• سه شنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3014-5
  • منبع خبر : پوششی
  • چاپ

هشدار آبفا به مردم کرمان و زرند؛

جیره‌بندی آب نزدیک است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر دهج و جوزم در شهربابک، هجدک راور، جبالبارز و زهکلوت در رودبار در شرایط حاد و جیره بندی هستند گفت ۵۶ درصد جمعیت استان کرمان با تنش آبی مواجه و در وضعیت قرمز قرار دارند و اگر مردم به کمک ما نیایند، کرمان و زرند جیره بندی می شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمد طاهری" امروز ۵ تیرماه در نشست خبری با اشاره به هفته صرفه جویی در مصرف آب اظهار کرد: وارد تابستان شده ایم و هرچه گرما بیشتر می شود مصرف آب نیز افزایش یافته و ما را با چالش مواجه کرده است.

وی افزود: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در استان در ۷۱ شهر و ۱۴۷ روستا تحت پوشش شرکت اب و فاضلاب شهری هستند که عمده روستاهای بزرگ و روستاهایی که در حاشیه خطوط ما هستند یا تبدیل به شهر شده اند را شامل می شوند.

طاهری تصریح کرد: خشکسالی و کم بارانی باعث شده قنوات در مناطق کوهستانی مانند هجدک، جوزم و قنوات حسین اباد کرمان خشک شود و کم بارشی بر عموم سفره های آب استان اثر گذاشته و منابع آبی ما کاهش چشمگیری را داشته اند و امسال تابستان بسیار سختی داریم.

وی بیان کرد: برای امروز و فردا زون و سفره آبی در شمال استان و شهر کرمان چیزی ندارد که آب به دست ما بدهد و اکنون گزینه ای برای تامین آب شهرهای شمال استان برای جواب دادن تا سال ۱۴۰۰ نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان با بیان اینکه به شدت نگران استان و جمعیت آن هستم. نمی خواهیم مردم را نا امید کنیم، اما اگر تلنگر نزنیم، چاره اندیشی نخواهد شد افزود: سرآسیاب فرسنگی هفت پارچه قنات دارد و با مالکان این منطقه مذاکره کردیم تا آب را برای شرب منتقل و استفاده کنیم و برای پروژه اعتبار گرفتیم اما چند نفر که منافع دارند و مالک نیستند، اجازه نمی دهند آب منتقل شود.

وی در ادامه افزود: در استان کرمان و استان هایی مانند ما باید سازگاری با کم آبی را دنبال کنیم زیرا از سال ۷۶ بارندگی های قابل توجهی نداشته ایم.

طاهری با بیان اینکه در این راستا باید در همه بحث ها از جمله آبیاری فضاهای سبز، استفاده از کولرها و ماشین لباسشویی منازل و ...  به مصرف آب توجه کنیم تصریح کرد: هر کولر آبی در این روزها بیش از مصرف هر خانوار آب مصرف می کند و باید توجه کرد که برای هر بار مسواک زدن که شیر آب را باز می گذاریم، ۱۵ لیتر آب مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان تاکید کرد: ۵۶ درصد جمعیت استان کرمان با تنش آبی مواجه و در وضعیت قرمز قرار دارند و اگر مردم به کمک ما نیایند، کرمان و زرند جیره بندی می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دهج و جوزم در شهربابک، هجدک راور، جبالبارز و زهکلوت در رودبار در شرایط حاد و جیره بندی هستند تصریح کرد: مردم و دستگاه های اجرایی باید در صرفه جویی و همراهی با ما نهایت تلاش را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نشست خبری خود را با ۵۲ دقیقه تاخیر آغاز کرد.

سال گذشته نیز این اتفاق در نشست خبری وی افتاده بود که خبرنگاران خبرگزاری ها به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند اما مثل اینکه روش ایشان در معطل کردن دیگران قابل تغییر نیست

انتهای پیام