• دوشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9512-1985-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : تولیدی

در گفت و گوی تفصیلی ایسنا با استاندار کرمان:

از تغییر الگوی کشت پسته و مهار ریزگردهای جازموریان تا انتخابات 96

استاندار کرمان گفت: دولت در برنامه توسعه ششم مصوب کرد که مالچ رایگان به اداره کل منابع طبیعی ارائه دهد و 16 هزار هکتار از زمین‌های این منطقه در برنامه‌ای پنج ساله مالچ پاشی و همچنین گیاهان مستعد ارائه شود تا بتوانیم ریزگردها را متوقف کنیم.

به گزارش ایسنا کرمان با توجه به داشتن 5 اثر ثبت جهانی و بیش از 700 اثر ثبت ملی یکی از پنج شهر تاریخی ایران است. ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد.

در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، در اثر زلزلهٔ شدیدی که شهر بم و حومهٔ آن را تحت تأثیر قرار داد، ارگ بم تقریباً به طور کامل از بین رفت  این مجموعه با ارزش تاریخی در حال بازسازی و تحکیم سازیست امید است که برای سالهای طولانی استوار و پایدار باشد و گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط جهان گرد هم آورد این شهر از لحاظ تولید و کیفیت خرما در جهان از  محبوبت خاصی برخوردار است.

مجمتع گل گهر سیرجان یکی از مهمترین و بزرگترین صنایع استان است. کشاورزی و محصول پسته این استان نه تنها در ایران بلکه در جهان شهرت بسیاری دارد به طوری که با وجود تولید انبوه و بالابودن سطح زیر کشت این محصول در کشور آمریکا همچنان پسته ایران به دلیل طعم منحصر بفرد خود بیشترین طرفدار را در جهان دارد و از اقبال عمومی بسیاری برخوردار است. آنچه در سالهای اخیر این استان را با مشکل مواجه کرده است وجود ریزگردها در دو حوزه جازموریان و شرق استان کرمان است که با وجود بارندگیهای اخیر و اجرای دوباره عملیات متوقف شده مالچ پاشی امید می رود که در سال آینده مشکل آلودگی هوای کرمان برطرف شود.

استان کرمان یکی از سه استانیست که به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است که در این باره بسیار موفق عمل کرده است و توانسته است در اجرای پروژه‌های اقتصادی و جذب سرمایه گذاران گام‌های مثبت و شایسته ای بردارد.

آنچه در پی می آید گفتگوی تفصیلی با علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان تحصیلکرده کارشناسی علوم اقتصادی و بازرگانی از دانشگاه باهنر کرمان است که در دفتر ایسنا با حضور مدیر عامل و خبرنگاران ایسنا صورت گرفت.

در ادامه می خوانیم:

خبرنگار: مهمترین اقدامات انجام شده شما در سه سال اخیر در زمینه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری و مطرح شدن این استان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی است در ارتباط با این طرح مهم اقتصادی بیشتر توضیح دهید و بفرمایید که این طرح به چه اندازه در این سالها موفق بوده و به توسعه استان کمک کرده است.

استاندار: پایلوت اقتصادی از آنجا مطرح شد که اجرای پروژه‌های سرمایه گذاری در شهرستان‌ها به کندی پیش می رفت. وزیر محترم کشور پیشنهادی در این باره ارائه داد و درخواست کرد به منظور افزایش سرعت روند سرمایه گذاری و اجرای اقتصاد مقاومتی چند استان مسئولیت اجرایی آن را به عهده بگیرند.

ستاد اقتصاد مقاومتی طی حکمی به وزیر کشور که در واقع جانشین خود نیز هست، ابلاغ کرد سه استان را به عنوان پایلوت انتخاب کند که در این راستا استان کرمان نیز انتخاب شد و خوشبختانه توانستیم تا به امروز کارنامه درخشانی را با کسب مجوزهای سرمایه گذاری از خود به یادگار بگذاریم.

جلسات بسیار موفقی با حضور وزیر کشور، سرمایه گذاران، کارآفرینان در جهت پیشبرد و تسریع اهداف اقتصادی برگزار شد.

لازم به توضیح است در این باره هر استان به صورت مجزا الگویی برای خود تعریف کرد و الگوی استان کرمان براساس مردمی کردن اقتصاد، پایه گذاری شد و ما توانستیم براساس این الگو مناطق هشت گانه یا موسسات 18 گانه را به وجود آوریم و مسئولیتهای موجود را به آنها واگذار کنیم.

به عقیده بنده توسعه باید توسط موسسات انجام شود. در دنیا نیز چنین الگویی وجود دارد که در آن شرکت‌هایی تحت عنوان توسعه گرای مرکز پیرامونی فعالیت می کنند. برای نمونه شخصی که معدن دارد، باید محیط پیرامون خود را نیز توسعه دهد و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم. خوشبختانه 18 نفر در مجموعه ما چنین مسئولیتی را بر عهده گرفته اند که به توسعه استان کمک می کنند.

هدف این موسسات آن است که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی آن منطقه با مشارکت مردم و ایجاد اعتماد بین مردم و دولت به عنوان پیشروان اقتصادی حرکت کنند. ما در این زمینه توانستیم موافقتنامه‌هایی را بین استانداری و موسسه مربوطه امضاء کنیم که این امر از مهرماه 1393 تحقق یافت  و در کل استان 18 موسسه مسئولیت را پذیرفتند و اقدامات لازم را انجام دادند که تحت عنوان معین اقتصاد مقاومتی در منطقه مطرح هستند.

در جدول ذیل مشاهده می شود.

لازم به توضیح است که ما طرح یک دولت شیشه ای را مطرح کردیم به بیان دیگر باید تمام فعالیتهای مربوط به دستگاه‌های دولتی کاملا شفاف باشد و این وضوح حاصل نمی شود مگر با حضور خبرنگاران و صاحبنظران در جلساتی که اقدامات و فعالیتها در آن به صورت کامل بیان می شود.

پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان کرمان که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب گردیده است 429 پروژه است که از این تعداد 156 پروژه برش استانی پروژه‌های ملی با 69.15 درصد پیشرفت فیزیکی، 141 پروژه پیشنهادی دستگاه اجرایی با 71.65 درصد پیشرفت فیزیکی  و 132 پروژه مربوط به پروژه‌های بخش خصوصی با 42.97 درصد پیشرفت فیزیکی مرتبط با دستگاه (طرح مثلث توسعه استان) است. جمع کل پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان 429 پروژه است که به صورت متوسط کل پروژه‌ها 62 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مثلث توسعه اقتصادی یعنی انسجام بخشی به ارکان حکومت در امر توسعه. این مدل با حضور نمایندگان،  کارگزاران سرمایه گذاران و کارآفرینان صورت گرفت و ائمه جمعه به عنوان ناظر مثلث توسعه بودند، تا موازی کاری با دستگاه‌های دولتی انجام نشود و در تقابل با هم نباشند، بلکه یک کار مفید اقتصادی صورت بگیرد و توفیقات خوبی در راستای هم افزایی و همگرایی در استان کرمان به وجود بیاید.

 در کنار تمام کارهای انجام شده در استان کرمان آنچه  قابل ملاحظه و آثار آن قابل مشاهده است واگذاری مدیریت توسعه استان به موسسات غیر دولتی در بخش اقتصاد مقاومتی است. در واقع ما با نظام اداری 100 ساله‌ای روبرو هستیم که در آن دولت‌ها برای توسعه زیرساخت‌هایی همانند آب، برق، گاز و جاده به روی کار می آیند اما متاسفانه توسعه مردم در آن به فراموشی سپرده می شود. در این راستا ما در نظر گرفتیم برای سرعت بخشیدن به روند توسعه بخشی از مسوولیتها به بخش غیر دولتی واگذار شود، که این اتفاق مبارک در مهر ماه سال 1393 در شهرستان قلعه گنج که شهرستان شناخته شده ای در حوزه فقر و محرومیت است، مطرح شد و مسئولیت آن را به موسسه بنیاد مستضعفان واگذار شد و این موسسه توانست این پیشنهاد را به خوبی اجرا کند. در واقع این موافقتنامه بین استاندار، دولت، معاون توسعه روستایی، ریاست جمهوری و آقای سعیدی کیا ‌(رئیس بنیاد مستضعفان) امضا شد و کار توسعه با همکاری فرماندار،  امام جمعه و نماینده مجلس انجام گرفت. که ما حصل این حرکت شکوفایی در حوزه های فرهنگ، امنیت، اقتصادی و اجتماعی بود. ما خرسندیم که 70 درصد شاخص امنیت در شهرستان بهبود یافت و مردم شان و منزلت اجتماعی پیدا کردند و به قلعه گنجی بودن خود زین پس افتخار می کنند. از سوی دیگر میزان مشارکت مردمی در صندوق‌های خرد روستایی از رشد چشمگیر و قابل توجهی برخوردار شد و در 60 روستا این صندوق‌ها به همت بنیاد مستضعفان و با پول‌های اندک مردم تشکیل شد و خوشبختانه تا به امروز معوقه ای نیز نداشته اند.

شهرستانی که تا  پیش از این گردشگر یا حتی مسئولی در آن حتی یک شب اقامت نداشت امروز به عنوان مقصد گردشگری  در ایران و جهان مطرح است و ما شاهد گردشگران اروپایی در هتلهای کپری آن هستیم.

همچنین ضریب امنیتی منطقه نیز افزایش پیدا کرده است و در حوزه دام،  افزایش بهره وری حوزه کشاورزی اقدامات بسیار مناسبی صورت گرفته است. قلعه گنج با وجود آب، خاک، هوا، معدن و سرمایه‌های اجتماعی فراوان مردم فقیری داشت،  بنابراین نیاز بود موسسه ای غیر دولتی بیاید و با قبول مسوولیت مدل توسعه را به عهده بگیرد.  بنابراین پس از موفقیت ایجاد شده در شهرستان قلعه گنج در راستای توسعه استان کرمان مدلی تعریف شد که در آن استان به 8 منطقه جغرافیایی اقتصادی تقسیم بندی شد و امروزه 18 موسسه مسوولیت معین اقتصاد مقاومتی را در 18 شهرستان پذیرفته است و بقیه موسسات را تشویق می‌کنیم که آنها نیز با همین الگو پیش بروند و در این راه از مشاوران داخلی و خارجی نیز برای توسعه منطقه‌ای شهرستان‌ها کمک بگیرند.

همچنین ما در بخش میراث فرهنگی توانستیم اقدامات شایسته ای را انجام دهیم. هم اکنون 25 اثر باستانی بدون پول دولت در حال بازسازی است، که در این باره می توانیم به بازار بزرگ کرمان اشاره کنیم که بعد از حمام گنجعلی خان از اهمیت بسیاری برخوردار است.  در حوزه های فولاد، مس و معادن سرمایه گذاری خوبی انجام شده است. ما توانستیم زنجیره ارزش فولاد را در استان کرمان تکمیل کنیم تا از خام فروشی جلوگیری شود. همچنین خط تولید کامل فولاد  و 32 میلیون تن تولید کنستانتره در استان کرمان داریم. ما خرسندیم که قرار است قرارداد بزرگترین ریخته گری کشور بعد از فولاد مبارکه به نام گل گهر با سرمایه گذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلار با حضور آقای رئیس جمهور و سفرای کشور سرمایه گذار امضاء شود.

ما بعد از برجام توانستیم سه میلیارد دلار تامین مالی پروژه‌های اقتصادی را در استان کرمان انجام دهیم که این پروژه‌ها به صورت یوزانس دو ساله، سه ساله، چهار ساله بوده که در واقع برخی از شرکتها علاقه مند هستند که کالای خود را ارسال یا تولید کنند و سپس پول آنرا بگیرند ونوعی از اعتبارات اسنادی است که در آن فروشنده ی کالا به خریدار مهلتی می دهد تا بتواند در این فاصله وجه اعتبار را بپردازد و همچنین فاینانس  یا به بیان دیگر تأمین منابع مالی موردنیاز اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و هم‌چنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت و وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتباردهندگان خارجی  بوده است. 

خبرنگار: متاسفانه امسال مشکل ریزگردها را در استان کرمان نیز داشتیم دولت در این باره چه اقدامات مفیدی انجام داده است و با توجه به خشکسالی ها و کم آبی های موجود در استان که بارزترین نمونه آن خشکی تالاب جازموریان است آیا به صلاح استان است که ما هنوز کشت پسته کرمان را داشته باشیم؟

استاندار: در حوزه ریزگرد دو کانون داریم که اولی مربوط به تالاب جازموریان و دیگری مربوط به ریگان و فهرج واقع در شرق استان است که در این منطقه  ۱۵۶ روز طوفان ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان را داریم لازم به ذکر است که خشکسالی قدمتی صد ساله دارد که در 30 ساله اخیر تشدید شده است. ما حتی قبل از انقلاب و احداث سد جیرفت نیز خشکسالی داشتیم. بنابراین نمی توان اظهار کرد که احداث سد دلیل خشکی صد در صدی تالاب جازموریان بوده است.

خوشبختانه اخیرا بارندگی خوبی در منطقه وجود داشت و 11 میلیارد متر مکعب آب در شش روز بارندگی حاصل شد و در حال حاضر جازموریان خشک نیست و امیدواریم که این امر موجب شود تا در حوزه جازموریان شاهد ریزگردهای کمتری باشیم. اما آنچه در سال‌های اخیر منجر به خشکی تالاب جازموریان و پایین آمدن سطح آب شده است احداث چاه‌های غیر مجازی است که در  اطراف تالاب زده شد که ما شاهد این مسئله در دریاچه ارومیه نیز هستیم. از سوی دیگر وجود طوفان‌های شنی در بخش شرقی استان به افزایش ریزگردها دامن می زند.

لازم به توضیح در محدوده  رستم آباد و غرب منطقه فهرج و ریگان مالچ پاشی انجام می شد که این اقدام می توانست کانون های تولید ریزگردها را مهار کند. اما متاسفانه در سال 1384 پروژه مالچ پاشی متوقف  و تجهیزات آن فروخته شد. در منطقه گنبکی کاشت نهال های سازگار با آب و هوای آن منطقه را داریم که توانسته است ریزگردهای آن محدوده را مهار کند. دولت در برنامه توسعه ششم مصوب کرد که مالچ رایگان به اداره کل منابع طبیعی ارائه دهد و 16 هزار هکتار از زمین‌های این منطقه در برنامه‌ای پنج ساله مالچ پاشی و همچنین گیاهان مستعد ارائه شوند تا بتوانیم ریزگردها را متوقف کنیم.

متاسفانه یکی از مشکلات اساسی کشاورزی کشور، نبود مدیریت واحد آب و خاک است. وزارت نیرو مدعی است که باید مهار آب صورت گیرد، این در حالی است که وزارت کشاورزی راغب به افزایش تولید محصولات خود است. در همین راستا ما در کرمان طرحی به عنوان همیاران آب با 17 مصوبه مطابق با قانون ارائه دادیم. ما توانسته‌ایم در این طرح تا حدی اختلاف نظرها را برطرف کنیم و به  نظرات واحدی برسیم. از سوی دیگر برای افزایش راندمان بخش کشاورزی تغییر الگوی کشت را پیشنهاد دادیم. در حال حاضر کشاورزان ما حتی پسته کاران به سمت کشت زعفران، عناب، گل محمدی و زرشک ترغیب شده اند تا در این راستا بتوان در مصرف آب صرفه جویی کرد و گیاهان با نیاز کم آبی جایگزین گیاهان با مصرف بالای آب همانند پسته شوند ‌ که خوشبختانه این الگو در حال گسترش  و مورد پذیرش  کشاورزان واقع شده است. در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی و مقابله با خشکسالی توانسته‌ایم صنایع گلخانه ای را در شمال و جنوب استان توسعه دهیم و آبیاری تحت فشار را به 40 هزار هکتار در سه سال اخیر برسانیم.

از دیگر مشکلاتی که در کشاورزی وجود دارد، عدم یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و وجود خرده مالکین است که در این باره توانستیم با همیاری مردم، ‌جمع کردن آنها در مساجد و متقاعد کردنشان و کمک و رهبری کارآفرینان بخش خصوصی 5000 هکتار را یکپارچه کنیم که 2000 هکتار از آن مربوط به محصولات زراعی است. همچنین از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته اصلاح قوانین مزاحمی بود که مسیر توسعه کشور را مسدود کرده است که ما توانستیم قوانین اصلاح شده پیشنهادی خود را ارائه دهیم. ما باید مطابق با منشور همدلی در فضای وحدت کار کنیم و اختلافات و دعواهای موجود را کنار بگذاریم و فعالان سیاسی ما اعم از اصولگرایان، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان همگام با هم در مسیر قانون اساسی به صورت عقلانی حرکت کنند بطوری که این حرکت منجر به توسعه استان شود.

خبرنگار: با توجه به اهمیت گردشگری بنای تاریخی بم در راستای بازسازی این پروژه عظیم ملی چه اقدامات مثبتی انجام شده است و امید می رود ما در چه بازه زمانی شاهد احیای کامل بم باشیم؟

استاندار: در دولت یازدهم گردشگری رشد 6 برابری داشته است. در سال 92 کل گردشگردان استان کرمان 7 هزار نفر بوده اند، این در حالی است که در سال 95 ما توانسته ایم 40 هزار نفر گردشگر خارجی را در استان جذب کنیم. لازم به توضیح است که بم در حال بازسازی است و در کنار آن دیگر آثار باستانی مهم نیز در حال تعمیر و آماده سازی برای گردشگردان است.

در حال حاضر بم قابل بازدید است. ما آثار تخریبی را تا حدی نگه داشته ایم و بخش دیگر آن نیز در حال مرمت و بازسازی است. به نظر می رسد که این امر نیاز به زمان زیادی داشته باشد. چرا که ما در حین بازسازی عملیات استحکام سازی را نیز انجام می دهیم و در این باره از مشاوران آلمانی نیز کمک گرفتیم که دیگر امکان تخریب مجدد آن در برابر حوادث طبیعی وجود نداشته باشد.

خبرنگار: باتوجه به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شورای شهر اقدامات صورت گرفته در استان در این راستا چیست و شما در سخنان خود به این نکته اشاره داشتید که انتخابات شورای شهر برای استانها مهمتر از ریاست جمهوری است به نظر شما اعضای شورای شهر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

استاندار: ستاد انتخابات استان‌ها تشکیل شده و شوراها آمادگی کامل را دارند. انتخابات شوراها بسیار مهم است، چرا که اعتبار شورای شهر استان کرمان نزدیک به دو برابر بودجه عمرانی استان ست. با توجه به اهمیت بودجه انتظار می رود که مردم نیز مشارکت خود را در این باره افزایش دهند و از افراد متعهد و متخصص در این باره استفاده شود، چرا که مشکلات زیست محیطی، امنیتی و معماری شهر تنها توسط گروهی از افراد متخصص و کاربلد برطرف می شود و باید بتوانند از منابعی که دولت در اختیار آنها می گذارد به صورت بهینه استفاده کنند.

قانون این اجازه را به مردم داده است که هر کسی بتواند کاندید شود. بر این اساس تعداد داوطلبان ما در شوراها بسیار زیاد هستند. از سویی این وظیفه فعالان سیاسی و نخبگان است که بتوانند لیستی از افراد نخبه و متخصص را به مردم معرفی کنند تا مردم بتوانند انتخاب شایسته ای را در این زمینه انجام دهند، چرا که دولت منابع مالی قابل توجهی را در اختیار آنها قرار می دهد و هیچگونه اعمال حاکمیتی بر آنها ندارد و بسیار مهم است که شهرداران از افراد شایسته‌ای انتخاب شوند و ما تمام سعی خود را می کنیم که بهترین فضا را برای حضور انتخاباتی سالم براساس قانون و با حضور افراد متخصص برگزار کنیم.

گفتگو از مرجان طاوسی، خبرنگار  ایسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: