• شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 958-5984-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

از ایده «معین‌ها» تا انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با مرد شماره یک استان کرمان:

کرمان؛ هر روز بهتر از دیروز

استاندار کرمان به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سال آینده اشاره و گفت: دولت قصد دخالت در انتخابات را ندارد، همانگونه که در انتخابات 7 اسفندماه سال 94 نیز یک انتخابات قانونی، بی طرفانه، آزاد و بانشاط برگزار کردیم و قطعا انتخابات سال آینده نیز این چنین خواهد بود.

"علیرضا رزم حسینی" در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرگزاری ایسنا، منطقه کویر، با اشاره به برخی از پروژه های عمرانی در حال اجرای شهر کرمان در دولت یازدهم گفت: همه پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در سطح شهر طبق برنامه زمانبندی و حتی برخی جلوتر از برنامه زمان بندی، در حال اجرا هستند.

وی درباره پروژه میدان آزادی کرمان و برخی صحبت‌ها پیرامون قرارداد این پروژه ادامه داد: براساس اطلاعات بنده، تنها قرارداد پروژه میدان آزادی تا مدتی پیش با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء منعقد نگردیده بود که در چند روز گذشته شواری شهر کرمان این قرارداد را منعقد نموده است، ضمن آنکه این امر سبب توقف کار نشده بود و هم اکنون این پروژه از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و به طوری که اگر مشکل خاصی رخ ندهد، 22 بهمن ماه سال جاری بخشی از این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

استاندار کرمان افزود: بخشی از خیابان استقلال بازگشایی شده است و در چند روز آینده قسمتی از خیابان بهمنیار نیز بازگشایی خواهد شد ضمن آنکه اکنون عملیات زیرزمینی این طرح آغاز شده است و بطور کل پیشرفت قابل توجهی در این مسیر صورت گرفته و اگر شورای شهر با همکاری شهرداری با جدیت کار را دنبال کند، در زمان مورد نظر این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

منابع تامین مالی پروژه‌های عمران شهری

وی به نحوه تامین مالی پروژه‌های عمرانی شهر کرمان اشاره و اظهار کرد: بخشی از منابع مالی این طرح ها به صورت نقدی، بخشی از طریق املاک شهرداری و بخشی از طریق دستگاه های مربوط به استانداری سرمایه گذاری و تامین مالی شده است و تاکنون نیز خوشبختانه مشکلی در این امر بوجود نیامده و حتی پیمانکار این پروژه‌ها نیز تاکنون ناراضی نبوده است.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان افزود: قطعا هرآنچه بتوانیم به موقع تامین مالی این پروژه ها را صورت دهیم، اتمام پروژه‌ها نیز با شتاب بیشتری انجام خواهد شد اما در عین حال در بازدیدهایی که به صورت مداوم از پروژه های عمرانی صورت داده ایم، مشاهده شده که پروژه ها در حال اجرا بوده و امیدواریم طبق برنامه زمانبندی به اتمام برسند.

رزم حسینی نقش همبستگی اعضای شورا در پیشبرد پروژه های عمرانی را تعیین کننده دانست، تصریح کرد: اکنون موسسه ای با حداقل پرداختی در کرمان حضور یافته تا بتوانیم پروژه های زیادی را اجرا نماییم، پس باید شورای شهر از این امر استقبال و حمایت‌های لازم را انجام دهد.

وضعیت فرودگاه کرمان

وی در ادامه به وضعیت فرودگاه کرمان اشاره و تشریح کرد: بر اساس سیاستی که شرکت فرودگاه های کشور اتخاذ کرده است، هم اکنون باند قدیم فرودگاه کرمان در حال تعمیر می باشد و توافقات برای احداث باند جدید نیز صورت گرفته و در تماسی که چند روز اخیر با مدیر عامل شرکت های فرودگاه های کشور داشته‌ایم، موافقت خود را مبنی بر احداث باند دوم فروگاه بین المللی کرمان اعلام نموده و مقرر شده که از پیمانکار تعمیر باند اول بر اساس قراردادی که دارد، احداث باند دوم فرودگاه کرمان را نیز برعهده بگیرد.

سال 97 پایان تشنگی برخی از مناطق استان

استاندار کرمان در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا به وضعیت آب استان کرمان اشاره و اذعان کرد: پروژه انتقال آب از خلیج فارس به کرمان از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار است و در چند هفته آینده بازدیدی از کارخانه شیرین سازی آب خواهیم  داشت و امیدواریم تا پایان سال 1397 این پروژه به بهره برداری و آب به استان کرمان منتقل شود.

وی ادامه داد: این حرکت باعث می گردد که مطالعات خط دوم انتقال آب از خلیج فارس نیز شروع شود و وزارت نیرو نیز موافقت خود با کلیات این طرح را اعلام نموده است تا بتوانیم در این راستا انتقال آب به شمال استان نیز داشته باشیم، ضمن آنکه مطالعات انتقال آب از دریای عمان به کرمان نیز پایان رسیده است و منتظر سرمایه گذار برای این خط انتقال آب به جنوب استان کرمان می باشیم.

رزم حسینی اضافه کرد: دولت اقدامات لازم در خصوص مطالعات و مجوزهای لازم برای انتقال آب در حوضه عمان را انجام داده است، و اگر شرکت‌های خصوصی پروژه انتقال آب دریای عمان را برعهده گیرند، دولت آب آنها را تضمین شده خریداری خواهد کرد.

مثلث توسعه اقتصادی و بهینه سازی سیستم اداری

وی در ادامه از طرح مثلث توسعه اقتصادی سخن گفت و عنوان کرد: در حوزه مثلث توسعه اقتصادی، موافقتنامه های متعددی در شهرستان های استان منعقد گردیده است، که مجوز بخشی از این موافقتنامه ها صادر و در حال اجرا می باشد و برخی نیازمند سرمایه گذاری جدید هستند.

DSC_3411.JPG

استاندار کرمان به گام دوم مثلث توسعه اقتصادی اشاره و اظهار کرد: گام دوم مثلث توسعه اقتصادی همزمان با تقسیم استان به مناطق هشتگانه اقتصادی آغاز شده که هم اکنون ترکیبی از گام اول و دوم طرح مثلث توسعه اقتصادی را پیش می بریم و هر دو مسیر را دنبال می کنیم به طوری که بخشی از این مسیر شرکت هایی که قرارداد آنها در قالب مثلث توسعه اقتصادی بوده و بخش دیگر آن معین ها؛ در حال مطالعه مناطق برای شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت های جدید برای سرمایه گذاری هستند.

تشریح معین ها

رزم حسینی با بیان این مطلب که ایده مناطق هشتگانه اقتصادی حدود سه سال پیش در یک منطقه مطرح شده بود، تصریح کرد: ایده این است که مدیریت شهرستان ها را به موسسات غیردولتی واگذار کنیم و در این راستا دولت و ادارات دولتی موظف به تامین زیرساخت ها و پشتیبانی لازم برای حضور فعال بخش خصوصی در مناطق را بر عهده دارند تا مدیریت غیردولتی که توانمندی و امکانات بهتری دارد در توسعه آن منطقه نقش آفرینی کند.

وی با تاکید براینکه این طرح توسعه می باشد و با پروژه های فقرزدایی فرق دارد، اظهار کرد: یکی از نتایج این طرح‌، محرومیت زدایی و فقرزدایی است، به گونه ای که این ایده ابتدا در شهرستان قلعه گنج اجرا گردید و به این نتیجه رسیدیم که این ایده می توان به کل استان تعمیم داده شود.

استاندار کرمان به پایلوت اقتصادی شدن استان کرمان و تقسیم بندی استان براساس نقشه های جغرافیایی و همگنی مناطق اشاره و تاکید کرد: این موسسات عرصه را برای موسسات خرد و کوچک تنگ نخواهند کرد بلکه زمینه ساز حضور سایر بخش های خصوصی در این مناطق هستند، بطوریکه اکنون در شهرستان قلعه گنج بنیاد مستضعفان فقط یک کارخانه احداث نموده و مابقی کارخانجات توسط سایر بخش های خصوصی احداث شده است ضمن آنکه همان یک کارخانه را نیز بنیاد مستضعفان آماده واگذاری به بخش خصوصی دارد.

وی پیشران حرکت توسعه ای در مناطق هشتگانه استان را از وظایف 12 موسسه خصوصی حضور یافته در این مناطق دانست و به ایسنا گفت: این 12 موسسه هزینه های مطالعاتی متقبل می شوند که ممکن است در توان بخش های خصوصی خرد نباشد و اگر بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری گردد این موسسات از آنها حمایت خواهند کند.

استاندار کرمان این ایده را در گسترش حضور بخش خصوصی مناسب دانست و تصریح کرد: هماهنگی بین معین ها از طریق سه معاونت استانداری صورت می گیرد و خوشبختانه هماهنگی بسیار خوبی نیز بین این مناطق و معاونت های استانداری حاکم است بطور مثال در این راستا از تمام سرمایه گذاران رابری که در خارج از استان ساکن بودند، برای هم اندیشی در راستای توسعه رابر دعوت به عمل آمده است.

وی با تاکید بر اینکه حضور و مشارکت گسترده مردم در حوزه اقتصادی از هداف غائی طرح مثلث توسعه اقتصادی است، عنوان کرد: جهت استمرار ایده معین ها و جلوگیری از توقف این طرح با تغییر دولت، باید تدابیری اتخاذ شود و بتوانیم یک نهاد قانونمند اقتصاد مقاومتی را در استان کرمان بودجود آوریم تا با تغییر مدیران استانی، کار تعطیل نگردد.

رزم حسینی در خصوص هدف گذاری برای سرمایه گذاری را اینگونه بیان کرد: مطالعات آمایش سرزمینی که صورت گرفته، همزمان با آن نیز مدیران معین های منطقه ای بر اساس ایده ها و تجربیات خود می توانند ظرفیت های این مناطق را شناسایی نمایند به گونه ای که معین ها و آمایش سرزمین هم پوشانی یکدیگر را دارند.

وی در خصوص چابک سازی دولت ابراز کرد: از اول انقلاب سیاست چابک سازی دولت در دستور کار همه دولت ها بود و در همه برنامه های توسعه کشور به آن تاکید شده است، به گونه ای که دولت کوچک سازی و تحول اداری بوجود آید، تا کار مردم روانتر انجام گیرد.

رزم حسینی به سخن خویش در خصوص کوچک سازی دولت در گام دوم مثلث توسعه اقتصادی اشاره و آن را اینگونه تشریح کرد: این سخن بنده، براساس سیاست های دولت بوده و سیاست دولت مبتنی بر این امر است که نظام اداری را روانتر نموده تا کار مردم سریعتر و به سهولت انجام گردد اما این به آن مفهوم نمی باشد که اجازه داده ایم که کادر نیروی اداری را کاهش داده و یا قصد آن را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه منتظر ابلاغیه دستور العمل شورای اداری در این خصوص می باشیم تا همگام با سیاست های دولت گام برداریم، ابراز کرد: در حال حاضر روال گذشته را ادامه می دهیم، اما بهینه سازی سیستم اداری در دستور کار استانداری کرمان و دولت تدبیر و امید می باشد و اگر سازمان مدیریت برنامه ریزی و سازمان استخدام کشوری دستورالعملی را ابلاغ نمایند، کرمان آن را اجرا خواهد کرد.

شیب بیکاری و اشتغال استان

استاندار کرمان آمارهای بیکاری اعلام شده در استان را دقیق ندانست، به ایسنا گفت: استاندارهای متفاوتی برای سنجش بیکاری وجود دارد، بطور مثال؛ برخی ها معتقدند که اگر فردی در هفته یک ساعت مشغول به کار باشد، شاغل محسوب می گردد، اما در هر صورت نسبت به سایر استان ها، استان کرمان در حوزه اشتغال از وضعیت مطلوب تری برخوردار می باشد.

DSC_3523.JPG

وی از وضعیت بیکاری استان ابراز نارضایتی کرد و افزود: درحوزه اشتغال باید فرصت های جدید بوجود آورده و در حوزه خود اشتغالی وضعیت مطلوب تر می باشد به طوری که تسهیلاتی که در سال گذشته به منظور خوداشتغالی پرداخت نموده ایم در سال جاری نیز در حال پرداخت هستیم و جویندگان کار اگر به این باور برسند که خود می توانند ایجاد شغل نمایند، در این زمینه امکانات مناسبی از جمله؛ تسهیلات صندوق کارآفرینی امید می تواند گام موثری در خود اشتغالی و رفع بیکاری در استان باشد، ضمن آنکه سازمان فنی و حرفه ای به جویندگان کار آموزش رایگان در سراسر استان نیز ارایه می دهد.

میزان بهره مندی استان کرمان در حوزه سرمایه گذاری خارجی

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا به سفر هیات‌های مختلف خارجی در دولت یازدهم به کشور و استان کرمان اشاره و ادامه داد:  استان کرمان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی در حوزه های مختاف برخوردار است که قابلیت سرمایه گذاری خارجی را در این استان فراهم می کند و همین امر سبب شده که با باز شدن فضای ارتباطی ایران با دنیا در دولت یازدهم، این ظرفیت ها معرفی و در نتیجه مراودت هایی با کشورهای اروپایی راحت تر صورت گیرد، به طور مثال در سفر اخیر ریاست جمهوری به ایتالیا، بخش قابل ملاحظه ای از موافقتنامه های صورت گرفته مربوط به فولاد کرمان بود و یا در بخش مس نیز موافقتنامه هایی صورت گرفته و اکنون نیز شرکت مس با اروپا در حال همکاری می باشند و اعلام آمادگی در حوزه مس کرده اند.

استاندار کرمان اضافه کرد: همچنین در بخش فناوری های جدید برای ارتقای بهره وری، صنعت مس در حال اجرای کارهایی بزرگی با کشورهای معتبر در این حوزه بوده،ضمن آنکه شرکت صنعتی گل گهر نیز مناقصه بزرگی را در حال برگزاری دارد که در آن چند شرکت اروپا حضور پیدا کرده اند و ظرف چند ماه آینده نتیجه آن اعلام می گردد. که این حجم سرمایه گذاری خوبی برای استان خواهد بود.

وی ابراز کرد: فروکروم در استان کرمان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که در این راستا یک شرکت چینی 100 میلیون دلار سرمایه گذاری نموده و کارخانه فروکروم در منطقه ویژه رفسنجان راه اندازی خواهد شد که تاکنون حدود 95 درصد پروژه پیشرفت داشته و فقط منتظر ایستگاه پمپ برق آن می‌باشیم تا افتتاح گردد، ضمنا در بحث سازمان یورو آسیای چین نیز، کشور چین حدود 150 میلیارد دلار برای کشورهای خاورمیانه در نظر گرفته، که در این راستا مذاکراتی با آنها داشته ایم و آنها نیز علاقمند سرمایه گذاری در استان کرمان بوده اند و استان پروژه های را به آنها معرفی نموده ایم که در حال مطالعه هستند.

رزم حسینی از حضور برخی از شرکت ها چینی ظرف یک ماه آینده برای انتخاب پروژه های سرمایه گذاری در استان کرمان خبر داد و عنوان کرد: شرایطی که اکنون توسط دولت تدبیر و امید در کشور بوجود آمده است بسیار امیدوار کننده بوده تا بتوانیم در حوزه سرمایه گذاری خارجی سرمایه های قابل ملاحظه ای را جذب کنیم.

توازن بین شمال و جنوب استان

استاندار کرمان با بیان اینکه برای توازن توسعه بین شمال و جنوب استان طرح های توسعه ای خود را از قلعه گنج در جنوبی ترین نقطه استان آغاز کرده، ابراز کرد: برای توسعه شهرستان رودبار جنوب، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء عهده دار آن شده که تا کنون اقدامات موثری در حوزه کشاورزی انجام داده است، همچنین احیا و اشتغال دامداری نیز در منطقه رودبار جنوب طرحی و در حال اجرا است.

وی اقدامات دو موسسه ای بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء در شهرستان های قلعه گنج و رودبار را موثر دانست و اذعان کرد: به دنبال توازن در همه بخش ها در سطح استان هستیم، ضمن آنکه باید اذعان کرد که توازن در حوزه زیرساخت ها بین شمال و جنوب وجود دارد و بیشتر حوزه اقتصاد محلی، خانوار و روستاها مورد تاکید است که امیدواریم موسسات بتوانند با مشارکت مردم و کمک های دولت سطح اقتصادی مردم را بهبود بخشند.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان، توازن بین مناطق را جزء سیاست های دولت تدبیر و امید دانست و افزود: ما نیز این سیاست را دنبال می کنیم و اگر توجه نمایید در می یابید که میزان اعتباراتی که به شهرهای جنوبی استان اختصاص داده شده است، بیشتر از شهرهای شمالی استان بوده این در حالی است که توزیع منابع براساس شاخص های جمعیتی، وسعت جغرافیایی و عقب افتادگی صورت می گیرد.

نمره دولت تدبیر و امید

وی با اشاره به اینکه بودجه دولتی اندک می باشد و باید از مشارکت مردمی و بخش خصوصی در راستای توسعه استان کمک گرفت، اظهار کرد: دکتر روحانی در شرایط بسیار سختی دولت یازدهم را تحویل گرفت، اما به توفیقات خوبی دست یافته که ازجمله آنها می توان به توافق هسته ای ایران اشاره کرد، بطوریکه هیچ کس اذعان نمی کند که برجام بد بوده و همه معتقدند، برجام یک روند خوب و مورد تایید مقام معظم رهبری است، اما رفع تحریم ها قطعا امری زمان بر خواهد بود.

رزم حسینی به توفیقات دولت در حوزه کنترل تورم اشاره و تصریح کرد: تورم بالای 40 درصد در سال 92 اکنون به 9.2 رسیده و رونق اقتصادی دولت در سال جاری، سبب گردش سرمایه در 7 هزار و 500 واحد تولیدی در سراسر کشور شده است که سهم استان کرمان یک هزار و 100 واحد در نظر گرفته شده است که تا کنون حدود 200 میلیارد تومان تزریق سرمایه صورت گرفته است.

وی به مشکلاتی که برخی از بنگاه های اقتصادی دچار شده اند اشاره و عنوان کرد: در این دولت اگر شرکت ها چک برگشتی داشته باشند، در کمیته رفع موانع تولید تصویب شده است که به آنها تسهیلات اعطا شود و همین اقدامات سبب شده امیدواری در کشور بوجود آید و کشور مسیر توسعه خود را پیدا کند.

استاندار کرمان با بیان اینکه کشور از نرخ رشد منفی 6.8 درصد در اقتصاد، امروز به مثبت 4.2 درصد طی سه سال گذشته رسیده است، بیان کرد: با توجه به امنیت حاکم بر کشور روند توسعه کشور ادامه پیدا می کند.

DSC_3453.JPG

میزان همراهی سیاسیون

وی در ادامه به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سال آینده اشاره و ادامه داد: دولت قصد دخالت در انتخابات را ندارد، همانگونه که در انتخابات 7 اسفندماه سال 94 نیز یک انتخابات قانونی، بی طرفانه، آزاد و بانشاط برگزار کردیم و قطعا انتخابات سال آینده نیز این چنین خواهد بود.

رزم حسینی از همراهی سیاسیون با خود طی سه سال گذشته خبر داد و به ایسنا گفت: فعالان سیاسیون استان در همه زمینه مشارکت دارند، بطوریکه در جلسات اقتصاد مقاومتی، هم اندیشی در حوزه فرهنگی و اجتماعی از همه سیاسیون دعوت بعمل می آید و معتقدم در انتخابات ریاست جمهوری نیز طبق قانون بی طرفی کامل، انتخاباتی آزاد برگزار خواهیم کرد و امیدوارم در انتخابات ریاست جمهوری نیز کارنامه قابل قبولی ارایه دهیم.

خبرهای خوش برای مردم استان

وی در ادامه پیرامون اتفاقات خوب دولت در استان کرمان در آینده نزدیک گفت: هر شهرستانی برنامه های خاص خودش را دارد، مثلا؛ در شهرستان رودبار جنوب در حوزه کشاورزی می توانیم بهره وری فوق العاده بالایی تا ابتدای سال آینده داشته باشیم و این جزء برنامه ها و اهداف ماست، ضمن آنکه در شهرستان جیرفت گازرسانی خواهیم داشت و منتظر سفر معاون اول ریاست جمهوری برای افتتاح آن می باشیم، به طوری که حدود 4 کار خوب برای جنوب استان در این سفر در نظر گرفته ایم.

رزم حسینی ادامه داد: در سفر معاون اول ریاست جمهور چند پروژه خوب در شهرهای شمالی استان افتتاح خواهیم کرد به طوری که در بخش انرژی تولید یک هزار و 500 مگا وات برق که از پیشرفت 60 تا 90 درصد برخوردارند، تا پایان سال بخش قابل ملاحظه ای از آن‌ها به بهره برداری خواهد رسید همچنین در حوزه تولید انرژی های نو در استان کرمان علاقمندان زیادی را به خود جذب نموده به گونه ای که شرکت های زیاد قراردادهایی در این زمینه منعقد نموده اند و منتظریم که عملیات اجرای آنها در تولید انرژی نو آغاز گردد.

وی اضافه کرد: در حوزه منابع آب، طرح همیاران آب به قوه خود دنبال می گردد و در آینده خبرهای این حوزه را اعلام خواهیم کرد.

استاندار کرمان در پایان از خبرگزاری ایسنا منطقه کویر که همواره در پوشش خبرها و تهیه گزارشات مفید همراه و همگام دولت در راستای توسعه استان بوده اند، صمیمانه تشکر کرد.

گفت‌وگو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: