• سه شنبه ۲۷ مهر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 957-6384-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

پای درد و دل مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان:

پیشرفته‌ترین پتروشیمی‌ کشور در پیچ و خم بروکراسی اداری/بهره‌برداری از پتروشیمی فجر کرمان تا سال 2022 میلادی

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان گفت: امیدواریم تا سال 2022 میلادی، مجتمع پتروشیمی فجر کرمان به عنوان پیشرفته ترین مجتمع پتروشیمی کشور به بهره برداری برسد.

"محمد عباسی" در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، منطقه کویر،
با بیان این مطلب که برای اولین بار در جنوب شرق کشور، با تدبیر و درایت استاندارمحترم کرمان در دولت تدبیر و امید بحث پتروشیمی رقم خورد، گفت: علی رغم همه مشکلات و دیدگاه هایی مبنی بر اینکه ایجاد پتروشیمی در کرمان غیر ممکن است، خوشبختانه مجتمع پتروشیمی فجر کرمان تا کنون با موفقیت پیش رفته است.

وی به تامین زیر ساخت ها اعم از تملک زمین، آب، برق و مهمترین آنها خوراک پتروشیمی اشاره و اظهار کرد: قابل ذکر است که برای تامین هر یک از این زیرساخت ها مسایل و مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها مرتفع  و برخی دیگر دردست اقدام می باشند.

منابع تامین آب پتروشیمی فجر کرمان

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان راهکاری که برای حل مشکل آب اتخاذ کرده اند را اینگونه عنوان کرد: نگاه ما به آب اصلاً به منابع زیر زمینی آب نیست و به عنوان یک منبع پایدار و قابل اطمینان به آب حاصل از تصفیه پساب شهری توجه داریم که در این راستا مذاکراتی با مدیر عامل آبفا کرمان در خصوص حتی جمع آوری و تصفیه فاضلاب کرمان صورت گرفته که کل فاضلاب کرمان را به پتروشیمی فجر کرمان واگذار نمایند و یا اینکه هر پیمانکاری این اقدام را انجام می‌دهد، پتروشیمی فجر کرمان آماده است که آب تصفیه آن را بطور کامل خریداری نماید، و درحال بزرگترین مشتری این آب، پتروشیمی فجرکرمان بوده و آن را تضمین شده خریداری می کند.

عباسی اظهار کرد: همچنین به دنبال آن هستیم تا با همکاری ومشارکت یک شرکت دیگر بحث انتقال و شیرین سازی آب دریای عمان را در دستور کار قرار دهیم، که معتقدیم این یک کار بزرگ ملی است و هم اکنون مذاکرات این طرح نیز در حال جریان است وامیدواریم این طرح به نتیجه برسد اما در مجموع مسئله تامین آب مجتمع پتروشیمی فجر کرمان اولویت کاری ما بوده و قابل حل است.

سهم مردم جنوب شرق کشور از اقتصاد نفت ملی

وی در خصوص بحث خوراک مجتمع پتروشیمی فجر کرمان نیز به ایسنا گفت: در آغاز پروژه به بهانه کمبود آب، خوراکی که اختصاص داده شده قابل ملاحظه نبود، اما پس از مطالعات فنی و اقتصادی طرح و اطمینان وزیر نفت از نحوه عملکرد و توان این پروژه به این دیدگاه و باور رسیدند که مدیریت اجرایی پتروشیمی فجر کرمان به نقاط بسیار محکم رسیده است، لذا ضمن رضایت ازعملکرد تیم اجرایی پروژه، دستور افزایش خوراک را صادر کردند.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان با گلایه از کندی تخصیص خوراک به این مجتمع، اذعان کرد: مجوز خوراک به میزان کمتر را قبلا دریافت نموده ایم، اما خوراک مورد نیاز مقیاس جدید طرح در دستورکار است و امیدواریم که مسئولین مربوطه، دستور وزیر نفت را مبنی بر افزایش خوراک را اجرا و هر چه زودتر این مجوز را صادر کنند.

وی یادآوری کرد: قرارداد تامین خوراک پتروشیمی فجر کرمان در مقیاس قبلی با شرکت ملی گاز منعقد شده است، اما امیدواریم بحث افزایش خوراک به زودی حل گردد.

عباسی با طرح این سوال که به چه بهانه ای مردم جنوب شرق کشور تاکنون از صنعت نفت بی بهره مانده اند؟ بیان کرد: به لحاظ آب های جاری درحال حاضر تمام ایران مشکل کمبود آب دارد و به اعتقاد ما استفاده از منابع زیر زمینی آب برای صنعت پرمصرفی مثل پتروشیمی خیانتی است به آیندگان. لذا تنها منابع آب مورد نیاز صنعت یا آب حاصل از تصفیه پساب شهری است و یا آب حاصل از شیرین سازی وانتقال آب دریا. و معتقدیم با این نگاه کرمان یکی ازمکان های با اهمیت برای ایجاد صنایع بزرگ خواهد بود

وی ادامه داد: اگر بنا به آب باشد، ما به آب دریای عمان و خلیج فارس نزدیکتر و ارجح تریم؛ متاسفانه خیلی از صنایع بزرگ داخل کشور ازمنابع زیر زمینی استفاده می کنند و سطح سفره های آب زیرزمینی بسیاری از استان های درون سرزمینی بسیار پایین است واصلا توی بوق و کرنا هم نمی کنند اما برای ما کرمانی ها همیشه بحث اصلی برای ندادن امتیازات این چنینی کمبود آب مطرح است.

جزییات پیشرفته ترین مجتمع پتروشیمی ایران

عباسی با بیان این مطلب که صنعت پتروشیمی یک صنعت اشتغال زا می باشد و درصورت راه اندازی مجتمع پتروشیمی که خود به تنهایی درکشور بی نظیر بوده و با تولید محصولات منحصر بفرد آن صدها کارخانه پایین دستی مربوطه را می توان ایجاد کرد، افزود: کاربرد این محصولات درتمامی صنایع مشهود است (بعضی ازگریدهای محصولات درصنایع پزشکی کاربرد خاص من جمله عدسی مصنوعی چشم، دریچه قلب وامثالهم دارند) و باید به این نکته مهم توجه کرد که صنعت پتروشیمی به سه  قسمت تقسیم می شود. صنایع بالا دستی، که معمولا حجم سنگین سرمایه گذاری لازم دارد و علی القاعده بخش خصوصی توان کمتری برای سرمایه گذاری در این بخش را دارد. دوم بخش میانی و یا ایجاد مواد اولیه لازم برای صنایع کوچک که می تواند زمینه را برای انواع کارخانجات پایین دستی آماده نماید و سوم صنایع کوچک که با سرمایه گذاری اندک می‌شود بهره بیشتر و اشتغال زیادتری بوجود آورد و طرح پتروشیمی فجرکرمان از جمله طرحهای بزرگی است که بخش خصوصی هم در صنعت بالا دستی وهم میانی بصورت یک مجتمع اقدام نموده وهم سرمایه گذاران آن برای ادامه کار در صنایع پایین دستی با همکاری سرمایه گذاران محلی در قالب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اعلام آمادگی کرده اند.

دلایل انتخاب کرمان برای احداث پتروشیمی

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان با اشاره به دلایل احداث پتروشیمی در کرمان، اظهار کرد: وجود صنایع خودروسازی در استان، آب وهوای کار در چهار فصل سال، داشتن دانشگاه های معتبر وامکان استفاده از نیروی انسانی مناسبتر، نزدیکی به بزرگترین بندرتجاری کشور واتصال جاده ای از طریق دو بزرگراه و خط ریلی به آن، قرار گرفتن در مسیر شمال وجنوب خط ریلی کشور (اتصال ریلی به پاکستان وهند)، نزدیکی به فرودگاه بین المللی، قرارگرفتن در مجاورت دوخط انتقال گاز طبیعی، مجاورت با نیروگاه 2000 مگاواتی سیکل ترکیبی و... از اهم عوامل برای ایجاد انگیزه در احداث چنین پروژه بزرگی در این منطقه می باشد.

وی افزود: یکی از معضلات تکنولوژی های لب دریا، خوردگی می باشد که کرمان با داشتن آب وهوای مناسب از این لحاظ  مزیت نسبی دارد و البته منکر مزایای ایجاد کارخانجات لب دریا نمی باشیم، اما به غیر از حمل و نقل ارزان و آب فراوان که آنهم چندان ارزان نیست، خیلی ارجحیتی برکرمان ندارند

عباسی جوانان کرمان را بسیار باهوش و با استعداد دانست و به خبرگزاری ایسنا گفت: باید مدنظر داشت که از لحاظ نیروی انسانی کرمان یکی از مناطق مستعد می باشد، به گونه ای که با داشتن چندین دانشگاه معتبر وآموزش چندین هزار دانشجو می تواند نقطه قابل اتکایی برای هر سرمایه گذاری باشد.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان یکی از بزرگترین مزیت های اجرای پتروشیمی در کرمان را حمایت مسئولین استان دانست و ادامه داد: استاندارمحترم کرمان و بعضی از مسئولان استانی از طرح واجرای مجتمع پتروشیمی در شهرستان کرمان استان همه جانبه حمایت وپشتیبانی کردند. به گونه ای که استاندار کرمان شخصا از روز اول تا کنون، نسبت به مساله پتروشیمی حساس و پیگیر بوده اند و این یک مزیت بزرگ است که سهامداران ما بایستی شاکر خدا باشند و با اجرای به موقع و راه اندازی به موقع بتوانند بخشی از زحمات ایشان را جبران نمایند.

وی همچنین عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخصوصا دکتر «محمدمهدی زاهدی» بسیار پیگیر و حمایت و همراهی نموده است و انتظارم این است که سایر نمایندگان نسبت به این طرح از خود حساسیت نشان دهند و اگر خواستار توسعه و پیشرفت کرمان هستند باید با تمام قوا در این زمینه مدد رسان باشند.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان، کرمان و جنوب شرق کشور را یکی از آخرین استان های که در صنعت پتروشیمی ورود پیدا کرده است، دانست و به خبرگزاری ایسنا تصریح کرد: در این مجتمع از مجموع پنج واحد تولیدی، تکنولوژی سه واحد آن برای اولین بار در ایران اجرا می گردد. در اولین واحد گازطبیعی به متانول و در واحد دوم متانول به اولفین تبدیل می گردد. تبدیل متانول به الفین تکنولوژی منحصربه فردی می باشد و درحال حاضر بعد ازآمریکا بعنوان صاحب تکنولوژی، چین تنها کشوری است که آن را اجرا نموده است و این موضوع افتخاری برای کرمان می باشد که یک صنعت نو و دانش روز دنیا برای اولین بار در کرمان اجرا می گرددو به عنوان یک الگو در کشور مطرح می باشد.

عباسی با اشاره به دیگر واحدهای پتروشیمی فجر کرمان عنوان کرد: سه محصول اصلی این مجتمع پلیمرهای EPDM (اتیلن پروپیلن دی ان منومر) ،EVA (اتیلن ، وینیل استات) وpp پلی پروپیلن می باشند که در حال حاضرتامین کنندگان دانش فنی تمامی واحدها مشخص شده اند به طوری که این شرکت ها از معتبرترین تامین کنندگان این نوع محصولات در دنیا می باشند.

وی با بیان اینکه مطالعات و بررسی های فنی و اقتصادی کل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان را یکی از شرکت های معتبر دنیا انجام داده است، ادامه داد: در بررسی های صورت گرفته تولیدات این مجتمع صرفه اقتصادی بالایی خواهند داشت و این امیدواری را ایجاد کرده است که در آینده جزء فروشندگان با کیفیت این نوع محصولات در منطقه باشیم .

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان نتایج و توفیقات پتروشیمی فجر کرمان را از نتایج اجرای برجام دانست و معتقد است: اگر برجامی نبود، امکان اتفاق این تکنولوژی درکرمان وجود نداشت و کرمانی ها این شانس را داشتند که زمانی ما وارد مذاکرات قراردادی شدیم، که جو عمومی و جهانی نسبتا مثبتی بود به گونه ای که توانستیم با معتبرترین دارندگان دانش فنی به توافق برسیم.

غیر ممکنی که ممکن شد

وی طرح پتروشیمی فجر کرمان را یک طرح بزرگ دانست وایجاد چنین طرحی را نیازمند همراهی وهمکاری همه مسئولان ومقامات کشوری و استانی دانست و با بیان اینکه توقع اینکه سرمایه گذار به تنهایی آن را اجرا نماید، نباید داشت، ابراز کرد: این طرح چهره کرمان را تغییر خواهد داد، از رسانه ها انتظار می رود بحث پتروشیمی را در کرمان بعنوان یک پتانسیل جدید که در حال شکل گرفتن می باشد را یک مطالبه عمومی بدانند وآن را تا به نتیجه رسیدن پیگیری نمایند تا ما همگی متعهد به اجرای آن باشیم.

عباسی پروژه پتروشیمی را یک کار غیر ممکنی که ممکن شد، اعلام و اذعان کرد: این کار با همت استاندا کرمان ، سهامداران، هیات مدیره پتروشیمی فجرو تیم اجرایی که توانستند یک کار بسیار مشکل را پیش ببرند و امیدوارم با همین همت در آینده نزدیک شاهد عملیات اجرایی پروژه وبهره برداری ازآن باشیم

سیستم اداری؛ جزام توسعه است

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان با اعتقاد به اینکه برای توسعه و پیشرفت، باید همه دست در دست یکدیگر نهیم، با گلایه مندی از سیستم بروکراسی اداری عنوان کرد: متاسفانه سیستم اداری کشور خوب نیست، بطور مثال وزیر نفت بیش از سه ماه پیش نسبت به تخصیص خوراک دستور داده است و نسبت به طرح بسیار با انگیزه برخورد نموده و گفتند «که نسبت به این طرح وتیم اجرایی آن بسیار امیدوار می باشم » این درحالی است که امروز مجوز تخصیص خوراک درکش وقوس اداری گیرکرده است.

عباسی با بیان اینکه بسیاری از صنایع کشور به دلایل بسیار جزیی متوقف شده اند،اشاره و تصریح کرد: سیستم های اداری بسیار محافظه کارانه رفتار می نمایند و این امر در اقتصاد بسیجی اصلا مناسب نیست به گونه ای که در کشوری که ادعای فرهنگ بسیجی دارد، ترس از موهومات خوب نمی باشد؛ بسیاری از ترس هایی که مسئولین اداری دارند، محافظه کارانه است و ترس واقعی نمی باشد و این خوب نیست.

وی چهارچوب اداری کشور را همگام با برنامه های توسعه ای و سیاست ها ندانست و به خبرگزاری ایسنا گفت: اگر کمی تامل در فرمایشات مقام معظم رهبری بخصوص در ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه نماییم، در می یابیم که یکی از دغدغه های ایشان نسبت به صنعت و اقتصاد می باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: اشتغالزایی ، بهبود مستمرفضای کسب وکار و تقویت ساختار رقابتی، بهره گیری از ظرفیت های موجود و... همگی نشان دهنده عزم جدی مقام معظم رهبری برای شکوفا سازی اقتصاد مقاومتی است ولی متاسفانه سیستم اداری ما به اعتقاد اینجانب با ترس موهومی و با احتیاط زیاد با مسائل برخورد می کنند واین چنین می شود که باید برای گرفتن ابتدایی‌ترین مجوزها روزها باید در انتظار بود و درنهایت هم با صدها تعهد و منت کشی چیزی که حقمان است بگیریم.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان ادامه داد: علی رغم 38 سال انواع تحریم ها و فشارها و تحریم های مضاعفی که طی چندین سال اخیر به این کشور وارد شد پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته ایم.

وی از تفویض اختیارات به استان ها و اینکه روند اداری  کشور را روانترو پیشرفته تر از وضع موجود می کند، سخن گفت و افزود: متاسفانه بسیاری از امضاهایی که در تهران صورت می گیرد، توسط افرادی صادر می شود که با کمترین اطلاعات بوده و در عین حال با اتلاف وقت زیادتر صورت می گیرد درحالیکه می‌شود مدیرکل استان ها که اشرافشان به مسایل و اقلیم استان بیشتر است انجام دهند که هم سرعت وهم  دقت درتصمیم گیری بیشتر خواهد شد.

پتروشیمی فجر کرمان حیران عشوه و ناز محیط زیست کشور

عباسی درباره دلایل کندی کار پتروشیکی فجر کرمان نیز گفت: پتروشیمی فجر کرمان تایید یه وزارت نفت و وزارت نیرو را درخصوص درکنترل بودن پروسه تولید وعدم آلایندگی آنها وآب مورد نیاز را دارد و هیچ فاکتور منفی مبنی بر عدم صدور مجوز زیست محیطی ندارد. اما هنوز در دستورکار کمیته ماده 2 محیط زیست قرارنگرفته است و امیدواریم درآینده نزدیک این مهم سرانجام گرفته ومجوز محیط زیست را دریافت کنیم.

وی اذعان کرد: از لحاظ جغرافیایی و سیاسی و اقتصادی، کرمان در یک موقعیت بسیار استثنایی می باشد. اکنون سه استان کشور به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی مطرح هستند که استان کرمان یکی از آن سه می باشد و چنین موقعیتی به راحتی بدست نمی آید و ادارات استان باید از این موقعیت نهایت استفاده را نمایند تا بتوانیم درحد نام کرمان وعظمت مردم کرمان پیشرفت کنیم و در این راستا باید پوسته شکنی کنیم و اگر چنین شود، کرمان مانند فنر جهش بزرگی در امر توسعه خواهد داشت.

کرمان درگاه ورودی آب به فلات مرکزی

وی کرمان را درگاه ورودی آب به فلات مرکزی کشور دانست و اظهار نمود: بنابراین سرمایه گذاری در انتقال آب به کرمان یک سرمایه گذاری بسیار باارزشی می باشد، مثلا تونل آب یک کار آگاهانه و با ارزشی بود که در حال انجام است و در آینده نیاز آب کرمان، یزد و مرکز کشور از طریق این تونل باید تامین گردد و اگر فقط  به وجه مزایای حق ترانزیت این انتقال آب توجه نماییم، برای کرمان به چه میزان می تواند باارزش باشد.

راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی فجر کرمان

وی به بحث منطقه ویژه اقتصادی فجر کرمان اشاره و ابراز کرد: طرح  این منطقه به منظورانتقال تکنولوژی، بالا بردن بهره وری، اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده برمحصولات پتروشیمی فجر درمجاورت کارخانه دیده شده است.

عباسی با بیان ایکه، منطقه ویژه اقتصادی فجر، یک منطقه ویژه اقتصادی خاص خواهد بود که شاید با توجه به الگویی که در نظر گرفته شده است، کم نظیر باشد، ادامه داد: درحال حاضر کلیات طرح به همراه همه پیش نیازهای آن تهیه و با حمایت مقام محترم استانداری کرمان برای شورای عالی مناطق آزاد ارسال شده است و امیدواریم دولت و مجلس نسبت به این طرح دیدگاه مثبتی داشته و بزودی شاهد اجرای آن باشیم

مدیرعامل مجتمع فجر کرمان با اشاره به سرمایه های سرگردان استان کرمان، عنوان کرد: کرمانی ها از وضع اقتصادی مطلوبی برخوردار می باشند، در این پروژه الگویی در مدیریت استفاده از سرمایه های سرگردان تعریف شده است که کلید شاخص این طرح استفاده از مدیران متخصص ومجرب برای ایجاد اقتصاد مولد در راستای اقتصاد مقاومتی می باشد. فعلاً در منطقه ویژه اقتصادی فجر کرمان ایجاد حداقل 40 صنعت پایین دستی پتروشیمی بررسی فنی اقتصادی شده که در صورت تصویب منطقه ویژه مطرح وآماده اجرا می باشد ضمن آنکه این طرح ها با سرمایه گذاری کم  بسیار اشتغال زا می‌باشند و حداقل هزاران نفر مشغول خواهند شد به گونه ای که کرمان، رفسنجان و اطراف کرمان به شدت تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

خبرهای خوش در راه است

وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی فجر کرمان در نوع خود ، یک موهبت و نعمت الهی است که مردم کرمان به آن دست یافته اند، تصریح کرد: این پروژه با توجه به حجم کاری ومیزان سرمایه گذاری بسیار پیچیده وبزرگ بوده ونیازمند صبر وبردباری برای اجرای آن می باشیم وبرای شروع کار باید تمامی مسائل با درایت وعلم حل وفصل گردد و تا زمانی که مطالعات و بررسی های مهندسی ما تمام نشود، شروع عملیات اجرایی آن امکان پذیر نخواهد بود و هرگونه عملیات پیش از آن حتما دوباره کاری خواهد بود.

عباسی با بیان این مطلب که بنا به گفته وزرای صنایع و نفت طرح پتروشیمی فجر کرمان درنوع خود بی نظیر می باشد و بنا به گفته کسانیکه با صنعت در ارتباط می باشند ما بسیار خوب تاکنون پیش رفته ایم، ابراز کرد: بر اساس قراردادهای منعقده، حداکثر بین 12 تا 18 ماه مطالعات و محاسبات مهندسی پتروشیمی به پایان می رسد، اما اطمینان می دهم که راهی که رفته ایم غیر قابل بازگشت بوده و حتما پتروشیمی فجر کرمان اجرا خواهد شد به این سبب که همه سهامداران این طرح اراده خود را بر این بنا نهاده اند، همچنین حمایت های استاندار حاکی از این امر می باشد.

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی فجر کرمان در برابر سوال اینکه آیا دانش فنی خریداری شده چینی است ؟اعلام کرد: همانطور که گفته شد تکنولوژی و دانش فنی به کاررفته در مجتمع به هیچ وجه چینی نمی باشد، فقط با یک شرکت مهندسی چینی، آنهم به این دلیل که تجربه اجرای 5 یا 6 واحد در چین، به عنوان پیمانکار مهندسی بوده، در حال مذاکره می باشیم.

وی اظهار کرد: سهامداران مجتمع شامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد بعنوان سهامدار اصلی ومجتمع صنعتی واقتصادی رفسنجان وشرکت توسعه نفت وگاز محمدیان بعنوان سهامداران این طرح می باشند و برای تامین منابع مالی از طریق صندوق  توسعه ملی اقدام شده است و با توجه به اقدامات صورت گرفته و نظر مساعد اولیه امکان تحقق این مورد وتامین مالی مورد نیاز از طریق صندوق بسیار زیاد می باشد.

وی با بیان اینکه  در دنیای امروز جایی برای تک روی نیست و معتقد هستیم که باید تیمی و یکپارچه حرکت و در بین همه افراد جامعه وحدت و هم فکری وجود داشته باشد، افزود: زمانی می توانیم کرمان را بزرگ کنیم که مردم و مسئولین این بزرگی را در ذهن خود داشته باشند و با همت و تدبیر و غیرتمندانه کارها را پیش برد، ضمن آنکه اپر بتوانیک تعصب را در رگ های جوانان که «ما می توانیم» ایجاد کنیم ، نترسیم و با امکانات موجود و با توجه به پتانسیلی که در کرمان وجود دارد، حرکت کنیم، قطعا سرآمد کشورخواهیم شد.

عباسی در پایان با بیان این مطلب که مقدمه همه کارها، کار فرهنگی است، خاطر نشان کرد: خدا را شاکریم که مدتی است با همت دولت تدبیر وامید و با درایت استاندار کرمان فرصت های مغتنمی ایجاد شده است و باید مقداری سلایق شخصی خود را کنار گذاشته و به منافع ملی فکر کرده و با تمام توان تلاش کنیم.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار خبرگزاری ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: