• سه شنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-2290-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان:

تشکیل صنف فروشندگان سم در رفسنجان/ صادرات 23 هزار تن پسته از رفسنجان

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: انجمن صنف فروشندگان سم در رفسنجان برای نخستین بار تشکیل شده و 29 بازرس افتخاری دارد که نسبت به وضعیت واحدهای سم‌فروشی و تعیین‌تکلیف آنها و بررسی وضعیت مجتمع انبارها فعالیت و نظارت می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "حسین رضایی" ظهر امروز 17 اسفند ماه در جلسه کمیته نظارت بر نهاده‌های کشاورزی شهرستان رفسنجان اظهار کرد: تا 10 بهمن ماه امسال 622 ساعت دمای بین صفر تا هفت درجه داشتیم و 259 ساعت دمای زیر صفر داشتیم که این مقدار هم جای امیدواری دارد و 384 ساعت دمای بالای 18 درجه داشتیم که دمای بالای 18 درجه اثر منفی دارد.

وی افزود: سرمای مورد نیاز ارقام کله‌قوچی و احمدآقایی پسته 600 ساعت است که تأمین شده، رقم فندقی 800 ساعت و اکبری یک‌هزار و 200 ساعت سرما نیاز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان بیان کرد: امسال تاکنون 23 هزار تن پسته از گمرک رفسنجان صادر شده و با وجود صادرات پسته از سایر نقاط کشور تاکنون 100 هزار تن پسته از کشور خارج شده است.

رضایی با اظهار اینکه مصرف پسته داخل کشور 20 هزار تن می باشد، تصریح کرد: امیدواریم برای نخستین سال موجودی انبارها به صفر برسد، ضمن اینکه موجودی پسته در شهرستان‌های رفسنجان و انار 15 هزار تن است.

وی خاطرنشان کرد: انجمن صنف فروشندگان سم در رفسنجان برای نخستین بار تشکیل شده و 29 بازرس افتخاری دارد که نسبت به وضعیت واحدهای سم‌فروشی و تعیین‌تکلیف آنها و بررسی وضعیت مجتمع انبارها فعالیت و نظارت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان ممنوعیت استفاده از سم کلروپیریفوس برای ارقام پسته را یادآور شد و اضافه کرد: 105 واحد سم‌فروشی در شهرستان دارای مجوز فعالیت هستند که ضرورت دارد نسبت به ابلاغ ممنوعیت استفاده از این نوع سم همکاری لازم را داشته باشند.

انتقال انبارهای سم فروشی رفسنجان به خارج از شهر

فرماندار رفسنجان نیز در این جلسه گفت: انبارهای سم‌فروشی در رفسنجان باید به خارج از شهر انتقال یابد و ضررت دارد مجتمع انبارهای سموم ایجاد گردد و در این زمینه همکاری سم‌فروشان لازم است.

حمید ملانوری تصریح کرد: ورود سم کلروپیریفوس با توجه به اینکه ممنوعیت استفاده از آن ابلاغ شده است باید کنترل شود و آمار همین میزان سمی که در واحدهای سم‌فروشی است گرفته شود.

وی بیان کرد: طی یک‌ هفته آمار سموم موجود با نام مذکور در بازار گرفته و اعلام شود تا در یک دوره زمانی دیگر این سم به شهرستان وارد نشود و از طریق مروّجان کشاورزی به کشاورزان تذکرات لازم داده شود که نسبت به خرید این نوع سم اقدام نکنند.

وی خاطرنشان کرد: 105 واحد سم‌فروشی در شهرستان رفسنجان فعالیت می کنند.

فرماندار رفسنجان همچنین از کاهش مصرف سموم در شهرستان خبر داد و اضافه کرد: بر اساس آمار، طی سال‌های گذشته بین 600 تا 800 تن سم در سال مصرف داشتیم که این میزان را با نظارت‌ و ترویج مهندسان کشاورزی کاهش دادیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: