• سه شنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-2884-5
  • منبع خبر : تولیدی
  • چاپ

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد:

کرمان یکی از ارزان‌ترین استان‌های کشور از نظر قیمت فروش زمین و مسکن

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: استان کرمان یکی از ارزان ترین استان‌های کشور از نظر قیمت فروش زمین و مسکن است.

دکتر "جعفر رودری" در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، با اشاره به آمار تعداد واحدهای مسکونی استان کرمان گفت: براساس سرشماری سال 95 تعداد 817 هزار و 118 واحد مسکونی در استان کرمان وجود دارد که 505 هزار و 102 واحد آن در نقاط شهری و 312 هزار و 16 واحد در مناطق روستایی قرار دارد.

وی به مقایسه تعداد خانوارهای استان کرمان با تعداد واحدهای مسکونی پرداخت و اظهار کرد: تعداد خانوارهای استان کرمان 932 هزار و 721 و تعداد مساکن 817 هزار و 118 می باشد که نسبت مسکن‌های موجود به خانوار برابر 0.88 می باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان از شکاف موجود بین تعداد خانوارها و مسکن سخن به میان آورد و ادامه داد: با توجه اینکه هر خانوار به طور معمول نیاز به مسکن دارد، بنابراین بهترین حالت و هدف نهایی آن است که نسبت مساکن مسکونی به خانوار یک و یا نزدیک به آن باشد که فاصله آن بیانگر شکاف 12 درصدی در خصوص کمبود مسکن است.

وی افزود: با توجه به کمبود مسکن در استان کرمان، شاهد این هستیم که بخشی از مسکن‌های موجود استان خالی از سکنه می باشند.

رودری تصریح کرد: 75 هزار و 737 واحد مسکونی از کل واحدهای مسکونی سال 95، در استان کرمان خالی از سکنه می باشند که نسبت به سال 90 به میزان 58 هزار و 767 واحد مسکونی خالی، شمار واحدهای خالی استان 16 هزار و 970 واحد افزایش داشته است و از آنجائیکه تعداد واحدهای مسکونی خالی در سال 95 حدود 9.3 درصد کل مسکن مسکونی سال 95 را در بر می گیرد، این رقم نیز در کمبود مسکن می بایست مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر خانوارهای نیازمند مسکن ملکی بیشتر از شکاف 12 درصدی مربوط به نسبت 0.88 می باشد.

وی رتبه فروش واحد مسکونی استان کرمان در سطح کشور را سی ام اعلام و افزود: در سال 95 قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی در سطح استان برابر 327 هزار و 300 تومان بوده است که در بین استان‌های کشور رتبه سی ام را به خود اختصاص داده که به عبارت دیگر استان کرمان بعد از استان کهکیلوئیه و بویراحمد پایین ترین نرخ فروش واحد مسکونی را دارا بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان رتبه استان کرمان در فروش زمین یا زمین ساختمان کلنگی در سطح کشور را بیست و هشتم دانست و بیان کرد: هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان‌های کلنگی نیز به قیمت 176 هزار و 500 تومان به فروش رسیده است که براین اساس استان کرمان رتبه بیست و هشتم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: وضعیت اجاره به قیمت 299 هزار و 170 تومان اجاره ماهانه و 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی در جایگاه 24 ام کشوری قرار دارد.

رودری بیان کرد: استان کرمان در خصوص نقاط شهری استان نیز، قیمت فروش هر متر مربع واحد مسکونی 641 هزار و 200 تومان رتبه بیست و ششم را به خود اختصاص داده است، همچنین زمین و زمین ساختمان‌های کلنگی با قیمت 314 هزار و 700 تومان رتبه بیست و سوم و اجاره ماهانه و 3 درصد ودیعه مسکن ماهانه برای هر متر مربع زیر بنای مسکونی با قیمت 401 هزار و 880 تومان رتبه بیست و یکم را در بین سی و یک استان کشور دارا بوده است.


انتهای پیام