• شنبه ۲۸ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-3790-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مسئول دفتر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

الزام دریافت گواهی صلاحیت حرفه ای برای همه پرستاران تا 5 سال آینده

مسئول دفتر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: در خصوص صلاحیت حرفه ای پرستاران هر 5 سال گواهی آن نیاز به تمدید است و طی 5 سال آینده همه پرستاران باید دارای گواهی صلاحیت حرفه ای باشند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "فاطمه کریمی" ظهر امروز 28 اسفند ماه در همایش آیین نامه تاسیس مراکز مشاوره پرستاری رفسنجان اظهار کرد: برنامه عملیاتی حوزه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از سوی وزارتخانه ابلاغ شد و مکلف شدیم این برنامه را اجرا کنیم.

وی افزود: در ارزیابی عملکرد حوزه پرستاری که در دانشگاه انجام شد، این حوزه در 9 ماه امسال رتبه نخست را کسب کرد که نتیجه تلاش مدیران پرستاری بیمارستانها و عزیزان پرستار می باشد.

وی با بیان اینکه برای برنامه عملیاتی حوزه پرستاری یک هدف کلی، 3 هدف کمی، 15 برنامه و 60 فعالیت تعیین شده بود، اظهار کرد: هدف کلی دسترسی آحاد جامعه به مراقبتهای ایمن و با کیفیت و هدف های کمی، توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل بود که در این راستا در مرحله نخست مراکز مشاوره را در سطح شهر رفسنجان شناسایی کردیم.

مسئول دفتر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: مرکز مشاوره باب الحوائج به صورت فعال در رفسنجان مشغول بود و تصمیم گرفتیم تعداد مراکز مشاوره را در سطح شهر افزایش دهیم و اکنون نیز 3 مرکز مشاوره امداد، شفا و سلامت به صورت فعال فعالیت می کنند و یک مرکز نیز موافقت اصولی آن انجام و ظرف یکسال آینده آغاز بکار کند.

کریمی با اشاره به ابلاغ آیین نامه مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل، بیان کرد: به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت شهر می توان مجوز یک مرکز مشاوره را اخذ کرد ضمن اینکه شهرهای با کمتر از 50 هزار نفر تا دو مرکز مشاوره می توانند داشته باشند.

وی با اظهار اینکه در مرحله بعد دستورالعمل تاسیس واحد مراقبت در منزل در بیمارستانها ابلاغ شد، افزود: در این راستا در هر مرکز واحدی را با عنوان مراقبت در منزل مشخص کردیم که این واحدها میزان رضایتمندی بیمار از مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل را دریافت کنند، ضمن اینکه درباره تعرفه خدمات پرستاری در منزل در سال جدید تعرفه جدید مراقبت در منزل اعلام می شود.

مسئول دفتر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در خصوص صلاحیت حرفه ای پرستاران اظهار کرد: پرستاری، حرفه ای مراقبت محور است و اگر در زمینه مراقبت کوچکترین سهل انگاری اتفاق بیفتد سلامت بیمار به خطر می افتد، سلامت بیمار سلامت جامعه است، در برخی کشورها ابزاری برای شایستگی کارکنان پرستاری وجود دارد در ایران هم امسال این تجربه کسب شده و به صورت اعطای صلاحیت حرفه ای انجام می شود.

کریمی با بیان اینکه سامانه صلاحیت حرفه ای پرستاران از سال آینده آغاز بکار می کند، تصریح کرد: در خصوص صلاحیت حرفه ای پرستاران هر 5 سال گواهی آن نیاز به تمدید است و طی 5 سال آینده همه پرستاران باید دارای گواهی صلاحیت حرفه ای باشند.

وی در ادامه ابراز داشت: شاخص های ملی پرستاری به همه بیمارستانها ابلاغ شده و این شاخص های دهگانه را به صورت ماهانه بیمارستانها به ما ابلاغ می کنند و در پایان هر سال به صورت مبانگین کشوری هر شاخص را اعلام می کنند.

مسئول دفتر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از جمله این شاخص ها را نسبت کادر پرستار حرفه ای به تخت موجود، نسبت کادر پرستاری مرد به کل کادر پرستاری، نسبت پرستار حرفه ای شاغل در اورژانس بیمارستان به کل مراجعین اورژانس، میزان رضایت بیماران از مراقبتهای پرستاری، میزان اثربخشی آموزش پرستار به بیمار برشمرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: