• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2886-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان:

مصرف سرانه شیر از شاخص‌های توسعه یافتگی است/تبلیغات منفی علیه شیر پاستوریزه، مورد تایید نیست

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اینکه مصرف سرانه شیر از شاخص های توسعه یافتگی است عنوان کرد: شیر ماده غذایی ضروری سبد خانوارهاست که در عین سریع الفسادبودن، می‌تواند حامل پاتوژن هایی باشد که از طریق دام به انسان منتقل می شوند لذا ضرورت نظارت بیشتر بر زنجیره تولید،حمل، فراوری و عرضه ان اجتناب ناپذیر است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "حسین رشیدی" در کمیته راهبردی ارتقاء کیفیت شیرخام بیان کرد: بحث اصلی این کمیته تولید و امنیت غذایی است و با توجه به اینکه سند امنیت غذایی در استان به مرحله اجرا در آمده است، به نتایج خوبی در جهت ارتقاء کیفیت بهداشتی شیر خام دست یافته ایم.

وی ضمن اعلام اینکه مصرف سرانه شیر از شاخص های توسعه یافتگی است عنوان کرد: شیر ماده غذایی ضروری سبد خانوارهاست که در عین سریع الفسادبودن،میتواند حامل پاتوژن هایی باشد که از طریق دام به انسان منتقل می شوند لذا ضرورت نظارت بیشتر برزنجیره تولید،حمل ،فراوری و عرضه ان اجتناب ناپذیر است.

رشیدی توصیه کرد: مراکز عرضه شیر می بایست شیر خود را از دامداری های معتبر و پروانه دار تهیه کنند.

این مقام مسئول در ادامه به اصلاح وضعیت دامداری های سنتی در سطح استان اشاره نمود و گفت: تبلیغات منفی علیه شیر پاستوریزه، مورد تایید ما نمی باشد و باید فرهنگ سازی لازم در خصوص روی آوری مردم به خرید از مراکز عرضه شیر پاستوریزه صورت گیرد و بدین منظور لازم است کلاس های ترویجی برگزار گردد.

رشیدی مشکل اساسی شیر را فسادپذیری سریع آن دانست که براحتی در معرض آلودگی ثانویه قرار می‌گیرد لذا به برخورد قانونی با مراکز غیر مجاز عرضه شیر اشاره و فروش شیر فله فقط با داشتن مجوز دامپزشکی را مجاز دانست.

در ادامه دکتر مینا قاضی زاده رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی عنوان کرد: یکی از وظایف دامپزشکی در راستای تامین بهداشت عمومی و سلامت جامعه مشخص نمودن دامداری های معتبر و تحت نظارت دامپزشکی می باشد بدین منظور از مراکز عرضه وکارخانجات شیر درخواست نمود که شیر خود را تنها از این دامداری ها تهیه کنند.


انتهای پیام