• چهارشنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 959-190-5
  • خبرنگار : 9
  • منبع خبر : تولیدی

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس:

قدرت قیمت‌گذاری محصولات را از کشاورزان سلب کرده‌ایم/ تعطیلی بسیاری از مدارس روستایی منطقه

نماینده مردم بم، فهرج، نرماشیر و ریگان در مجلس گفت: نتوانستیم بازار خرما را تنظیم کنیم و به همین دلیل خرمای ما از قیمت پایینی برخوردار است و علت این است که در واقع قدرت قیمت گذاری را از کشاورزان مان سلب کرده ایم و قیمت را دلالان مشخص می کنند.

"حبیب اله نیکزادی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، اظهار کرد: متاسفانه در شهرستان های شرقی استان کرمان دچار بحران کم آبی شده و نتوانسته ایم در جهت صرفه جویی در مصرف آب، استفاده بهینه و کشت محصولاتی که نیاز به آب کمتری دارند، در جهت بهره وری بیشتر از آب قدم موثر برداریم.

وی افزود: اولین راهکار برای استفاده بهینه از آب و مدیریت صحیح، استفاده ازسیستم های مدرن آبیاری است و جهاد کشاورزی استان اعتبار 25 میلیارد تومانی جهت اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در شرق استان در نظر گرفته است.

نیکزادی تصریح کرد: مورد دیگربرای صرفه جویی، جایگزین کردن کشت های متراکم و گلخانه ای است که این روش باعث می شود آب و زمین کمتری استفاده کرده و محصول بیشتری تولید کنیم.

وی بیان کرد: برای تقویت سفره های آب زیرزمینی باید اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری را دنبال کنیم و مجبور هستیم برای جبران آبهایی که بی رویه برداشت میکنیم، بخشی را از طریق جمع آوری سیلاب های فصلی تامین کنیم.

نماینده شهرستان های شرقی استان کرمان در مجلس اظهار کرد: سد نساء بم در گذشته با تلاش مسئولین ساخته شده اما کشاورزان بهره کافی از این نعمت الهی را نمی برند و فقط گروه خاصی که در حاشیه سد نساء سکونت دارند، از آب سد استفاده می کنند.

وی ادامه داد: کانال های درجه 2، 3 و 4 توسط جهاد کشاورزی ساخته نشده و آب پشت سد در حال تبخیر شدن است و کشاورزان ما از طریق موتورپمپ ها آب های زیرزمینی را استحصال می کنند که با این روش ما در آینده دچار کم آبی خواهیم شد.

نیکزادی با بیان اینکه اگر مدیریت صحیحی در مصرف آب داشته باشیم، قطعا کشاورزی خوبی خواهیم داشت، گفت: اما کشاورزی ما تک محصولی است و امروز با توجه به ارزش آب، قیمت محصول برداشته شده از نخیلات و هزینه های جانبی، قیمت محصول هیچ توجیه اقتصادی ندارد و موظفیم در استفاده از آب صرفه جویی کرده و مازاد آن را در کشت های غیرباغی مانند جالیز، حنا، وسمه، گندم و ... استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سالانه 180 تا 200 هزار تن خرمای مضافتی در منطقه تولید می شود که به علت عدم سرمایه گذاری در طرح های صنایع تبدیلی، صنایع فراوری و بسته بندی، نتوانستیم بازار خرما را تنظیم کنیم و به همین دلیل خرمای ما از قیمت پایینی برخوردار است و علت این است که در واقع قدرت قیمت گذاری را از کشاورزان مان سلب کرده ایم و قیمت را دلالان مشخص می کنند و به نفع کشاورزان نیست.

نماینده بم ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس با ابراز امیدواری در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه اظهار کرد: از سرشاخه های درخت خرما، الیاف خرما، هسته و گرده آن هم می توان صنایع جدیدی ایجاد و اشتغال به وجود آورد.

وی گفت: شهرستان بم در قدیم از تولیدکنندگان شیر بوده و بیشترین شیر کارخانجات کرمان را فراهم می کرده اما متاسفانه نتوانستیم دامداری را به خوبی حفظ کنیم که در تلاش برای احیاء دامپروری در منطقه هستیم.

نیکزادی در ادامه با اشاره به اینکه به جز خودروسازی، صنعت دیگری در منطقه وجود ندارد، بیان کرد: حدود 12 هزار نفر نیروی انسانی در خودروسازی بم در حال کار هستند و با مذاکرات صورت گرفته و قول های مساعد خودروسازان، طی 10 سال آینده ظرفیت اشتغال نیروهای این صنعت را به 30 هزار نفر افزایش می دهند.
 
نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس در زمینه ایجاد صنایع بزرگ و کوچک گفت: به همه مردم و سرمایه گذاران خارج از کشور و بمی های خارج از بم اعلام کرده ایم که زیرساختهای اقتصادی از جمله راه آهن، فرودگاه، آب، برق و ... مهیاست و در صورت ورود سرمایه گذاران، خدمات لازم را ارائه می دهیم.

وی افزود: ما پیشنیه خوبی در صنایع روستایی مانند جاجیم بافی، گلیم بافی و قالی بافی داریم و درهر چهار شهرستان شرقی استان، مراکز آموزش فنی و حرفه ای یا در حال کار یا در حال راه اندازی هستند و می توان از این پتانسیل برای حرفه آموزی استفاده کرد.

نیکزادی با اشاره به پیگیری ایجاد سه ایستگاه در مسیر راه آهن کرمان – زاهدان در تهرود، فهرج و نرماشیر تصریح کرد: پیگیر هستیم راه آهن فهرج را به قطار چابهار به زاهدان از طریق ایرانشهر متصل کنیم و در صورتی که این اتفاق بیفتد، می توانیم ریگان را از بن بست خط ریلی خارج کنیم. ضمن اینکه از نظر اقتصادی و زمانی به نفع کشور است و حدود 300 کیلومتر مسیرمان نزدیک ترمی شود و در زمینه فرودگاهی، در حال رایزنی جهت راه اندازی پرواز بم - مشهد هستیم.

نماینده مردم شرق استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه در بحث بودجه توانستیم مصوبه خوبی برای منطقه بگیریم، اظهار کرد: امیدوارم قول هایی که وزیر بهداشت و درمان در سفرشان در شرق استان داده اند، عملی شود.

وی افزود: با توجه به اینکه 30 هزار بیمه شده تامین اجتماعی داریم، متاسفانه این سازمان هیچ برنامه ای برای احداث بیمارستانی که به شدت مورد نیاز شرق استان است، ندارد.

نیکزادی گفت: در بحث بهداشت و درمان معضلات زیادی در منطقه شرق استان کرمان داریم و مردم از وضعیت اسفناک درمان ناراضی اند و دچار کاستی هایی هستیم که امیدوارم با تغییر مدیریت علوم پزشکی بم این معضلات حل شوند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به قول مساعد مسئولین نسبت به ساخت بیمارستان ریگان و فهرج، مرمت ساختمان بیمارستان نرماشیر و بیمارستان 220 تختخوابی بم در سال های آتی وضعیت درمان ما به حد مناسب و قابل قبولی برسد و قول هایی که وزیر بهداشت و درمان در سفرشان در شرق استان داده اند، عملی شود.

نیکزادی ابراز کرد: در بحث گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان بم دارای چند اثر ثبت شده جهانی است اما درآمد ناچیزی از این بخش داریم و در تلاش هستیم که از فرصت ها استفاده کرده و مردم از این اقتصاد بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه امسال برای تعمیر ارگ قدیم 14 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، تصریح کرد: در بحث شن درمانی و برگزاری مسابقات آفرود، یک پایگاه را در فهرج ایجاد خواهیم کرد.

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس گفت: فضای فیزیکی خوبی در اختیار بهزیستی منطقه قرار دارد که استفاده اقتصادی از این اماکن نداریم و قرار است این فضا به یک مرکز آموزش جنوبشرق و مرکز بررسی بیماری های روحی و روانی تبدیل شود تا قابل استفاده بیشتر برای کل کشور باشد.

وی با اشاره به وجود مدارس کانکسی در شهرستان های شرقی استان کرمان گفت: متاسفانه بخاطر سیاست های غیرکارشناسی آموزش و پرورش خیلی از مدارس روستایی ما به علت کمبود معلم تعطیل شده اند و به علت عدم بضاعت مالی دانش آموزان و دوری راه، اکثر آنها مجبور به ترک تحصیل شدند.

نیکزادی در ارتباط با حوزه آموزش عالی گفت: بم باید به یک شهر تولید علم تبدیل شود زیرا باعث ایجاد پردیس دانشگاهی کشور در بم خواهد شد تا هم تولید علم داشته باشیم و قسمتی از اقتصاد پویا نشده را فعال کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: