• شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9510-6884-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان خبر داد:

برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز در کرمان/تنها 10 درصد پهنه ها معدنی استان کرمان اکتشاف شده است

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان با اشاره به برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز از 26 تا 29 اردیبهشت ماه سال آینده در دانشکده فنی کرمان گفت: همه فرصت‌های سرمایه‌گذاری معادن استان به صورت واقعی و با کمک دانشگاه‌ها، سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان، اتاق، ستاد سرمایه گذاری، خانه معدن و سازمان نظام مهندسی کرمان، برای ارائه در این همایش جمع آوری شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "عباس جبالبارزی" در نشست بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری معادن روباز استان کرمان با اشاره به سیاست های کلی معادن گفت: در این حوزه ارتقا سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی با اولویت دادن به تامین کالای مورد نیاز صنایع داخلی کشور، صادرات مواد معدنی فرآوری شده، استفاده از موقعیت ویژه زمین شناسی ایران، گسترش همکاری‌های بین المللی علمی، فنی و اقتصادی برای جلب و جذب دانش و منابع امکانات داخلی و خارجی در زمینه اکتشافات معدنی، ایجاد واحدهای فرآوری و تبدیل مواد معدنی به موارد مصرفی عنوان شده است.

جبالبارزی افزود: در برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی هشت درصد برای کشور دیده شده که برای تحقق این مهم نیاز به 800 میلیارد دلار سرمایه گذاری است که این میزان حدود 160 میلیارد تومان در هر سال برآورد می شود.

وی ادامه داد: تقریبا 25 درصد منابع دولت در طرح های عمرانی هزینه می شود که البته همه آن هم در بخش صنعت و معدن نیست و این وضعیت نشان می دهد که در این بخش حتما باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بود زیرا منابع بانک ها نیز امکان تامین این سرمایه را ندارند.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان با بیان اینکه یکی از راههای جذب سرمایه گذاری استفاده از فرصت برگزاری چنین همایشی‌های ملی است، تصریح کرد: با وجود ذخایر معدنی بسیار زیاد در استان، تاکنون تنها 10 درصد پهنه ها اکتشاف شده ضمن آنکه سهم معدن در تولید ناخالص ملی 1.2 درصد است که این آمارها نشان می دهد در بخش معدن چندان کار نشده است.

جبالبارزی، با اشاره به مشکلات معادن افزود: در حوزه جذب سرمایه گذار برای معادن ضعف وجود دارد زیرا یک سرمایه‌گذاری زمان‌بر و گاهی اوقات زیان‌ده است و شاید اگر دولت جبران بخشی از این زیان ها را بپذیرد، روند سرمایه گذاری در معادن تسهیل شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان بیان کرد: پروانه بهره‌برداری از معادن یک سند رسمی است و قاعدتا باید به عنوان یک وثیقه از سوی بانک ها مورد پذیرش قرار گیرد اما متاسفانه وثایق معدنی را نمی پذیرند ضمن آنکه مشکل دیگر این است که دولت در اکتشاف تعهدی ندارد اما به محض اینکه اکتشافی در معادن صورت می گیرد حقوق معدنی را تعیین می کنند که به نظر بخش خصوصی مبلغ تعیین شده در این بخش زیاد است.

جبالبارزی، به موضوع معارضین معدن که افراد و دستگاه‌های بسیاری را شامل می شود، اشاره کرد و گفت: اگر سرمایه‌گذاران داخلی در معادن با این همه مشکل روبرو باشند ممکن است به جای سرمایه‌گذاری در معادن سرمایه خود را در بانک ها سپرده کنند.

وی با تاکید بر ایجاد جذابیت در فضای سرمایه گذاری استان بیان کرد: سرمایه گذاران خارجی نیز پیش از ورود به هر موضوعی آن را تحلیل و ارزیابی می کنند که باید این مشکلات پیگیری و رفع شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان ادامه داد: رشد صنعت وابسته به صنایع معدنی است و معدن هم یکی از پتانسیل‌ها و فرصت‌های بسیار خوب استان است که باید تلاش شود تا سرمایه گذاری در آن اتفاق بیفتد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: