• شنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-690-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس:

مخالف انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود هستیم/اقدام کارشناسی برای تقسیم استان کرمان تاکنون صورت نگرفته است

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: ضرورت تقسیم برای استان کرمان از سال های قبل وجود داشته و باید اتفاق بیفتد اما باید کار از جایی آغاز شده و به حوزه نمایندگان برسد که تاکنون هر کس بحث تقسیم استان را پیگیری کرده، پیگیری شخصی بوده و تا این لحظه اقدام مثبت و کارشناسی صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "یحیی کمالی پور" شامگاه هفتم اسفندماه در نشست خبری در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های استان کرمان با اشاره به مشکلات آب استان کرمان اظهار کرد: مشکل آب، اختصاص به استان کرمان ندارد و مشکل همه کشور است.

وی افزود: انتقال آب از دریای عمان به مرکز و شمال استان کرمان مطرح بوده که مقبول است و در نشست اخیر مجمع نمایندگان استان با معاون اول رییس جمهور قرار شد سریعترین پروژه مطالعه و اجرایی شود تا معضل آب مرکز و شمال استان حل شود.

کمالی پور تصریح کرد: باید برای حل مشکل آب استان کرمان دنبال منابع آبی پایدار باشیم و تنها منبع پایدار، طرح انتقال آب از دریای عمان است.

وی با اشاره به بحث هایی که درباره انتقال از سرشاخه های هلیل رود به کرمان مطرح می شود، بیان کرد: در شهرستان رابر که قرار است سد صفارود تشکیل و آب آن به کرمان منتقل شود، تا قبل از بارندگی های اخیر با تانکر آبرسانی به مردم می شد و آبی وجود ندارد که بخواهیم از این منطقه منتقل کنیم و باید با ساز و کار مناسب برای انتقال آب کار کنیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دنبال حل مشکل باشیم، بحث انتقال آب همان است که گفتیم و کارهای صورت گرفته، با کار کارشناسی قابل حل است که قرار شد تیم کارشناسی مجرب یک بار دیگر انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود را مورد ارزیابی قرار دهند و اگر نتیجه این باشد که مشکل استان نجات می یابد، نظر کارشناسی را می پذیریم و در غیر این صورت مسوولان استان باید در عملکرد خود بازنگری کرده و نگاه دیگری به حل مشکل آب داشته باشند.

وی افزود: من مخالف انتقال آب از سرشاخه های هلیل هستم و بارها در مجلس و رسانه ها اعلام کرده ام و با این طرح موافق نیستم به این شرط که کارشناسان مربوطه من را قانع کنند و در این صورت به عنوان نماینده مردم، آنها را قانع خواهم کرد.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان در ادامه درباره عملکرد استان در زمینه اقتصاد مقاومتی گفت: استان کرمان عملکرد قابل قبولی در این حوزه داشته و استاندار با ابتکارات و طرح های خود از جمله مثلث توسعه اقتصادی و معین های اقتصادی مناطق هشتگانه تا امروز توانسته حرفی برای گفتن داشته باشد و امروز استان کرمان به عنوان یک نمونه در سراسر کشور کارنامه درخشانی دارد که به همه زحمتکشان این عرصه خسته نباشید می گوییم.

وی افزود: کرمان الگویی برای استان های کشور شده و امیدواریم در سایه تلاش همه مسوولان، مردم شاهد تحقق منویات مقام معظم رهبری به صورت بارز در شعار سال باشند.

کمالی پور در ادامه درباره تقسیم استان کرمان تصریح کرد: تقسیات کشوری نیاز به ساز و کار و کارشناسی دارد و آنچه که تا امروز داشته ایم، بیشتر در سخن، نشریات و جراید بوده و اقدام عملی در این حوزه صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اقدام عملی زمانی تلقی می شود که طرح مطالعاتی انجام، با نظر کارشناسان مربوطه تصویب، در مرحله بعد به تقسیمات کشوری ارائه و با تایید تقسیمات کشوری و ارائه به هیئت دولت، تصویب و به مجلس برود که هیچ کدام در مرحله عمل صورت تاکنون صورت نگرفته است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: این ضرورت برای استان کرمان از سال های قبل وجود داشته و باید اتفاق بیفتد اما باید کار از جایی آغاز شده و به حوزه نمایندگان برسد و تاکنون هر کس بحث تقسیم استان را پیگیری کرده، پیگیری شخصی بوده و تا این لحظه اقدام مثبت و کارشناسی صورت نگرفته است.

وی افزود: امیدواریم دولت به وظیفه خود عمل و بسترهای لازم را برای توسعه تشکیلاتی استان کرمان و تشکیل یک یا دو استان در کنار کرمان فراهم کرده و در این صورت نمایندگان در کنار هم قرار خواهند گرفت و کار را دنبال می کنند.

کمالی پور با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه انتخابیه اش اظهار کرد: 50 میلیارد تومان در بودجه امسال برای راه آهن جنوب در نظر گرفته شده است که یکی از خواسته های به حق مردم در سه دهه بود و کار اجرایی خط انتقال گاز به جنوب به زودی آغاز خواهد شد.

وی افزود: یک پرواز به جیرفت هم اکنون به سه پرواز در هفته افزایش یافته و 4 و نیم میلیارد تومان اعتبار در بودجه 96 برای روشنایی فرودگاه جیرفت مصوب شده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: 100 میلیارد تومان بودجه عمرانی جنوب استان کرمان مستقل شده است که اقدام بزرگی است و ما در این دوره مجوز دانشکده های بهداشت و پیراپزشکی را اخذ کرده ایم و در حوزه برق روستایی نیز معاون وزیر نیرو قول داده است تا پایان سال 96 روستای فاقد برق نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین در این مدت 40 روستا از آب آشامیدنی سالم برخوردار شده اند اما هنوز 160 روستای فاقد آب آشامیدنی سالم داریم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: