• یکشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 957-10414-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : تولیدی

ایسنا گزارش می‌دهد؛

می‌دانید یاس کجاست و چه می‌کند؟

گاهی نگاهمان به دوردست است، حواسمان به کناردستمان نیست و خیال می کنیم اتفاق های بد سراغ دیگران می روند و به قولی «مرگ برای همسایه است»! درحالیکه اگر فقط کمی افق دیدمان را تغییر دهیم، خودمان را جمع و جور کرده و مهربانی را پیشه کنیم خواهیم فهمید که در چند قدمی ما هم دستانی وجود دارد که سخت محتاج گرمای دست دیگری ست.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کویر، گاهی نگاهمان به دوردست است، حواسمان به کناردستمان نیست و خیال می کنیم اتفاق های بد سراغ دیگران می روند و به قولی «مرگ برای همسایه است»! درحالیکه اگر فقط کمی افق دیدمان را تغییر دهیم، خودمان را جمع و جور کرده و مهربانی را پیشه کنیم خواهیم فهمید که در چند قدمی ما هم دستانی وجود دارد که سخت محتاج گرمای دست دیگری ست، نگاهی پر از خواهش اما محجوب ودلی پر از درد اما تودار است و خلاصه بیماری هست که هم دلش از درد گرفته و هم فکر و ذکرش از گرفتاری و نداری نگران است و تنها یک حرکت کافی ست تا قطعه ای از این پازل کنارهم چیده ودلی شاد، تنی سالم و خانواده ای امیدوار و کانونی گرم شود و کافی ست تا تو هم همراه شوی، حرکت کنیم و موجی بیافرینیم که همه نگرانی ها و دل آشوب هایی که این روزها خواب و خوراک را از همسایه و همشهری و هموطن ما ربوده استرا بشوئیم و به جایش لبخند بیافرینیم، مهر بپرورانیم و سلامتی بکاریم.

 قبلا کم و بیش در مورد انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان شنیده و نوشته بودم و این بار هم در ابتدا قرار بود فقط دقایقی میهمان اعضای این انجمن شوم اما وقتی در جلسه آنها حاضر شدم همه چیز با جلسه های دیگر متفاوت بود، همه اعضا پزشک، دندانپزشک و مهندس و همگی داوطلبانه به عضویت یاس درآمده بودند تا گوشه ای از دردهای بیماران و خانواده های آنها را مرهم باشند، از امکانات لازم می گفتند، از نگرانی هایی که در مورد بیماران وجوددارد و... خلاصهاز همه چیز حرف می زدند به جز خواسته ها و نیازهای شخصی.

اینجا به خوبی معلوم بود که همه ایده ها و مشکلاتی که مطرح می شود از روی دلسوزی و نوعدوستی است، چهره های جوان تر در کنار افراد باتجربه تر از انجمن یاس گفتند و از خواسته ها، خواهش ها و نیاز ها اما حرفی از یأس نبود! و زیباتر از همه صحبت های دندانپزشک جوانی بودکه انگیزه اش از کمک به یاس را به جا آوردن شکرانه سلامتی،کار و رشته خود بیان کرد، بالاخره همین فضا باعث شد تا راغب شوم کمی بیشتر از یاس و اتفاقات آن بدانم.

دکتر"برومند" از سال 51 دندانپزشک کرمان است، او نخستین مدیر درمان تامین اجتماعی استان و قائم مقام مدیر درمان در خدمات درمانی وقت استان بوده و به دلیل تجاربی که داشته دو ماهی می شود که هیات مدیره انجمن یاس وی را به مدیرعاملی این انجمن برگزیده است، او می گوید: همه کسانی که اینجا کار می کنند واقعا عاشق هستند چراکه حاضرندبه خاطر بیماران سرطانی هر کاری که از دستشان بر می آید انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی انجمن پیشگیری، درمان و رفاه بیماران است اما از آنجاکه هزینه های درمان بسیار سنگین است اولویت نخست را مساله درمان قرار داده ایم زیرا دولت هم به تنهایی از عهده این همه کار برنمی آید.

برومند بیان می کند: انجمن با کمک عده ای خیر و علاقمند چرخ خود را می چرخاند امااین کافی نیست چون هزینه های درمان خیلی زیاد است و بیماری که مراجعه می کند درابتدا توسط انجمن بررسی شده و به میزان نیاز وی به اوکمک می شود درنتیجه ما اکنون نمی توانیم به طور 100 درصدی به بیماران کمک کنیم، به علاوه حدود 2600 بیمار سرطانی تحت پوشش این انجمن قرار دارند که هزینه های کودکان سرطانی را محک پرداخت می کند و هزینه همه بیماران بزرگسال را انجمن یاس تامین می کند.

یاس همسایۀ همه شهروندان

مدیرعامل انجمن خیریه یاس میگوید: متاسفانه در حال حاضر سرطان سینه در بانوان شایع است بطوریکه از 2600 بیمار 600 نفر را بانوانی که دچار این بیماری هستند تشکیل می دهند و باید بر روی مساله پیشگیری فوق العاده کار شود، همچنین خیرین بزرگی در کرمان یاری گر ما هستند که صمیمانه از آنها قدردانی و باز هم از مردم خیَر تقاضا می کنیم در روزهای ماه محرم و صفر که نذری های بسیار زیادی داده می شود، نذرهایی نیز به انجمن تعلق گیرد تا بتوانیم خدمت بیشتری به بیماران نیازمند بکنیم، ضمن اینکه درمذهب ما سفارش شده کسی که می خواهد به حج برود باید همسایه چپ و راستش را دریابد یعنی ابتدا به نیاز آنها رسیدگی کند وسپس این فریضه را انجام دهد از این روانجمن یاس همسایه همه مردم و حتی خانه آنها است و اگر از سوی همه مردم درصدی کمک شود یک محک دیگر در کشور خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه اکنون مردم قدری نسبت به خیریه ها بدبین شده اند، تاکید می کند: ما قول می دهیم که هر فصل صورت هزینه ای که به انجمن داده شده است را دقیقا به افراد بدهیم تا خیالشان راحت شود که پول آنها درچه جایی وبه چه صورت خرج شده است.

برومند می گوید: متوسط هزینه یک بیمار سرطانی حداقل در ماه یک میلیون تومان است، البته بستگی به نوع بیماری هم دارد و در برخی موارد هزینه های دارویی به 15میلیون تومان هم می رسد که بسیار سنگین است و اگر بیمار قادر به خرید دارونباشد بقیه روند درمان بیهوده خواهد شد بنابراین این افراد و خانواده های آنها در مضیقه مالی قرار می گیرند و بعضا شیرازه خانواده آنها از هم می پاشد، از سوی دیگر بعضی ها تا نام سرطان را می شنوند گمان می کنند فرد مبتلا بزودی خواهد مُرد! در حالیکه چنین چیزی نیست و علم امروز این مساله را کاملا نفی می کند و خوشبختانه در انجمن یاس نیز نزدیک به 100 نفر کاملا سلامتی خود را به دست آورده اند و فقط تحت کنترل متخصصین قرار دارند بنابراین خیَرین کمک کنند از پول آنها حتما جان افرادی نجات داده می شود.

مدیرعامل انجمن خیریه یاس خاطرنشان می کند: در بین بیماران یاس نوجوانی وجود دارد که قهرمان المپیک ریاضی در داخل و خارج از کشور شده است اما به سرطان مبتلا شده واکنون تحت درمان است و خوشحال هستیم که این فرد را یاس همراهی می کند چرا که اگر این مرکز و کمک های مردمی وجود نداشت شاید این نوجوان نابغه هم اکنون در میان ما نبود.

باز شدن گره های بزرگ با کمک های کوچک

دکتر"علیرضا عبدی" مسوول واحد دندانپزشکی انجمن یاس هم به خبرنگار ایسنا می گوید: هرکسی در رشته خود می تواند داوطلب خوبی برای کمک به یاس باشد، ما نانوای داوطلب داریم تا پزشک داوطلب و هر کس در حد توان خود یاری گر بیماران سرطانی و انجمن می باشد.

عبدی با اشاره به اینکه سرطان به موقعیت، دین، شخصیت، شناسنامه و هویت افراد نگاه نمی کند بلکه در وجود همه رخنه می کند و مشکل عام است، اظهار می کند: در حال حاضر 10 نفر دندانپزشک به صورت داوطلب ساعاتی از روز را به درمان خانواده های افراد بیمار اختصاص می دهند و با بهترین کیفیت این کارها انجام می شود.

وی تصریح می‌کند: انجمن یاس فارغ از تمام پیرایه های جناحی و سیاسی و با عشق ناب ایجاد شده و تاکنون پیش رفته است، البته ما اکنون در روند فعالیت خود یک بازنگری کرده و تصمیم گرفته ایم نخستین هدفمان شناساندن این انجمن به شهر و جامعه خودمان باشد بنابراین کسی که می خواهد ما را بشناسد ابتدا باید سرطان و سرطانی را بشناسد.

عبدی می‌گوید: کرمان نخستین پرورشگاه ایران را داشته است، یا مرحوم صنعتی و ارجمند کارهای بسیار بزرگی برای این شهر انجام داده اند و مطمئنا باز هم می توان مانند گذشته کارهای کم نظیری در این خطه انجام داد، گاهی کمک افراد معمولی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد یعنی ما حتما به افراد ثروتمند نیاز نداریم بلکه قطره قطره های کمک مردم می تواند به دریای بیکرانی تبدیل شود که موجی از مهر را به دنبال خود بیاورد و هر نوع کمکی در هر اندازه برای ما محترم است، همه می توانند به شکرانه سلامتی خود دست یاس را به گرمی بفشارند.

مسوول واحد دندانپزشکی انجمن یاس یادآورمی‌شود: باید فرهنگ سازی شود تا مردم به جای خرج های اضافه مراسم های خود از جمله سبدهای گل آنچنانی و... این هزینه ها را به سوی نیاز افراد جامعه هدایت کنند که اگر این اتفاق رخ دهد، گره های بزرگی گشوده خواهد شد و در این میان سرطان یکی از بحران هایی است که ما از آن غافل شده ایم و اکنون که هوا، غذا،محیط زیست و همه چیز ما آلوده است، این پدیده در حال گرفتن جان عزیزانمان می باشد، مثلا می توانیم به دوستانمان بگوییم به جای هدیه تولد فیش واریزی به خیریه را به ما هدیه دهند، این کار هم به نفع بیماران سرطانی است و قطعا هم موجب احساس رضایت در افراد می شود.

عبدی تاکید می کند: گاهی صحنه هایی را می بینیم که واقعا دردناک است مثلا پدری هزینه رفت و آمد از شهرستان به مرکز استان و عیادت از فرزند سرطانی اش را ندارد، وظیفه همه ما در این شرایط این است که در حد توان خودمان کمک کنیم، باید تلویزیون ما هر شب یک زیرنویس در رابطه با سرطان پخش کند تا مردم آگاه شوند چراکه خطر در کمین همه خانواده ها و همه افراد جامعه است اما متاسفانه رسانه ملی ما هم غافل است.

همراه با یاس از عاشورا تا اربعین

وی می‌گوید: ما دنبال داوطلب هستیم و به همه اقشار و اصناف جامعه نیاز داریم مثلا به گرافیست، پزشک، هنرمند، خبرنگار، ورزشکار، استاد دانشگاه و.... احتیاج داریم ومی خواهیم امسال سال یاس باشد یعنی از پیش دبستانی تا افراد سالمند آموزش ببینند و بدانند، ما با پیشگیری و آگاه سازی می توانیم بسیاری از هزینه ها را کاهش دهیم پس چرا انجام نمی دهیم؟! سه سال پیش پیشنهاد کردم از عاشورا تا اربعین تنها یکسوم هزینه های نذری به انجمن یاس تعلق گیرد(و ما هم ریز صورت هزینه ها را به افراد برمی گردانیم تا درجریان جزئیات قرار گیرند) و قطعاً امام حسین و اهل بیت علیهم السلام هم راضی خواهند بود ما به افراد محتاج کمک کنیم و یک دستگاه رادیوتراپی در شهرمان داشته باشیم تا بیماران سرطانی رنج سفر به اقصی نقاط کشور را متحمل نشوند و حتی می توانیم استان های دیگر را هم پوشش دهیم، ضمن اینکه این دستگاه در ماه 200 تا 300 میلیون تومان را می تواند به انجمن تزریق کند تا بخشی از داروهای بیماران تامین شود.

عبدی با بیان اینکه هزینه دستگاه رادیوتراپی 10 تا 12 میلیارد تومان است بیان می کند: افراد بزرگوار صاحب نام زیادی در استان کرمان پرورش یافته اند که هنوز هم دلشان برای این خطه می تپد و می توانند خود و یا حتی افراد دیگری را با نام خدا، پدر، مادرو یا هر کس دیگری که بخواهند به ما وصل کنند که بتوانیم بهتر به خانواده های بیماران سرطانی کمک کنیم، من به سردار حاج قاسم سلیمانی ارادت دارم و مطئنم که اگر ایشان افرادی را معرفی کنند قطعا قوت قلبی برای یاس خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ما همچنان به پول و نیروی انسانی نیاز جدی داریم خاطرنشان می کند: به علاوه زمینی در خیابان چمران واقع شده است که برای ساخت آن به حدود سه میلیارد تومان پول نیاز داریم تا مرکزی شامل رادیوتراپی، اتاق های مدرن و تمیز، اتاق های ویژه، گروه درمانی و... داشته باشیم تا حداقل بیماران سرطانی غیر از درد بیماری رنج دیگری را متحمل نشوند.

به گزارش ایسنا؛ شماره حساب 1010 بانک تجارت به نام انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان قابل پرداخت در کلیه شعب ایران و شماره حساب 6556556 بانک اقتصاد نوین در اختیار مردم است تا کمک های نقدی خود را به حساب این انجمن واریز کنند، همچنین دفتر مرکزی یاس واقع در ضلع شرقی بلوار 22 بهمن، جنب کلانتری 15 آماده دریافت کمک های غیرنقدی مردم می باشد.

گزارش از فهیمه افضلی،خبرنگار ایسنا منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: