• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-3385-5
  • منبع خبر : تولیدی
  • چاپ

ایسنا بررسی می‌کند؛

رزم‌حسینی، چگونه رزم‌حسینی شد؟

در فلسفه زایش، هر آمدنی با رفتنی همراه است اما حال جای سوال است که این رفتن چه دستاوردهایی برای آن مجموعه و یا استان به همراه خواهد داشت.؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، کرمان تاکنون 13 استاندار را پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خود دیده که هریک به نوبه خود اقداماتی بزرگ و کوچک همراه با تمجیدات و انتقادات فراوانی انجام داده اند اما می توان گفت استاندار سیزدهم استان کرمان به دنبال یک جریان و خط فکری بود که به شخصی وابسته نباشد و کاری کند که مردم استان کرمان به سمت زندگی بدون نیاز به پول یارانه ای خود حرکت کنند.

استاندار صفر کیلومتر دیروز استان کرمان، امروز به استانداری تبدیل شده بود که بر اساس مدیریت دوران هشت سال دفاع مقدس و حضور در بخش خصوصی و کشورهای توسعه یافته، دانش و تجربه خود را به استان انتقال و به دنبال پیاده سازی یک الگو مدون و همه جانبه در سراسر دیار کریمان بود، که می توان این راه درست این مسیر را در صحبت های مقام معظم رهبری پیرامون شهرستان قلعه گنج، رییس جمهور، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، معاون اول رییس جمهور و وزرا در سفرهای مختلف به استان کرمان همچنین آخرین جلسه شورای اداری استان کرمان با حضور نماینده های مردم استان در خانه ملت جستجو کرد.

راهی که همگان مهر تاییدی بر آن زده و معتقد به ادامه آن داشتند پس به همین سادگی نمی توان از این اندیشه و تفکر به راحتی بگذریم.

افزایش امنیت و اثر مثبت آن روی اقتصاد استان، یکی از عملکردهای موفق رزم حسینی

دکتر "علیرضا شکیبایی" رییس بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، درباره دوران سکانداری «علیرضا رزم‌حسینی» در استانداری کرمان گفت: به اعتقاد بنده عملکرد «رزم حسینی» در استان کرمان مثبت بوده و انتظار داریم که استاندار بعدی راه رزم‌حسینی را ادامه دهد.

وی همراهی و همدل کردن همه ارکان قدرت در استان کرمان را برجسته‌ترین اقدام رزم‌حسینی برشمرد و عنوان کرد: الگوی «مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان» همدلی و همراهی همه ارکانی که تا قبل از آن یکدیگر را نفی می‌کردند، بسیار امر موثر و تاثیرگذاری در راستای توسعه استان داشت.

رییس بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان افزایش امنیت و اثر مثبت آن روی اقتصاد استان کرمان را از دیگر عملکردهای خوب رزم‌حسینی برشمرد و افزود: معین‌های اقتصادی یک الگوی اقتصاد مقاومتی جدید بود که می‌توانست برای کل کشور آن را تعمیم داد لذا عملیاتی کردن این الگو جزء نکات مثبت و خوب رزم‌حسینی مطرح می‌باشد.

وی الگوی قلعه‌گنج و مطرح شدن آن در کشور را از دیگر اقدامات برجسته استاندار سابق کرمان ذکر کرد و ادامه داد: برخی اقدامات توسعه شهری کرمان توسط وی خوب بود اما در برخی (2 پروژه) از پروژه‌های شهری نیز باید مطالعات عمیق تری صورت می‌گرفت که البته باید بیان کرد این مهم نیز جزء وظایف شهرداری بوده و رزم‌حسینی فقط به‌عنوان حامی این طرح ها عمل کردند.

این دانشیار دانشگاه شهید باهنر کرمان با تاکید برآنکه هر استانداری را باید با استانداران زمان خودش مقایسه کرد، اظهار کرد: با توجه به اینکه شرایط هر دوره با دوره دیگر متفاوت است لذا «رزم‌حسینی» در زمان خودش در مقایسه با سایر استانداران کشور عملکرد بهتری داشت.

وی با تاکید بر اینکه رزم‌حسینی به دلیل آنکه از بدنه دولت نبود، با سایر استانداران متفاوت عمل کرد و اعتقادات منحصر به فردی نیز داشت، افزود: «رزم‌حسینی» استاندار عملگرایی بود و حرف‌های خود را عملیاتی می‌کرد و همچنین به دلیل ارتباطات تجاری که با دنیا داشت و دنیا را دیده بود، می‌توانست این موضوع اثر خوبی داشته باشد، ضمن‌آنکه باید عنوان کرد به دلیل اینکه وی از بخش خصوصی بود، مشکلات بخش خصوصی را درک می‌کرد و می‌توانست مشکلات این بخش را حل و فصل کند.

شکیبایی با بیان این مطلب که از دیدگاه بخش خصوصی رزم‌حسینی یک استاندار مناسب برای استان کرمان بود، بیان کرد: بخش خصوصی همواره یک گلایه داشتند که استانداران همراه با بخش خصوصی نیستند و مشکلات بخش خصوصی را درک نمی‌کنند و در راستای حل و فصل آنها برنمی‌آیند اما رزم‌حسینی به دلیل آنکه از بخش خصوصی بود این چالش را به خوبی حل کرد و توانست خواسته واقعی بخش خصوصی را متوجه و در جهت رفع مشکلات آنها گام بردارد.

رزم‌حسینی اگر منابع قدرت مرعشی را داشت، شاخص های توسعه استان به شدت بالا می‌رفت

دکتر "کوروش افضلی" مدیر گروه شهرسازی دانشگاه آزاد واحد کرمان به ایسنا از دلایل محبوبیت «رزم‌حسینی» می‌گوید: به دلیل فقر کاری و مدیریتی که در استان کرمان در دوره‌های گذشته داشتیم، بنابراین رزم‌حسینی با علم به چالش‌ها و مسایل اصلی استان و با رویکرد و نگاه بلند پروازانه، همدلی بین گروه‌های مختلف استان ایجاد کرد تا بتواند در کوتاه مدت توسعه استان کرمان را رقم زند.

وی ادامه داد: رزم‌حسینی با طرح مثلث توسعه اقتصادی استان و تقسیم بندی استان به 8 منطقه اقتصادی یک نگاه جامع به همه عوامل موثر استان کرمان داشت و در این راستا همه جریانات سیاسی همراه او شدند و عموم مردم که تشنه اینگونه خدمات بودند، کارهای وی که همراه با تحقیقات خوبی نیز بود را دنبال و همراهی می کرد و به همین جهت بود که مردم اذعان می‌کردند که فردی آمده که تغییراتی در استان ایجاد کرده است.

مشاور حرفه‌ای معماری و شهرسازی، «حسین مرعشی» را عملگراتر به دلیل آنکه منابع قدرت و مالی مستحکم‌تری داشت دانست و عنوان کرد: اگر منابع مالی و قدرتی که دست آقای «حسین مرعشی» بود دست «علیرضا رزم‌حسینی» بود، به جرات می‌گویم که شاخص‌های توسعه استان کرمان به شدت رشد می‌کرد و بالا می‌رفت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان بیان کرد: استانداران پس از مرعشی برای استان کار چشمگیری نکردند لذا رزم‌حسینی اقدامات توسعه چشمگیری انجام داد و باعث محبوبیتش بین مردم شد.

وی با اعتقاد براینکه رزم‌حسینی استانداری بود که فهم بالا و نگاه جامع ای به مسایل استان و کشور داشت، عنوان کرد: رزم‌حسینی سیاسی‌باز نبود و مانند بقیه انرژی‌ها را در جاهای بی‌ارتباط صرف نمی‌کرد. بلکه انرژی‌ها را در یک قسمت خاصی متمرکز می‌کرد و این روش به‌خوبی جواب می‌داد که متاسفانه مدیریت‌های قبلی این تمرکز را نداشتند و همواره امروز و فردا می‌کردند.

افضلی با بیان این مطلب که نمی‌دانیم به چه دلیلی رزم‌حسینی حذف شد، بیان کرد: امیدواریم استاندار بعدی کرمان در حد و اندازه «رزم‌حسینی» باشد تا بتواند مسیر وی را ادامه دهد.

100 سال استان کرمان نادیده گرفته شد

دکتر"زین‌العابدین صادقی" دانشیار بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان تقویت ساختار خصوصی را در استان کرمان از ویژگی‌های برجسته «علیرضا رزم‌حسینی» دانست و در ادامه به خبرنگار به ایسنا گفت: استاندار سابق کرمان جزیی از مدیران موفق بخش خصوصی بود و سال‌ها در بخش خصوصی فعالیت می‌کرد و بنابر تجربیاتی که از این بخش داشت به بخش خصوصی اعتماد کرد و توانست از طریق بخش خصوصی اقدامات موثری در استان کرمان رقم زند.

وی با بیان این مطلب که شاید رزم‌حسینی در بحث‌های عمران شهری زیاد موفق نبود، اظهار کرد: طرح معین‌های اقتصادی و به میدان آوردن موسسات بزرگ اقتصادی برای توسعه مناطق مختلف استان را می‌توان از موفقیت‌های وی برشمرد.

این دکتری اقتصاد تقویت بخش خصوصی را از دیگر کارهای موثر رزم‌حسینی برشمرد و عنوان کرد: رزم‌حسینی بومی استان کرمان بود و کرمان را به خوبی می‌شناخت و از آغاز به کار در استانداری کرمان، با شناخت مطلوبی که از استان داشت شروع به رفع مشکلات استان کرد.

صادقی با اشاره به اقدامات استانداران دیگر استان کرمان، ادامه داد: در زمان استانداری «رئوفی‌نژاد و دهمرده» اقداماتی در استان کرمان صورت گرفت اما در زمان آقای«نجار» هیچ اقدام موثر توسعه‌ای در استان نسبت به استانهای همجوار مانند هرمزگان رخ نداد، همچنین توسعه شهر کرمان در زمان «کریمی» آغاز شد.

این دانشیار اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان این مطلب که توسعه استان کرمان در 10 سال گذشته خوب بوده است اما همگام با سایر استان‌ها نبود، تصریح کرد: عملکرد رزم‌حسینی در مجموع بسیار خوب بود حال آنکه نقاط منفی نیز داشته است بطور مثال عدم استفاده مطلوب از نخبگان دانشگاهی استان.

وی کمبود آب که مانع تاریخی کرمان است را علل عدم توسعه کرمان دانست و بیان کرد: اسناد تاریخی نشان دهنده این است که کرمان در هیچ دوره تاریخی پایتخت نبوده‌ و هیچ وقت به استان‌های دیگر حمله نیز نکرده‌است، این عامل باعث شده‌است در طول تاریخ کرمان بدلیل نبود قدرت تحرک مناسب(اسب) اقوامی که دارای قدرت تحرک مناسب بوده‌اند که اکثرا عشایر کوچند بودنده به کرمان حمله کرده بر کرمان مسلط شوند و شواهد این ادعا تعدد اقوام در مناطق بافت، سیرجان و جیرفت و بسیاری از شهرهای کرمان می‌باشد.

وی با اشاره به مغضوب بودن کرمان در دوره قاجار و پهلوی اظهار کرد: در دوره قاجار پناه دادن به لطفعلی خان زند و حمله آغا محمدخان به کرمان پس از آن قتل ناصرالدین‌شاه توسط میرزا رضای کرمانی حاکمان کارایی بر کرمان گمارده نشد و در زمان پهلوی نیز توجه چندانی به استان کرمان نشد و فقط به زغال سنگ و مس سرچشمه به دلیل نیاز دولت توجه شد تا اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با نگاه به توسعه از شرق کشور توسعه استان کرمان را آغاز کرد.

صادقی به علاقه آیت‌الله «هاشمی رفسنجانی» به کرمان اشاره کرد و افزود: در دوره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از گذشت بیش از یک قرن بی‌توجهی به استان کرمان توجه شد و اقدامات زیربنایی بسیار خوبی ایشان در استان کرمان انجام دادند از جمله منطقه اقتصادی ارگ جدیدو شرکت‌های ماشین سازی موجود در آنها، هتل پارس، هفت باغ، تخصصی شدن و جامع شدن دانشگاه‌های استان و هواپیمای ماهان ... می‌توان گفت که کلید توسعه استان کرمان از زمان آیت‌الله هاشمی رفسنجان زده شد اما در زمان آقای احمدی‌نژاد با وجود آنکه برخی از مشاوران و وزیرانش کرمانی بودند اما هیچ کار خاصی برای استان کرمان انجام ندادند حتی فکری برای مانع تاریخی استان کمبود آب نشد.

وی تاکید کرد: در دوره «رزم‌حسینی» با توجه به کمبود منابع مالی دولت و به دلیل تحریم‌های هسته‌ای وی توانست با استفاده از سرمایه بخش خصوصی توسعه‌های بسیار خوبی در استان کرمان به‌وجود بیاورد، به‌طور مثال تجهیز و نوسازی بیمارستان شهید باهنر کرمان، ساخت ترمینال، بزرگراه، سرمایه‌گذاری در فرآوری معادن استان و ... در دوره وی انجام شد. در این 40 سال باید از همکاری ائمه جمعه استان با تفکر معتدل ایشان و همه نخبگان استان برای پیشبرد توسعه استان تشکر کرد. همه این عوامل باعث شده‌است اکنون کرمان به عنوان قطب جنوب شرق کشور مطرح باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان توسعه استان کرمان بعد از انقلاب را بیش از قبل از انقلاب دانست و یادآوری کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با افزایش قیمت پسته از طریق صادرات آن توانست سرمایه‌ها را به استان سریز کند و با ایجاد نسل جدیدی از سرمایه‌داران بخش خصوصی موجبات توسعه استان را فراهم کرد اما این تداوم رشد استان در دوره «دکتر محمود احمدی‌نژاد» متوقف شد و در زمان «دکتر حسن روحانی» تلاش‌های رزم‌حسینی و همکارهای «اسحاق جهانگیری» و همه نخبگان سیاسی و مذهبی استان در توسعه استان کرمان بسیار موثر بودند.

 وی خطاب به استاندار بعدی استان کرمان گفت: گردشگری را باید به عنوان صنعت سبز مد نظر قرار دهد و نگاه توسعه خود را به شرق کشور داشته باشد، باید به چابهار و سواحل مکران نگاه جدیدی صورت گیرد و با استفاده از رقابت چین و هندوستان برای کسب بازارهای آسیا میانه و ایجاد کلیدور اقتصادی به ترتیب از طریق بندر گواتر در پاکستان و بندر چابهار در ایران سریز توسعه این مناطق را به استان وارد نماید. در کنار این مهم انتقال آب از دریای عمان به استان هم باید به عنوان جهت‌گیری برای تامین آب استان در آینده مد نظر ایشان باشد.

اگر رزم‌حسینی به عنوان استاندار کرمان می‌ماند نفعش برای استان کرمان بیشتر بود

دکتر "مهدی ابراهیمی‌نژاد" دانشیار گروه مدیریت دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در خصوص عملکرد رزم‌حسینی به خبرنگار ایسنا می‌گوید: رزم‌حسینی مورد تایید دو جناح اصلاح طلب و اصول‌گرا بود.

وی بیان این مطلب که رزم‌حسینی به یک جریان خاص بیشتر تمایل داشت و عنوان کرد: یکی از جریانات خاص انتظاراتی از وی داشت اما وی روش عادلانه و اعتدال را دنبال کرد و لذا مورد هجمه جریانات اصلاح‌طلب قرار گرفت و در عزل و نصب برایشان ایراد می‌گرفتند که باعث شد چند بار استعفا دادند.

این استاد مدیریت دانشگاه شهید باهنر کرمان عملکرد رزم‌حسینی را خوب اعلام کرد و افزود: مشکل مدیریتی در کل سیستم مدیریتی کشور وجود دارد و هرچند اگر دلسوز باشند اما گاهی به دلیل عدم آگاهی کافی از مدیریت در بحث‌های مدیریتی دچار مشکل شوند، رزم‌حسینی نیز مشکلات مدیریتی خیلی ناچیزی داشتند اما در عمل به دلیل آنکه دلسوزانه کار می‌کرد بسیار موفق بود.

وی تلاش رزم‌حسینی برای توسعه استان، رفع محرومیت، عمران و آبادی استان کرمان بسیار خوب دانست و عنوان کرد: ممکن است کشاکش‌های سیاسی در آینده در پیش داشته باشیم اما امیدواریم سکان استان را به دست اهلش سپرده شود تا روند توسعه استان ادامه یابد.

"کوروش قادری" عضو هیئت علمی مهندسی آب، دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز به ایسنا گفت: رزم‌حسینی در زمینه توسعه شهری موفق بوده است، همچنین ایده طرح همیاران آب برای رفع مشکل بحران آب و مصوبات 17 گانه این طرح نیز خوب و موفق بود.

وی با تاکید برآنکه اگر رزم‌حسینی به عنوان استاندار کرمان می‌ماند نفعش برای استان کرمان بیشتر بود، اظهار کرد: رزم‌حسینی از روابط عمومی بالا و تجربیات خوبی برخوردار بود و توانست همه ارکان استان کرمان را در راستای توسعه استان همگرا کند که این مهم قابل ستایش است.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام