• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-12214-5
  • منبع خبر : پوششی
  • چاپ

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کرمان:

85 هزار نفر آسیب دیده مواد مخدر استان کرمان در چرخه درمان/شیوع نرخ اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کرمان عنوان کرد: 85 هزار نفر آسیب دیده مواد مخدر در استان کرمان در چرخه درمان داریم و هزینه‌های آنها را می‌پردازیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "حسین چناریان" عصر امروز 13 دی‌ماه در نشست با مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: مواد مخدر اثرات متعددی در حوزه های مختلف جامعه دارد و باعث آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی از لزوم پرداختن به بحث آسیب‌های اجتماعی سخن به میان آورد و بیان کرد: خواسته یا ناخواسته 60 درصد از مواد مخدر کشور از استان کرمان عبور می‌کند و این موضوع به ناچار تبعاتی را برای استان ما خواهد داشت.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان به اثرات اجتماعی و اقتصادی ناشی از مواد مخدر اشاره کرد و افزود: استان کرمان در سال 91 در نرخ شیوع‌شناسی اعتیاد در کشور رتبه اول را داشت اما با اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری و مقابله در آخرین پژوهش به عمل آمده رتبه چهارم را داریم.

وی ادامه داد: شیوع نرخ اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی، زنان و کار و صنعت، نگران کننده است، بنابراین برنامه جامع پیشگیری و جلوگیری از توسعه آسیب‌ها را باید داشته باشیم.

چناریان عنوان کرد: 6 درصد جامعه ما آسیب دیده‌ هستند و مهمترین هدف و اولویت در مبارزه با مواد مخدر این است که روی جمعیت سالم و در معرض آسیب برنامه‌ریزی کنیم.

وی رویکرد اجتماعی را یک رویکر جدید شورای مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: درسال جاری کشت و برداشت مواد مخدر در افغانستان تقریبا 2 هزار تن افزایش یافته و به 8 هزار و 500 تن رسیده است.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با بیان این مطلب که روان‌گردان‌ها و مواد توهم‌زا نگران کننده است، اظهار کرد: سالانه 8 هزار و 500 تا 9 هزار نفر در ارتباط با مواد مخدر وارد زندان‌های استان کرمان می‌شوند که 70 درصد آمار زندانیان استان را تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد: 85 هزار نفر آسیب دیده مواد مخدر در استان کرمان در چرخه درمان داریم و هزینه‌های آنها را می‌پردازیم.

چناریان گفت: امسال 106 هزار و 337 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کرمان کشف کردیم که 30 درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد و به تبع آن دستگیری بیشتری داشته و سیسم‌های قضائی و انتظامی بیشتر درگیر شدند و خانواده‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفتند.

چناریان ادامه داد: از موضوعات مغفول مانده در بحث مبارزه با مواد مخدر، توجه به جنبه‌های اقتصادی این مسئله است که چقدر از سرمایه‌های کشور از این موضوع هدر می‌رود و از کشور خارج می‌شود، علاوه بر اینکه تلفات نیروی انسانی را نیز داریم.

وی خاطرنشان کرد: بالاترین آسیب در جامعه کنونی را ما ناشی از مواد مخدر روان گردان می‌دانیم، بودجه دستگاه‌هایی که در امر آموزش و فرهنگ‌سازی و مقابله با مواد مخدر وظیفه دارند، باید افزایش یابد.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: هم اکنون در آموزش و پرورش 30 درصد از دانش‌آموزان جامعه هدف زیر پوشش داریم که مطمئنا 70 درصد این قشر از جامعه در معرض خطر موادمخدر قرار دارند.

وی حمایت بیمه سلامت از درمان را مورد تأکید قرار دارد و اظهار کرد: هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده از طریق بیمه سلامت باید تامین شوند که در حال حاضر 10 درصد است  این مسئله چرخه بهبودی را کامل نمی‌کند.

چناریان عنوان کرد: بودجه و سهم اعتبارات مقابله‌ای را باید در استان داشته باشیم، ضمن اینکه شیوه درمان ما سال‌ها ثابت مانده در حالی که باید شیوه‌های نوین از جمله روان‌درمانی و روا‌ن‌پزشکی وارد کرد و متخصصان گسترده هم در این زمینه داشته باشیم.


انتهای پیام