• پنجشنبه ۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-684-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

در آستانه سال 97 صورت گرفت؛

عیدی استاندار کرمان و بنیاد برکت برای راوری‌ها

همواره معضل بیکاری یکی از دغدغه های جدی مردم شهرستان راور بود که به دلیل وجود همین بیکاری در بین جوانان شهرستان راور شاهد بروز آسیب‌های جدی در این شهرستان از جمله آمار بالای خودکشی در این شهرستان بودیم که روز گذشته در صدمین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان (گام دوم مثلث توسعه اقتصادی) شهرستان راور با حضور استاندار کرمان، رییس بنیاد برکت و رییس ستاد فرمان اجرایی امام (ره) نوید قطعی پایان معضل بیکاری را تا اسفندماه سال 98 داده شد.

 به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، روز گذشته صدمین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان (گام دوم مثلث توسعه اقتصادی) شهرستان راور در محل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در تهران با حضور اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و مسئولین بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برگزار شد که در این جلسه دکتر مخبر رییس ستاد بر ایجاد 3000 فرصت شغلی پایدار و واقعی در شهرستان راور توسط بنیاد تاکید کرد و معتقد بود «این 3000 شغل تا پایان اسفندماه سال 98 ایجاد می شود که از این آمار، 1250 فرصت شغلی تا مهرماه سال 97 ایجاد خواهد شد» .

 نکته قابل توجه این جلسه در این بود که دکتر مخبر بعنوان معین اقتصادی منطقه سعی برآن داشت که جلسه را به سمت و سویی سوق دهد که یک خروجی قابل اتکا داشته باشد و نکته جالب دیگر این جلسه در این بود که ایشان از معاونین خود و روسای بنیاد برکت تضمین یک قول عملیاتی را می خواست که شاید بعد ازمدتها شاهد چنین جلسه ای با خروجی قابل تامل در سطح استانی و حتی کشوری بودیم که نتیجه آن بر این شد که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) 3000 شغل پایدار در شهرستان راور در قالب طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود (طرح های آفتاب) با ذکر نام اسامی کسانی که بر سر کار رفته اند ایجاد کند و نام این افراد در اختیار استانداری کرمان و رسانه ها قرار دهند که می‌تواند در آستانه سال جدید، عیدی خوبی برای مردم شهرستان راور باشد.

با چنین مدلی، می‌توانیم توسعه پایدار را در کشور رقم بزنیم

"علیرضا رزم حسینی" استاندار کرمان در ابتدای این جلسه ضمن تسلیت ایام فاطمیه تصریح کرد: نزدیک به 4 سال است که الگوی مدیریتی جدید اقتصاد مقاومتی را در استان کرمان تمرین کرده ایم که هدف از اجرایی کردن این طرح، واگذاری توسعه به بخش غیردولتی است.

وی با بیان اینکه در دولت های گذشته اقدامات خوبی انجام شده اما منجر به توسعه پایدار نشده بوده و نتوانستیم تولید و اشتغال مناسب ایجاد کنیم اظهار کرد: بعد از 4 سال از اجرایی شدن این الگو، خوشبختانه شاهد توسعه پایدار در مناطق مختلف استان هستیم که نشان می دهد می توان با شرکت های توسعه‌گرا اقدامات خوب را انجام داده و دولت فقط نقش نظاره گری را برعهده خواهد داشت.

رزم حسینی با اشاره به حضور 23 شرکت و بنگاه بزرگ اقتصادی در استان کرمان در 8 منطقه اقتصادی اظهار کرد: این کار به صورت دراز مدت خواهد بود که در راستای اجرایی کردن این طرح، مشکلات بسیاری وجود داشت که خوشبختانه امروز بخش اعظمی از این مشکلات مرتفع شده است.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه باید به سمتی برویم که به قوام جمهوری اسلامی در بخش های فرهنگ و اقتصاد دست پیدا کنیم اظهار کرد: خوشبختانه نتایج این طرح نشان می دهد راه را درست رفته ایم که نمونه بارز آن تایید و تقدیر مقام معظم رهبری در دو نوبت و رییس جمهور از این مدل بوده است.

وی با بیان اینکه به دنبال آن نیستیم که بخواهیم به صورت موقت محرومیت زدایی کنیم تصریح کرد: در این مدل بلکه به دنبال آن هستیم که دولت را روز به روز کوچکتر از دیروز کنیم و معتقدیم همه مسئولین می توانند به این باور برسند که با چنین مدلی، توسعه پایدار را در کشور رقم بزنیم.

 رزم حسینی با بیان اینکه حضور بنگاه های اقتصادی در استان به صورت داوطلبانه بوده و هیچ اجباری برای این بنگاه های در نظر گرفته نشد تصریح کرد: هدفمان این نیست که تسهیلات بدون هدایت به مردم اعطا کنیم بلکه می خواهیم این تسهیلات به افرادی که می خواهند واقعا کار کنند پرداخت شود.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان اظهار کرد: در بحث توانمنند سازی نیز طرح صندوق خرد روستایی و طرح ترسیب کربن را سراسر استان کرمان راه‌اندازی کرده ایم که این کار می تواند در شهرستان راور نیز اجرایی شود.

استاندار کرمان با اشاره به عضویت 20 هزار نفر از مردم استان کرمان در صندوق های خرد روستایی اظهار کرد: وقتی بنگاه های بزرگ اقتصادی در منطقه ای حضور پیدا می کنند مردم و بخش خصوصی نیز به انها اعتماد پیدا خواهند کرد.

 وی با تاکید بر اینکه راور می خواهیم با کمک ستاد اجرایی فرمان امام (ره) مشکل بیکاری شهرستان را حل کنیم اظهار کرد: در حوزه زیرساختها مشکلی نداریم و دولت موظف اجرایی شدن این زیرساخت‌هاست و ما فقط می خواهیم مردم بتوانند با پول جیب خود، مشکل اشتغال خود را برطرف کنند.

 بعد از اظهارات استاندار کرمان، امام جمعه شهرستان راور ضمن تقدیر و تشکر ویژه از استندار کرمان و دلسوزی‌ وی برای استان کرمان به بیان مشکلات این شهرستان پرداخت و از کندی حرکت معین اقتصادی در این شهرستان گله کرد که مورد توجه ویژه دکتر مخبر رییس ستاد فرمان اجرایی حضرت امام(ره) قرار گرفت و از معاون خود دلیل این موضوع را پیگیری کرد.

پاسخ به انتقادات کندی روند حرکتی معین اقتصادی منطقه

دکتر "عارف نوروزی" رییس بنیاد برکت با بیان اینکه به عنوان معین اقتصادی منطقه راور به دنبال حل مشکل بیکاری شهرستان بودیم تصریح کرد: از روز اول عزم استاندار کرمان و اولویت نگاهشان در این بخش، همواره بر مشکل بیکاری منطقه راور بوده است.

نوروزی با بیان اینکه نگاه ما در راور طرح توسعه منطقه بوده اما بستر اصلی کار بحث اقتصادی است اظهار کرد: کمیته راهبری توسعه شهرستان راور در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بلافاصله پس از انعقاد تفاهمنامه در استانداری کرمان تشکیل شد و این کار از طرف ستاد جدی گرفته و دنبال نیز خواهد شد و انشالله معضل بیکاری را در این شهرستان حل خواهیم کرد.

وی در پاسخ انتقادات امام جمعه شهرستان راور از کندی روند اقدامات بنیاد برکت در منطقه راور گفت: مطالعه مشاور یکی از دلایل کندی حرکت های ابتدایی این طرح بود که خوشبختانه مطالعات این طرح از سوی مشاور ارایه شده و گام به گام طبق این مطالعات در حال حرکت هستیم ضمن آنکه مشکل اعطای تسیهلات از سوی بانک پاسارگاد بانک عامل در منطقه نیز حل شده است.

رییس بنیاد برکت خاطر نشان کرد: طرح های اقتصادی اجتماعی محور، بنگاه محور و تسهیلات محور توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در شهرستان راور در نظر گرفته شده است که امیدوار ظرف مدت 2 سال باقی‌مانده شاهد اقدامات خوبی در این شهرستان باشیم.
در ادامه جلسه سخنگوی کمیته راهبری توسعه شهرستان راور و قایئم مقام بنیاد برکت به تشریح اقدامات این ستاد در منطقه راور پرداخت.

راهبردهای اجرایی ستاد فرمان اجرایی حضرت امام(ره) در شهرستان راور برای حل معضل بیکاری

 "سعید جعفری" قائم مقام بنیاد برکت در تشریح اقدامات این بنیاد بعنوان معین اقتصادی منطقه راور بیان کرد: خوشبختانه مطالعات مشاور ستاد بعنوان معین اقتصادی شهرستان راور ارایه شده و بعد از این رویکردمان با نتایج این مطالعات خواهد بود.

وی با بیان اینکه 5 زمینه کلی در این شهرستان توسط مشاور احصاء شده که نشان دهنده راهبردهای اجرایی این ستاد در شهرستان راور است اظهار کرد: در تفاهمنامه انعقاد شده ما بین استانداری کرمان و ستاد فرمان اجرایی امام (ره) 3 بازه زمانی کوتاه، میان و بلند مدت را در دستور کار خواهیم داشت که بر مشارکت جامع محلی تاکید فراوان شده است.

جعفری با اشاره به طرح های کوتاه مدت ستاد فرمان اجرایی امام (ره) در شهرستان راور اظهار کرد: 9 طرح اشتغالزایی کوتاه مدت در قالب طرح مهتاب را در نظر گرفته ایم که در مجموع  و حداکثر تا شهریور ماه سال آینده 1250 فرصت شغلی را در شهرستان راور ایجاد خواهیم کرد که برای این منظور 14 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

قائم مقام بنیاد برکت اظهار کرد: 7 طرح میان مدت نیز در این تفاهمنامه برای رفع بیکاری شهرستان راور در نظر گرفته شده که بازه زمانی این طرح نیز یکساله بوده که 1340 فرصت شغلی  با 105 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

وی با اشاره به تصویب 36 طرح در کمیته این ستاد در قالب طرح های تسهیلات محور اظهار کرد: در قالب این طرح 40 میلیارد ریال با اورده کارآفرین  درنظر گرفته شده است که اشتغال 434 نفر را فراهم خواهد کرد.

جعفری به حوزه اقدامات زیر بنایی ستاد فرمان اجرایی امام (ره) در شهرستان راور اشاره و تصریح کرد: 772 طرح در این حوزه در شهرستان راور با 16 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که خوشبختانه هم اکنون با قوت این طرح ها در حال اجرا می باشد.

 اما آخرین سخنران این جلسه دکتر مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بود که قول ایشان ما نیامده ایم اینجا سخنرانی کنیم بلکه دور هم جمع شده ایم که به قول خود عمل کنیم و به دنبال یک خروجی واقعی در این جلسه هستیم!! وی که بسیار کوتاه نیز صحبت کرد وعده های عملیاتی شیرینی برای مردم راور در آستانه سال نو داد.

ایجاد 3000 فرصت شغلی پایدار تا اسفندماه سال 98 در شهرستان راور

دکتر مخبر با تاکید بر اینکه استاندار کرمان، استانداری پا به رکاب و از خودگذشته است که می توان الگویی چنین مدل مدیریتی را در سراسر کشور اجرا کرد اظهار کرد: امکان نجات کشور در گروی تکیه به مردم اعم از مالی، دلسوزی و ... و همچنین انجام کارهای ستادی توسط مدیران در استان ها است که این دو مهم در استاندار کرمان به خوبی دیده می شود که نیازمند بسط در سراسر کشور است.

مخبر با بیان اینکه متاسفانه در برخی استان های کشور شاهد هستیم که با توجه به تخصیص و اعتبار مورد نیاز اما شاهد هیچگونه حرکتی نیستیم اظهار کرد: هدف ما ایجاد 3000 فرصت شغلی تا اسفندماه سال 98 است که تعهد می کنیم از این تعداد تا 30 مهر 97، 1250 شغل پایدار در شهرستان راور با نام و مستندات و با تایید استانداری کرمان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: توسط ستاد فرمان اجرایی امام (ره) نیز 300 میلیون تومان برای بازسازی مراکز فرهنگی آسیب دیده، 500 میلیون تومان وام قرض الحسنه در قالب صندوق های خرد روستایی و 200 میلیون تومان برای بازسازی اماکن های ورزشی آسیب دیده شهرستان راور در نظر گرفته خواهد شد.


انتهای پیام