• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-16014-5
  • منبع خبر : پوششی
  • چاپ

نماینده ولی فقیه در کرمان:

زکات یکی از تدابیر اسلام برای از بین بردن فقر است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: اسلام دین فقرزدا است و یکی از تدابیر اسلام برای از بین بردن فقر، زکات است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"حسن علیدادی سلیمانی" امروز ۲۳ دی ماه در نشست روحانیون و مسوولان زکات استان کرمان اظهار کرد: مسئله اول در بحث زکات نگاهی است که قرآن کریم دارد و هر جا سخن از اقامه نماز است به دنبال آن پرداخت زکات مطرح شده است.

وی بیان کرد: زکات در نگاه قرآن کریم دو محور دارد؛ اول فریضه و واجب است و دوم اینکه زکات ارتباط مالی میان شخص و همنوع خودش است و باید در عملیاتی شدن زکات تلاش کرد زیرا مردم کمتر به آن حساس هستند لذا مردم باید حساسیت بالایی نسبت به آن داشته باشند.

 علیدادی سلیمانی تصریح کرد: تبلیغ پیرامون زکات کم است و باید تلاش جدی شود تا رسانه ملی و مطبوعات ذهن مردم را نسبتا'' به زکات روشن کنند.

امام جمعه کرمان بیان کرد: زکات در بحث های شرعی جایگاه ممتازی دارد اما متاسفانه اسلام آن‌طور که باید تبلیغ نمی شود، گاهی چیزهایی تبلیغ می شود که اصلا'' در اسلام نیست و از آن طرف موارد مهم در اسلام یا اصلا'' تبلیغ نمی شود یا کم تبلیغ می شود لذا با وجود گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب اما اسلام در بعضی حوزه ها مظلوم است‌.

وی ادامه داد: چشم انداز اسلام این است فقیر در جامعه نباید باشد زیرا اسلام دین فقرزدا است و یکی از تدابیر اسلام برای از بین بردن فقر، زکات است.

علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه ممکن است سوال پیش آید چرا زکات در فقر متمرکز نشده؟ گفت: دلیل عمده این است چشم انداز اسلام تجربه جامعه بدون فقر است و اسلام نمی خواهد فقط در جامعه بدون فقر متمرکز شود اسلام می خواهد مردم در رفاه نسبی قرار گیرند لذا اسلام بحث های مربوط به اقتصاد مردم را با جدیت هرچه تمام تر پیگیری کرده است.

 وی در خصوص راهکارهای اقتصادی اسلام اظهار کرد: خمس برای هزینه ترویج دین، زکات مربوط به جامعه و کم کردن فاصله طبقاتی و کارهای عام المنفعه و مالیات مربوط به امور دیگر است و مردم باید توجیه شوند که زکات چه گوهر گرانبهایی است و امنیت روانی برای جامعه حتی پولدارها دارد زیرا اگر فاصله طبقاتی زیاد شد، طبقه پایین تر به فکر شورش علیه طبقه بالاتر می افتند.
 
علیدادی سلیمانی تصریح کرد: مصرف زکات باید دقیق برای مردم گفته شود و ظرفیت واقعی زکات در استان احصاء و هدف گذاری شود.
انتهای پیام