• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-4090-5
  • منبع خبر : پوششی
  • چاپ

پزشک مسئول کلینیک دیابت رفسنجان:

پیش بینی وجود بیش از 17 هزار بیمار دیابتی در شهرستان رفسنجان

پزشک مسئول کلینیک دیابت رفسنجان گفت: پیش بینی می شود بیش از 17 هزار نفر بیمار دیابتی در شهرستان رفسنجان وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "پریسا بالایی" بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به 23 آبان روز جهانی دیابت، اظهار کرد: کلینیک دیابت در سال 83 در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) افتتاح شد که هدف دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از راه اندازی آن پیشگیری از عوارض دیابت بود.

وی با اشاره به اینکه گاهی بیمار دیابتی علائمی ندارد ولی دچار قند خون بالاست، افزود: در بیماری دیابت، بدن توانایی سوخت و ساز مواد قندی را ندارد و مهمترین علائم دیابت، پرنوشی و پراداری است.

وی ادامه داد: فشار خون بالا، استعمال دخانیات، کم تحرکی و ... عوامل خطر بروز دیابت به شمار می روند و افراد حداقل سالیانه یک بار کلیه ها و چشمان خود را معاینه کنند چرا که عوارض دیابت بر این دو عضو بدن بدون علامت است.

پزشک مسئول کلینیک دیابت رفسنجان تصریح کرد: بیمار دیابتی اگر بتواند قند خون خود را در محدوده کنترل نگه دارد، می تواند سالها زندگی با کیفیتی داشته باشد و از تمام عوارض چشمی، کلیوی و عصبی دیابت دور شود.

بالایی با اشاره به خدماتی که این کلینیک ارائه می دهد، اضافه کرد: بیماری که به این کلینیک مراجعه می کند یا باید ناشتا باشد که از وی آزمایش گرفته شود یا آزمایشی به همراه داشته باشد که حداکثر مربوط به 10 روز قبل باشد و برای وی پرونده تشکیل می شود.

وی افزود: در حال حاضر مشخصات بیماران در نرم افزاری به نام «مداریو» به شکل پرونده الکترونیک ثبت می شود که تاکنون حدود 5500 پرونده برای بیماران دیابتی تشکیل داده ایم.

این پزشک در ادامه با اشاره به اینکه ویزیت بیماران بستگی به کنترل قند وی دارد، یادآور شد: اگر بیماری کنترل قند خوبی داشته باشد ممکن است مراجعه بعدی وی سه ماه دیگر باشد ولی اگر میانگین قند وی بالا باشد ممکن است دو هفته بعد را زمان مراجعه بعدی وی اعلام کنیم.
بالایی با بیان اینکه در زمان مراجعه بیماران، قد و وزن، فشار خون و قند خون آنها کنترل می شود، افزود: در زمبن مراجعه بیماران، آزمایشها و داروهای آنها مشاهده و اگر لازم بود داروهای آنان را تغییر می دهیم و توصیه های آموزشی لازم را به وی می دهیم و در صورت نیاز به فوق تخصص ارجاع می دهیم.

پزشک مسئول کلینیک دیابت رفسنجان خاطرنشان کرد: سه روز در هفته در این کلینیک از حضور فوق تخصص های غدد برخورداریم و یک روز در هفته روانپزشک، یک روز در هفته چشم پزشک و دو روز در هفته کارشناس تغذیه در کلینیک حضور دارد.

بالایی بیان کرد: مهمترین کاری که ما در کلینیک انجام می دهیم آموزش است و گاهی چندین آموزش‌های ساده به بیماران به طور مثال در خصوص نحوه مصرف قرص می تواند بیمار را از عوارض دیابت نجات دهد.

پزشک مسئول کلینیک دیابت رفسنجان با بیان اینکه روزانه 30 تا 40 نفر به این کلینیک مراجعه می کنند، گفت: پیش بینی می‌شود بیش از 17 هزار نفر بیمار دیابتی در شهرستان رفسنجان وجود داشته باشد.

بالایی افزود: کلینیک دیابت رفسنجان همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت 7:30 تا 13:30 در طبقه زیرزمین بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) آماده ارائه خدمت به بیماران است.


انتهای پیام