ساختمان پستبه مساحت 934 متر مربع در شهرستان بروات با اعتبار یک هزار و 225 میلیون ریال خبر داد.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: