• دوشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-1990-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان خبر داد:

آزاد سازی 36 هکتار از اراضی ملی در رفسنجان/ ذخیره سازی 26 میلیون متر مکعب آب در بندهای خاکی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان با بیان اینکه سه وظیفه مهم منابع طبیعی شامل حفظ، احیا و بهره برداری است، گفت: در بخش حفاظت گشت یگان حفاظت این اداره گشت های شبانه روزی را انجام می دهد و در این راستا امسال 36 هکتار از اراضی ملی که توسط متخلفان تصرف شده بود از ید آنها خارج و به دولت بازگردانده شد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "مسعود حیدری پور" عصر امروز 16 اسفند ماه در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار کرد: در طول هفته منابع طبیعی که از 15 اسفند ماه آغاز شده 2 هزار نهال از نوع سرو، آقاقیا، کاج و گونه های جنگلی به طور رایگان در دستگاهها و ادارت، مدارس و دانشگاهها در حال توزیع است.


وی افزود: مساحت کل شهرستان رفسنجان 830 هزار هکتار است که از این میزان، 770 هزار هکتار را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند و از این 770 هزار هکتار زمین، 56 هزار هکتار در اختیار مردم قرار دارد که از این میزان نیز 16 هزار هکتار به ساختمان و 40 هزار هکتار به باغ پسته تبدیل شده است.

وی ادامه داد: از 40 هزار هکتاری که به باغ پسته تبدیل شده و جزء اراضی ملی هستند و چون این اراضی منبع درآمد برخی افراد هستند بطوریکه از سالها پیش بر روی این زمین ها به پسته کاری مشغول هستند و این اراضی از چاههای مجاز آب، آبیاری می شوند لذا در صدد این هستیم که این اراضی تعیین تکلیف شده و سند برای آنها صادر شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان ابراز کرد: تاکنون برای 19 هزار هکتار از این اراضی سند مالکیت صادر شده و برای بقیه نیز منتظر قانونی از طرف مجلس هستیم تا آنها نیز تعیین تکلیف شوند.

حیدری پور با بیان اینکه سه وظیفه مهم منابع طبیعی شامل حفظ، احیا و بهره برداری است، گفت: در بخش حفاظت گشت یگان حفاظت این اداره گشت های شبانه روزی را انجام می دهد و در این راستا امسال 36 هکتار از اراضی ملی که توسط متخلفان تصرف شده بود از ید آنها خارج و به دولت بازگردانده شد.

وی ادامه داد: معمولا در این تصرفات زمین ها، درختکاری انجام می شود که با متخلفان برخورد می نماییم و برای آنها پرونده تشکیل و به دادگستری ارجاع داده می شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان در ادامه اظهار کرد: در حوزه آبخیزداری بیش از 236 بند خاکی، گابیون و خشکه چین در قالب 3 میلیون و 200 هکتار عملیات خاکی در این شهرستان اجرا کردیم تا در مواقع بحران و ورود سیلاب کنترل این آبها در دست باشد.

حیدری پور با بیان اینکه در مجموع این بندهای خاکی بیش از 26 میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره آب دارند، افزود: در بارندگی های اخیر همه این بندهای خاکی پر شدند.

وی به حوزه مراتع اشاره و گفت: 413 هزار و 610 هکتار مرتع در شهرستان رفسنجان وجود دارد که اغلب در ارتفاعات و سرچشمه و راویز و .... وجود دارند که ظرفیت ورود دام به این مرتع ها 95 هزار و 500 رأس است اما در حال حاضر بیش از ظرفیت یعنی 200 هزار رأس وارد این مرتع ها می شود.


وی اظهار کرد: بیش از 19 هزار تن علوفه در این مراتع طی 100 روز تولید می شود ضمن اینکه از دامهای در این مراتع سالانه بیش از 9 هزار و 555 تن گوشت تولید و به بازار عرضه می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان تصریح کرد: 191 سامانه مرتعی را ممیزی کردیم و برای  1312 گروه دامدار و مرتعدار حدود 4 تا 5 هزار مرتعدار، مشخص شده که در کدام سامانه دام های خود را برای چرا ببرند.

حیدری پور خاطرنشان کرد: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با همکاری مرتعداران در عرصه منابع طبیعی که می بایست 100 هکتار از مراتع گونه های گیاهی و گیاهان دارویی در رفسنجان کاشته شود 200 هکتار کاشته شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان با بیان اینکه امسال عملیات اصلاح برای بیش از 10 هزار هکتار سامانه مرتعی در رفسنجان انجام شده است، خاطرنشان کرد: در بخش جنگلی نیز از سال 1340 تاکنون برای بیابان زدایی و تثبیت شن، 17 هزار تاغ کاشته شده که نقش مهمی در این حوزه انجام می دهند.

وی در پایان تصریح کرد: در راستای فرهنگ سازی و حفظ منابع طبیعی برنامه های مختلفی از جمله اجرای مدرسه طبیعت برای دانش آموزان، ایجاد بنیاد خیریه توسعه منابع طبیعی، کلاسهای اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی، مدیریت چرای دام، جنگل کاری و دیگر برنامه ها در حال انجام است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: